Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:38 20.06.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема шестмесечните осигуровки преди майчинствонови  
Авторani (Нерегистриран)
Публикувано31.07.07 02:10



Брененна съм ,но нямам трудов стаж.Имам позна който мога да го помоля да ме осигури във фирмата му като секретарка, но аз ще му давам осигуровките.Сега до колкото разбрах майчиството ше се изчислява в размер на осигуровките.мойе ли някой да ми обясни ако му давам към 150 лева каква сума после щеполуча като майчинство, разбира се това щеми е осигуровката, а не заплатата ,на която уж ще се водя.Другия ми въпрос е ще натоваря ли и затрудня ли позната ми след изтичането на тея 6 месеца.НОИ вечеизплща майчинствата а не работодателите



Тема Re: шестмесечните осигуровки преди майчинствонови [re: ani]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано31.07.07 08:39



Трябва да ви осигуряват на около 350лв.Ако приемем, че фонд ТЗПБ за дейността на фирмата, в която ще ви назначат е 0,5% /този % е различен за различните дейности/, то осигуровките +ДОД на месец са 150,18лв.
След 01.01.2008 цифрата ще е малко по-различна, но сега не мога да отговоря с колко.
При осигурителен доход 350лв. с горните уговорки, средното обещетение за бременост и раждане е около 280лв. на месец.
Това не е майчинство, а обещетение за бременост и раждане, а майчинството се изплаща след това.
Честно казано, при малко изчисления, няма кой знае какъв смисъл да ги давате тези пари, тъй ще платите 900 лв. /ако става въпрос за 6 месеца/, а ще получавате със 100лв. повече на месец за 10 месеца / с цифрите към днешна дата/. В момента минималното обещетение за бременост и раждане е 180лв., а догодина със сигурност ще е повече, тъй като едва ли МРЗ ще остане 180лв.

Има смисъл да си плащате осигуровките върху доста по-висок доход, за да излезят добре сметките.

Във всички случаи обаче е добре да ви назначат на трудов договор по принцип, тъй като ще получавате майчинство до навършване на 2г. на детето, така че е добре да говорите с ваши познати да ви съдействат. Вече върху каква сума ще ви осигуряват, зависи най-малкото от МОД за съответната дейност.



Тема Re: шестмесечните осигуровки преди майчинствонови [re: _Buba_]  
Авторani (Нерегистриран)
Публикувано31.07.07 18:25



Благодаря ви много за отговора, но имам и още няколко въпоса и ще съ ви много благодарна ако ми отговоите и на тях.Тъй като сам мого далече от осигуровки и подобни неща има няколко питания.Какво е МОД.Ще ме назначат на тудов договор с 8 часов работен ден.Ако ме осигуряват на минимална работна заплата , колко парички трябва да дам на моя познат на месец.при какъв по висок доход имм сметка да плащам осигуровки и в каъв размер ще са те.



Тема Re: шестмесечните осигуровки преди майчинствонови [re: ani]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано31.07.07 18:36



МОД е минимален осигурителен доход, който е различен от минимална работна заплата (МРЗ) и зависи от това на каква длъжност ще те назначат. За управители, примерно е от порядъка на 450 лв., а за общи работници около 190 лв. Осигуровките са около 33%. Така че грубо, ако те назначат на длъжност с МОД около 200 лв., ще трябва да даваш по 66 лв. на месец. и после ще получаваш 180 лв. месечно в продължение на 2 години.

Животът естествено е неудачен, но всичко останало е нормално.



Тема Re: шестмесечните осигуровки преди майчинствонови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Авторani (Нерегистриран)
Публикувано31.07.07 19:38



като секретарка мисля,че ще ме назначат.има още едно момиче като секретарка и нея е осигуряват на точнона 190 лева.Аз мога ли да го помоля даме осигурявя на повече примерно на 500лева и в тоя случай доколкото разбирам ще плащам 165лева.колко тогава ще получавам до 2 годинки.



Тема Re: шестмесечните осигуровки преди майчинство [re: ani]  
Автор coccinella (майка юнашка)
Публикувано31.07.07 20:01



90% от сумата, върху коята си осигурявана ще получаваш докато си в отпуска по бременност и раждане. Като излезеш в майчинство /отпуска за гледане на дете до навършването му на 2 год/ сумата е твърда и не зависи от осигуровките. Тази година е 180 лв, но догодина не се знае.



