Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:21 05.10.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Помагайте за Деклар.Обр.6  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано07.04.06 18:15



Здравейте!
В момента ми донесоха документите на една фирма и какво виждам - в Декларация Обр.6 са включени и вноските на самоосигуряващото се лице. И така цяла година.
Сега трябва да се подаде Декларация Обр.6 за самоосигуряващото се лице, но ако го направя, то ще има дублиране на данни.
Нямам идея как да постъпя.
Ако пусна Декларации Обр.6 с код корекции за цялата година, то става пълно мазало.
Моля Ви, дайте съвет какви да ги върша? Вчера попитах в НАП, но отговорът беше "подайте си писмено запитване".
Благодаря на всички, които ще се отзоват на молбата ми за съвет.



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Автор Evgeni (ИПСБ)
Публикувано07.04.06 19:54



До колкото си спомням, някъде в началото на миналата година имаше указания - самоосигуряващите се лица, които се явяват и осигурители да си включват удръжките в обр.6, а после отпадна ли това какво стана не знам.
И понеже и аз имам подобен случай, си мисля, че ако през годината самоосигуряващият си е декларирал помесечно всичко, сега само изравнителните вноски да си добави..., ама знам ли, просто разсъждавам.



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: Evgeni]  
Автор11 (Нерегистриран)
Публикувано07.04.06 20:05



декл 6 е само за наетите лица, и еднократно с код 13 за самоосигуряващи се, но вероятно трябва писмено да уведомите нап за станалото /подробно/, въпреки, че аз имаш проблем със здр. осигуряване на неработещ , вноски за сина ми, през моя сметка, та банковите специалистки ги бяха пратили по мойто егн, въпреки, че ясно пишеше за кой, кога и за какво.Писах в напа преди 2 месеца, сори, ни вест ни кост. Преведох си още веднъж здравното на сина ми, пък мойто си е повече, но кой го интересува



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: 11]  
Автор:)))) (Нерегистриран)
Публикувано07.04.06 20:24



Няма какво да се чудиш код корекция за всеки месец и накрая за самоосигураващия с код 13



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Автор sunny (:-))
Публикувано07.04.06 20:28



Най-логично е да направиш коригираща декларация 6 за целия период/1-12м/.За самоосигуряващия сега е ясно:)
И дано не се задейства принципа-защо да е просто,като мпже да е сложно



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: sunny]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано07.04.06 22:38



Логично е, ама дали е удачно? След като няма годишно изравняване на осигуровки и вече всички суми отдавна са постъпили по сметките на НОИ за 2005 г., от какъв зор да се "омазва" всичко?
Все се надявам някой да е упражнил тормоз върху служителките на НАП с въпрос като моя:))) и да има отговор.

Sunny, все пак ако трябва да се пускат коригиради Декларации Обр.6, как става това - с 1 придружително писмо + 12 бр.декларации на хартиен носител+12 файла на дискета / чак ми се вижда абсурден варианта:))/ или 12 придружителни писма+2 декларации на хартиен носител?

То от 1 въпрос станаха накрая 10 :)) докато ми просветне какво да правя, сигурно ще попитам за още нещо.

Evgeny, наистина имаше нещо за Декл.Обр.6 в началото на миналата година, ама вече не се сещам къде какво съм чела по въпроса. Дано да се разбере накрая какво се прави ако са подавани сумарно суми за самоосигуряващи се и назначени.



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Авторaaa (Нерегистриран)
Публикувано07.04.06 23:06



3. Коригиране и заличаване на данни, подадени с декларация обр. № 6.
Декларация обр. № 6 се коригира и заличава само след разрешение от ТП на НОИ.
 Осигурителят подава молба в ТП на НОИ, в която се посочва причината, поради която се налага коригиране. Към молбата се прилага и попълнена декларация обр. № 6 за коригиране или заличаване с придружително писмо.
 Молбата се завежда в деловодството и се предава в отдел “ОВКО”.
 Прави се анализ на подадената информация в Персоналния регистър с декларация обр. № 1 и декларация обр. № 6 и постъпилите суми за осигурителни вноски по платежни документи. При необходимост се извършва проверка в осигурителя.
 На осигурители, на които е разрешено коригиране или заличаване, декларациите се въвеждат в Персоналния регистър, а придружителните писма се връщат. На осигурителите, на които не е разрешено коригиране или заличаване, придружителните писма и декларациите се връщат.



