Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:42 27.06.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Как да плащам по-малко данъци?нови  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано08.01.04 08:24



Здравейте,
спомням си, че преди около година един колега програмист беше питал тук нещо по въпроса и се възмущаваше от високите данъци и осигуровки, но не можах да открия постинга и да го прочета. Така, че пак да питам.

Програмист съм, регистриран съм като ЕТ, за 2003 си плащах всеки месец осигуровки върху 200 лв. За едно от тримесечията платих и 320 лв. авансов ДОД. Обаче сега, в момента на годишното приключване и изравняване на осигуровките, се получава, че около 60% от приходите ми (в този бизнес няма разходи, следователно 100% от приходите ми са равни на чистия доход) трябва да напуснат банковата ми сметка. Е за какво работя тогава?

Трябват ми вашите предложения - кое е най-малко незаконно:

1. Продължавам работа като ЕТ обаче във фирмената си банкова сметка превеждам само около $100 на месец, колкото да си плащам осигуровките, а пък в друга, недекларирана банкова сметка, превеждам всичко останало.

2. Спирам дейността на ЕТ-то и започвам да се осигурвам като физическо лице с право да си приспадам 30% от приходите като разходи без да ги доказвам с документи. Не съм много сигурен дали това е възможно, само съм чувал за тази възможност.

3. Закривам ЕТ-то (или само прекратявам дейността), не внасям осигуровки и данъци и си работя на тъмно....

Работя само с клиенти от чужбина и всичките приходи постъпват в банковата ми сметка.

Идеята ми е да внасям осигуровки (но в разумни размери) и да си работя на светло. Просто не мога да се примира с факта, че трябва да се разделя със 60% от това което съм спечелил. Отделно пък заради курса на долара, приходите ми, изразени в лева, са намалели със около 20%

Какви други възможности има - да прехвърля дейността на името (фирмата) на някой пенсионер, да се регистрирам като земеделски производител или пък нещо свързано със продажба на авторски права? Да се регистрирам за патентен данък не става - приходите ми все пак идват от чужбина и няма дейност с която да ги свържа.



Тема Re: Как да плащам по-малко данъци?нови [re: $burov]  
Автор Жпpнчo (парий)
Публикувано08.01.04 09:22



независимо какво ще се напише тук, има два начина да не плащаш данъци:

1. незаконен - криеш се

2. законен - увеличаваш си разходите в перо "данъчни консултации"


не разбрах какво значи " в този бизнес няма разходи" ????? нали си фирма, произвеждаш стоки/услуги........... как без разходи????

Ако има нещо, няма нищо


Тема Re: Как да плащам по-малко данъци?нови [re: Жпpнчo]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано08.01.04 09:34



Така е - няма разходи!

Какво правя - по цял ден седя вкъщи пред компютъра и пиша. Тока който използвам е част от тока на апартамента в който живея. Да предположим, че мога да изчисля колко ток харчи компютъра. Обаче въобще не ми се занимава с това - ще се получат около 10 лв на месец - просто не си заслужава.

Цената за интернет достъп е по тарифата за частни лица, защото незнайно от къде, доставчика ми е решил, че ако съм фирма трябва да плащам двойно повече за абсолютно същата услуга.

Да предположим, че прекратя ЕТ-то. Единствения начин да си получавам парите от клиентите си е банкова сметка в БГ. Това дали ще ми създаде голям проблем когато (ако) данъчните открият че имам приходи по недекларирана банкова сметка?



