Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:15 06.07.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Помагайте за Деклар.Обр.6нови  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано07.04.06 18:15



Здравейте!
В момента ми донесоха документите на една фирма и какво виждам - в Декларация Обр.6 са включени и вноските на самоосигуряващото се лице. И така цяла година.
Сега трябва да се подаде Декларация Обр.6 за самоосигуряващото се лице, но ако го направя, то ще има дублиране на данни.
Нямам идея как да постъпя.
Ако пусна Декларации Обр.6 с код корекции за цялата година, то става пълно мазало.
Моля Ви, дайте съвет какви да ги върша? Вчера попитах в НАП, но отговорът беше "подайте си писмено запитване".
Благодаря на всички, които ще се отзоват на молбата ми за съвет.



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Автор Evgeni (ИПСБ)
Публикувано07.04.06 19:54



До колкото си спомням, някъде в началото на миналата година имаше указания - самоосигуряващите се лица, които се явяват и осигурители да си включват удръжките в обр.6, а после отпадна ли това какво стана не знам.
И понеже и аз имам подобен случай, си мисля, че ако през годината самоосигуряващият си е декларирал помесечно всичко, сега само изравнителните вноски да си добави..., ама знам ли, просто разсъждавам.



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: Evgeni]  
Автор11 (Нерегистриран)
Публикувано07.04.06 20:05



декл 6 е само за наетите лица, и еднократно с код 13 за самоосигуряващи се, но вероятно трябва писмено да уведомите нап за станалото /подробно/, въпреки, че аз имаш проблем със здр. осигуряване на неработещ , вноски за сина ми, през моя сметка, та банковите специалистки ги бяха пратили по мойто егн, въпреки, че ясно пишеше за кой, кога и за какво.Писах в напа преди 2 месеца, сори, ни вест ни кост. Преведох си още веднъж здравното на сина ми, пък мойто си е повече, но кой го интересува



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: 11]  
Автор:)))) (Нерегистриран)
Публикувано07.04.06 20:24



Няма какво да се чудиш код корекция за всеки месец и накрая за самоосигураващия с код 13



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Автор sunny (:-))
Публикувано07.04.06 20:28



Най-логично е да направиш коригираща декларация 6 за целия период/1-12м/.За самоосигуряващия сега е ясно:)
И дано не се задейства принципа-защо да е просто,като мпже да е сложно



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: sunny]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано07.04.06 22:38



Логично е, ама дали е удачно? След като няма годишно изравняване на осигуровки и вече всички суми отдавна са постъпили по сметките на НОИ за 2005 г., от какъв зор да се "омазва" всичко?
Все се надявам някой да е упражнил тормоз върху служителките на НАП с въпрос като моя:))) и да има отговор.

Sunny, все пак ако трябва да се пускат коригиради Декларации Обр.6, как става това - с 1 придружително писмо + 12 бр.декларации на хартиен носител+12 файла на дискета / чак ми се вижда абсурден варианта:))/ или 12 придружителни писма+2 декларации на хартиен носител?

То от 1 въпрос станаха накрая 10 :)) докато ми просветне какво да правя, сигурно ще попитам за още нещо.

Evgeny, наистина имаше нещо за Декл.Обр.6 в началото на миналата година, ама вече не се сещам къде какво съм чела по въпроса. Дано да се разбере накрая какво се прави ако са подавани сумарно суми за самоосигуряващи се и назначени.



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Авторaaa (Нерегистриран)
Публикувано07.04.06 23:06



3. Коригиране и заличаване на данни, подадени с декларация обр. № 6.
Декларация обр. № 6 се коригира и заличава само след разрешение от ТП на НОИ.
 Осигурителят подава молба в ТП на НОИ, в която се посочва причината, поради която се налага коригиране. Към молбата се прилага и попълнена декларация обр. № 6 за коригиране или заличаване с придружително писмо.
 Молбата се завежда в деловодството и се предава в отдел “ОВКО”.
 Прави се анализ на подадената информация в Персоналния регистър с декларация обр. № 1 и декларация обр. № 6 и постъпилите суми за осигурителни вноски по платежни документи. При необходимост се извършва проверка в осигурителя.
 На осигурители, на които е разрешено коригиране или заличаване, декларациите се въвеждат в Персоналния регистър, а придружителните писма се връщат. На осигурителите, на които не е разрешено коригиране или заличаване, придружителните писма и декларациите се връщат.



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Автор sunny (:-))
Публикувано08.04.06 11:22



Мисля че първо себе си трябва да убедиш как да постъпиш и евентуално с молбата да отидеш в "компетентното ...НАП" и да тропнеш на масата:))-виж,дават ти избор-може би,можеш да избереш и некомпетентно подразделение

Трябва да се подаде коригираща декларация,защото в месечните обр.6 не се включват сумите за самоосигуряващи се.Т.е. вече грешката е налице-друг е въпросът,че можеш да я поправиш в срок до 5г.:)
В молбата,която ще пуснеш за коригираща декларация,поискай бърз отговор,предвид наближаващия краен срок и най-добре потърси отговор на място.

Вероятно,някой ще сподели и личен опит:)



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: sunny]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано08.04.06 11:51



Доста безумно ми се вижда след като всичко е подадено и платено, да омазвам цялата година. "Компетентното" НАП твърди, че трябва да подавам коригиращи декларации, а г-жа Аспасия Петкова на провежданите семинари твърди обратното:))
И тия от НАП не вземат да направят един грамотен сайт, в който човек да получи повече инфо, ами само са го наблъскали с ненужни неща:))
Все още се надявам някой пряко да се е сблъскал с проблема.



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Автор Dani* (:) усмихната)
Публикувано08.04.06 13:06



и аз мисля че трябва да направиш корекция на декларация 6 за цялата год и да попадеш с код 13 за самоосигуряващия се ...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.