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Автор sunny (:-))
Публикувано08.04.06 11:22



Мисля че първо себе си трябва да убедиш как да постъпиш и евентуално с молбата да отидеш в "компетентното ...НАП" и да тропнеш на масата:))-виж,дават ти избор-може би,можеш да избереш и некомпетентно подразделение

Трябва да се подаде коригираща декларация,защото в месечните обр.6 не се включват сумите за самоосигуряващи се.Т.е. вече грешката е налице-друг е въпросът,че можеш да я поправиш в срок до 5г.:)
В молбата,която ще пуснеш за коригираща декларация,поискай бърз отговор,предвид наближаващия краен срок и най-добре потърси отговор на място.

Вероятно,някой ще сподели и личен опит:)



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: sunny]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано08.04.06 11:51



Доста безумно ми се вижда след като всичко е подадено и платено, да омазвам цялата година. "Компетентното" НАП твърди, че трябва да подавам коригиращи декларации, а г-жа Аспасия Петкова на провежданите семинари твърди обратното:))
И тия от НАП не вземат да направят един грамотен сайт, в който човек да получи повече инфо, ами само са го наблъскали с ненужни неща:))
Все още се надявам някой пряко да се е сблъскал с проблема.



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Автор Dani* (:) усмихната)
Публикувано08.04.06 13:06



и аз мисля че трябва да направиш корекция на декларация 6 за цялата год и да попадеш с код 13 за самоосигуряващия се ...



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: Dani*]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано08.04.06 13:50



Дани, напиши нещо по-оптимистично де:))



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Автор Dani* (:) усмихната)
Публикувано08.04.06 14:15



миии ще ми се ама... няма от къде да го изсмуча...

в указанията никъде не съм чела че в декралация 6 се включват и самоосигуряващите се лица...миналата седмица говорих с една приятелка и тя като теб е подавала през годината данните и за самоосигуряващите в декларация 6...тъкмо мислеше че всичко е наред и е приключила годината...

в понеделник ще и звънна да я питам какво е направила по въпроса и ще ти пиша



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: aaa]  
Автор БaбaCчeти(*_-) (пътен знак)
Публикувано08.04.06 15:49



Бубе, аз бих постъпила по следния начин и на собствен риск,всъщност не може да се каже че има риск,тъй като няма сбъркани цифри нали? Има само неспазени разпоредби.
Така и така са подадени през годината данните за самоосугуряващия,макар че не е правилно и те предполагам са верни нали? Значи съвета ми е в края на годината с месец 13 да подадеш декл обр 6 само за изравнителните вноски на самоосигуряващият,ако има такива.Започнеш ли да правиш корекции,наистина ще стане мазало. При една ревизия ако вземат да се ежат и да ти цитират как е трябвало да бъде,заведи им едно дело да си се радват и да се научат най-накрая да спрат да създават глупости. Аз поне напоследък с тях си говоря,посредством съда и имам успехи.
След като искат да ги администрираме,да си приведат нормативите във вид удобен за нас.



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: БaбaCчeти(*_-)]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано08.04.06 16:10



Да ти кажа честно, май няма да се занимавам с глупости. Всичко е преведено в срок и е наред като цифри. Ппрегледах цялата година и платежните нареждания си отговорят точно на начислените суми и съвпадат с Декл.Обр.6. Изравнителни вноски няма, така че кому е нужно цялата информация отново да се преработва. Само си представям как ще се изтъпанча с 12 коригиращи декларации пред някоя девойка и тя ще ме гледа умно:)) Преди малко говорих с една моя колежка, тя пък е подавала обща Декл.6 до средата на годината и после се е усетила и е спряла. Сега щяла да пусне декларация само за останалите месеци. Абе, всеки си прави каквото си поиска:))

Все пак, ако се сблъскате някъде по трасето тия дни с проблема и имате някакво инфо, драснете някой ред.
Все се надявам някой да измъкне от някъде някое скрито указание на НАП междувременно :))



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Автор БaбaCчeти(*_-) (пътен знак)
Публикувано08.04.06 16:41



дишай спокойно Бубе,и да не ти пука...тя държавата я няма,ти си седнала за някакви цифри да мислиш... съжалявам,че съм цинична( не бях такава жена до скоро) но ако нещо не им харесва, да си барат трътките!
приложение: 1 брой червена точка с цифрата 18 в нея



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Автор Edin drug (charlatanъ)
Публикувано08.04.06 19:41



Какво страшно има да подадеш коригиращи декларации... Толко ли те е страх от девойките от обслужването на НАП.

