Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:15 08.07.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re: анджък чл 25 де.....нови [re: babyface78]  
АвторФeн (Нерегистриран)
Публикувано25.06.04 12:57



Не е вярно.Аз всеки месец правя по няколко превода за плащания по лизингови договори и ДДС то по задължение си го превеждам от ДДСС по
ДДСС, а за номер на документа си пиша номера на договора.И не съм имала проблеми досега. Нито с Телебанк на Булбанк, нито с електронното банкиране на Прокредит банк.

А по отношение питането на Лански и аз наскоро имах такъв случай.Само че при мен беше друго- клиентът ми имаше много пари по ДДС сметката си, а аз можех да ги усвоя без проблем, защото имах много внос и трябваше да го плащам....Та с този клиент си спретнахме едно договорче, в което си фиксирахме срокове за доставка, начин на доставка, и прочие, като в начина на плащане изрично вписахме че клиентът ще ми плати авансово само ДДС по сделката и при първата доставка на стока/ стоката трябваше да се достави на няколко пъти, като имах плащане и следващ месец / ще започне плащане на договорената стойност на сделката.
Мина ми ревизия, и нямах никакви проблеми по случая.А клиентът , който също работи с телебанкиране преведе ДДС-то въз основа на цитирания Договор за доставка.



Тема Re: частично плащане ДДССнови [re: pi]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано25.06.04 18:36



"А за криминалната страна на казуса ... сигурно няма такава ... но като гледам как се пълни битака за фактури ... косата ми настръхва. Недай се боже мой клиент ... да е клиент ... на техни клиенти ... съвсем по клиентски ще го закъсаме ... "
Така и никога не го разбрах това отношение на някои предприемачи и счетоводители! Сякаш нещо им гарантира данъчната изрядност на всеки техен доставчик или негов доставчик?! И които приемат дори мисълта, че може с ДРА да ги задължат с някой лев /дали с основание, или щото милата данъчна инспекторка не са я "наглеждали" от седмица/ едва ли не като апокалиптично предчувствие!?! Кво толкова страшно има в това?!? Да не би тая тяхна фирмичка да искат да я държат девствена цял живот?!?
Фирма....Табела....нима не е просто инструмент , задължителен за правене на бизнес? Шом можеш да имаш хиляда "фирми", не е ли елементарно решението да изведеш всички сделки, криещи потенциален данъчен риск, в една от тях....в която няма ни активи, ни дяволи?!
и....шапка на тояга! хаха....аз например имам няколко...от ЕТ през ООД-та до АД...и всяко от тях е работило когато и колкото трябва, изпълнило си е функциите си. Верно, не дължа в нито една от тях пари на бюджета, но...и такива сантименти към тях и тяхната непорочност просто нямам!
Ще се радвам да ми опонирате с противоположни мнения!



Тема Re: частично плащане ДДССнови [re: PAGANEO]  
Автор pi (ирационален)
Публикувано25.06.04 23:36



Да ти опонирам ли ??? Ами няма проблеми ... ако беше казал нещо за данъчното събитие ... има ли няма ли.

За какво да споря - за необходимостта от сиви сделки, от риска да печелиш от търговия с възстановими данъци ... . Всеки избира сам своето място, ниша или както там го възприемаш. Аз се опитвам да не преча на никого, но ми става много неприятно, когато ми пречат на мен.

Последното мило нещо е блокирането на сметките на собсвеник на работещи хотели, защото строителят му - изпълнител по договр ... се оказал във верига с някаква фирма за строителни материали и арматура. Не му възстановяват ДДС-то по ремонта на хотелите, а и му искат, това което е възстановил по ускорената процедура. Вярно не ми е клиент, а само познат ... но това не прави случката по-малко неприятна.

Последният клиент, с който сега започвам да работя ... идва при мен след като предната им консултанска къща ... ги е "посъветвала" как да организират търговията си ... и после следствия ... показания ... кофти работи. А да ти кажа честно ... месечният им абонамен си е предизвикателство и за мен.

Преди това дойде клиент с написан акт за 40000 лева ... по-голям от месечният му оборот. Той пък приятел. Счетоводителката му била много "печена" и оправяла ДДС-то ... докато една от фирмите и не я дерегистрирали ... и около нея още 20-тина ... е тя си построила апартамент жената ... Е акта го стопихме повече от 10 пъти ... но неприятният вкус си остава.