Тема Re: шестмесечните осигуровки преди майчинствонови [re: ani]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано31.07.07 22:05



Осигуровките са 36,50% в вай-общия случай. Направих уговорка, че изчисленията са при 0,5% за фонд ТЗПБ / този % е между 0,4 и 1,1 /.
Освен осигурителни вноски, имате и данък върху доходите, който както виждам сте забравили при сметките. Освен това, смесвате обещетението за бременост и раждане, което е 315 дни с майчинството, което е до навършване на 2 г. на детето. Всички изчисления, които ви даваме са за тези 315 дни, а после ще си получавате 180лв., ако ще и върху 1000лв. да сте се осигурявали. Обяснявам това, тъ като оставате с впечатление, че сега ще внасяте 6 месеца осигуровки, а после 2 години ще получавате суми на база на това, ама не е така. Колежката ви е написала, че 2 години ще получавате по 180лв., защото при 200 лв. точно така се получава, но това е просто точно в този случай, ако ви осигуряват върху 200лв.

При осигуряване на 500лв. сметките са следните:
Осигуровки - 36,5% върху 500 лв.= 182,50 лв.
Данък доход - 51,33 лв.
Общо на месец трябва да плащате - 233,83 лв.

При осигуряване върху 500лв., за въпросните 315 дни ще получавате средно на месец около 380 лв.
Така за 6 месеца ще платите 1403 лв.и това разхвърляно по следващите 10 месеца, ще ви докара далавера от по 60 лв. на месец.
Сметката я правя така - 10 месеца х 380 лв.= 3800 лв лв., а се осигурявате върху 200лв. например, ще получите 10 месеца х 180 лв. = 1800 лв. Вие обаче сте внесли вече 1403 лв., така че 1800+1403 = 3203 лв. Остава във ваш плюс за 10 месеца общо около 600лв. Тази сума дори ще е по-малка, тъй като със сигурност тези 180лв. няма да се запазят за следващата година и ще се вдигне минималната заплата.
Докато получавате болнични и майчинство, от фирмата трябва да се плащат още по 8,58лв. на месец за здравно осигуряване /това е в момента/. Тази сума не зависи от дохода ви, тя е постоянна за всички месеци, тъй като е фиксирана върху 220лв.

Преценете какви са ви възможностите, но не се мотайте, а действайте по-бързичко, че да не стане късно. Нека ви назначат, тъй като иначе няма да получавате майчинство до навършване на 2г. на детето, а ще получавате помощи.

И пак ви напомням, че освен осигуровки, има над определена сума и данък върху доходите, който определено не е за пренебрегване като сума.



Тема Re: шестмесечните осигуровки преди майчинствонови [re: coccinella]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано31.07.07 22:07



Не съм си при законите, но мисля, че грешиш. 90% от сумата върху която е осигурявана, но не повече от нетното трудово възнаграждение (така мисля, че беше текста). А нетното ще е 500 минус осигуровките за нейна сметка, които са около 50 лв. минус данъка, който, тук супер грубо ще го сметна, е около 30-40 лв. Т.е. девет месеца ще получава около 410 лв, а после по 180, докато детето навърши 2 години. Така или иначе, заслужава си да се осигурява.

Животът естествено е неудачен, но всичко останало е нормално.



Тема А-а-а, да, пропуснах безработицатанови [re: _Buba_]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано31.07.07 22:08





Животът естествено е неудачен, но всичко останало е нормално.

Тема Re: coccinellaнови [re: coccinella]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано31.07.07 22:11



Поправям те, че не са 90% от сумата, върху която се внасят осигуровки. Зависи какво е средното дневно брутно и средното дневно нетно възнаграждение. Изчислява се така:
1. 90% от средното дневно брутно възнаграждение за 6 месеца назад
2. средното дневно нетно възнаграждение за 6 месеца назад

Сравняват се двете цифри и се взима по-малката.
Много майки се заблуждават, че ще получават 90% от месечното си възнаграждение и после неприятно се изненадват. Възможно е и така да се получи, но трябва да се сметне както го написах по-горе, въпрос е на изчислвния и в повечето случай т.2 е по-малката сума и е определяща.

Редактирано от _Buba_ на 31.07.07 22:13.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.