Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:16 16.04.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема ООД, ЕООД, съдружник-управител, вписване в съданови  
Автор PanTer ()
Публикувано15.05.07 14:03



Този месец ми върви на ТРЗ проблеми.
Пак става въпрос за ЕООД, ООД и техните управители.
Значи сега ми звъннаха от НАП да ме питат за една фирма дали има грешка, че до еди си кой момент лицето (съдружник в дружесвтото) е било по ДУК, пък после е започнало да се самоосигурява. (за тези промени между другото си е подал декларация като самоосигуряващо се лице, която си е приета по общия ред в НАП). Отговорих, че грешка няма, така е и те ме попитаха имаме ли вписване в съдебния регистър.
Което най-накрая ме накара съвсем сериозно да се заровя в ТЗ. И открих, че на вписване подлежи само името на управителя и нот.заверен подпис от съгласието му да управлява. Никъде не виждам задължение за вписване на договора за възлагане на управлението. Никъде не виждам и тълкуване какво значи "договор за възлагане на управленето", защото според мен това може да значи трудов договор с който му се възлага управлението, договор за управление и контрол, или просто договор с който се указва, че лицето ще управлява, но няма да взема възнаграждение, а само дивиденти (т.е. ще се самоосигурява аз това, че полага личен труд в собсвтеното си дружество).
Знам, че общо приетото мнение е, че договора за управление и контрол се вписва, но искам да знам къде точно - този път в закона е вписано това изискване. Или просто някой е решил, че трябва да е така - напр.в писмо, без да е подплатено и в закона като изискване.

И в тази връзка се обадих пак на данъчния, който пък ми заяви, че според техния бивш юрист това, че се осигурява съдружник по ДУК не го освобождавало от задължението да се самоосигурява в същото дружество и това го пишело в КСО. Та сега отивам и в КСОто, за да му докажа, че това няма нищо общо с истината.





Тема Re: ООД, ЕООД, съдружник-управител, вписване в съднови [re: PanTer]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано15.05.07 16:14



В отговор на:

Знам, че общоприетото мнение е, че договора за управление и контрол се вписва... Или просто някой е решил, че трябва да е така - напр.в писмо, без да е подплатено и в закона като изискване.



Не, вписва се кой е управителят. Не и промените във вътрешните му отношения в дружеството, нито пък се представят екземпляри от променения договор.
Този, който е решил, не е изключено и да е въпросният служител лично.
"Договор за възлагане на управлението" според общото мнение значи граждански договор, който е вид договор за поръчка (т.е. "ДУК"), а не трудов. Май единственият аргумент в полза на това, за който се сещам, е, че щом е споменат по този начин, значи законът го възприема като самостоятелен вид договор. Може да има и други аргументи, за които не се сещам.
В ТЗ, ЗЗД или другаде няма изискване този договор да е възмезден. Аз лично не виждам пречка да не бъде. Както сама казваш, може пък управителите да са съдружници и да са "възнаградени" с дяловете си от печалбата.

Редактирано от Mиpa_M на 15.05.07 16:15.



Тема Re: ООД, ЕООД, съдружник-управител, вписване в съднови [re: Mиpa_M]  
Автор PanTer ()
Публикувано15.05.07 16:30



Много ти благодаря. Служителят се аргументира с някакво писмо, което са получили и ще ми е интересно да прочета.
Защото и аз му цитирах разпоредби от ТЗ в който се казва, че се вписва само управителя, но май не го впечатлих особено....



Тема Re: ООД, ЕООД, съдружник-управител, вписване в съднови [re: PanTer]  
Авторпитaщ (Нерегистриран)
Публикувано16.05.07 10:08



В съдебното решение на фирма пишели кой има право да подписва и сключва договори. Ако пише заедно и поотделно. Тогава коагто се сключи ДУК трябва да има съдебно решение с промени в обстоятелствата. Иначе няма стойност. Защото всеки може да има някакъв си договор за ДУК.



Тема Re: ООД, ЕООД, съдружник-управител, вписване в съд [re: PanTer]  
Авторпитaщ (Нерегистриран)
Публикувано16.05.07 10:19



Чл. 141. (1) Управителят организира и ръководи дейността на дружеството съобразно закона и решенията на общото събрание.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 84 от 2000 г.) Дружеството се представлява от управителя. При няколко управители всеки един от тях може да действува самостоятелно освен ако дружественият договор предвижда друго. Други ограничения на представителната власт на управителя нямат действие по отношение на трети лица.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 84 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г.) В търговския регистър се вписва името на управителя, който представя нотариално заверено съгласие с образец на подписа.

(4) (Нова - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Овластяването на управителя може да бъде оттеглено по всяко време и името му да бъде заличено от търговския регистър.

