Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:24 28.09.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема ДДС без право ДКнови  
Автортoни (Нерегистриран)
Публикувано09.08.04 20:39



Принципно питане имам колеги, ако бъркам благодаря на всеки, който ме поправи.
Знаем че:
1.Осчетоводяването на ДДС без право на ДК, се контира по учебник ей така:
Дт4531 /без право/ на Кт някоя си с-ка
Закриваме
Дт606 или 609 /или друга измислена/ на Кт 4531 без право
Дт 614/примерно/ Кт 606
Освен това обаче и знаем, че:
2. Активите /дълготрайни или не/, се заприх. със дост. им цена + ......+невъзстановимите данъци.
С две думи по т. 1 би трябвало да осчетоводяваме само разходи за външни/602/ и други /609/ услуги /за някакви по-други в момента не се сещам/, които услуги в основата си да представляват дадения р-д по аналитичност , а ДДС-то да минава да речем през 606. Така ли е?



Тема Re: ДДС без право ДКнови [re: тoни]  
АвторCъp (Нерегистриран)
Публикувано09.08.04 22:54



А бъркам ли когато не се съобразя с това, което пише в учебника? Щото в различните книжки пише различно. Аз разсъждавам и същевременно питам:
след като в самото начало се знае че няма право на ДК, ЗАЩО да се дебитира 4531? Дебитния оборот по тази с-ка нали представлява ВЪЗНИКНАЛО ВЗЕМАНЕ ОТ БЮДЖЕТА. Има ли такова в случая, питам автора на учебника? От друга страна, след като се знае, че стойността на актива включва и невъзстановимите данъци, грешка ли е да се вземе статия 302/401 без да се засяга 4531, или аналогично 602/401, или 204/401 ? В тези случаи нашият доставчик ще засегне разчетите с бюджета като кредитира 4532 защото той дължи ДДС-то. Това е само едно скромно мнение, все пак...Нека чуем и други колеги и колежки.



Тема Re: ДДС без право ДКнови [re: Cъp]  
Автортoни (Нерегистриран)
Публикувано09.08.04 23:26



Не, не е разни книжки. Така се приключва 4531 без право на ДК откакто е влязъл в сила ЗДДС и съответно сметките по него.



Тема Стига бе!!!!нови [re: тoни]  
Авторc (Нерегистриран)
Публикувано10.08.04 09:37



Да ти имам учебниците!

Дт 206 600 лв.
Дт 4531 120 лв.
Кт 401 720 лв.

СЕГА АКО НЕ СЕ ПОЛЗВА ДАНЪЧЕН КРЕДИТ :

Дт 206 720 лв.
Кт 401 720 лв.

Това с "кухите обороти" по 4531 - без право ги разправяй на баба ми...



Тема Re: ДДС без право ДКнови [re: тoни]  
Автор lanskyМодератор (,но не сняг)
Публикувано10.08.04 11:05



аз пък това за пръв път го чувам - пък навремето и стандарт за ДДС имаше а като се замисля ква екстра ще ми стане в програмата от операцията 205/606 - и чак ми става приятно.... а за 609представителни/606 почвам да приритвам от кеф



Тема Re: Стига бе!!!!нови [re: c]  
Автортoни (Нерегистриран)
Публикувано10.08.04 11:35



Драги С. Не виждам нищо лошо да се чуя с баба ти. Може пък и да ти дръпне ушенцето, за да се държиш по-прилично.
Като оставим настрана, че 4531 без право на ДК още по времето на задължителния сметкоплан се приключваше с 609, ще те помоля да си отвориш:
Стоян и Даниела Дурини - Счетоводство на предприятието и
проф. Иван Душанов - Примерен индивидуален сметкоплан на стопанското предприятие или пък
проф.д.ик.н. Димитър Косев - Двустранно фирмено счетоводство



Тема Re: ДДС без право ДКнови [re: lansky]  
Автортoни (Нерегистриран)
Публикувано10.08.04 11:41



Не мешай 205, то си има стандарт за ДМА. Както писах, в стойността му влизат и невъзстановимите данъци, което е ДДС без право



Тема Re: Стига бе!!!!нови [re: тoни]  
Автор xtonyМодератор (критик)
Публикувано10.08.04 11:42



а аз ще те помоля да не четеш толкова много сч. книжки от миналото .....

в случая наистина не виждам причина да дебитираш 4531 при положение, че ти е ясно от самото начало че нямаш право на ДК




Тема Re: Стига бе!!!!нови [re: xtony]  
Автортoни (Нерегистриран)
Публикувано10.08.04 11:45



Споменатите книжки са издателства 2003-2004.По-нови нямам.



Тема Re: Стига бе!!!!нови [re: тoни]  
Автор xtonyМодератор (критик)
Публикувано10.08.04 11:48



се ми е тая кога са издадени, тва което си дала като пример по горе е пълна глупост!





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.