Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:26 29.11.20 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема публикация на гфонови  
Авторrocт (Нерегистриран)
Публикувано15.05.07 14:20



Фирмата е ООД, работи по нац.счет.стандарти, не отговаря на критериите за независим финансов одит,трябва ли да СЕ публикува ГФО за 2006г,има ли нормативен акт,който да задължава всички фирми да публикуват отчетите си и знае ли някой такъв? Моля за отговор и мнения?



Тема Re: публикация на гфонови [re: rocт]  
Автор PanTer ()
Публикувано15.05.07 14:31



Закон за счетоводството

Чл. 40. (Доп. - ДВ, бр. 96 от 2004 г., изм., бр. 105 от 2006 г.) (1) В срок до 30 юни следващата година предприятията публикуват годишния си финансов отчет и консолидирания си финансов отчет, годишния доклад за дейността и годишния си консолидиран доклад за дейността, приети от общото събрание на съдружниците/акционерите или от съответния орган, както следва:

1. търговците по смисъла на Търговския закон - чрез заявяване и представяне за обявяването им в Търговския регистър;


2. юридическите лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност - чрез заявяване за вписване и предоставянето им в Централния регистър при Министерството на правосъдието при условията и по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел;


3. останалите предприятия - чрез икономическо издание или чрез Интернет.


(2) По реда на ал. 1 предприятията по чл. 38 публикуват:


1. финансовите си отчети - във вида, в който са заверени от регистриран одитор;


2. годишните си доклади за дейността - във вида, на базата на който регистрираният одитор е изразил одиторското си мнение;


3. одиторския доклад по отношение на отчетите и докладите по т. 1 и 2.


(3) По реда на ал. 1 заедно с годишния финансов отчет акционерните дружества, командитните дружества с акции и дружествата с ограничена отговорност публикуват и информация за предложението на органа на управление за разпределение на печалбата или за покриване на загуба за предходната година и решението на общото събрание на акционерите/съдружниците за начина на разпределяне на печалбата или за покриване на загуба за предходната година.


(4) Годишният финансов отчет на предприятие, което изготвя консолидиран финансов отчет, се публикува едновременно с консолидирания финансов отчет на групата, заедно с годишните доклади за дейността към тях.


(5) Когато отчетите и докладите на предприятията по ал. 1, т. 3 се публикуват в Интернет, до тях трябва да бъде осигурен свободен неплатен достъп за период не по-кратък от три години след датата на публикуването им.


(6) Предприятията по ал. 1, т. 3 при поискване предоставят информация за мястото, където са публикувани техните отчети и доклади.


(7) Извън случаите по ал. 1 и 2, когато предприятие публикува съкратен финансов отчет, задължително се оповестява, че отчетът е съкратен, като се посочва и мястото, където е публикуван финансовият отчет по реда на ал. 1. Когато финансовият отчет все още не е публикуван по реда на ал. 1, този факт също се оповестява. Когато е публикуван съкратен финансов отчет, одиторският доклад не може да придружава тази публикация, но задължително се оповестява изразеното одиторско мнение - неквалифицирано, квалифицирано или отрицателно, или отказът от изразяване на одиторско мнение, както и включените в одиторския доклад въпроси, на които е обърнато внимание, без да е квалифицирано одиторското мнение.


(8) Алинеи 1 - 7 не се прилагат за бюджетните предприятия, както и когато в закон е предвидено друго.


Тъй като тук става дума за "предприятията", а не за "предприятията, които.." смятам, че всички предприятия трябва да публикуват. Много ще се радвам ако колегите ме оборят обаче.





Тема Re: публикация на гфонови [re: PanTer]  
Автор lubo_ch ()
Публикувано15.05.07 14:36



Не те оборвам, така е - всички предприятия трябва да си публикуват отчетите, само че това не важи за тези от 2006 г. Законът действа занапред, т.е. отчетите за 2007 г. трябва да се публикуват до 30.06.2008 г.