Тема Re: Как да плащам по-малко данъци?нови [re: $burov]  
Автор lanskyМодератор (,но не сняг)
Публикувано08.01.04 09:50



виж човеко - само малък цитат "приходи по недекларирана банкова сметка".....
счетоводител би казал - "ПОСТЪПЛЕНИЯ" в банковата сметка....
я сега леко да ти дам насока
в банковата сметка на фирмата "влизат" пари или парите в банката се увeличават по някой от следните начини:
- клиенти
- от другата ти банкова сметка
- внесени от теб самия
- от лихви
- от получен кредит
колко ли от тези пари са приходи...
в банковата сметка на лицето парите "влизат"
- от заплата
- от другата ти банкова сметка
- внесени от теб самия
- от лихви
- от получен кредит
- от приятели
айде сега открийте разликите \а и сигурно съм пропуснал нещо - колегите ще ме допълнят\.....
но извода е - вземете си счетоводител - винаги излиза по евтино от спестените данъци



Тема Re: Как да плащам по-малко данъци?нови [re: $burov]  
АвторStefo (Нерегистриран)
Публикувано08.01.04 09:54



За България може фирмите да ти пускат хонорари по гр.договори с 50% необходимо присъщи разходи за откопуване на авторско право,т.е. признават ти ги без да ги доказваш.,а и на този вид хонорари НЕ се дължат никакви осигуровки.Значи ако вземеш 1000лв.дължиш само ДОД върху 500лв.Но за чужбина провери как стои въпроса.Най добре си плати на някоя счетоводна къща за проф.консултация.Лек ден.



Тема В моя случай...нови [re: lansky]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано08.01.04 10:04



... терминологията е правилна - постъпленията в банковата ми сметка са 100% приходи от дейността.

Плащам си по 50 лв месечно на счетоводител! Работата му е не повече от 2 часа месечно! Той обаче си върви по утъпкания път и не е съгласен и 1 лев да укрие.

А относно терминологията - от много работя нямах време да завърша УНСС, Финанси, и сега за втора поредна година (но май не за последна) съм в четвърти курс. Така, че нека не обръщаме много внимание на термините, а на крайната цел.



Тема Re: В моя случай...като в неговиянови [re: $burov]  
АвторCпokич (Нерегистриран)
Публикувано08.01.04 11:04



$Burov,ще ти кажа какво прави един майстор на цигулки.Човекът има клиенти само от вън,които му изпращат за всяка цигулка парите по банков път.Няма фирма,няма счетоводител.А осигуровките си ги плаща във фирма на негов приятел,където само се води,но си плаща сам.Това е най-просто. Ясно. Необезпокоявано докато свят светува...
....някога около 2100 г. ще има електронна автоматична система за справка на платениге данъци през годината и приходите за същата,като приходите ще се доказват имат ли ясен произход....но и тогава не можеш да забраниш на хората от цял свят да си изпращат пари ,просто ей така....наскоро един японец-борсов спекулант хвърляше от един висок ресторант хиляди долара като коледни подаръчета над главите на минувачите...Законно ли е това?



Тема Re: В моя случай...като в неговия [re: Cпokич]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано08.01.04 11:39



Това е интересно! Като какъв се води в тази фирма - на трудов договор ли?



Тема виждаш ли....нови [re: $burov]  
Автор lanskyМодератор (,но не сняг)
Публикувано08.01.04 11:47



май не си търсил разликите внимателно......
ако недекларираната банкова сметка е на твое име - и имаш приятел в канада който ти превежда пари за да ги дадеш на баба му - това ПРИХОД ли ти е и дължиш ли данъци върху него....
това само доказва как дипломата от УНСС не те прави счетоводител.....

а като твоя счетоводител не иска да ти скрие един лев данъци, ти каква сума му предложи за това - или очакваш просто да си сложи главата в торбата за тези 50 лева на месец



Тема Re: Как да плащам по-малко данъци?нови [re: $burov]  
Автор Жпpнчo (парий)
Публикувано08.01.04 13:06



това че не правиш разходи, не значи че не може да имаш разходи............


я по-добре си смени счетоводителя........ или на този му казваш: колко пари искаш, че да не плащам повече..от 20% данъци например........... ако не го устройва - намери някой дето го устройва........

Ако има нещо, няма нищо



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.