Та нямам аргументи, с които да ти се противопоставя ... ако си направя равносметка ... то и аз печеля от този вид сделки ... но по различен начин ...



Тема Re: частично плащане ДДССнови [re: pi]  
АвторCъp (Нерегистриран)
Публикувано26.06.04 14:26



В едно сте прав: при размяна на мнения между участниците в този форум не би трябвало да има нищо лично. Приемам разискванията във форума като "тренировка на сухо" , като подготовка на всеки от нас за истинската битка, която водим ИНДИВИДУАЛНО срещу общия враг. Знае се кой е той.
Но да се върнем на темата. Според мене датата на дан.събитие е датата на плащането по ДДСС. Не разбирам драги Пи, защо отделяш плащането на ДДС
по ДДСС от данъчното събитие и защо не го приемаш като авансово или частично плащане по сделката. Никъде в закона и правилиника не е казано,
че за авансово или частично плащане се приема плащането на стойността на сделката, без дължимия по нея данък. Виж чл.25 ал.1 и ал.3 от ЗДДС, както и чл.32 ал.1 от ППЗДДС. На какво основание ти ,или данъчните, не приемате платената сума като авансово плащане по сделката? Ами ако случаят беше станал ПРЕДИ въвеждането на ДДСС? И тогава ли платената сума по разпл.с/ка щяхте да разглеждате като плащане САМО НА ДДС. На данъчните следва да се зададе въпроса: след като не признават ДК на получателя, тогава НЕ СЛЕДВА ЛИ изпълнителя да анулира издадената данъчна фактура, да сторнира начислено вече данъчно задължение, а бюджета ДА МУ ВЪРНЕ
платения ДДС по ДДСС. Ако не стори това, значи бяджета е на чиста аванта, а държавата - първокласен рекетьор.



Тема Re: частично плащане ДДССнови [re: Cъp]  
Автор pi (ирационален)
Публикувано26.06.04 15:26



Добре, че отивам на море ... и темата верояно ще потъне ... за тез седмица две докато ме няма ... но още съм тук ... .



Та идеята е проста ... ако приемем, че плащането е едно и то само по ДДС-сметка ... съгласно чл.55а ал.1 от ЗЗДС ... би трябвало в това плащане да има както ДДС така и стойност "получени заедно от доставчика" ... което от своя страна прави превода по ДДС-сметката погрешен и възстановим в сроковете по чл.64 ал.3 от същия закон. Следва да отбележим, че неизпълнението на разпоредби от закона не може да води до права по ползването на данъчния кредит. По същество ... парите е следвало да бъдат върнати, а данъчно събитие просто няма.

Та ако случая беше преди въвеждането на ДДС-сметка ... нямаше да има за какво да спорим ... защото тогава авансовото плащане с включен данък по него ... щеше да е самото плащане.

И последно ... признаването или непризнаването на данъчен кредит не следва да се бърка със задължението на доставчика да начисли данък по този закон. В случая логиката не е сложна - доставчикът е преценил, че следва да начисли ДДС за сделка, която ще бъде извършена ... Дали е постъпил разумно ... ами питай самия доставчик. Факт е, че данъчният кредит може да бъде ползван едва след настъпването на самото данъчно събитие. И той ще бъде използван тогава ... като ощетяването е само в забавата ... но защо да виним държавата за това ... а не доставчика побързал да го начисли или получателят побързал да плати данък, който все още не дължи.

Е да ... после в съда ... може да извъртаме ... че стискането на ръцете ... си е вече сделка ... сключен договор (дори и да е устен) ... може би дори и данъчно събитие ... да си вземем адвокати ... дори магистрати ... които по някое рамо да сложат ... и да наложат желанията наши ... но това вече няма нищо общо ... с тълкуването, което сме се наели ... да правим за наши си цели.

Това е ... не се наемам да кажа, какво би се решило в съдебната зала ... че тя има странно мнение по различни въпроси. Аз казах моето ... скромно и дори непрофесионално - данъчното събитие не е настъпило и получателят няма право на данъчен кредит в този момент.

... ура, ура, ура .... и замириса на море ...



Тема НЕКА ДА СЕ УТОЧНИМнови [re: pi]  
Автор lanskyМодератор (,но не сняг)
Публикувано28.06.04 12:06



за проверката на коя фирма е регистрирана и коя дерегистрирана към момента на сделката - мисля че няма проблеми - има едни регистри.....в данъчното например....

