Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:12 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема какви осигуровки дължи самоосигуряващ се без доход  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано07.03.08 20:05



Интересувам се какви осигуровки дължи самоосигуряващо се физическо лице, което има доходи от време на време (напр. веднъж на няколко месеца) и най-вече за месеците когато няма доходи. За плоския данък (данък общ доход) е ясно - 10% от сумата, която се получава след като се отчетат нормативно признатите разходи, осигуровките и т.н.

Също така се интересувам какви осигуровки дължи безработен (знам за 7.20 лв здравна осигуровка; нещо друго има ли?).

Главният въпрос е кое е по-изгодно - физическото лице да декларира, че е безработен или самоосигуряващ се без доходи (то е едно и също, но може да има някакви ралики - не знам...). Планирам за (не)известно време да съм без доходи и бих искал да знам с какви бюрократично-данъчни спънки ще се сблъскам...

Знам, че ще ми кажете да чета ^#$^%%!$#% - пробвах... заболя ме главата



Доколкото разбрах за доходи от реклама не се изисква плащане на патентен данък, така че патентните данъци ги изключваме.

Редактирано от Baлeнтин на 07.03.08 20:10.



Тема Re: какви осигуровки дължи самоосигуряващ се без доход [re: Baлeнтин]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано08.03.08 08:57



Ако си самоосигуряващ се, имаш-нямаш доходи, дължиш всеки месец поне 28% осигуровки върху 240 лв. Накрая на годината изравняваш и в зависимост от дохода, може и да доплатиш. Ако си безработен, дължиш само тези 7,20 здравни.
И за да не се измъчваш с мисли, запомни един основен принцип:"В милата ни РОдина, колкото по-нелегален си, толкова по-малко са ти главоболията." Спазваш ли го, нЕмаш грижи, щото данъчен контрол в тази държава НЯМА.
Колко е хубаво да не правиш нищо, а след това да си починеш.

Редактирано от ПOЛУидиoтчeтo на 08.03.08 09:00.



Тема Re: какви осигуровки дължи самоосигуряващ се без д [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано08.03.08 14:21



Вярно ли е, че в края на годината мога само да доплащам, но не и да си взема (например ако съм плащал 28% от 240 лв за всеки месец, а съм имал доходи само през два месеца като през останалите десет съм бил без доходи)?

В такъв случай би било по-изгодно да бъда "безработен" през месеците, които не получавам пари?



Тема Re: какви осигуровки дължи самоосигуряващ се без д [re: Baлeнтин]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано08.03.08 15:34



Вярно е, да. Виж, ако решиш авансово да се осигуряваш не на 240, а на триста и после получиш средномесечен доход 200 (реален), тогава можеш да искаш да ти върнат осигуровките върху 60 лв. (превишението над минималния осигурителен доход), но върху 240 си плащаш като поп, без да можеш да кажеш гък.
Следователно, по-добре е да бъдеш безработен, все пак без да забравяш, че може би ще успееш да остарееш някога и пенсията ти ще зависи от тези вноски.

Колко е хубаво да не правиш нищо, а след това да си починеш.


Тема Re: какви осигуровки дължи самоосигуряващ се без д [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано08.03.08 16:12



Благодаря за разяснението.

Но май ще ми се наложи да платя на счетоводител, което не ме радва особено... Смятам, че е редно щом си плащам данъците да мога да разчитам да държавата да ми помогне с бюрокрацията. Можете ли да ми цитирате някой закон, където пише, че държавен служител е длъжен да помага на данъкоплатците да си плащат данъците? И изобщо има ли такъв закон?



Тема Re: какви осигуровки дължи самоосигуряващ се без д [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано08.03.08 17:06





„(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 83 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2006 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 15 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.) Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на трудовата дейност се установяват с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП), подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.“

„(3) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2006 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.) Видът на осигуряването се определя с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП, която се подава от самоосигуряващото се лице в компетентната териториална дирекция на НАП в 7-дневен срок от започването или от възобновяването на трудовата дейност.“

„(4) (Нова - ДВ, бр. 15 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.) Видът на осигуряването може да се променя за всяка календарна година, ако е подадена декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП до края на януари на съответната календарна година.“

Какво е "вид на осигуряването"?

