Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:35 05.06.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Пари от чужбинанови [re: ivanpetrov111]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано11.07.08 10:45



Можеш да покажеш писмото. В ДОПК имаше някакъв член, че щом действаш по писмени указания на държавните органи, значи не си виновен, дори и да си в грешка. Иначе, аз бих се позовала на ЗДДС:
(3) Мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира седалището или постоянният обект на получателя, откъдето той извършва своята икономическа дейност, а когато няма такова седалище или обект - мястото на постоянния му адрес или обичайното му пребиваване, ако са налице едновременно следните условия:
1. (изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) получателят е лице, установено извън Общността, или данъчно задължено лице, установено в държава членка, различна от държавата, където е установен доставчикът;
2. доставяните услуги са:
б) рекламни услуги;

(3) Не се начислява данък при извършване на освободена доставка, освободено вътреобщностно придобиване, както и при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.

Задължителна регистрация
Чл. 96. (3) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) В облагаемия оборот не се включват доставките по ал. 2, т. 2 и 3, когато не са свързани с основната дейност на лицето, доставките на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето, както и доставките за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2 и 3.

Чл. 82. (1) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Данъкът е изискуем от регистрирано по този закон лице - доставчик по облагаема доставка, с изключение на случаите по ал. 4 и 5.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Когато доставчикът не е регистрирано по закона лице и не е установен на територията на страната, данъкът е изискуем от получателя по доставката при:
2. доставка на услуги, посочени в чл. 21, ал. 3 - когато получателят е данъчно задължено лице;


Давам ти всички тези членове, за да разбереш, че с "един човек ми каза" не се решават нещата, а трябва да си намериш счетоводител, който разбира какво прави и чете законите, които ти няма да имаш време да четеш и носи отговорността си за това, което те съветва. Иначе тук можем да си те лъжем както си искаме, но не носим никаква отговорност за казаното.



Колко е хубаво да не правиш нищо, а след това да си починеш.

Тема Re: Пари от чужбинанови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор ivanpetrov111 (непознат )
Публикувано11.07.08 11:44



Знам че не ми е работата на мене да иг чета тия работи, а и не бих се справил при положение че немям токова образование, но само още нещо да питам.Това за счетоводителя.Той/тя ноли си отговорност за нещата, които ме съветва да правя?

Това коеотосмятам да направя оттук на татък е да си намеря добър счетоводител(между другото ако има някой тук, който може да се справи с това да ми пише тук за да му стана клиент, от Варна съм).И още да пусна едно писмо до нап, за да се презастраховам, в коеот да опиша подробно какво ще правя и с какво ще се занимвам и съответно какво дължа.

Благодаря още веднъж на всички който се включиха, много ми помогнахте.



Тема Re: Пари от чужбина [re: ivanpetrov111]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано12.07.08 09:02



Иване, регистрирай си ЕООД, наеми си счетоводител и спокойно си работи. В момента регистрацията на нова фирма отнема доста време, така че приготви да чакаш поне 2 месеца за това.
Извлеченията от банката са документите, доказващи извършване на плащането. Когато започнеш да развиваш дейност като фирма, то ще трябва да издаваш фактури. Дали клиентите ти искат или не искат фактури, това си е техен проблем, а твоят е да имаш документ на български език, от който да е ясно какви услуги извършваш, за кого ги извършваш и каква е стойността на услугата.
За касовия апарат се надявам, че разбра вече - ако нямаш плащания в брой, не ти е необходим.



Тема Re: Пари от чужбина [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано12.07.08 11:45



В отговор на:


онези от Регистър Булстат са идиоти и може да решат, че тази професия не влиза в кръга на свободните професии




Така е. На мен ми отказаха, защото нямало такава професия, нямам подходяща диплома (в дипломата ми пише, че съм монтьор на електрически инсталации) и нямам писмен и подписан/подпечатан договор. И се отказах да се разправям повече с тях...

Липсата на договор проблем ли е, ако си регистрирам фирма ДЗЗД (с някой фиктивен съдружник, който има 1 лев от фирмата примерно)? Разбрах, че било най-евтино да се регистрира такава фирма и има възможност да се прекрати по всяко време.

Редактирано от Baлeнтин на 12.07.08 11:51.



