Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:51 02.07.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Адвокатско дружествонови  
АвторБлara (Нерегистриран)
Публикувано09.10.06 18:48



Колеги, четох темите от миналата година за адвокатско дружество, четох Закона за адвокатурата и ЗЗД в частта за ДЗЗД и ето до какво стигнах.

Вариант1
Адвокатското дружество е юридическо лице. То формира печабла по правилата на ЗКПО. След като формира печалбата, тя се разделя между адвокатите в дружеството според тяхното участие и се прибавя към техните доходи, където се облага с ДОД.
И тук е първи въпрос-юридическото лице няма ли да подаде декларация по чл.51 на ЗКПО?
Адвокатите се самоосигуряват по своя си БУЛСТАТ като свободна професия или към адвокатска колегия и в края на годината събират доходите и изравняват осигуровки и плащат данъци, както всички останали свободни професии.
Втория ми въпрос е от тази формирана печалба от ЗКПО пак ли ще се приспадат 35% необходимо присъщи разходи? - няма логика

Вариант2. Юридическото лице формира печалба, подава декларация по чл.51 и плаща корпоративен данък.
Адвокатите съружници се оправят с другите си доходи ако имат такива, и получават дивиденти от Адвокатското дружество- след съответното облагане на дивидента-7%.
Тук обаче стигаме до писмото № 91-01-146/07.06.2005 на НОИ, в което се казва
"Съгласно чл. 357 от ЗЗД, с договора за дружество две или повече лица се съгласяват да обединят своята дейност за постигане на една обща стопанска цел - съвместно упражняване на адвокатската професия. Релевантен от гледна точка на задължителното обществено осигуряване е не качеството на съдружник на съответното физическо лице в адвокатско дружество, а видът на упражняваната от лицето дейност;


- евентуалното създаване на различни режими за задължително обществено осигуряване за самостоятелно практикуващите адвокати и за тези, които са съдружници в адвокатски дружества би нарушило както принципа за равнопоставеност на осигурените лица, така и конституционния принцип за равенство пред закона."

Та така. На мен Вариант 2 ми е много по разумен и логичен, но явно не се вписва в разбиранията на НОИ.
А вариант 1 не знам как да проработи
Кажете вашето мнение моля! И извинявайте за дългия пост.



Тема Re: Адвокатско дружествонови [re: Блara]  
АвторБлara (Нерегистриран)
Публикувано10.10.06 12:20



Добре де, дали няма поне един колега който да води счетоводстовото на адвокатско дружество?



Тема Re: Адвокатско дружество [re: Блara]  
Автор Пp.Heдeв (кафеджия)
Публикувано10.10.06 16:13



Eто едно писмо на данъчните по-надолу, дано да ти помогне


Иначе правилно се ориентираш към вариант 2. Адвоката поема поръчката от клиента от името на Дружеството. Дружеството възлага на адвоката да представлява клиента пред съда. Клиента плаща хонорара си на дружеството, дружеството плаща на адвоката (ако прецени) някакво възнаграждение - например прословутите 220 лв на месец (приемам, че адвоката няма други доходи извън дружството), от които адвоката като самоосигуряващо се лице си плаща осигуровките (съвсем стандартния начин като при ДЗЗД). Останалата печалба ако се разпределя - дивидент със съответния данък при източника. Адвокатското дружество или сдружение подава декларация по чл.51.
Единствената разлика с нормалното търговско дружество (и приликата с нормалното ДЗЗД) е, че адвокатите не се осигуряват през самото дружество, а със своя си индентификационен номер.

Самото писмо се отнася за ДДС, но накратко е обяснен принципа на работа - упълномощаване и преупълномощаване :-)

Писмо № 94-00-218 от 15.07.2005 г. на ГДД при МФ

Данъчното третиране на услугите,осъществявани от адвокатските дружества по реда на Закона за адвокатурата

Съгласно чл. 43 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) в обхвата на освободените доставки попадат правните услуги,осъществявани от адвокат по реда на Закона за адвокатурата.
Законът за адвокатурата регламентира,че упражняването на адвокатската професия е дейност,предвидена в Конституцията,за правно съдействие и защита на свободите,правата и законните интереси на физическите и юридическите лица.Редът,предвиден в този закон,по-конкретно в чл. З, ал. 1,дава възможност адвокатската професия да бъде упражнявана само от адвокат,практикуващ самостоятелно или в сдружение.

Съгласно глава десета от Закона за адвокатурата адвокатите могат да се сдружават в адвокатски сдружения или в адвокатски дружества.За защита и представителство пред съда,органите на дoсъдебното производство,административните органи и служби,физическите и юридическите лица клиентът упълномощава адвокатското дружество.Съгласно разпоредбата на чл. 71, ал. 1 от Закона за адвокатурата управителят на дружеството е задължен да преупълномощи един или няколко съдружници,които съгласно чл. 57 от закона задължително са адвокати.Освен това чл. 71, ал. 2 изрично дава възможност доверителят да избира и да упълномощава адвокат за процесуално представителство независимо от това,че договорът е сключен с адвокатско дружество.Нещо повече, разпоредбата на чл. 72, ал. 1 от същия закон предвижда,че всеки съдружник отговаря лично за вредите,причинени на клиента.Цитираните разпоредби налагат извода,че адвокатските услуги се осъществяват именно от адвокат,но по специален ред - чрез сдружаването му в адвокатско дружество по реда на

Закона за адвокатурата.

