Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:48 02.07.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Управител на ЕООДнови  
Автор*.* (Нерегистриран)
Публикувано07.06.07 11:12



Управител на ЕООД-то си е самият собственик, но поради това, че ще излиза в майчинство иска, с генерално пълномощно, да делегира управлението на ЕООД-то. Възможно ли е това и в какви взаимоотношения ще е делегираното лице, във връзка с действащото законодателство- КСО, ЗЗО и т.н, с ЕООД-то?
Предварително благодаря на вкючилите се с отговор!



Тема Re: Управител на ЕООДнови [re: *.*]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано07.06.07 16:37



Няма проблем управителят - бъдеща майка да упълномощи друго лице за водене на дружествените работи. Това може да бъде търговски пълномощник или прокурист. (разликите между тях е незначителна). Обаче... за да може майкатоа да си получава обезщетенията и отпуска за гледане на дете, лицето което ще я "замества" в управлението трябва да бъде само прокурист. (не знам защо така са избрали - може би защото прокуриста се вписва в ТР, а търговският пълномощник - не). Назначаването и вписването в ТР на прокуриста протича по стандартна процедура. Ако прокуриста се назначи по трудов договор (а не по гр. договор за прокура) нещата са както при всеки трудов договор - регистрация на трудовите договори и т. н.
Следва да се знае, че независимо дали ще е трудов или гр. договор, осигуровките са неизбежни (ако това е целта на занятието - няма да може да се заобиколи само с издаване на генерално пълномощно). А ако на бъдещата майка е неизгодно да назначи прокурист със всичките му там осигуровки, за да може да си получава майчинството, може да подаде декларация, че ЕООД "замразява" дейността си, което все пак трябва да е и вярно.



Тема Re: Управител на ЕООДнови [re: *.*]  
Авторazkarata (Нерегистриран)
Публикувано07.06.07 21:40



куманич, не бъркай ЕООД с ЕТ. Това, което си написал се отнася за ЕТ.

*.* , а как се е осигурявал собственикът? Ще има ли право на обезщетения? Има вариант - тои продължава да се самоосигурява (ако няма да получава обезщетения), и да делегира управлението с пълномощно. Но ако ще получава обезщетение и дружеството продължава дейността си, това пълномощно, де-факто, си е договор за управление на ТД - чл.4, ал. 1, т. 8 от КСО (то се вписва в ТР).



Тема Re: Управител на ЕООДнови [re: azkarata]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано08.06.07 07:12



Не - не бъркам. За задължителността прокурата при управител и собственик на ЕООД в майчинство е гениално творение на НОИ. Не, че са прави, но майката няма да си полчи обезщетенията. И за мен е странно, но такива са нещата:

Писмо № 94Т-623-1 от 14.12.2005 г. на НОИ

Собственичка на ЕООД, която излиза в отпуск за отглеждане на малко дете, какви осигурителни вноски дължи и при какви условия има право да ползва такъв отпуск? Следва ли да възложи управлението на фирмата на прокурист?

За периода на бременност и раждане (135 календарни дни) на самоосигуряващите се майки, осигурени за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица, се изплаща парично обезщетение по чл. 50 от КСО при условията на чл. 48а от КСО този период не се изисква управлението на дружеството да се възлага на прокурист.

Върху получено парично обезщетение при бременност и раждане се дължат осигурителни вноски за фонд „Пенсии" и здравно осигуряване за сметка на лицето, а за 2005 г. - само за здравно осигуряване.

За периода на отглеждане на малко дете, когато майката не упражнява трудова дейност като самоосигуряваща, но дружеството не е преустановило дейност, следва да се сключи договор за прокура с друго лице, което да управлява фирмата срещу възнаграждение.

В този случай майката има право на парично обезщетение по чл. 53, ал. 1 от КСО, като вьрху него дължи за своя сметка здравни осигуровки.

При положение, че след изтичане на срока, за който се изплаща обезщетение при бременност и раждане, майката продължи да упражнява трудова дейност като самоосигуряваща се, тя има право на 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ал. 1 от КСО, като за същия период дължи осигурителни вноски по съответния ред за ДОО и за здравно осигуряване.
----
В този случай от НОИ са приели по подразбиране, че майката освен собственичка на ЕООД-то е и негов управител (иначе защо ще твърдят, че трябва да се назначи прокурист ако управителят е лице различно от едноличния собственик).

Редактирано от kyмaнич на 08.06.07 07:14.