...А ако не подадеш, познаи после кога фирмата ще си извади удостоверение за липса на задължения, ако и потрябва, след като в компютъра лъщят декларирани повече задължения, а по-малко внесени суми...



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: Edin drug]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано08.04.06 19:57



Тази фирма си е подавала поне 4-5 пъти искане за удостоверение за липса на задължения и всичко си е ОК. Иначе от девойките н НАП не ме е страх, ако така е прозвучяло:))



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Автор sunny (:-))
Публикувано08.04.06 20:20



Ти май си си решила вече,но и аз пък малко да допълня кълнчетата колебания
Каква е все пак фирмата,т.е. самоосигуряващия се, може ли да се разглежда като наето лице-нали така и така се е осигурявал на 220,остава и парите да си вземе:))
Иначе...незнам доколко е сработен софтуера сега,но все пак идеята е да се засичат данните от декл 1 и 6 за наети лица и ако останат просто така ще се водят дължими във времето.
А за удостоверенията чух,че напоследък поглеждали и ако си внасял издават,но и ревизията си остава алтернатива



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: sunny]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано08.04.06 21:38



Нищо не съм решила, напротив, очаквам да се включат още колеги, които са в час и да споделят мнението си.



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Автор Фъpфи (Джиминику - БОН)
Публикувано08.04.06 22:32



В час не съм. На ако имах твоя случай, просто бих подала декларацията - 6 за годината със съответното ЕГН и бих ПРИКЛЮЧИЛА до тук.Нито бих се занимавала с корекции, с връщанки назад и с всякакви глупости. То и без това миналата година всичко около прословутата декларация бе пълнен хаос /не забравяй, че почти до април-май масово на хората не им бе ясно какво трябва да пишат в декларацията по принцип и за какъв месец ттрябва да я отразяват/ Та те си знаят отлично, че вкараното в софтуера им от предпиятията не ще струва пукната пара. Мнението ми е, че съгласно закона човека с ЕГН-то си до 15-та дата чинно ще трябва си подаде декларацията. Пък онези 12 за миналата година ще ги мислиш допълнително, ако изобщо се наложи да се случи при ревизия накога, някой си ден. Ако случайно по необяснима за мен причина се разбере при проверка, че са включени в декларациите и осигуровките на собственика ..... голяма работа станала е грешка и толкова. Не си окрала бюджета!



Тема Браво, Фърфи!нови [re: Фъpфи]  
Автор parvaty (нежна)
Публикувано08.04.06 23:10



Абсолютно ми хареса твоето мнение! Съвсем правилно. И аз не бих корегирала, пък да нося декларации и т.н. Не стига, че ни обърнаха на маймуни - тичай в НОЙ, айде сега в НАП, после за здраве... АААА ма, ха!!! Много правилно съветваш! Да си подаде една годишна, пък който иска да си я работи. Плюс това, нали в декларацията си има приложение за осигурителните суми и размера на вноските. Айде аман от справки и бумаги!



Тема Re: Браво, Фърфи!нови [re: parvaty]  
Автор lumixx (Любознателна)
Публикувано09.04.06 08:19



По-добре подай коригираща, защото така ще "висят" суми като дължими и познай какво ще се случи някой прекрасен ден?
Сега поне можеш вече да коригираш без разрешение от ТД на НАП - само с молба, в която описваш какво се е случило и какво искаш да бъде коригирано!



Тема Re: Браво, Фърфи!нови [re: lumixx]  
Автор lumixx (Любознателна)
Публикувано09.04.06 08:27



Декларация 6 с №13 влиза по ЕГН на самоосигуряващото се лице и ако не я подаде няма да може после да завери стажа , така че подай коригираща е моят приятелски съвет!



