Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:32 20.09.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Патент за гримьор?нови  
Автор dizain (непознат )
Публикувано03.08.06 13:51



Здравейте, надявам се да можете да ми отговорите на въпроса: Облага ли се с патентен данък професията гримьор? Или е на корпоративен?

Искам да си направя студио, което ще се занимава само и единствено с грим и с нищо друго. А това е все пак художествена професия.

За козметиката и маникюра е ясно, но с грима нещо чувам противоречиви мнения.

Ще Ви бъда безкрайно благодарна, ако мога тук да си изясня този въпрос!)))



Редактирано от dizain на 03.08.06 17:00.



Тема Re: Патент за гримьор?нови [re: dizain]  
Автор koтeнцeтo (любопитка)
Публикувано03.08.06 20:52



- бръснарски и фризьорски услуги, ветеринарно-фризьорски услуги, за едно работно място.
- маникюр, педикюр, на брой работно място.
Това е извадка от чл. 31 от ЗОДФЛ. Там можеш да провериииш и сама, но според мен за грима нищо конкретно не пише, въпреки че той може да се включи към козметиката и да си е на патент. Нека и някой друг вземе отношение.

За всеки сложен въпрос има точно един прост, елегантен и много грешен отговор.


Тема Re: Патент за гримьор?нови [re: koтeнцeтo]  
Автор dizain (непознат )
Публикувано04.08.06 07:51



Koте))), благодаря за извадката! Наистина, така е. Думичката "грим" никъде не се споменава! Вчера звъннах и в ХЕИ и подробно разговарях с инспектор отговарящ по въпроси дали ще ми се налага одобрение и контрол и от ХЕИ-то за студиото. След като ме разпита подробно, ще има ли козметична апаратура в помещението или само четки и боички))), и след като му отговорих, че става дума само за огледало, стол и маса заредена само с декоративна козметика + маса със столове за клиенти и много кафе и бонбони))), така, че като дойде да я почерпя))), тя се засмя и ми каза :"Работете си спокойно и без нас и бъдете жива и здрава! Нашите пътища в случая не се пресичат!"
Наистина грима не може да се върже с козметиката, защото е съвсем различна професия! Тук се използва порочната практика с грим да се занимават фризьори, козметици, маникюристи и прочие /защото е атрактивно и може да им донесе повече доходи, пък и се чувстват така много по "fashion"))), но по света това си е абсолютно независима основна професия, за която се учи отделно /например аз съм го правила 2 години в колеж в САЩ/!

Ще ми бъде интересно наистина да чуя и други мнения, ако някой се е срещал с проблема, защото преди да ида до данъчното искам да съм подготвена. То даже май у нас обособени само "Грим-студия" няма, или поне аз не знам така, че да не се окаже че ще сме пионерите!)))

Благодаря предварително за всеки отговор от професионалист тук!



Редактирано от dizain на 04.08.06 07:58.



Тема Re: Патент за гримьор?нови [re: dizain]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано04.08.06 08:33



В чл.31 т.7 - 3) е записано козметични услуги, поставяне на татуировки – на брой работно място. Вярно, че е много общо, но ми се струва, че вашата дейност попада тук.



Тема Re: Патент за гримьор?нови [re: _Buba_]  
Автор dizain (непознат )
Публикувано04.08.06 09:23



Buba, fashion make up ми се струва, че не може да попадне в тези услуги за тату, защото при татуировките се изискват строги условия и предписания от РИОКОЗ , защото е свързано с медицински предписания за хигиена и безопасност. Те работят и с апаратура и най-важното става дума за перманентен ефект!
А грим за булки, абитуриенти и всякакви официални случаи, както и рисуване на маски в/у лица е с продукти, които се премахват веднага...и въобще, това е художествена професия!))) Просто рисуваш...май влизам в категорията "Гладни художници"))) Освен това си има консултации-вербални за цветоанализа за всеки отделен клиент, моделиране-демек, как да прикрива с помоща на декоративни продукти, несъвършенства по лицето , трикове и трикчета и прочие.

Май ще се окаже, че това е една много благоприятна професия, която не се свързва с обичайните изисквания от институциите и остава варианта, корпоративно облагане....така мисля аз, но не съм убедена, защото все пак по -важно е мнението на професионалистите , затова и търся помощ!

А иначе обещавам да се обадя на бележка на тези, които имат познания по темата и ми отговориха и ще Ви поканя за промо грим за кадем на студиото, което така или иначе ще отворя до края на месеца)))





Тема Re: Патент за гримьор?нови [re: dizain]  
Автор Лия** ()
Публикувано04.08.06 10:04



И като си направиш студиото непременно да пишиш къде се намира за да го посетя.Страшно се запалих!!!Пък и съвсем скоро ще имам повод за професионален грим:))))



Тема Re: Патент за гримьор?нови [re: dizain]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано04.08.06 10:22



те "гладните" художници са свободна професия... същото ще важи и за творците fashion make up и боди-арт.
Не мислищш ли, че попадаш тука:

ЗОДФЛ § 1. За целите на този закон:
......
6. "Лица, упражняващи свободна професия" са: експерт-счетоводители; данъчни консултанти; одитори; адвокати, нотариуси, частни съдебни изпълнители и други юридически консултанти; представители по индустриална собственост; оценители на движимо и недвижимо имущество и на цели предприятия; преводачи; инженери и технически ръководители; архитекти; дейци на културата, образованието, изкуството и науката, включително изобретатели; вещи лица и други лица, осъществяващи за своя сметка професионална дейност.



Тема Re: Патент за гримьор?нови [re: kyмaнич]  
Автор dizain (непознат )
Публикувано04.08.06 10:57



Значи да разбирам че остава корпоративният вариант? Нали?



Тема Re: Патент за гримьор?нови [re: Лия**]  
Автор dizain (непознат )
Публикувано04.08.06 11:01



Аз до сега години наред си работя на повикване ))) Понеже виждам, че има интерес реших да изляза на витрина в търговски комплекс, да пробвам! Освен това и преподавам тази специалност, така че съм заключила кръга отвсякъде!)) Въпроса беше да се уточни, когато работиш на обществено място кое как ще е , щото нали знаеш))) Важното е че с ХЕИ-то няма да си имам взаимотношения!!! Това най-ме кефи!





Тема Re: Патент за гримьор?нови [re: dizain]  
Автор kyмaнич (старо куче)
Публикувано04.08.06 11:36



нерде свободен художник, нерде корпорация


Извадката дето я цитирах е от ЗОДФЛ а не от ЗКПО (закон за корпоративно подоходно облагане). А щом е по ЗОДФЛ - нещата са уредени в него:

Чл. 1. Този закон урежда облагането на доходите на физическите лица, доходите на предприятията на едноличните търговци и доходите на някои предприятия, които са юридически лица.

Упражняващият свободна професия е все пак физическо лице.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.