Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:53 28.06.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Помощ глобяват ме Декларация 1нови  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано30.07.07 19:30



Подала съм Декларация 1 на 21.07.2007г за 03.04.05 месец 2007г. на 20.07.2007г съм превела осигурителните вноски и съм начислила РЗ за 03, 04, 05. 2007г. Всичко това съм отразила в счетоводството на фирмата. чл.7, ал.3 от КСО. на 30.07.2007г данъчен експерт ми налага глоба от 150лв. закъснение на Декларация 1, за 03, 04,05, 2007г. по наредба Н-8 и КСО. Искам да попитам, защо като в КСО е указано, че осигурителни вноски се правят само при начисляване на РЗ искат да ме глобяват и дали мога да обжалвам, Акта или наказателното постановление. Подлежа ли на глоба по Закона за счетоводство за текущото начисляване на разходите РЗ.



Тема Re: Помощ глобяват ме Декларация 1нови [re: мими]  
Автор ЛC (непознат )
Публикувано30.07.07 21:43



Глобата си е на местото и нищо не можеш да обжалваш.Можеш ли да обясниш как заплати за март и април ги начисляваш чак през юли?



Тема Re: Помощ глобяват ме Декларация 1нови [re: ЛC]  
Автормими (Нерегистриран)
Публикувано30.07.07 21:47



Това не е сериозно колега.Ако фирмата е във финансово затруднение ще ги начисля когато мога да платя осигуровките.За да спазя изискванията на КСО.



Тема Re: Помощ глобяват ме Декларация 1нови [re: мими]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано30.07.07 23:15



Много сериозно помислете преди да кажете:...това е несериозно колега..."

С новата ал. 3 на чл. 7 от КСО, в сила от 01.01.2007 г., в случаите, в които възнагражденията са начислени, но не са изплатени, осигурителят внася осигурителните вноски за своя сметка и тези за сметка на осигурените лица до края на месеца, през който е извършено начисляването.
Във връзка с чл. 242 от Кодекса на труда, положеният труд по трудово правоотношение е възмезден - срещу трудово възнаграждение. В съответствие с разпоредбите на чл. 270 от КТ трудовото възнаграждение се изплаща авансово или окончателно всеки месец на два пъти, доколкото не е уговорено друго /колективен трудов договор, индивидуален трудов договор, заповед/. Спазвайки Кодекса на труда, работодателят редовно следва да изплаща възнагражденията на работниците и служителите, което предполага тяхното начисляване преди изплащането им.
Един от основните принципи в счетоводството при съставянето на финансови отчети е принципът на текущото начисляване, залегнал в чл. 4, ал. 1 от Закона за счетоводството, съгласно който „приходите и разходите, произтичащи от сделки и събития, се начисляват към момента на тяхното възникване, независимо от момента на получаването или плащането на паричните средства или техните еквиваленти и се включват във финансовите отчети за периода, за който се отнасят.” Принципът на начисляване не визира периода, през който технически се извършва начисляването на разходите за възнаграждения.
Разпоредбата на чл.7, ал.3 от КСО следва да се прилага като се прави разлика между „месеца, за който са начислени” и „месеца, през който са начислени” възнагражденията и свързаните с тях задължителни осигурителни вноски.
При повечето осигурители, ведомостта за заплати на работниците и служителите се съставя в началото на месеца, следващ месеца, за който е положен трудът, въз основа на присъствени регистри, протоколи за извършена работа и други. Изключение са бюджетните организации и други осигурители, които начисляват и изплащат заплати в месеца, за който се отнасят. При спазване на Закона за счетоводството тези разходи се включват в периода, за който се отнасят. Във връзка с разпоредбата на чл. 7, ал. 3 от КСО, осигурителните вноски са дължими до края на месеца, през който е направено начисляването. В утвърдената счетоводната практика възнагражденията и осигурителните вноски за текущия месец се начисляват в началото на следващия. Дължимите осигурителни вноски и вноските за фонд „ГВРС”, отнасящи се за месеца, в който е положен трудът, следва да се внесат до края на месеца, следващ този месец.
Осигурителят следва да удостовери датата на начисляването на възнагражденията - чрез съответните счетоводни справки и мемориални ордери, с направените хронологични записвания в счетоводните регистри.

И това не си измисляме, а е част от Указание Изх. № 24-00-9/01.02.2007 г на ТД на НАП

Редактирано от lumixx на 30.07.07 23:17.



Тема Re: Помощ глобяват ме Декларация 1нови [re: lumixx]  
АвторEdin drug (Нерегистриран)
Публикувано31.07.07 08:32



Това писмо не е Държавен вестник обаче...
И гъмжи от простотии. Как бихте коментирали
"Принципът на начисляване не визира периода, през който технически се извършва начисляването на разходите за възнаграждения." - каква е разликата между техническо и според експертите на НАП начисляване.
Отделно ако според счетоводната ми политика начислявам заплатите веднъж годишно...



Тема Re: Помощ глобяват ме Декларация 1нови [re: lumixx]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано31.07.07 09:23



Това е технически:

При повечето осигурители, ведомостта за заплати на работниците и служителите се съставя в началото на месеца, следващ месеца, за който е положен трудът, въз основа на присъствени регистри, протоколи за извършена работа и други.

А РАЗХОДИТЕ ЗА ЗАПЛАТИ:
се начисляват към момента на тяхното възникване, независимо от момента на получаването или плащането на паричните средства или техните еквиваленти и се включват във финансовите отчети за периода, за който се отнасят.”



Тема Re: Помощ глобяват ме Декларация 1нови [re: lumixx]  
Автор Moдa (м.и.м.и.)
Публикувано31.07.07 10:38



Затова си начислявам заплатите в последния ден от месеца, подавам си декларациите и превеждам всички задължения. За да си е всичко наред и заплатите давам. Това ще продължи докато тъпият Христосков е шеф в институция, за която няма тапия. Като отиде да си работи по специалността в статистика, а на негово място дойде икономист, нещата ще си дойдат на място.



Тема Re: Помощ глобяват ме Декларация 1нови [re: Edin drug]  
Автор lumixx (Любознателна )
Публикувано31.07.07 11:25



Счетоводната политика не може да противоречи на счетоводните стандарти, с които работите. Те определят рамката, но във всички случаи има изисквания, които не можете да пренебрегвате.





Тема Re: Помощ глобяват ме Декларация 1нови [re: lumixx]  
АвторEdin drug (Нерегистриран)
Публикувано31.07.07 12:38



Просто, ако текста в КСО беше "осигурителните вноски се дължат до края на месеца следващ този за които се отнасят", а не за които са начислени, щеше всичко да е наред.

Нямаше да се налага от НАП да ми обясняват какво е "техническо" начисление и да опитват да ми пишат акт обоснован с понятия с крайно несигурно съдържание. Това е само хабене на времето на съдията.

Просто няма законова обосновка.

И за протокола - категорично съм "за" декларации да се подават всеки месец. Но се дразня от неграмотни писания "указващи" нещо...



Тема Re: Помощ глобяват ме Декларация 1нови [re: Edin drug]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано31.07.07 12:55



Мисля, че правилно са ви глобили, защото Д1 ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СЕ ПОДАВА за месеца, през който някой е работил за вас срещу заплащане. Д6 касае сумите, които дължите за осигуровки и дали сте ги внесли. Това, че не сте платили заплати и осигуровки поради затруднения, не ви освобождава от задължението да декларирате колко души са работили през този месец.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.