Предвид това се счита,че услугите,осъществявани от адвокатските дружества по реда на Закона за адвокатурата,са приравнени на правните услуги,предоставяни от адвокати по смисъла на чл. 43 ЗДДС.В тази връзка тези услуги попадат в хипотезата на чл. 43 ЗДДС,т.е. същите са освободени доставки и не подлежат на облагане с данък върху добавената стойност.В този смисъл данъчната основа на тези доставки не се взема предвид при изчисляване на облагаемия оборот по смисъла на чл. 108 ЗДДС.

Редактирано от Пp.Heдeв на 10.10.06 16:15.



Тема Re: Адвокатско дружествонови [re: Пp.Heдeв]  
АвторБлara (Нерегистриран)
Публикувано10.10.06 16:37



Много, много Ви благодаря!





Тема Re: Адвокатско дружествонови [re: Блara]  
АвторSRP (Нерегистриран)
Публикувано10.10.06 19:38



в тая връзка май от 2007 вече ще са облагаеми сделки



Тема интиресна теманови [re: Пp.Heдeв]  
Автор ГъpraПитич (джентълмен)
Публикувано11.10.06 11:49



Професор Недев,
ясно е че адвокатското дружество като ЮЛ е задължено лице по реда на ЗКПО.
Формира печалба, облага се, плаща данък, разпределя се печалбата под формата на дивидент, плаща се данък при източника и съдружниците получават си получават своето.
Но, разпределянето на приходите, съответно формираната печалба е процес отложен дълго във времето - за дейността през 2006г. ще се разпределят дивиденти чак февр, март, април 2007. Въпроса е как година и 2,3 месеца съдружниците ще стоят без доходи.
Явно дружеството ще трябва да им изплаща периодично месечно и доход за извършената от тях работа. Как ще се облага този доход? По принцип това са предоставени адв. услуги, но приложима ли е схемата за облагане като на свободна професия - 35% разход и годишна декларация и изравняване. Или не е уместно да се говори за свободна професия, защото са ангажирани да работят по постоянна заетост за едно ЮЛ и съответно би трябвало да получават доход нещо като приравнено на трудово отношение.
Ей това не ми е ясно как ще се третират тези постоянни месечни доходи от адвокатското дружество.
Естествено има и решение по тънката лайсна - дружеството да им отпуска аванси, които ще се изчистват при раздаването на дивидент.

За адвокатските сдружения, които се подчиняват на правилата за дейността на ЗДДЗ предполагам че ще се използва третата форма под които може да се осъществява дейност в едно ДЗЗД:
- ДЗЗД да бъде субект чрез който да се осъществява съвместната дейност
- едно от лицата лицата в сдружението да осъществява дейността от свое име за сметка на всички съдружници и да им разпределя разходи и печалба
- всяко едно от лицата да осъществява дейност от свое име за своя сметка

Как мислиш?



Тема Re: интиресна теманови [re: ГъpraПитич]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано11.10.06 13:48



Гърга, извън счетоводно-данъчната област едно т.нар. ДЗЗД не може да бъде "субект, чрез който да се осъществява съвместната дейност", защото не е субект. Единствено възможният вариант е дейността да се извършва от името на един или повече съдружници за обща сметка. Дейността на някой от тях за своя сметка няма да има нищо общо с дружеството.

А понеже адвокатите, дори когато членуват в адвокатско дружество - юридическо лице и не извършват отделна дейност, пак си остават адвокати, а адвокатът по дефиниция е свободна професия, затова е такова становището на НОИ.

Доходът му от дружеството, както и от адвокатско съдружие (ДЗЗД) смятам, че е най-логично да се облага само като дивидент, а не като доход от свободна професия, колкото и криво да звучи осигуряването така, а данъкът - иначе, още по-малко пък като възнаграждение за услуга (към дружеството?) с личен труд. Мисля, че адвокатското дружество е замислено, за да работят адвокатите чрез него, а в ЗА пише, че имат право само на "част от печалбата", а не на възнаграждение за труда, който не могат да не полагат (за разлика от съдружник в търговско дружество например, който може и да не полага труд в дружеството). Не мисля, че идеята е членуващите адвокати да извършват услуги по договор на самото дружество, които услуги то да им заплаща. "Заплащането" е дял от печалбата. Никъде не пише, че взимането на парите трябва да става само веднъж годишно, а дотогава да се оправят кой както може. Имам предвид същото нещо, което и ти казваш - за авансите. Нищо, че и то може да звучи криво или "по тънката лайсна".
Лично мнение. Може и да не е вярно.
Същото нещо, бай дъ уей, трябва да важи и за всички граждански дружества. Дивотията "трудов договор на съдружник в ДЗЗД със самото ДЗЗД" не я разбирам.

