Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:54 04.07.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: Срок за съхранение на документинови [re: Onda]  
АвторБлara (Нерегистриран)
Публикувано24.08.07 12:02



подкрепям Onda, и аз така го разбирам.



Тема Re: Срок за съхранение на документинови [re: Блara]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано24.08.07 12:42



И аз.



Тема Re: Срок за съхранение на документинови [re: Onda]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано24.08.07 20:26



А може ли кинкретно да ме разясниш кога изтича "давностния срок за погасяване на публичното задължение" по фактура, която аз съм издал за продажба на бисквити с дата 20,12,2001 г.?


Предварително благодаря!



Тема Re: Срок за съхранение на документинови [re: Aз]  
Автор ivarbanov (новак)
Публикувано25.08.07 20:14



А ДОПК къде го забравяте? Макар че срокове за съхранение има в много нормативи, там е най неблагоприятно за нас Разликата е едно "до" но е много съществена

Чл. 38. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г., в сила от 13.07.2007 г.) Счетоводната и търговската информация, както и всички други сведения и документи от значение за данъчното облагане и задължителните осигурителни вноски се съхраняват от задълженото лице по реда, установен в Закона за Националния архивен фонд, в следните срокове:
1. ведомости за заплати - 50 години;

2. счетоводни регистри и финансови отчети - 10 години;

3. документи за данъчно-осигурителен контрол - 5 години след изтичане на давностния срок за погасяване на публичното задължение, с което са свързани;

4. всички останали носители - 5 години.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г., в сила от 13.07.2007 г.) След изтичането на срока за съхранението им носителите на информация по ал. 1 (хартиени или технически), които не подлежат на предаване в Националния архивен фонд, могат да се унищожават.

(3) Задълженията по ал. 1 имат и правоприемниците на задължените лица.

Ето текста от ЗСч

Счетоводната информация се съхранява в предприятието по реда, предвиден в Закона за Националния архивен фонд , в следните срокове:
3. документи за данъчен контрол - до 5 г. след изтичане на давностния срок за погасяване на публичното задължение, което удостоверяват тези документи;

Редактирано от ivarbanov на 25.08.07 20:16.



Тема Re: Срок за съхранение на документинови [re: ivarbanov]  
Автор PanTer ()
Публикувано26.08.07 11:46



Мисля, че пропускате "публично задължение". Кое задължение в случая е публично. Ако фактурата ти е без ДДС за какво публично задължение говорим тогава?



Тема Re: Срок за съхранение на документинови [re: PanTer]  
АвторБлara (Нерегистриран)
Публикувано26.08.07 13:19



Че как да няма публично задължение, какво като фактурата не с ддс, нали влияе на печалбата, съответно и на данъка, който си е чисто публично задължение.



Тема Re: Срок за съхранение на документинови [re: Aз]  
АвторБлara (Нерегистриран)
Публикувано26.08.07 13:22



Ф-ра издадена през цялата 2001 година, независимо от датата, влияе на печалбата за 2001 година, за която декларация се подава до 31.03.2002. След тази дата броите 5 години за давностния срок, т.е. до 31.03.2007, след което туряте още 5 години т.е. 31.03.2012.



Тема Re: Срок за съхранение на документинови [re: Блara]  
АвторMapчeлa (Нерегистриран)
Публикувано28.08.07 11:58



Ами, добре, можем и двадесет години да сложим, но реално си погледнете фактурите от 1995 - 1997 година. Та те не се четат! на мен ми пропадат пръстите в тях... данъчна миналата година ми каза специално за фактурите, че се пазят 7-10 години, никой не е луд да търси преди това време...



Тема Re: Срок за съхранение на документинови [re: Mapчeлa]  
АвторБлara (Нерегистриран)
Публикувано28.08.07 18:59



Че аз да не казвам колко Аз съм си решила да ги пазя, тълкувам записаното в закона, а вие дали ще го спазвате си е Ваша работа :-)




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.