Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:45 20.09.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Тема Работно време?нови  
Автор Чeтa (Първа пролет)
Публикувано04.05.06 14:09



Работя в мебелен магазин. Работното ми време е от 10 до 18:30 часа всеки ден от понеделник до петък и от 10 до 14 часа събота. Осигуряват ме на 160лв.
За съжаление съм си забутала някъде трудовия договор и не мога да погледна какво пише там за работно време.
Интересува ме дали е законно да ме осигуряват на минимална работна заплата и да работя и съобота.
В кодекса на труда не можах да намеря нещо за 6 дневна работна седмия. Навсякъде пише 5 дневна или 40 часа седмично.
Моля, помогнете!
Благодаря!


чаша бада

Тема Re: Работно време?нови [re: Чeтa]  
Автор The Sun /cлънчицe/ (/мама на Гери)
Публикувано04.05.06 16:47



Здравей и тук!
Правилно си погледнала за работното време в КТ - чл.136 за продължителността на работната седмица - 5 дневна или 40 часова максимум. Съгл.ал 4 на същият член работното време не може да бъде удължавано от упоменатото освен в случаите предвидени в този кодекс.
Съгл.чл.143 т.2 извънредният труд е забранен. Също има случаи, в които се допуска, но се заплаща в пъти повече от 4нормално" положеният труд. За твоето положение - работа в събота, си мисля, че не става въпрос въобще за това, а е по-скоро налагане. Колкото до това дали могат да те осигуряват на минимална заплата - да, могат, ако такъв е твоят праг.



Тема Re: Работно време?нови [re: The Sun /cлънчицe/]  
Автор Чeтa (Първа пролет)
Публикувано04.05.06 18:06



Здрасти!

Какво ще рече, че е по-скоро налагане?
Всъшност проблемът се състои в това, че от 24-ти до 31-ви включително излизам отпуска. Понеже по принцип работя в събота, искат да ми пишат и 27-ми като ден от отпуската и така общо дните за отпуск ми стават 6 а не 5. Исках да знам дали имат право да ми вземат този един ден и да ме принудят така да поискам 6 дни отпуск, за да мога да не съм на работа плътно от 24 до 31.


чаша бада

Тема Re: Работно време? [re: Чeтa]  
Автор The Sun /cлънчицe/ (/мама на Гери)
Публикувано04.05.06 21:41



Налагане - в смисъл, че предполагам, че е частна фирма и ако не се съгласяваш на техните условия по-лесно ще е да се освободят от теб - в такъв смисъл. Иначе този ден - събота, ако не ти го плащат като извънреден труд - а аз не останах с такова впечатление - въобще не си длъжна да го работиш и определено са в нарушение. И ако до сега си се съгласявала и те са те приели като даденост са си решили да те "пуснат" и събота - нищо, че ти в случая въобше не си задължена да работиш тогава. И не само, че наглеят с работното време в събота, ами и ти казват колко дни отпуск да си вземаш, което пък е АБСОЛЮТНО НЕДОПУСТИМО. Какво можеш да направиш в случая - или да си кажеш мнението и след това да започнат да ти търсят цаката или да им предоставиш материалите от законите и да искаш да ти плащат извънреден труд ако работиш и събота, като намекнеш, че са в нарушение на закона с тоя извънреден труд.



Тема Re: Работно време?нови [re: The Sun /cлънчицe/]  
Автор Чeтa (Първа пролет)
Публикувано05.05.06 10:36



Те не ми казват буквално колко дни да си взема, но ако не искам да ми се прекъсва отпуската ме принуждават да искам 6 дни . По този случай ми се искаше да разбера имат ли право да ме принуждават да приема за работен ден съботата и да поискам 6 дни вместо както мислех 5.
Благодаря за отговорите.
В крайна сметка, май нямат право


чаша бада

Тема Re: Работно време?нови [re: Чeтa]  
Автор The Sun /cлънчицe/ (/мама на Гери)
Публикувано05.05.06 10:54



Ами по тяхната логика както саси прели и събота за нормален работен ден, си е прекъсване - защото трябва да почиваш 5 дни, събота да работиш и неделя отново почивка. Друг е въпросът, че по принцип нямат право да те карат да работиш и събота без да ти плащат извънреден труд.



Тема Re: Работно време?нови [re: The Sun /cлънчицe/]  
Автор Чeтa (Първа пролет)
Публикувано05.05.06 12:03



Значи спокойно да настоявам, че съботата по договор е неработен ден и да искам да не се брои като ден от отпуската.


чаша бада

Тема Re: Работно време?нови [re: Чeтa]  
Автор The Sun /cлънчицe/ (/мама на Гери)
Публикувано05.05.06 12:40



Не, Чета, по твоя договор най-вероятно е включена, след като настояват, че и събота трябва да работиш, така,че предполагам ще се направят на луди и ще ти кажат, че е работен, затова ти си се подготви за по-сериозен разговор за съботите - сама видя в КТ е казано - 40 часа или 5 работни дни по 8 часа, а ти си доста повече. Въпросът не е за случая, а като цяло и ако не им кажеш какво имаш предвид, няма как да те разберат.



Тема Re: Работно време?нови [re: The Sun /cлънчицe/]  
Автор Чeтa (Първа пролет)
Публикувано05.05.06 13:48



Да, знам. Интересуваше ме дали съм в правото си и ако да както разбрах, мога да си поставя исканията.
Благодаря ти за търпеливото обяснение!


чаша бада

Тема Re: Работно време?нови [re: Чeтa]  
Автор The Sun /cлънчицe/ (/мама на Гери)
Публикувано05.05.06 13:51



Стискам палци да мине без много разправии




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.