а сега нека уточним, че не говорим за ИЗМАМА..... а за нормална сделка между големи фирми.... с по десетина склада из българия, които нямат намерение да изчезват или фалират.....

Принципно говорим за закона....



Тема Стискането на ръцетенови [re: pi]  
Автор Mиpa CM (несериозна)
Публикувано28.06.04 14:19



...си е сделка отвсякъде, но не е данъчно събитие почти никога. По правило данъчно събитие е едва изпълнението на сделката.
Само при прехвърляне на собственост върху индивидуално (=конкретно) определени вещи собствеността се прехвърля още със сключването на договора. И имаме данъчно събитие, без да е извършено друго действие, освен подписването на договор (т.е. стискането на ръцете). Щом говорим за авансово плащане, значи случаят не е такъв.
Това беше само уточнение. За пълнота. Не че е много важно.



Тема Re: частично плащане ДДССнови [re: pi]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано28.06.04 15:16



Казах....за данъчното събитие - просто такова нямаше...другото са али-бали и "вероятности" какво можело да стане после и дали щяло да стане преди или по време на ревизията.
Верига казваш....от арматури! Ама нали това говоря от месеци тук и навсякъде...за порочното ни законодателство и още по-порочното му тълкуване от милите ни данъчни рекетьори! Нали затова ни задължиха с ддс-сметки?!?....за да си събират вземанията от този, който ги дължи, а не от онзи, който има активи и средства по сметките! Ама важното е "ДА СИ ТРАЕМ !" , та евентуално и на нашата глава да не дойде! и да им търпим всичките данъчни произволи, рекети и безумно "обосновани" актове за отказ", щото сме "почтени и коректни"!
Правилно...ти си за Абонамента...другото - предприемачите да му берат гайлето!
Само едно за завършек ще кажа - както във всеки бизнес, както и в "счетоводното" обслужване, така и във трансфера на данъчни задължения има и коректни услуги, а има и такива от типа "абе да вземем процента, а после квото ще да става!"
и....не съм имал дори грам идея да ти се бъркам в твоя бизнес!
Успех!



Тема Re: НЕКА ДА СЕ УТОЧНИМнови [re: lansky]  
Автор pi (ирационален)
Публикувано29.06.04 22:16



Мдааа ... прав си ... проверката е лесно нещо ... стига да знаеш датата на настъпване на данъчното събитие ... то все някога ще настъпи ... те ще проверят ... и всичко ще е наред ... НО КОГАТО НАСТЪПИ.

Аз лично щях да съм притеснен ... ако данъчните се позоват на чл.64, ал.3 от ЗДДС ... и решата да пренесат задълженията на клиента от тази ревизия върху доставчика до размера на преведената по ДДС-сметка сума ... представи си такова развитие ... кофти.

Пък и не трябва да си измамник за да стигнеш до съд ... а там каквото стане ... или по-точно ... какъвто адвокат си намериш.

Ама сега съм близко до Бургас ... ако Георги не помага ... викай ... ще помагаме с каквото можем ...

... ако дадете едно рамо, ще направим мненията по темата 100 ...



Тема Re: частично плащане ДДССнови [re: Cъp]  
АвторYahoo (Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 15:47



Сър, и кой ти е общия враг? Данъчните, бюджета или може би баба ти, която се надява на пенсия от същата тази държава, която ти смяташ за длъжен да прецакаш.

По същество, вероятно си се замислял когато четеш ЗДДС, че данъчните фактури се издават за да удостоверят възникнало данъчно събитие и начислен данък. Не ти ли се струва да издадеш фактура и удостовериш възникване на данъчно събитие с основа много по-голяма от тази която трябва?

Как мислиш, ако по сделка за 120 000 лв. си получил частично авансово и т.н. плащане в размер на 24 лв., то на основание чл. 25, ал.1, т.2 ЗДДС ти възниква данъчно събитие (за цялата доставка) и задължение да начислиш ....... 20 000 лв. ДДС или само 4 лв. и фактурата която трябва да издадеш как мислиш за колко лева е ........ 120 000 или 24 лв. ?

И честно казано как изобщо осчетоводяваш фактура за 120 000 лв. за авансово плащане, като изобщо си получил само 20 000 лв (по ДДСС или не)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.