(5) (Нова - ДВ, бр. 58 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г.) Управителят може да поиска да бъде заличен от търговския регистър с писмено уведомление до дружеството. В срок до един месец след получаване на уведомлението дружеството трябва да заяви за вписване освобождаването му в търговския регистър. Ако дружеството не направи това, управителят може сам да заяви за вписване това обстоятелство, което се вписва, независимо дали на негово място е избрано друго лице.

(6) (Нова - ДВ, бр. 66 от 2005 г.) Овластяването и неговото заличаване имат действие по отношение на трети добросъвестни лица след вписването им.

(7) (Нова - ДВ, бр. 58 от 2003 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 66 от 2005 г.) Отношенията между дружеството и управителя се уреждат с договор за възлагане на управлението. Договорът се сключва в писмена форма от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на съдружниците или от едноличния собственик.

с договор за възлагане на управлението. Договорът се сключва в писмена форма от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на съдружниците или от едноличния собственик



Тема Re: ООД, ЕООД, съдружник-управител, вписване в съднови [re: питaщ]  
АвторБлara (Нерегистриран)
Публикувано16.05.07 12:24



Доколкото разбирам от въпроса, човекът, който в случая явно се явява и съдружник, не престава да си управлява дружеството по този ДУК, просто в този договор има така да се каже промяна, засягаща възмездността, т.е. става безвъзмезден и затова започва да се самоосигурява като самоосигуряващ се собственик, полагащ личен труд в дружеството. Промяната на клаузи в този договор не знам да подлежат на вписване и деклариране някъде, но би ми било интересно какво писмо е цитирал данъчния. От друга страна, данъчният може би има основание да пита има ли вписване в съда, дотолкова доколкото може да има назначен нов управител, което вече би подлежало на вписване. И доколкото това не става автоматично ясно, затова задават и въпрос. Аз поне така го разбирам.



Тема Re: ООД, ЕООД, съдружник-управител, вписване в съднови [re: питaщ]  
Автор PanTer ()
Публикувано16.05.07 12:59



В контекста на твоите мисли това, че един съдружник сключва ДУК пречи ли и на другия да управлява, заедно с първия пак заедно и поотделно и съответно да не се налага вписване на промени в обстоятелствата?



Тема Re: ООД, ЕООД, съдружник-управител, вписване в съднови [re: Блara]  
Автор PanTer ()
Публикувано16.05.07 13:00



Дано да си права.
Вероятно утре ще отида до НАП и ще видя за какво става въпрос. Междувременно имам среща и с юрист да чуя неговото мнение по въпроса.



Тема Re: ООД, ЕООД, съдружник-управител, вписване в съднови [re: PanTer]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано16.05.07 15:48



Здравей, PanTer!
Ще ти кажа какво допускам, че е станало. Когато лицето се е осигурявало по ДУК, то в НОИ се изважда осигурителна книжка и там девойките отзад записват "ДУК". Ако лицето престане да се осигурява по ДУК, а започне да се осигурява като самоосигуряващо се лице, то трябва да се подаде заявление в НАП, че лицето ще се самоосигурява, но след това задължително се отива и в НОИ да си отбележат и там, че прекъсва едното осигуряване, а започва друг вид. Дали го обясних смислено, не знам:))
Иначе няма пречка съдружниците да не се самоосигуряват - това си е лично техен избор. Ако извършват личен труд, тогава трябва. Може да си имат ДУК, но да не се изплащат никакви възнаграждения по тези договори, тогава не се дължат и осигурителни вноски.
Според мен въпросът е къде какво е декларирано и ако има пропуск някъде по трасето, да се оправи.
Сподели после как са се развили нещата. Успех!



Тема Re: ООД, ЕООД, съдружник-управител, вписване в съднови [re: PanTer]  
Автор rado_mit (непознат )
Публикувано16.05.07 15:55



.. според мен .. просто ще си загубиш времето ..


1. Всеки .. които е ходил на консултации в преди ГДД на Дондуков .. сега не знам къде ги правят .. или е влизал при юристите на НАП по казус знае какво се случва .. отваря се АПИС-а .. и се започва да се разсъждава ..
.. което естествено ражда бисери .. понякога големи ..
2. Проблема на администрацията .. е че няма практика .. няма тълкувания на казусите .. и ясно разяснени т.нар. "добри практики" .. или отиграване на стандартните казуси от ежедневието .. за заплетените случаи .. там е ясно .. всеки трябва да се гледа поотделно ..
.. докато не се въведат "добрите практики" .. всеки офис на НАП ще има становище на всеки казус .. и то може да коренно различно при смяна на ръководството му ..
П.С. .. в Германия /май беше/ .. данъчното и осигурително законодателство е около 500-600 стр. .. за него има официални "наръчници" с указания по прилагане .. примери и коментари .. около 6000 - 8000 стр. .. по тях е задължена да работи администрацията .. и всеки който желае .. просто си я закупува .. книжките много приличат на изданията на РААБЕ /и те са германска фирма май/ .. с подменяеми страници .. и периодично се допълват и корегират ..




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.