Не мисля, че отговаря на замисъла на ДЗЗД-то, който е: средства и/или труд срещу дял от печалбата, и то си е по силата на самия договор за дружество. Пак лично мнение, което може и да е погрешно.

Редактирано от Mиpa_M на 11.10.06 13:55.



Тема Мирченови [re: Mиpa_M]  
Автор ГъpraПитич (джентълмен)
Публикувано11.10.06 15:41



никога не съм отричал, че адвокатите сте си ебали майката!:)


Нема начин да не го извъртите както ви е най-лесно. От президента до чистачката в тази държава щом осъществяват труд чрез ЮЛ, държавен орган, институция и т.н. се и осигуряват чрез него - само вие трябва да сте изключение! Не съм спорил за осигурителния статус на адвокатите -съгласен съм че е така.

За ДЗЗД-то. Говорим за "данъчен" субект. Данъчен а не юридически. В клуб "счетоводство" сме. Примерно при консорциум осъществен във формата на ДЗЗД всеки от субектите може да осъществява дейността си от свое име за своя сметка, но за постигане на уговореностите на създадения от тях консорциум. Юридически може да ти звучи неадекватно но от икономическа гледна точка е абсолютно смислено.
За адвокатските дружества и разпределението на печалбата. То за вас адвокатите няма невъзможни неща щом не е решение на 5-членка на ВАС. Кво ни пречи всяка седмица да се събират съдрижниците, да делят печалбата и д аплащат дивидент. Ама по данъчно-счетоводното законодателство това се прави един път годишно след изготвяне на ГФО и провеждане на събрание за приемането му - добре го знаеш, не се прави на луда.
От тази гледна точка щом могат да получават доход разпределен само под формата на дивидент от печалбата ще трябва по година да траят да си вземат хонорарите от делата защото не виждам на какво друго основание дружеството може да им изплати доход.
А като знам, че въпръки, че не обичат да плащат сметки и адвокатите са хора и имат нужда ми е чудно как ще изтрайват по една година само на почерпки завалиите?





Тема Re: Мирченови [re: ГъpraПитич]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано11.10.06 15:57



В отговор на:

От тази гледна точка щом могат да получават доход разпределен само под формата на дивидент от печалбата ще трябва по година да траят да си вземат хонорарите от делата защото не виждам на какво друго основание дружеството може да им изплати доход.



Ми хубу, де - авансово, ти сам го каза. Кат не щЪт, ще си трайкат една година и ще карат на спестявания и на лични клиенти.
Виж сега, аз казах "лично мнение". Почти съм сигурна, че ще се възприеме практиката дружеството да плаща на съдружниците адвокати възнаграждения за личен труд. За услуги към дружеството - както се практикува и при ООД-тата. Което мен не ме... ъъъ... удовлетворява като замисъл, но в крайна сметка не зависи от мен; пък и дреме ми, да ти кажа.
А ако ще се възприеме тази практика, защо да не важат за възнаграждението и 35-те % признати разходи, и всичко останало като за адвокатска услуга (това е към по-предното ти мнение).

"...верность над чернеющей Невою..."

Редактирано от Mиpa_M на 11.10.06 16:07.



Тема Re: интиресна теманови [re: ГъpraПитич]  
АвторПp.Heдeв (Нерегистриран)
Публикувано11.10.06 16:10



Ами докторе, аз както си го мисля, правя аналогия на чл.244 от ТЗ, макар че няма нищо общо.
В смисъл доходите, които получава башадвокатът (управител, управителите), ще са по ДУК - 10% НПР, а останалите съдружници ще получават парички по наналогията на чл.244 ал.7 от ТЗ - демек с 35% НПР
То да не ме види някой адвокатин, та да каже "Ииии тия счетита ни напрайха на търговци съвсем! Не стига че от догодина ни натресоха и ДДС"
Накратко идеята ми е такава - дружеството (адвокатско дружество, не ДЗЗД) плаща на съдружниците си някакви възнаграждения за извършен труд (да не работят хората ей така все ангария), а печалбата я разпределя после, като дивидент.
Колкото ако е оформено като ДЗЗД, варианта е както ти го казваш - аванси. Щото на мен така и не ми отговориха навремето, тези доходи при разпределянето им на ДЗЗД-то като дивидент ли се отчитат или като тантием. Е неофициално ми казаха, че е дивидент, щото тантиеми се полагали само на външно наети "мениджъри", ама да им *ба и логиката

, не че не ми изнася де . btw навремето Жан го беше решил желязно това проблемче, ама на Иван Костов (или Муравей) какво не им е изнесло незнам...

А тука нещо Мозилата се такова... че не мога да вляза регистриран.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.