Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:01 25.06.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема капитал на ЕООДнови  
Авторcoбcтвeниk (Нерегистриран)
Публикувано30.10.07 09:44



Преди около 7 години регистрирах ЕООД.
В съдебното решение, освен изискващите се текстове, пише и:
Капиталът на дружеството е разпределен в 500 дяла по 10 лв и е в размер на 5000 лв, от които към настоящия момент под формата на парична вноска са внесени 3500 лева, а останалите ще бъдат внесени до 31.12.2001 г.

Доколко коректно е такова изречение в съдебното решение е една друга тема... Но такова изречение има! Кой е крив, кой е прав... Има го.

И друго съдебно решение (след първото - за регистрацията на дружеството) НЯМА досега. Няма и искане за друго решение.

По счетоводни документи, се вижда, че в капитала на дружеството 1500 лв са внесени до 31.12.2001 г

Въпрос: Трябва ли да се подаде до фирменото отделение на ОС искане за вписване на вноската от 1500 лв - щото всички да знаят, че капиталът е внесен в пълен размер.

Уважаеми счетоводители от нета, ако отговорът ви е положителен, бихте ли ми подсказали конкретен текст за искането до съда за вписване на допълнителната 1500 левова вноска. Не моля за всички атрибути за едно искане до фирменото отделение до ОС, а само за конкретния абзац, отнасящ се до вписване на допълнителната вноска.

Да ви кажа още, че счетоводителят ми ме накара да ида при адвокат. И адвокатът, естествено, ми каза да питам счетоводителя.

Реших да питам вас, УВАЖАЕМИ!

Чест и почитания!



Тема ... и още!нови [re: coбcтвeниk]  
Авторcoбcтвeниk (Нерегистриран)
Публикувано30.10.07 10:22



Ако, според вас е необходимо вписване във фирмения регистър на окръжния съд (ОС) допълването с 1500 лв на капитала до 5000 лв, какви доказателствени документи трябва да представя на съда?

Или трябва само да поискам вписване на внасянето на 1500 лв и съда да постанови решение за вписване на това обстоятелство?

Предварително благодаря!



Тема Re: ... и още!нови [re: coбcтвeниk]  
Авторбeти (Нерегистриран)
Публикувано30.10.07 10:58



Откриваш набирателна сметка, внасяш 1500 лв, плащаш на съответната банка и за удостоверение /60 лв/, подаваш молба в съда, като прилагаш оригинала на съответното удостоверение, както и останалите документи на фирмата /съдебно решение, бележки за внесени държавни такси и т.н/ и чакаш...



Тема Re: капитал на ЕООДнови [re: coбcтвeниk]  
Авторkolejka (Нерегистриран)
Публикувано30.10.07 10:58



От личен многогодишен опит .В дружествения договор или в учредителния акт е записано в какъв срок ще се внесе разликата от 1500.00 лв.Тъй като доста от фирмите които съм осчетоводявала през годините са регистрирани от мен ,оше в самото начало след като съставя началния баланс ,да речем в следващия месесец пускам счетоводна операция за да отразя довнасянето на капитала ,съответно приходни касови ордери от всеки съдружник с дата ,пълни данни и подписи на лицата ,т.е. създавам си официален документ ,който да послужи за доказателство ,че капиталът е довнесен.До сега не съм намерила разпоредба ,която да ме задължи да представя това доказателство в съда .Този проблем ме занимаваше доста време и се притеснявах дали правилно постъпвам.Още повече ,че юристи с които съм говорила също не могат да намерят аргументи за това довнасянето на капитала да мине като ппроцедура през съда.Забелязала съм ,че юристите предпочитат да накарат хората да си вкарат тези 1500.00лв в сметка ,след което да ги изкарат.Представят в съда едно копие от извлечението и уведомяват фирмено отделение ,че капиталът е довнесен на еди коя си дата.Съдът излиза с едно определение ,че капиталът е довнесен.Понеже не съм юрист и съм се ритеснявала дали не греша,това лято попитах специално моите добри познати дългогодишни служителки във фирмено отделение.Потвърдиха ми ,че не правя грешка и им вярвам ,тъй като имат необходимия опит и информация.В случай ,че се правят промени за фирмата може да се представи заверено копие от приходните ордери в съда за да се приложи към фирменото дело.Надявам се ,че при пререгистрацията на фирмите ,която ще започне в следващата година нещата ще си стоят нормално с тези касови ордери.



