ПОЩАЗатвори
Име:
Парола:
Регистрирай Free

Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:11 22.12.14 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Тема втори трудов договорнови  
Авторsuzi3 (Нерегистриран)
Публикувано01.08.07 21:56



Здравейте!
Работя като учител на постоянен трудов договор,мога ли да работя при друг
работодател на втори трудов договор и за колко часа?
много ви моля някой да ми отговори!



Тема Re: втори трудов договорнови [re: suzi3]  
Автор TRZ-to (стар познат)
Публикувано02.08.07 08:54



Можете, ако няма клауза в основния договор, че не се разрешава работа по допълнителен.
За повече яснота прочетете чл.111 и чл.113 от КТ. Ако работното време надвиши 48 ч. седмично, съгласно чл.113 от КТ ще трябва да подпишете едно съгласие/декларация, че ще полагате труд над допустимия от 48 часа. Ето и още малко насоки:

-Здравейте! Работя в училище като учител и от тази година съм назначена и на допълнителен трудов договор /безсрочен/ в същото училище на половин щат - завеждащ компютърен кабинет от м.10.06г. /който се води непедагогически/. Въпросите са ми следните: 1. Полага ли ми се годишен платен отпуск за този половин щат или само год.отпуск за щата учител? 2. По време на ваканцията трябва ли да ми се прекратява допълнителният трудов договор? Никъде не е упеменато в договора, че става въпрос само за през учебно време. Назначена съм по чл.110 от КТ исрокът на договора е безсрочен. 3. Счита ли ми се доп.трудов договор като трудов стаж?

МТСП: Съгласно разпоредбата на чл. 355, ал.2 от Кодекса на труда (КТ), за 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения. Следователно, ако работите на длъжността ”завеждащ компютърен кабинет” на “половин щат”, което предполага че работите повече от половината от законоустановеното работно време, което е до 8 часа, по трудовия договор за допълнителен труд (по чл. 110 КТ) Ви се полага платен годишен отпуск в размер не по-малко от 20 работни дни за 1 календарна година. По този втори трудов договор не Ви се зачита трудов стаж и той не се отразява в трудовата книжка, а се изчислява само досежно правото на платен годишен отпуск. Правото на платен годишен отпуск се изчислява на база месеци трудов стаж. Следователно, от м. октомври 2006 г. до момента на ползването на отпуска Ви се полага по 1/12 част от минимум 20 работни дни за трите месеца(ако са пълни) за 2006 г. В запитването посочвате че трудовия договор за допълнителен труд е безсрочен, което предполага че ще работите вероятно и през 2007 г., за която Ви се полагат не по-малко от 20 работни дни. Отпускът по трудовия договор за допълнителен труд се полага на самостоятелно основание, но не се “наслагва” над отпуска по основното трудово правоотношение. Ако през време на ваканцията ползвате отпуск като учител в размер не по-малко от 48 работни дни (или повече ако са уговорени с колективен трудов договор), то е желателно да ползвате и отпуска по втория трудов договор. И тъй като той е по-млък по размер от “учителския отпуск” имате възможност да поискате и работодателя да Ви разреши ползване на неплатен отпуск до изтичането на отпуска като учител. В противен случай ще се наложи, когато изтече отпуска по трудовия договор за допълнителен труд да почивате по основния трудов договор като учител и да се явявате на работа по втория трудов договор. Възможно е трудовия договор за допълнителен труд да бъде прекратен за срока на ваканцията, но тогава работодателя трябва да Ви изплати обезщетение за полагаем се, но неползван платен годишен отпуск пропорционално на месеците трудов стаж, които ще имате до прекратяване на договора. Трудовите договори за допълнителен труд се прекратяват по реда на чл. 334 КТ с 15 дневно предизвестие. Ако предизвестието не се отработва се заплаща обезщетение за неотработено предизвестие. Преценката относно прекратяването на трудовия договор за допълнителен труд може да бъде и на работодателя и на работника или служителя. Времето по втория трудов договор не се признава за трудов стаж и не се вписва в трудовата книжка.За това време работодателят трябва да издаде УП3(познатото преди време образец УП30), той като това време се признава за осигурителен стаж .