(5) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2006 г., в сила от 01.01.2006 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 15 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.) За лица, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност по регистрация, се считат тези, които упражняват дейност:
1. (доп. - ДВ, бр. 91 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 15 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.) на основание на предварителна регистрация, определена с нормативен акт - нотариуси, адвокати, експерт-счетоводители; лицензирани оценители, експерти към съда и прокуратурата, медицински специалисти, застрахователни агенти по чл. 164, ал. 1 от Кодекса за застраховането и други;
2. като плащат патентен данък и не са еднолични търговци;
3. (отменена в частта й по чл. 1, ал. 4, т. 3 относно "и съдебните кандидати по чл. 164, ал. 3 от Закона за съдебната власт" с Решение № 8525 на ВАС - ДВ, бр. 8 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 91 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2006 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.) като извършват професионална дейност на свой риск и за своя сметка - дейци на науката, културата, образованието, архитекти, икономисти, инженери, журналисти и други физически лица, упражняващи свободна професия, регистрирани с ЕИК по регистър БУЛСТАТ, извън тези по т. 1 и 2.


Аз не съм се регистрирал с „ЕИК по регистър БУЛСТАТ“. Това проблем ли е?
Някъде пише ли, че съм задължен да се регистрирам по „ЕИК по регистър БУЛСТАТ“ за да мога да получавам доходи от дейност, която не е по трудов договор?

Редактирано от Baлeнтин на 08.03.08 17:08.



Тема Re: какви осигуровки дължи самоосигуряващ се без д [re: Baлeнтин]  
Авторkyмaнич (Нерегистриран)
Публикувано08.03.08 17:45



Ами ще излезе, че ти не си самоосигуряващ се (не си регистриран като такъв - нито като ЕТ, нито като съдружник в ТД, нито като свободна професия), а обикновен изпълнител по градански договори. В такъв случай би трябвало възложителят да ти издаде сметка за изплатени суми и съгласно тазии сметка да начисли осигуровките които са неговата квота и да ти удържи осигуровките които са по твоята квота. Ако работите на принципа "В кеш, в брой, или на ръка" прочети първия отговор на полуидиотчето.



Тема Re: какви осигуровки дължи самоосигуряващ се без д [re: Baлeнтин]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано08.03.08 17:53



Видът на осигуряването: може да бъде за пенсия и майчинство и болнични, може да бъде само за пенсия. Ако си се регистрирал като упражняващ дейност в НОИ и си декларирал, че ще се осигуряваш само за пенсия, най-рано на следващата година можеш да решиш да се осигуряваш и за болнични и майчинство и обратно.
Щом нямаш булстат, значи не си упражняващ свободна професия самоосигуряващ се. В този случай този, който ти плаща, ще ти удържи около 13% осигуровки, той ще плати двадесет и няколко (не ми се смятат), ще ти удържи 10% данък, който се смята като от възнаграждението се извадят 25% необходимо-присъщи разходи и споменатите 13% осигуровка и на остатъка се удържа данъка и така. Това, ако става дума за суми над 300 лв. на месец грубо. Щото ако са под 300, няма да се удържат осигуровки, а само данък.
Айде стига съм ти мътила главата. Легни и спи спокойно сега като един честен български данъкоплатец.



Колко е хубаво да не правиш нищо, а след това да си починеш.

Тема Re: какви осигуровки дължи самоосигуряващ се без д [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано08.03.08 18:21



Платецът на дохода е Google: https://www.google.com/adsense/localized-terms?rc=BG

Това не е граждански договор.

https://www.google.com/adsense/static/bg/TaxInfo.html
„Ние даваме горната данъчната информация само като общо напътствие. Все пак, всеки издател е длъжен да разбере и да се придържа към съответните данъчни нормативи. Интерфейсът за събиране на данъчна информация и всякаква друга данъчно-свързана информация предоставен от Google не е предназначен и не трябва да се тълкува като юридически, данъчен или инвестиционен съвет. Трябва винаги да се съветвате с Вашия данъчен консултант за помощ при отговорите на специфични въпроси относно как данъчните закони се отнасят за Вас и/или Вашия бизнес. Данъчното резюме, което предоставяме разбира се е непълно, и данъчните закони и наредби подлежат на промени. Ето защо, Google не гарантира и не носи отговорност за точността или пълнотата на каквато и да било предоставена данъчна информация или каквито и да било резултати, или последствия в резултат използване на тази информация.“

Както виждате не мога да разчитам на платеца на дохода да ми съдейства.

Значи трябва скоро да се регистрирам по БУЛСТАТ, защото иначе ще трябва да платя глоба в размер на 700 лв (в 7-дневен срок от възникване на задължението за вписване трябва да бъда вписан). Момента на възникване на задължението трябва да го избера преди момента на плащане (иначе ще изглежда много подозрително)...



Тема Re: какви осигуровки дължи самоосигуряващ се без днови [re: Baлeнтин]  
Авторkyмaнич (Нерегистриран)
Публикувано08.03.08 18:29



И мен ме заболя главата да чета общите условия. С една дума: какво рекламираш и по какъв път получаваш парите за извършената услуга?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.