Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:21 05.07.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Извънреден труд през почивни дни  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано20.09.06 13:51



Давайте акъл, защото вече не знам на кой господ да се моля. Разрешен ли е извънредният труд или не? Може ли работодателят да иска от работниците да работят през събота и неделя, при съответното заплащане, разбира се, или не? Ако може, на какво основание?

Най-напред няма да е лошо да ми разтълкува някой алинеи едно и две на чл.143 от КТ.
ал.1 Извънреден е трудът, който се полага по разпореждане или със знанието и без противопоставянето на работодателя или на съответния ръкододител от работника или служителя извън установеното за него работно време.
ал.2 Извънредният труд е забранен

Както аз тълковам нещата, в ал. 1 е обяснено що е то извънреден труд, а алинея 2 казва, че той чисто и просто е забранен.
После чл.144 изброява няколко изключения, при които все пак може да се полага извънреден труд, но това са само форсмажорни обстоятелства.
После изва чл.146, който определя продължителността на допустимия за полагане извънреден труд от работника/служителя.

Според мен излиза, че извънредния труд е забранен по принцип, разрешен е само в определени случаи, а в ал.1 на чл.143 е дадено определението що е то "извънреден труд".

Според мен обаче ал.1 и ал.2 адски си противоречат, защото хем извънредният труд е забранен, хем може да се полага "със знанието и без противопоставянето на работодателя...", т.е. може да го полагам, ако искам, и ако работодателят няма нищо против.


От цялата тази каша какво следва: може ли да се полага извънреден труд или не? И как работодателят може законно да накара работниците си да работят?

Колеги ми обясниха, че няма проблем да се положи извънреден труд, правело се масово, само трябвало да се заплати според КТ и да се попълни книгата за извънреден труд. Аз обаче не виждам такова разлешение в КТ.
А ако ви кажа какво ми отговориха от Инспекцията по труда, ще паднете от смях. Ясно ми стана едно - практикува се полагането на извънреден труд и те явно го допускат, стига да не се прекалява. И че чл.146 се прилбага не само само и единствено обвързан с чл.144, а въобще по принцип.


Накрая кажете ми:
Може ли работодателят да пусне заповед за полагане на извънреден труд в почивни дни и после да разчита, че ако някой се оплаче в Инспекцията, ще му се размине? Защото според съветите на колегите и според консултацията от Инспекцията по труда точно така излиза.





Тема Re: Извънреден труд през почивни днинови [re: Яceн_]  
Автор kamych (green)
Публикувано20.09.06 22:36



Това, което са ти казали от ИТ си е факт. Желателно е извънредният труд да не е повече от 24 часа месечно. Щом вече и в УП-3 има отделен раздел за такъв труд, значи няма мърдане.

Можеш само да си доволен, че се заплаща, защото можеше и да не е така.



Редактирано от kamych на 20.09.06 22:36.



Тема Re: Извънреден труд през почивни днинови [re: kamych]  
Автортити (Нерегистриран)
Публикувано20.09.06 23:11



Не само се заплаща, а вече с УП -то се зачита за осигурителен стаж и освен това се ползва и допълнителна почивка.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.