Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:13 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Осигуряване на управител на ООД  
Автор Edy (непознат)
Публикувано12.10.07 10:20



Здравейте, един вероятно прост въпрос но за хора които познават законите за разлика от мен. Интересува ме:
1. Управител на ООД на каква минимална заплата може да се осигурява - казаха ми че може да се пише че работи само по 2часа на ден и да се осигурява върху 1/4 от минималната заплата (той е осигурен на друго място)
2. Каква ще бъде тази сума (осигурителната вноска) по абсолютна стойност?



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: Edy]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано12.10.07 10:55



Управител на ООД се осигурява по един от двата начина:
1. По договор за управление и контрол /ДУК/ върху минималния осигурителен доход в зависимост от икономическата дейност код 1, като максималният осигурителен доход се ограничава до 1400,00 лв. Приспадат се 10% необх. присъщи р-ди, но Мин.ОД не може да бъде по нисък от вписания на код 1. Осиг. вноски се разпределят 65/35.
2. Като самоосигуряващ се. Трябва да подаде декларация за регистриране на самоосигуряващо се лице. Осигурителен доход за 2007 год. 220,00 лв. Осигуровките са изцяло за негова сметка.
Имам информация че НОИ и НАП не признават ДУК за 2 или 4 часа, защото фирмата се управлява ежедневно.



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: Aни]  
Авторeвa (Нерегистриран)
Публикувано12.10.07 12:02



Управителят в ООД може да се осигурява по 3 начина : 1. Дук / естествено ,че тук не може да се осигурява за 4ч- това не е трудов.договор/ 2. Трудов договор / тук може да се осигурява и за по-малко от 8ч/ ; 3. Самоосигуряващ се - тази форма не я харесвам, ако ф-мата е солидна Лървите две форми се отнасят за случаите ,когато управителят получава пари за своя труд/ежемесечно/, а третата - не получава, т.е. работи безплатно , но понеже работи ,трябва да се осигурявя.



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: eвa]  
Автор Edy (непознат)
Публикувано12.10.07 18:39



Благодаря за информацията, но аз все пак не разбрах може ли да се осигурява на 2 часа и каква приблизително е сумата която трябва да се внася за тази осигуровка (служител+работодател)



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: Edy]  
АвторSvetlaC (Нерегистриран)
Публикувано12.10.07 22:37



Не може по трудов договор. Вижте ТЗ. "Взаимоотношенията между управителя и дружеството се уреждат ...................и т.н."



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: SvetlaC]  
Авторeвa (Нерегистриран)
Публикувано14.10.07 01:08



Кгато се цитира закон ,най често се посоочва член, алинея.При ЕООД когато собственикът е и управител ,няма начин да е на тр.договор , но АКО бъде назначено външно лице за управител , то тогава може. При ООД И ПРИ ДВАТА СЛУЧАЯ УПРАВИТЕЛЯТ МОЖЕ ДА БЪДЕ НА ТР.ДОГ.



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: eвa]  
АвторTинa (Нерегистриран)
Публикувано18.10.07 12:19



Ако управителят/съдружникът на ЕООД се регистрира като самоосигуряващо се лице, то в края на годината какво е редно да се направи:
- Гр. договор за личен труд
- разпределение на дивиденти



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: Edy]  
АвторsvetlaC (Нерегистриран)
Публикувано23.10.07 14:40



ТЗ, глава тринадесета "ДРУЖЕСТВО С ОГРАНИЧЕНА ОТГОВОРНОСТ', Раздел III "УПРАВЛЕНИЕ', Чл.141, ал.7 - " Отношенията между дружеството и управителя се уреждат с договор за възлагане на управлението. Договорът се сключва в писмена форма от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на съдружниците, или от еднолични собственик."!!!!!!!!!





Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: Edy]  
Авторboriana (Нерегистриран)
Публикувано23.10.07 22:26



mnogo ssscetovoditeli mnogo mozak.ceta vi i se smeya. osiguriavayte se ako iskate i za polovin cas, mnogo e dva cassa.upravitel se osiguriava samo po duk tova ne e eood.tam sobstvennika se osiguriava kato samoosiguriavasht.



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: boriana]  
Автор Пp.Heдeв (кафеджия)
Публикувано24.10.07 00:33



Я пак, че от мозък не можах да разбера какво искаш да кажеш

, особено това за половин час



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: Пp.Heдeв]  
Авторboriana (Нерегистриран)
Публикувано24.10.07 08:18



ami ima predlojenie za 2 casa rabota ,az predlagam zashto da se moriat -polovin cas e super i osigurovkata mu e super ,umnizi.slucaino cettete li zakonite.kade ima upravitel samo za dva casa?kato ne vi se plashta ne plashtayte izobshto no problema si e vash.



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: boriana]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано24.10.07 11:44



Ако е за заяждане, мисля че има по подходящи форуми за това !
Сега по въпроса
Разбра се че на ДУК не може да се укаже рабно време.
Аз обаче имам ДУК със следните условия - на управителя се изплаща възнагражние два пъти годишно в размер определен от общото събрание според обема на свършената работа и финансовите резултати на фирмата. Това означава ли че всеки месец трябва да му се внасят осигуровки по ДУК на база месечния МОД (което според мен не е правилно, защото осигуровките се дължат при изплащане на възнаграждението)?
Ако в началото на юли му се плати 2000 лв. за първите шест месеца работа на каква база ще му се начислят осигуровките - 1400лв. или 6 х МОД !?



