Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:18 28.06.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема ЗДДС(нов) - въпроси и коментаринови  
Автор pi (ирационален)
Публикувано07.11.06 00:45





Понякога и аз не издържам и обзет от бурна литературна треска се впускам в писането на подобни теми. Малко съм объркан от множеството коментари на закона и текстове от него в клуба. Много разностранни ... и някак освободени ... ... затова ми се иска да ги съберем в една тема (или няколко), а така да направим и с другите закони ...

Няма начин да се стърпя и да не попитам: Колко пъти прочетохте закона и правилника в целият им текст? ... 2-3-4 ... не мога да правя анкета, но би ми била интересна някаква подобна статистика.

Текстът лесен ли е или е сложен ... виждате ли вратичките в него ... а липсата на цели стени ...

Ако някой иска, да споделя мисли или да задава въпроси ... Който иска да отговаря, аз ще го правя с удоволствие (когато ми е възможно) ...

Приятно четене/писане на ентусиастите ...

... мечтайте ... мечтателите са покорявали света ...



Тема Софтуерът и ЗДДС(нов)нови [re: pi]  
Автор pi (ирационален)
Публикувано07.11.06 01:53



Софтуерът относно ЗДДС(нов) има следните разновидности:

1.Съгласно §1, т.25. от Допълнителните разпоредби: "Стандартен софтуер" е програмен продукт, записан на технически носител, който е предназначен за масова употреба и не отчита спецификите в дейността на конкретния потребител. И съгласно чл.5 този вид софтуер е приравнен на стока за целите на закона.

2.От друга страна на услуга са приравнени всички прехвърляния на авторско право, интелектуална собственост и т.н. в това число и прехвърлянето на правата върху програмни продукти, различна от стандартен софтуер, а също и преработката на софтуер.

3.И последно в §1, т.14. от Допълнителните разпоредби: "Услуги, извършвани по електронен път" са:
....
б) доставката на софтуер и актуализацията му по електронен път;
в) предоставянето на изображение, текст и информация и на достъп до бази данни по електронен път;
г) предоставянето на музика, филми и игри, в т.ч. лотарийни, хазартни игри и игри с парични и предметни награди, предоставяни по електронен път, както и на политически, културни, художествени, спортни, научни и развлекателни предавания и прояви;
д) предоставянето на дистанционно обучение по електронен път.
Когато доставчикът на услуга и негов клиент кореспондират по електронна поща, това само по себе си не означава, че извършваната услуга е извършвана по електронен път.

Както виждате напълно е възможно софтуер предназначен за масова употреба да НЕ Е СТАНДАРТЕН СОФТУЕР, защото се разпространява по електронен път.

Ако приемем, че Вашата фирма е регистрирана по ЗДДС и извършва:

1) доставка на територията на страната - тази доставка е облагаема със ставка 20%, независимо какъв е вашият контрагент (регистрирано или нерегистрирано лице по този закон)

2а) вътрешнообщностна доставка на стандартен софтуер за лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка и вие разполагате с всички документи изискващи се от правилника - облагаема сделка с данъчната ставка 0%

2б) вътрешнообщностна доставка на стандартен софтуер за лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка, НО вие НЕразполагате с всички документи изискващи се от правилника - облагаема сделка с данъчната ставка 20%. След набавяне на документите, може да коригирате начисления данък.

2в) доставка на стандартен софтуер за лице, което НЕ е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка - облагаема сделка с данъчната ставка 20%

3а) доставка на услуги (прехвърляне на авторски права за софтуер и т.н., както и услуги, извършвани по електронен път) на лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка - смята се, че доставката е с място на изпълнение извън страната (виж.чл.21,ал.3)

3б) доставка на услуги (прехвърляне на авторски права за софтуер и т.н., както и услуги, извършвани по електронен път) на лице, което НЕ е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка - смята се, че доставката е с място на изпълнение в страната - облагаема сделка с данъчна ставка 20%

Мисля, че за лице, установено извън Общността няма смисъл да коментираме - при услугите, мястото е извън страната, при стандартния софтуер - и е стока ...



Нямам време да го чета, ще ми простите, ако е изпъстрено с грешки ... приятни сънища ...

... мечтайте ... мечтите не познават граници ...



Тема Срам ме е да си признаянови [re: pi]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (член)
Публикувано07.11.06 08:27



Но все още се боря с първия прочит. Трябват ми по десет минути на член, за да осъзная какво означават тези думички. Не знам аз ли остарявам и оглупявам или така е написан закона, но е факт.



Искам, искам, искам, иска-а-а-а-а-а-а-а-а-ам...

Тема Re: Срам ме е да си признаянови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
АвторДимa (Нерегистриран)
Публикувано07.11.06 09:01



Прочетох го веднъж и направо се ужасих-от себе си-защото нищо не разбрах.После реших да то прочета още веднъж и направо се отчаях.Сега чета един доста подробен коментар от Ивайло Кондарев/от списание Счетоводство +/ и колкото повече чета,толкова повече се обърквам.Сега непрекъснато ме заливат с предложения за семинари по темата-кой от кой по скъпи-но не знам кай ще е ефективен.Затова приветствам това начинание за коментари по темата ще са от полза на всички.





