Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:00 06.07.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема До всички ТРЗ-анови  
Авторцeци (Нерегистриран)
Публикувано15.12.06 18:51



Здравейте!
Проблемът е следния.
Майка ползва в момента 6-те месеца неплатен отпуск по чл167а от КТ за отглеждане на дете до навършване на осем год. със съгласието на съпруга си.
Тези 6 месеца изтичат в края на декември. Това са неговите 6 месеца.
Въпросът ми е:
След 1 Януари , майката ще може ли да използва своите 6 месеца?
Защото четох , че този отпуск може да се използва само до 31,12,2006г, но нещо не ми е ясно дали при нашата ситуация, майката ще може да ползва своите 6 месеца.
Моля Ви Всички ТРЗ-а, помогнете ми да реша тази главоблъсканица, защото никой не може да ми каже нещо конкретно по въпроса, а края на декември наближава!
Благодаря Ви!





Тема Re: До всички ТРЗ-анови [re: цeци]  
АвторBcичkи TP3-тa (Нерегистриран)
Публикувано15.12.06 18:53



Забранено е прехвърлянето, не ползването.



Тема Re: До всички ТРЗ-анови [re: Bcичkи TP3-тa]  
Авторцeци (Нерегистриран)
Публикувано15.12.06 19:04



Значи майката ще може да използва своите 6 месеца след нова година, след като в момента ползва тези на съпруга си, който и ги е прехвърлил!
Правилно ли разбрах?



Тема Re: До всички ТРЗ-анови [re: цeци]  
Авторpak TRZ (Нерегистриран)
Публикувано15.12.06 20:51



DA!



Тема Назаем от сайта на МТСП,нови [re: цeци]  
Автор TRZ-to (стар познат)
Публикувано15.12.06 23:02



ВИКТОРИЯ АНГЕЛОВА:
Детето ми на 07.06.06г навършва 2 г.Мога ли след като от 08.06.06г до 08.12.06г използвам полагащите ми се по закон 6 м непл.отпуск , на 09.12.06г със писменото съгласие на другия родител да използвам и неговите 6 месеца от 10.12.2006 до 10.06.2007г? Как следва да се тълкува текста на §39 от ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА КОДЕКСА НА ТРУДА.

ОТГОВОР:В чл. 167а, ал.1 от КТ (нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) е предвидено, че след използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. До 31 декември 2006 г. отпускът по чл. 167а, ал. 1 със съгласието на единия родител може да се ползва изцяло от другия родител - § 39 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на КТ. Съгласно чл.49, ал.1 от Наредбата за работното време,почивките и отпуските, (отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., нов, бр. 72 от 2004 г.) отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление за всеки отделен случай, подадено от майката или бащата (осиновителката или осиновителя) най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска, в което се декларира, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка.Работодателят е длъжен да осигури отпуска от деня, посочен в заявлението.Ако лицето няма право на този отпуск, работодателят незабавно го уведомява писмено за това. Отпускът по ал. 1 се заявява и ползва в календарни дни. Когато един от родителите (осиновителите) желае да ползва изцяло отпуска за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ в размер 12 месеца, към заявлението по ал. 1 се прилага писменото съгласие на другия родител - ал.4 на чл.49 от посочената по-горе наредба. В случай, че отпускът по чл.167а от КТ е поискан преди 31.12.2006г., както е в изложения случай, отпускът със съгласието на единия родител може да се ползва от другия родител и през 2007г.



Тема Re: Благодаря Ви! [re: TRZ-to]  
Авторцeци (Нерегистриран)
Публикувано16.12.06 11:07



Благодаря Ви за изчерпателния отговор!





Тема Re: До всички ТРЗ-анови [re: цeци]  
Автор s4etca_rubi (новата)
Публикувано16.12.06 14:48



В сайта на Министерството на труда и социалната политика попаднах на следното:
Въпрос: "Искам да попитам ако до края на тази година съпругът ми ми прехвърли 6-те месеца неплатин отпуск, който му се полагат според чл.167а, ал.1 от КТ ще мога ли да ползвам целият размер на тези 6м!?
Ако към 31.12.2006г съм ползвала само 1м от тези 6м, ще мога ли да ползвам остатъкът през 2007г !? "
Отговор:Съгласно разпоредбата на чл. 167а, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) след използване на отпуска за отглеждане на дете до 2-годишна възраст по чл. 164, ал. 1 от КТ всеки от родителите, ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер на 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
От цитираната разпоредба е видно, че задължително и необходимо условие за правото на ползване на отпуска по чл. 167а, ал. 1 от КТ е всеки от родителите на детето да работи по трудово правоотношение.
§ 39 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на КТ, обн., ДВ, бр. 52/2004 г. дава възможност до 31.12.2006 г. отпускът по чл. 167а, ал. 1 от КТ със съгласието на единия родител да се ползва изцяло от другия родител. Законът ограничава тази възможност за ползване на отпуска до датата 31.12.2006г. След тази дата не е възможно ползване на “прехвърлен” отпуск. Това означава, че имате право да ползвате “прехвърлен” отпуск само за периода до 31.12.2006г., като остатъкът до 6 месеца може да се ползва само лично от Вашия съпруг.

Следва да имате предвид, че по принцип ползването на “прехвърлен” отпуск е възможно само ако преди това сте упражнила изцяло Вашето лично право на отпуск (използвала сте Вашите 6 месеца). ЛТ/

Според това майката би трябвало първо да ползва своят отпуск и след това този на бащата.

Редактирано от s4etca_rubi на 16.12.06 14:50.



Тема Re: До всички ТРЗ-анови [re: s4etca_rubi]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано17.12.06 15:29



А когато бабата ползва неплатен отпуск за гл.дете от 2г.до3г. и същия е започнал от 20.11.06г. Бабата има разрешение от майката за 6 месеца. Какво става след това? Майката и бащата на детето нямат брак. Бабата ще гледа до навършване на 3 години детето.



Тема Re: До 123нови [re: 123]  
Авторцeци (Нерегистриран)
Публикувано17.12.06 15:55



123, този отпуск по чл167а мисля , че се полага само на родителите, а не на бабите.
На бабите може да се прехвърля майчинството за отглеждане на дете до 2 г.
Виж си все пак в кодекса, да не те излъжа, че в момента не е пред мен.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.