Тема kolejka, нямам никаква представа, как става...нови [re: kolejka]  
Авторcoбcтвeниk (Нерегистриран)
Публикувано30.10.07 11:41



... така, че на Вас и на мен са ни обяснили абсолютно едно и също нещо. Невероятно! Намирам тълкуването Ви на казуса за правилно! ... Но кой съм аз?!

kolejka, предполагам ще прочетете становището и на БЕТИ.
Имате ли представа, защо тя мисли по различен начин от нас. Да не би, тя да има своите правни основания ? Най-вероятно и тя има своите основания - нали?

Поздрави!



Тема бети, виждам, че държите на строга процедура...нови [re: бeти]  
Авторcoбcтвeниk (Нерегистриран)
Публикувано30.10.07 11:55



... по довнасяна на капитала на дружество. Можете ли да посочите правните си основания за точно на такъв ред на довнасяне на капитала ? Аз не успях да ги намеря такива основания, но съм убеден, че Вие имате по-голям опит от мен и знаете откъде "произтича" този ред. Моля, споделете.

Поздрави!

PS.
Моля и за текста на конкретния абзац, с който чрез молба до фирмено отделение да поискам вписване във фирмения регистър довнасянето на капитала.

Пак поздрави!



Тема Re: kolejka, нямам никаква представа, как става...нови [re: coбcтвeниk]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано30.10.07 12:17



Аз мисля приблизително като Бети с тази разлика, че не е необходимо да се открива набирателна сметка, а 1500 лв. могат да се внесат и в разпл. с-ка на дружеството с изричен текст довнася на капитал до 100%. Преди 2-3 години имах такъв случай и адвокат ме посъветва да довнеса капитала, платих отново такси за съда и за публикация в ДВ и ми издадаха определение. След това си извадих актуално състояние и това е. В съда се подава молба, но в момента не разполагам с текста на същата.



Тема Re: бети, виждам, че държите на строга процедура...нови [re: coбcтвeниk]  
АвторMapиaнa (Нерегистриран)
Публикувано30.10.07 12:20



ТЗ - Вписване Чл. 119. (1) За вписване на дружеството в търговския регистър е необходимо: 1. да се представи дружественият договор; 2. да е назначен управител или управители на дружеството; 3. всеки съдружник да е изплатил поне 1/3 от дела си, но не по-малко от 10 лева; 4. да е внесен най-малко 70 на сто от капитала. (2) В регистъра се вписват данните по точки 1, 2, 3, 4 (само размерът на капитала) и точка 6 на чл. 115, които се обнародват.
Чл. 115. Дружественият договор трябва да съдържа: 6. управлението и начина на представителство;
Обстоятелството "по довнасяне на капитала" не се вписва, затова не е необходимо да се пуска молба за вписването му. Това са моите основания. Просто си оформете счетоводно нещата.



Тема Re: капитал на ЕООДнови [re: coбcтвeниk]  
Авторkolejka (Нерегистриран)
Публикувано30.10.07 14:53



Това което са писал Бети и Ани е вярно,но до ден днешен не съм намерила норматив който да ме задължава да направя точно това и санкция ако не направя точно това-откриване на сметка и т.н.Обикновено не вярвам на казано ,а на написано ,но тъй като този въпрос ме занимава от години се обърнах към работещите във фирмено отделение и наистина им вярвам макар ,че не са юристи .Поради дългогодишния си стаж на някои въпроси макар и неофициално отговарят по-добре от някои адвокати.Така ,че за сега смятам ,че моят вариант е верен .Доколкото съм запозната не подлежи на публикуване в ДВ обстоятелството довнасяне на капитала ,тъй като то не се вписва отделно.Капиталът се вписва и публикува при регистрацията на фирмата.Доколкото знам ,когато се правят промени за фирма се изисква доказателство че капиталът е внесен 100% и се признава касов ордер.При предстоящата пререгистрация съм убедена ,че този документ ще се подаде заедно с другите документи.Приемам коригиращи мнения от колеги особено ако някой е намерил ,че някъде е записано довнасянето на капитала да става точно по определен начин,да се представят точно определени документи.И аз търся от години регламент за това .Ако няма такъв обаче мисля ,че не е грешно това ,което правя.



Тема Re: kolejka, нямам никаква представа, как става...нови [re: Aни]  
Авторбeти (Нерегистриран)
Публикувано30.10.07 19:43



Разбира се, това би облекчило процедурата и спестило някой лев, но не всяка банка ще издаде /от горчив опит/ удостоверение дори и срещу заплащане на съответната такса.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.