Тема Re: публикация на гфо [re: lubo_ch]  
Автор PanTer ()
Публикувано15.05.07 15:13



Ето още малко тема за размисъл.

Закон за търговския регистър
Обърнете внимание на чл.6 ал.3 и после на пар.4, ал.8


Задължение за заявяване и представяне
Чл. 6. (1) Всеки търговец е длъжен да поиска да бъде вписан в търговския регистър, като заяви подлежащите на вписване обстоятелства и представи подлежащите на обявяване актове.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) Актовете по чл. 40, ал. 1 - 3 от Закона за счетоводството се заявяват и представят за обявяване в търговския регистър по реда и в сроковете, предвидени в Закона за счетоводството.



§ 4. (1) Търговците и клоновете на чуждестранни търговци, вписани в търговския регистър и в регистъра на кооперациите при окръжните съдилища, са длъжни да се пререгистрират по този закон в тригодишен срок от влизането му в сила. Държавна такса за пререгистрацията не се дължи.

(8) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) При представянето за обявяване в търговския регистър на актовете по чл. 6, ал. 3 за 2006 г. търговците представят и съответните актове за 2004 и 2005 г.



В същото време в закона за счетоводството съществува един
§ 47. Параграф 23, т. 2, относно ал. 4 на чл. 26, и § 40, относно чл. 40, не се прилагат за финансовите отчети за 2006 г.


Всичко това ме навежда на мисълта, че отчети се публикуват от всички, от 2004г. насам, макар че не мога да си отговоря на въпросите със срока и затова приемам, че по силата на закона за търговския регистър може и да е 3 години, но посилата на ЗС е до 30.6.2008г.

Но пак си казвам, че за мен ще е удоволствие да ме оборите и да нямам никакви подобни задължения





Тема Re: публикация на гфонови [re: PanTer]  
АвторЛили (Нерегистриран)
Публикувано15.05.07 15:22



ЗАКОН за търговския регистър
Обн., ДВ, бр. 34 от 25.04.2006 г., в сила от 1.07.2007 г., изм., бр. 80 от 3.10.2006 г., в сила от 3.10.2006 г., бр. 105 от 22.12.2006 г., в сила от 1.07.2007 г.
т.е. това още не е в сила

ЗАКОН за счетоводството
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ към Закона за изменение и допълнение на Закона за счетоводството
(ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 1.01.2007 г.)
§ 47. Параграф 23, т. 2, относно ал. 4 на чл. 26, и § 40, относно чл. 40, не се прилагат за финансовите отчети за 2006 г.



Тема Re: публикация на гфонови [re: Лили]  
Автор PanTer ()
Публикувано15.05.07 15:44



Видях, че без да искам съм изтрила, че влиза в сила от 1.7.2007, но нали не мислиш, че след като искат отчети за 2004 и 2005 ще пропуснат 2006 и ще отидат чак на 2007?



Тема Re: публикация на гфонови [re: PanTer]  
АвторДaнka (Нерегистриран)
Публикувано15.05.07 20:01



И в крайна сметка тълкувания различни-ще се подават ли или не в търг.регистър ГФО на фирмите ,които не са одитирани.Има ли санкции за неподаване



Тема Re: публикация на гфонови [re: PanTer]  
Авторфифa (Нерегистриран)
Публикувано16.05.07 13:06



§47......................от Преходните и заключителни разпоредби към зак.за изм. и доп на ЗС





Тема Re: публикация на гфонови [re: rocт]  
Авторббб (Нерегистриран)
Публикувано16.05.07 16:43



чл.38 ал.1 т.5 от ЗС



Тема Re: публикация на гфонови [re: PanTer]  
АвторBъпpoc (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 09:04



В чл. 40, ал. 1, т. 3 се казва:

"останалите предприятия - чрез икономическо издание или чрез Интернет"

Кои са тези предприятия ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2020 Dir.bg Всички права запазени.