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: Az]  
АвторAни (Нерегистриран)
Публикувано24.10.07 12:16



Моето виждане е следното: Управителя е с ДУК за цялата година. Би следвало ежемесечно да начислявате осигурителни и здравни вноски и ТЗПБ вурху МОД и на шестмесечие да доначислявате, в случай че одобреното му средно месечно възнаграждение е по-голямо от МОД за съответните месеци.



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: Aни]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано24.10.07 13:07



А какво става ако накрая общото събрание реши изобщо да не му изплаща възнаграждение, защото например не се е справил с поставените му задачи - трябва да се сторнират начислените разходи за осигуовки ли !?



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: Az]  
АвторBaнчo (Нерегистриран)
Публикувано15.01.09 10:22



Искам да попитам нещо и аз.
Ако работя в една фирма и се осигурявам в нея, и реша да участвам в регистрация на ООД като собственик и управител, без да напускам предишната фирма как трябва да се осигурявам.
Трябва ли да се пускат втори осигуровки?
Възможно ли е да са намалени - по-горе в темата писаха и за осигуряване на 2 часа. Това възможно ли е? Защото фирмата няма да има постоянна дейност и просто да се дават пари за осигуровки, когато няма приходи си е разход.



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: Baнчo]  
Автор ladye (-<-@)
Публикувано20.01.09 14:48



осигуровките са в/у мин.осиг.праг за съответната икономическа д-ст, но доколкото знам няма варианти за почасово - тоест осигуряваш се върху цялата сума

Всички са луди. Само на някои повече им личи.:-)


Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: Baнчo]  
Автор as_ka (непознат)
Публикувано23.01.09 19:27



Ако сте САМООСИГУРЕНО лице в първата фирма, то при участие в други ООД-та, ЕООД или ЕТ не дължите осигуровка авансово, а само върху получени суми - включая граждански договор, който Ви е най-изгоден / според мен/. ДУК вече излиза много солено. Не миждам пречка и за трудов договор, но и той е скъп вариант. А като самоосигурено лице сам отговаряте за осигуровките и данъците си по лична декларация с изравняване на осигурителния доход!
Желая Ви успех!





Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: eвa]  
Авторneznaest (Нерегистриран)
Публикувано09.02.09 17:01



Може да е само на трудов договор така ли?
А ако има двама съдружници и двамата искат да са на трудов договор..единия с код 1 -управител а другия обикновен служител възможно ли е?



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: neznaest]  
Автор vihrogonche (*оптимист*)
Публикувано19.03.10 09:50



Може ли управител на ООД да се осигурява на 2 часа дневно?
Търсих много информация в Нет-а, но все противоречива, а търся спешен отговор на въпроса си.
Ще бъда много благодарна, ако ми пишете, всичко най-хубаво и добро от мен!



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: vihrogonche]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано19.03.10 12:05



Разяснение изх.№3-5529 от 21.11.2008 г. на НАП, много витиевато, както обикновено, указва, че ДУК е подчинен на ТЗ и ЗЗД и затова клаузите по КТ не важат, т.е. работно време 2 часа не може да има. В същото разяснение обаче е казано:
"Предвид изложеното, когато отношенията между страните, свързани с управлението на търговското дружество не са уредени по КТ, а е сключен договор за възлагане на управлението по чл.141, ал.7 от ТЗ, осигуряването е по описания по-горе ред", т.е. върху минимален праг, без оглед на часовете.

Демек в едно и също разяснение хем казват, че договорът не може да е трудов, хем пък казват "когато не е трудов", т.е. предполагат, че може и да е трудов.
Е, как искаш някой да ти даде категоричен отговор. Иде ми да стрелям по НАП-аджии.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: vihrogonche]  
Авторeвa (Нерегистриран)
Публикувано19.03.10 12:33



Затова в едно ООД управителят може да бъде назначи на тр.договор например за 2ч. А ако извърша дейност, пак на тр дог за още 2ч например. И така всичко е ясно и чисто.Не осведомяваш НОИ ЗА РАЗМЕРА НА осиг.доход. Не изравняваш в края на год.осигуровки и т.н. Иначе нещата с ДУК и самоосигуряващи се все не са чисти.



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор vihrogonche (*оптимист*)
Публикувано19.03.10 12:34



Благодаря ти! Шантава история значиии.....





Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: eвa]  
Автор vihrogonche (*оптимист*)
Публикувано19.03.10 13:36



съжалявам, но не можах да те разбера, би ли обяснила малко по-подробно и ясно за неуки като мен - благодаря!



Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: vihrogonche]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано19.03.10 14:15



Просто Ева ти казва да сключиш трудов договор за управлението, а не договор по чл.141 от ТЗ. И в това указание, което ти цитирах, макар и да не са го казали ясно, такава идея се прокрадва.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Осигуряване на управител на ООДнови [re: Пp.Heдeв]  
Автор TheGrave (непознат )
Публикувано01.12.10 12:33



Да се включа и аз с 1 тъп неекспертен коментар - нали има опция да се назначи управителя без трудово възнаграждение в крайна сметка? Аз доколкото чета и успявам да осмисля информацията по-добрият вариант е да се назначи като работник, защото на работникът му се признават много по-голямо количество разходи, отколкото на управителя. Има там някакви условности за управителя дали е сключил договор за управление (в който вероятно може да се пише, че работи безвъзмездно и да минат разходите), ама като че ли това е по-безболезнения вариант. Прав ли съм?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.