Тема Re: случай от реалния живот:нови [re: azkarata]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано08.06.07 08:58



Взето назаем от друг форум (http://forum.bg-mamma.com/):

Здравейте мили мами.Имам следния проблем и ако някои може да ми помогне със съвет, ще ви бъда много благодарна.Имаме фирма ЕООД , която е на мое име,т.е. управител съм на фирмата. Родих сина си на 08.06.2004 г. и за да ползвам майчинство направих пълномощно на съпруга ми. Преди месец получих писмо от НОИ , че ми насрочват ревизия, понеже трябва да върна майчинството , да си платя осигуровките за периода на майчинството плюс лихвите и за двете, които са основния лихвен процент на БНБ + 20%. И евентуално след това ще имам право да ми върнат половината майчинство.Оказа се,че имало нов закон, според който трябвало да имам назначен прокурист и пълномощното не важи. До тук добре, това ми е ясно, но не е ли грешка и на НОИ , нали те са ми ги разрешили и превели тези пари,аз все пак не съм ги откраднала. И другото което ме съмнява, че ме успиват нещо понеже уж от тяхна добра воля ми подсказвали да взема да си внеса осигуровките плюс лихвите и тогава щели да ми поискат да върна само половина майчинство и лихвите за него, но да съм побързала.Мисля,че има нещо нередно, ясно е че е грешка на моите счетоводители,че съм нямала право да го тегля това майчинство, но не е ли грешка и на НОИ , че са ми го разрешили.Ходя по адвокати и счетоводители за консултации и всички ми казват няма да плащаш, но на какво основание никой не ми казва и какви са ми правата не знам. А от НОИ-то ме притискат да съм побързала , че много лихви течали и все това повтарят , което също ме навежда на мисълта, че има нещо нередно, понеже при тези големи суми с няколко дни или дори месец няма да е кои знае каква голяма разликата.
Много ви благодаря за вниманието предварително.



Тема Re: Управител на ЕООДнови [re: azkarata]  
Автор*.* (Нерегистриран)
Публикувано08.06.07 10:31



Собственикът се осигурява като самоосигуряващо се лице за всички осигурителни случаи. ЕООД-то няма да преустановява дейност.
Собствникът сам управлява дейността до момента.



Тема Май че пак грешишнови [re: kyмaнич]  
Авторbb (Нерегистриран)
Публикувано08.06.07 15:59



Що ми се струва, че откакто има ДанъчноПКодекс, са отпаднали понятията започване, прекратяване, преустановяване, възобновяване на дейност на ДРУЖЕСТВО и свързаните с тях ДЕКЛАРАЦИИ.

Или аз греша?



Тема Re: Май че пак грешишнови [re: bb]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано08.06.07 17:32



Не съм сигурен, че ДОПК има приложение тука (почти не съм се ровил в него). Все пак има една разпоредба на НАРЕДБАТА за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина :

Чл. 1. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 83 от 2000 г., изм., бр. 1 от 2006 г.) Задължението за осигуряване за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 - 4 от Кодекса за социално осигуряване - еднолични търговци, съдружници в търговски дружества, собственици на ЕООД, земеделски производители, лица, упражняващи по регистрация свободна професия или занаятчийска дейност, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.

(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 83 от 2000 г., изм., бр. 1 от 2006 г.) Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на трудовата дейност се установяват с декларация, подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.
---
Актуалната ми база данна е към началото на годината (бр. 2 ДВ). Ако има нова редакция на този чл. от Наребата - може би ще съм в грешка.
А щом имаш в предвид ДРУЖЕСТВО като правен субект - все пак това дружество се състои от съдружници които са самоосигуряващи се, и които или извършват дейност в дружеството или не. Когато е ЕООД - напрактика единственият съдружник може да се каже, че е приравнен на самото дружество. Немислимо е да се говори, че ЕООД ще може да извършва дейност, ако единственият съдружник-собственик е заявил някъде, че няма да извършва дейност без да си е упълномощил заместник. За да може едноличният собственик хем да не извършва дейност и хем дружеството да функционира, трябва наистина собственикът да бъде заместен с упълномощено лице - прокурист или търговски пълномощник. Съвсем друг е въпроса защо от НОИ (НАП) признават само фигурата на прокуриста като пълноценен заместител на собственика, а не признават фигурата на търговския пълномощник.



Тема Re: Май че пак грешишнови [re: kyмaнич]  
Авторbb (Нерегистриран)
Публикувано11.06.07 11:43



Куманич, ти, като старо куче, по гръб не падаш. Но...
Правиш, обаче, неуместни аналогии - между ЕООД и самоосигуряващо се лице.
А знаеш много добре, че това са различни неща. Не е все едно кой ще подаде некаква декларация, дали СОБСТВЕНИКА на ЕООД, са себе си, или собственика на ЕООД за ЕООД-то (ако собственика "играе" и "Управител").
Бъди прецизен в изказа - ще се "котираш" повече. Нали!

Относно притесненията ти, че нямаш актуална (за държавата ни) нормативна база: Ако оставиш e-mail адрес, мога да ти изпратя всеки един нормативен документ, който ще е актуален за секундата в която ще ти го изпратя.



Тема Собственикът на ЕООД Е самоосигуряващо се лиценови [re: bb]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано11.06.07 12:06



така че аналогията е неизбежна.

А на мен ми се струва, че не е зле, вместо да се дърлиш с Куманич да изкажеш обосновано мнение с актуалната информация, с която разполагаш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.