Тема Re: :)нови [re: lumixx]  
Автор sunny (:-))
Публикувано09.04.06 08:39



Само ще те допълня...тези възгласи по-горе може и да са основателни,защото от бумащина и неясни правилници,указания и незнам си какво често ни превръщат в маймуни,но не мисля че са коректни след като касаят трето лице!
Все пак счетоводителят е този,който опосредства връзката с държавата в случая.



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Автор Edin drug (charlatanъ)
Публикувано09.04.06 11:41



Със сигурност фирмата ти не е искала удостоверение за липса на задължения, тази година. Или имаш и други работа за корекции и затова пак излиза на минус...



Тема Re: Браво, lumixx!нови [re: lumixx]  
Автор Фъpфи (Джиминику - БОН)
Публикувано09.04.06 15:53



Или не си изчел написаното от мен внимателно, или аз съм била неясна. Едно от двете е. През ум не ми е минало Д-6 с месец 13 да не се подаде от самоосигуряващия се. Напротив, подчертах, че ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се подаде!



Тема Re: Браво, lumixx!нови [re: Фъpфи]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано09.04.06 16:42



Брейййййй,опасни сте бе!
Много благодаря на всички!
Утре ще подам Декларация 6, а после ще мисля за корекции /ако въобще се наложи разбира се/.
Нямам идея с какъв софтуер работят в НАП, но съм сигурна, че нещо не е наред с него, след като до този момент никой не е реагирал на грешката, която обсъждаме.



Тема Re: Браво, lumixx!нови [re: _Buba_]  
Автор Dani* (:) усмихната)
Публикувано09.04.06 17:39



питах я ... ще се наложи да поправяш ...няма да се засече ...през годината си подавала по булстат а за самоосигуряващите се се подава по ЕГН



Тема Re: Браво, lumixx!нови [re: Dani*]  
Автор _Buba_ (старо куче)
Публикувано09.04.06 19:12



Ще изчакам малко да премине офанзивата и ще поискам да ми извадят удостовеление за липса на задължения. Ако се появи разлика, ще пусна корекции, ако ли не - да си гледат работата:))



Тема Re: Браво, lumixx!нови [re: _Buba_]  
Автор lentiaika (neizvesten)
Публикувано09.04.06 21:28



Месец 13 ясно, а година?! 2005

Някоя девойка в НАП ще вземе наистина да подскочи



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: sunny]  
Авторacac (Нерегистриран)
Публикувано12.04.06 11:15



имах подобен на твоя проблем и устанивхме че сме включили самоосигуряващите се лица от средата на годината в декл.6. Трябваше да се подадат корекции и го направихме като съответно ми бе направена и ревизия. Трябва да го направиш защото ако искаш удостоверение за липса на задължения ще излезе че имаш разминаван в това което си подала по декл.6 и това което са подали банките... така че колкото и да не ти се иска трябва да го направиш и дийствай много бързо- нямаш време... на мен ми отне седмица за отговор на молбата за корекция...



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: _Buba_]  
Авторtata (Нерегистриран)
Публикувано12.04.06 21:35



Декларация 6 за самоосигурявщите се същата бланка ли е като тази през годината, а ППП ?



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: tata]  
Авторп (Нерегистриран)
Публикувано12.04.06 22:52



С пълномощно се подаваше дек.6, обикновено не нотариално заверено?



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: tata]  
Автор Dani* (:) усмихната)
Публикувано13.04.06 00:49



да и декларацията и протокола са същите



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: п]  
Автор Dani* (:) усмихната)
Публикувано13.04.06 01:01



и с обикновенно става



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: БaбaCчeти(*_-)]  
АвторПeпи (Нерегистриран)
Публикувано13.04.06 09:14



Искам да попитам земеделските производители трябва ли да подават декларация обр. 6, а ако същия земеделски производител е регистрирал ЕТ по средата на годината и започва да се занимава и с търговия? Благодаря!



Тема Re: Помагайте за Деклар.Обр.6нови [re: Пeпи]  
Автор Dani* (:) усмихната)
Публикувано13.04.06 21:42



ооо Пепи

всички самоосигуряващи се лица




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.