Тема Re: Пари от чужбина [re: ivanpetrov111]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано13.07.08 19:21



Ако счетоводителят ти е на трудов договор, мисля, че отговорността е до три работни заплати (не съм го чела скоро, може и да те лъжа). Ако е на граждански договор, трябва в договора да определите за какво носи и за какво не носи отговорност. И в тези случаи е за предпочитане всякакви съвети и консултации да се правят в писмен вид, за да можеш ако нещо нете е посъветвал правилно, да го докажеш. Ако е фирма- също.



Колко е хубаво да не правиш нищо, а след това да си починеш.

Тема Re: Пари от чужбина [re: ivanpetrov111]  
Автор Пp.Heдeв (кафеджия)
Публикувано14.07.08 05:05



Бате, нещо от рода на Гугъл Адсенс и производните му афилиейт маркетинг и клик глупости? Че спомена реклама...

Ако питаш мен... хич не ги показвай тези парички като търговска дейност или пък в ДЗЗД-то или пък като Свободна професия, разбира се, ако не се издържаш само с такива...

А каквото декларираш, е това което ти е влязло в банката. ДДС-то не го мисли, в случая не те касае. Патенти, лицензи и т.н. няма. Фактури... не ти трябват, дотолкова, доколкото ти го казах - не ги включиш в някакъв официален бизнес.

Карай за момента - че това са доходи от хоби, ей така между другото.
Най-близък пример да ти дам - представи си баба на морето, която си лови квартиранти на автогарата - накрая декларира това, за което могат да я пипнат, а и от хорска слава :-)

И една питанка... ти рекламираш ли някъде? В смисъл пращаш ли парички на някой чужбинец да ти показва твои банерчета?



Тема Re: Пари от чужбинанови [re: Baлeнтин]  
Автор ivanpetrov111 (непознат )
Публикувано14.07.08 17:10



1 лв не можа да има може обаче да има 1%.Разходите ти за такава фирма за 100-150 лв за откриване + 67.20/месец за осигировки + такси за счетоводител(между 50-200/месец, в твоя случай за афилиейта не би трябвало над 100).За даговора дали е проблем и аз това се опитвам да разбера, но май не е проблем.Ако искаш да си сигурен последвай моя пример.Регистрираш фирмата и после пускаш писмо до нап, в което описваш точно какво правишкакви гокументи получаваш/ не получаваш, и после те ти казват какво да правиш а ти си вързваш гащите.ДДС мей ще се окаже че не се дължи, но питай.
Не ми се вярва да ти кажат че не може да извършваш такава дейност.

Въпрос към по опитните в тази област:Теоретически възможно ли е нап да кажат че няммаш право да извършваш такава дейност, при положение че дейността си е напълно легална?



Тема Re: Пари от чужбинанови [re: Пp.Heдeв]  
Автор ivanpetrov111 (непознат )
Публикувано14.07.08 17:13



Благодаря за съвета ноп смятам да ги декларирам.
Да за афилиейт говоря.
Да плащам на други да ми показва рекламите.



Тема Re: Пари от чужбинанови [re: ivanpetrov111]  
Автор Пp.Heдeв (кафеджия)
Публикувано15.07.08 01:46



То е ясно, че ще ги декларирате. Мисълта ми е да ги декларирате като приходи от извънтрудова дейност - в смисъл като от хоби. Най-близък аналог - все едно сте дали апартамента си под наем.

А за това, че плащате и на други да ви рекламират, предвидете, че ще трябва да плащате ДДС върху тези сумички, които плащате за реклама...

Чл. 91. ал.3. При получаване на услуги по чл. 21, ал. 3, когато доставчикът не е установен на територията на страната и получателят е данъчно задължено лице, нерегистрирано по този закон, данъкът се внася от получателя в 14-дневен срок от изтичането на месеца, през който данъкът е станал изискуем.

Този текст се отнася за вас, при положение че се регистрирате като упражняващ свободна професия или сте търговец. Но като частно лице, поне за момента минавате метър





Тема Re: Пари от чужбинанови [re: Пp.Heдeв]  
Автор ivanpetrov111 (непознат )
Публикувано15.07.08 20:37



Ами аз вече съм решил да правя фирма твърдо, но тъй като доста време ми отне преди да чета законите и не можах да намеря такъв варинат, та само за информация да попитам как да ги декларирам като хоби?Така дължа ли осигуровки?

Дължа ли ддс при положение че хората на които палщам са от сащ?
И още нещо.Какво означава това някой да е данъчнозадължено лице и съответно да не е.Как така няма да е?Извинявам се за аматйорския въпрос, но не съм счетоводител.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.