Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:19 27.04.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема осигуровки - бременост и ражданенови  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано21.03.07 08:46



Здравейте приятели!
Самоосигуряваща съм се върху 220 лв. осигурена съм за всички осигурителни случаи , излязох в отпуск по бременост през м. декември , колко пари трябва да тегля от ДОО , защото ми казаха 90%, т.е,198 лв. а тук прочетох , че е 100% -или 220 лв.ако е така мога ли да си ги изтегля със задна дата .ПЪРВИЯ ДЕН от болничния и той ли се тегли от ДОО или е за моя сметка?
БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО НА ВСЕКИ ОТЗОВАЛ СЕ НА ВЪПРОСА МИ!
С пожелания за успешен ден!





Тема Re: осигуровки - бременост и ражданенови [re: eт]  
Автор PanTer ()
Публикувано21.03.07 16:13



Не е 100 - 90% от осигурителния доход. Гарантират ти само минималната работна заплата. В твоя случай се получава над нея, но и не е точно 198лв. Трябва да сметенеш 6 месеца назад преди датата в която излизаш 45 дни преди раждане. т.е. 220*6= 1320лв.*90%=1188лв. Събираш си работните дни за пълни 6месеца работни назад и делиш 1188 на получените дни. Това ще бъде дневното ти обезщетение. И за всеки месец в който имаш да го получаваш умножаваш тази дневна ставка по броя на работните дни.
Така ще получиш месечната сума, която трябва да теглиш. Както сама разбираш за всеки месец ще бъде различна, защото работните дни са различни.
И още нещо - не забравяй като ти изтекат 135те дни да пуснеш съответните документи в НОИ за да получаваш от тях вече същите суми до 315дни след раждането.
Надявам се, че ти бях полезна. Успех!





Тема Re: осигуровки - бременост и ражданенови [re: PanTer]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано21.03.07 16:35



Благодаря Пантер за отговора!





Тема Re: осигуровки - бременост и ражданенови [re: PanTer]  
Автор christen (feel)
Публикувано22.03.07 15:06



Какво точно трябва да получава от НОИ ? !?!
В заварено положение е .До 315 дни , а след това и майчинството за гледане на дете до 2 години се тегли с директен дебит по стария начин . Или за самоосигуряващите е различно ? Поправи ме ако греша.

[


Тема Re: осигуровки - бременост и ражданенови [re: christen]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано22.03.07 15:31



Май нещо съвсем се обърках , как е точно с ЕТ?





Тема Re: осигуровки - бременост и ражданенови [re: eт]  
Автор PanTer ()
Публикувано23.03.07 11:16



Ти още от миналата година си в отпуск за бременност и раждане, нали правилно съм те разбрала? За това си теглиш ти докато имаш болнични - т.е. 135 дни обезщетението от НОИ. След като свършат болничните обаче ти спираш да ги теглиш от нои и трябва да поискаш от там те да ти изплащат до навършване на 315 дни на детето същото обезщетение. Ако не го поискаш трябва да поискаш пак от тях майчинството вече, което обаче твърдо е в размер на 180лв.
Ако пък не съм те разбрала правилно то тогава няма нужда сама да си смяташ болничните, НОИ ще ти ги изплаща. Като свършат обаче продължаваш по гоереописания ред.
Не се връзвай и не се плаши - не е толкова сложно





Тема Re: осигуровки - бременост и ражданенови [re: PanTer]  
Автор christen (feel)
Публикувано23.03.07 12:16



Питам си и никой не ми отговаря - къде прочете ,че остатъка до 315 дни трябва да се поиска по новия ред от НОИ ?

НАРЕДБА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ
В сила от 01.01.2007 г. Приета с ПМС № 364 от 27.12.2006 г.
Обн. ДВ. бр.1 от 5 Януари 2007г.



Преходни и Заключителни разпоредби

§ 2. (1) Паричните обезщетения на лицата, заварени в отпуск за временна неработоспособност, за трудоустрояване, за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете към 1 януари 2007 г., неизплатените парични обезщетения и помощи, отнасящи се за периоди до тази дата, както и паричните обезщетения за бременност и раждане по § 22е КСО се изплащат по досегашния ред.
(2) По реда на ал. 1 се изплащат и паричните обезщетения и помощите на лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 4 КСО, на едноличните търговци, които нямат наети на работа лица, и на лицата, които се осигуряват чрез осигурителни каси, след заверка от съответното ТП на НОИ на документите за теглене на осигурителните плащания.

[


Тема Re: осигуровки - бременост и раждане [re: christen]  
Автор PanTer ()
Публикувано24.03.07 13:49



Не възнамерявах да ти отговарям изобщо, защото въпроса не го задаваш ти, но след като се стараеш да объркаш майката явно трябва да ти отговоря.
Съветвам те за в бъдеще преди да се ежиш и пирончиш да попрочиташ малко повече. В конкретния случай в тази наредба има доста други неща за четене, освен преходните и заключителни разпоредби.
Чл. 4. Паричните обезщетения при бременност и раждане за остатъка от 135 до 315 календарни дни по чл. 50 КСО се изплащат въз основа на молба-декларация от осигуреното лице по образец съгласно приложение № 2.

И към ЕТ искам още да вметна, че в момента се ползва болничен и се тегли обезщетение на основание на болничните. След това си влизаш в правото именно на остатъка от разликата между 135 до 315 дни и за това се подава молба-декларация в НОИ.



Тема Re: осигуровки - бременост и ражданенови [re: PanTer]  
АвторBAЯ (Нерегистриран)
Публикувано24.03.07 20:58



Ами добре е тонът ви да не е толкова злоблив и освен това може и вие да прочетете малко повече - например писмото на НОИ от 18,01,2007 във връзка точно с тези отпуски



Тема Re: осигуровки - бременост и ражданенови [re: PanTer]  
Автор christen (feel)
Публикувано26.03.07 10:32



Ти обаче продължаваш да си вярваш и смело да разхождаш майките до НОИ


Този член дето ми го цитираш се отнася до майките по новия ред , а завареното положение си продължава по стария начин.Ей,уморих се да го повтарям.
Вземи го прочети това указание на НОИ ,което ВАЯ услужливо ти подсказва и излез от зимен сън.Има си и отдел обезщетения към НОИ-тата ,обади се и там ,но не пращай тълпи в РУСО- имат си достатъчно .



Проблемите ни не идват от нещата,които не знаем, а от тези които знаем по неправилен начин
Марк Твен


[


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.