Тема Re: Срам ме е да си признаянови [re: Димa]  
Авторzzz (Нерегистриран)
Публикувано07.11.06 11:24



Бях вече на семинар по повод новия ЗДДС - сега нищо не ми е ясно - това вътреобщностни доставки и придобивания , дистационни доставки . тристранни ,а при определяне мястото на изпълнение, можеш да потънеш. Кога данъкът е изискуем и кога не е - сега поне това го нямаше. Сегашният ЗДДС е една приказка в сравнение с новия. Блазя на тези ,които извършват доставки само в страната. Най-малкото, което до 31,12 трябва да знам е дали фирмите от общността са регистрирани по техния ЗДДС. А някои от тях може да са регистрирани и в др.държава членка . Имам чувството, че никога няма да го науча. Да работиш ,работиш и в един момент да се окажеш начинаещ. Законът е буквален превод от лице ,което не е икономист. Можеше след този превод да го редактират - толкова специалисти има. Лекторката на курса каза, че е работила над закона 3 месеца ,за да може го усвои до някакво ниво. Не знам кога да го чета ,като толкова работа имам. Дайте да си помогнем - да споделяме кой какво е научил, да коментираме. Стига вече с въпроси като:" какво да правя, имам грешка в декл.1" и т.н. До 14.01 трябва всичко да ми е ясно.



Тема Re: ЗДДС(нов) - въпроси и коментаринови [re: pi]  
АвторДимa (Нерегистриран)
Публикувано07.11.06 12:29



Най лошото при мен е ,че имам от всичко- внос от Китай-какво става с тези доставки-вос ли са не са ли???
От 01.01.2007 ще имам ВОП-
Имам и износ до Македония и Румъния,освен това имам започнати две 9 мес.процедури- е кажете от къде да я почвам.
А то да не е само ЗДДС





Тема Re: ЗДДС(нов) - въпроси и коментаринови [re: pi]  
Автор rado_mit (турист)
Публикувано07.11.06 12:36



... привет


.. аз в момента се опитвам да си изясня моментите с ДДС в/у юридическите услуги .. или за да съм по конкретен при нотариусите и съдия-изпълнителите .. почти съм готов с питанките си .. ще ги постна тук ..
..



Тема Re: ЗДДС(нов) - въпроси и коментаринови [re: pi]  
Авторlilly (Нерегистриран)
Публикувано07.11.06 12:45



здравей,

зачетох първи път закона и ми беше наистина много труден - толкова, че го зарязах временно, докато си купих първата книжка с коментари и зачетох първо коментара / на К.Златанова и В. Клочев/. След което отидох и на първия семинар.
Е, сега вече се чете доста по спокойно и нещата са по-ясни. Просто наистина има нужда от обяснение на някои особени моменти и детайли, но като посвикнеш, и сам почваш да се взираш и да обръщаш внимание....

даже вече мога да споря с колежката ПОЛУидиотче за софтуера - считам, че нещата са доста по-категорични, отколкото в стария текст и че си е казано простичко . стандартния софтуер е стока. И тази разпоредба не е подчинена на по-нататъшни уточнения относно начина на разпространение.
Но това не е от моята област, просто ми е интересно.
Моята област е недвижимата собственост, където има нововъведения, нови разграничения за облагаема/необлагаема сделка, според лектора - има и празнини за уточняване. Аз защото не съм вникнала , още не ги виждам с невъоръжено око, но може би е прав.



Тема Re: Срам ме е да си признаянови [re: zzz]  
Авторaни (Нерегистриран)
Публикувано07.11.06 13:09



От семинар на който присъствах за ВОД разбрах следното:
I. вътреобщностни доставки на стоки = на износ към страни членки на ЕС и за тези сделки:
1. Място на сделката - България
2, Дата на данъчното събитие- по-ранната дата от тази за прехвърляне на собственността или фактическото предаване на стоката.
3. данъчна ставка - 0
4. Издава се фактура не по-късно от 15 число на месеца следващ месеца на възникване на дан-о събитие, дори и да не сме издали фактура данъка пак е изискуем.
5. фактурата се вкл. в Д ПРОДАЖБИТЕ
6. Специален реквизит на фактурата - ДДС номер на получателя
7. Изготвя се VIES декл-я
8. Трябва дда сме събрали доказателства за сделката, а именно - да имаме транспортни документи или потвърждение от получ-я че е получил стоката и съответно фактура.

II При доставка на ново транспортно средство / с пробег до 6000 км или не повече от 6 месеца към датата на доставката от първоначалната им регистрация/

1. Всичко казано по I е валидно и тук и още:
- във фактурата освен всичко необходимо се вписва и обстоятелството определящо транспортното средство като ново. Ако вносителя е физ. лице/не е фирма/ то вместо фактура в 14 дневен срок от датат на която ДДС е изискуем в НАП подава Декларация, а също и документ който съдържа всички реквизити на фактура.


ТОВА Е ЧАСТ ОТ СЕМИНАРА, НО ЗА ДА ОПИША ВСИЧКО ЩЕ МИ ТРЯБВА ДОСТА ВРЕМЕ, ТАКА ЧЕ АКО НЯКОЙ ИСКА ДА ПОПИТА НЕЩО КОНКРЕТНО МОЛЯ



Тема Re: ЗДДС(нов) - въпроси и коментаринови [re: rado_mit]  
Авторeee (Нерегистриран)
Публикувано07.11.06 15:18



И мен ме вълнува счетоводството на нотариусите. Като начало,
може би, ще трябва да си купят касови апарати. Не съм мислила,
дали с протокол или с отчет продажби е по-изгодно да осчетоводяваме ДДС,
когато се регистрират. Продължавам да чета и да усвоявам прочетеното.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.