ЕленаВасилева:
- Работя като детска учителка-държавно.Интересуваме могали да работя вечер и в свободното време като сервитьорка-морално ли е?И по принцип друга работа извън този договор?И като учителка в друго детско заведение (частно или държавно),почасово.Какъв трябва да е договора и кой трябва да плаща осигуровките?Задавам втори път защото беше прескочен въпроса

МТСП: Кодексът на труда урежда единствено правните, а не и моралните основания за сключване на трудов договор. При положение, че работите по трудов договор, имате право да сключите втори трудов договор, като спазвате изискването за междудневна почивка. Съгласно чл. 152 КТ работникът или служителят има право на непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа. Това означава, че ако основният Ви трудов договор е на пълно работно време (до 8 часа), допълнителният трудов договор не би могъл да е за повече от 4 часа. Съгласно чл.4, ал. 1, т. 6 от Кодекса за социално осигуряване, задължително осигурени за всички осигурени социални рискове са лицата, които работят по втори или по допълнителен трудов договор.

Живота ни е тъжен, ама за сметка на това заплатите ни са смешни

Тема Re: втори трудов договорнови [re: TRZ-to]  
Авторsuzi3 (Нерегистриран)
Публикувано02.08.07 13:16



Благодаря ви ТРЗ!
Ако съм ви разбрала правилно -мога да сключа втори тр.договор най-много за 4 часа,а това съгласие/декларация в свободен текст ли е или има бланка?
Понеже имам малко дете и ми се налага да ползвам болнични,трябва ли да ги представям и на вторият работодател и възнаграждението по втор.трудов договор включва ли се в базата от която се определя обезщетението?

Станаха много въпросите ,но предварително благодаря

!



Тема Re: втори трудов договорнови [re: suzi3]  
Автор TRZ-to (стар познат)
Публикувано02.08.07 13:31



При работа по допълнителен трудов договор не трябва да се прекъсва непрекъснатата междудневна почивка, която е 12 часа. Т.е. ако работното ви време започва в 8,00 и продължава до 16,30, с половин час обедна почивка, то втория ТД може да бъде от 16,30 до 20,00 часа. По тоя начин няма да се прекъсне почивката от 12 часа. Идеалния вариант 8/основен/+4/допълнителен/ почти няма вариант да се получи.
За декларацията бланка специална няма. Би трябвало втория Ви работодател да ви помогне с написването, топката е в неговото поле.


Болничните ще следва да бъдат издавани в един екземпляр повече, за да има и за втория работодател. НОИ ще изплаща обезщетение за временна неработоспособност и по двата договора, като максималния осиг.доход, от който ще се изчисляват обезщетенията, не може да бъде над 1400 лв.

Живота ни е тъжен, ама за сметка на това заплатите ни са смешни

Тема Re: втори трудов договор [re: TRZ-to]  
Авторsuzi3 (Нерегистриран)
Публикувано02.08.07 18:55



Благодаря ви отново ТРЗ, може би съм ви досадила с моите въпроси,но искам да разбера плюсовете и минусите от един такъв договор.
Но сега,когато сме във ваканция и аз ползвам платеният си отпуск това за часовете важи ли?



Тема Re: втори трудов договорнови [re: suzi3]  
Автор TRZ-to (стар познат)
Публикувано02.08.07 19:54



Редактирано от TRZ-to на 02.08.07 19:56.



Тема Re: втори трудов договорнови [re: suzi3]  
Авторsuzi3 (Нерегистриран)
Публикувано02.08.07 20:38



За сетен път ви блягодаря!
Приятна вечер!






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2014 Dir.bg Всички права запазени.