Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:51 05.10.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема За изчисчяването на стаж при половин работен деннови  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано15.11.08 09:34



Моля, ако някой знае със сигурност, да ми каже от коя дата (беше преди няколко години) работата по трудов договор на половин работен ден вече не се счита за пълен трудов стаж, а за половин?
Благодаря!



Тема Re: За изчисчяването на стаж при половин работен деннови [re: 123]  
Автор kyмaнич (ветеран)
Публикувано15.11.08 11:39



На гърба на книжната форма на УП-3 пише следното:

За времето след 31 декември 2002г. осигурителният стаж на лицата по чл.4, ал.1, т.1-4 и ал.2 от КСО – работниците и служителите, наети на работа за повече от 5 работни дни или 40 часа през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране; държавните служители; съдиите, прокурорите, следователите, съдия-изпълнителите, съдиите по вписванията и съдебните служители; кадровите военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, държавните служители – офицери, сержанти и граждански лица по Закона за Министерството на вътрешните работи, и държавните служители – офицери, сержанти и граждански лица по Закона за изпълнение на наказанията; лицата, които работят по втори или по допълнителен трудов договор; работниците и служителите, наети на работа при един или повече работодатели за не повече от 5 работни дни / 40 часа / през календарния месец се зачита и изчислява, както следва:
1. За един ден осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата по чл.4, ал.1, т.1-4, т.6 и ал.2 от КСО са отработили пълното законоустановено за тях работно време за деня, ако за това време са внесени или са дължими осигурителните вноски върху полученото възнаграждение, а за работниците и служителите, работещи по трудово правоотношение – върху не по-малко от минималния осигурителен доход по чл.6, ал.2, т.3 КСО за съответната професия по икономическа дейност /чл.38, ал.3, т.1 от НПОС/.
2. Осигурителният стаж на лицата по чл.4, ал.1,т.1-4 и ал.2 от КСО, които са работили при непълно работно време и са били осигурени върху полученото възнаграждение, а за работниците и служителите върху не по-малко от минималния осигурителен доход за професията по икономическата дейност за съответната продължителност на работното време, се изчислява , като сборът от отработените часове се раздели на установената с нормативен акт продължителност на работно време. При тези условия се изчислява и осигурителният стаж на лицата, работещи при сумирано отчитане на работното време, като осигурителният стаж не може да бъде по-голям от броя на работните дни, за които е установено сумираното отчитане на работното врем /чл.38, ал.3, т.2 от НПОС/.



Тема Re: За изчисчяването на стаж при половин работен деннови [re: 123]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано15.11.08 16:05



Благодаря. Но нещо не се оправям. Назначен съм на 4 часа от 1999 г до февруари тази година, на едно и също място. Знам със сигурност, че до една определена дата ми се считаше за пълен работен ден при осигуряването, а после - вече за половин. Дали си наясно от кога е това?
И още - трудовата ми книжка беше оформена след напускането ми но съм колкова завеян, че я изгубих. Какъв е начинът да ми се извади дубликат, към кого да се обърна и изобщо - възможно ли е? тя беше открита на това същото работно място и всичко вътре беше от тази същата фирма.



Тема Re: За изчисчяването на стаж при половин работен деннови [re: 123]  
Автор kyмaнич (ветеран)
Публикувано15.11.08 16:14



Болднатият шрифт ти показва границата: след 31 декември 2002г.. Т. е. до края на 2002 година 4 часа трудов стаж се признава за цял ден осигурителен стаж. След тази дата (т. е. от 01.01.2003 г.) 4 часа трудов стаж пак се зачитат за пълен ден трудов стаж, но не и като осигурителен стаж.
---
Не е проблем, че си си загубил трудовата книжка. Стига да имаш от всяка месторабота издадени образци УП-3 спокойно можеш да забравиш за тази книжка - за пенсионирането тя изобщо няма да ти е необходима - ще ти трябвата само УП-3 и УП-2 за осигурителния доход от 1997 досега и за 3 години преди 1997 г. по избор.



Тема Re: За изчисчяването на стаж при половин работен деннови [re: kyмaнич]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано15.11.08 16:41



Пак благодаря.

Искаш да кажеш, че мога да си взема от счетоводителката този документ УП-3 за целия период и няма да ми трябва вече книжката никога? А ако излязат някакви нови разпоредби?



Тема Re: За изчисчяването на стаж при половин работен деннови [re: 123]  
Авторнoвa (Нерегистриран)
Публикувано17.11.08 14:03



И предполагам, че при 4-часов работен ден, се полаган 10 дни отпуск за година?



Тема Re: За изчисчяването на стаж при половин работен ден [re: нoвa]  
Авторkpacи (Нерегистриран)
Публикувано17.11.08 17:57



20 дни




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.