Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:48 28.06.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Получен аванс, данъчно събитие и данъчна основанови  
АвторEдин тaм (Нерегистриран)
Публикувано05.02.07 21:19



Та здрвейте колеги. Умувам си аз над следната ситуация: По сделка между две български лица на територията на страната се получава договорен авансов превод преди да е започнала доставката. До тук всичко е розово, но се закахърих как да си издам фактурата за получения аванс.
Четейки чл. 25 от ЗДДС ми става ясно, кое е данъчо събитие и за изключението в ал. 6, че трябва да начисля данък ако съм получил аванс преди да имам доставка т.е. данъчно събитие. Чета си и чл. 26 за дънъчната основа и там в общи линии е ясно, че тя ми е възнаграждението по повод данъчното събитие.
Та тръгвайки да издавам фактура, според мен тя трябва да отрази получените пари, като начисля в нея и частта на данъка, но реда с данъчна основа трябва да ми е нула, тъй като нямам още данъчно събитие. Разбира се в окончателната фактура на ред данъчна основа ще си посоча стойността на сделката, върху нея ще си изчисля ДДС и ще спадна авансово начисления данък.
Да ама не, софтуера за фактуриране (уж съобразен с новия ЗДДС), не ми позволява да начисля ДДС без да посоча данъчна основа. Та въпроса ми е следния аз ли греша или софтуера работи по инерция от стария закон?
Знам, че да се влезе в моята логика човек трябва да си пречупи мисленето и да забрави изцяло отменнения закон, но ще съм Ви благодарен ако споделите вашите раздъждения по темата.

Поздрави,
Един колега :)



Тема Re: Получен аванс, данъчно събитие и данъчна основанови [re: Eдин тaм]  
АвторПak aз (Нерегистриран)
Публикувано06.02.07 19:41



Добре де колеги, не получавате ли аванси или въпроса ми е тъп?



Тема Re: Получен аванс, данъчно събитие и данъчна основанови [re: Пak aз]  
АвторPyми (Нерегистриран)
Публикувано06.02.07 20:50



Аз получавам аванс по договор
примерно по договор 50%
6000,00
дан.основа 5000,00 и 1000,00 ДДС,
имаш данъчно събитие с полученият аванс.
Не виждам какво точно питаш
и така пускам фактурата



Тема Re: Получен аванс, данъчно събитие и данъчна основанови [re: Pyми]  
Автор***** (Нерегистриран)
Публикувано06.02.07 21:01



Там е работата е че не съм съгласен с този начин на третиране на нещата.
Ето текста от чл. 25 алинея 6
(6) Когато, преди да е възникнало данъчно събитие по ал. 2, 3 и 4, се извърши плащане по доставката, данъкът става изискуем при получаване на плащането, с изключение на получено плащане във връзка с вътреобщностна доставка.
Не мисля, че това ми приравнява получените пари на данъчно събитие. Да естествено, че данъка се начислява, но нямам събитие и данъчна основа във фактурата.



Тема Re: Получен аванс, данъчно събитие и данъчна основанови [re: *****]  
Авторvvv (Нерегистриран)
Публикувано06.02.07 22:47



Да, авансът не е вече данъчно събитие и въпреки всичко в срок от 5 дни се пуска ф-ра / освен случаите при ВОД/. Така че ,не умувайте много, а си пуснете ф-.ра и я отразете в дневника.



Тема Re: Получен аванс, данъчно събитие и данъчна основанови [re: vvv]  
Автор*** (Нерегистриран)
Публикувано06.02.07 23:04



За фактурата спор няма дали трябва или не да се пусне. Въпроса е в това имам ли основание да отразя в нея данъчна основа!



Тема Re: Получен аванс, данъчно събитие и данъчна основанови [re: ***]  
Авторvvv (Нерегистриран)
Публикувано06.02.07 23:16



А в/у какво да начислите данък. Нали това е целта - да се начисли данък и съответно внесе.



Тема Re: Получен аванс, данъчно събитие и данъчна основанови [re: vvv]  
Автор****** (Нерегистриран)
Публикувано06.02.07 23:24



Данъка е за получената сума. Просто според мен при липса на данъчно събитие липсва и основание да посочвам данъчна основа. За да си определя данъчната основа спазвам ал.2 от чл. 26 и я посочвам в окончателната фактура.

Чл. 26. (1) Данъчна основа по смисъла на този закон е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена.

(2) Данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер.



Тема Re: Получен аванс, данъчно събитие и данъчна основанови [re: ******]  
Авторvvv (Нерегистриран)
Публикувано06.02.07 23:56



Водим безсмислен разговор



Тема Re: Получен аванс, данъчно събитие и данъчна оснонови [re: vvv]  
Авторisa (Нерегистриран)
Публикувано07.02.07 00:47



фактура за аванса се издава , щом има плащане си има и данъчно събитие , мисля че беше чл.113




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.