Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:03 20.09.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
*Кратък преглед

Тема Пенсионер по граждански договорнови  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано13.10.03 17:35



Здравейте,
казуса е следния:

Аз съм ЕТ, не съм на патент или ДДС, би трябвало да плащам авансови вноски по ЗДОФЛ фирмата работи от няколко месеца, след едногодишно прекъсване. До тук добре. Счетоводителката която наех преди около месец за да сложи ред в счетоводството ми и да изчисли какви данъци и лихви трябва да плати, изчисли една сума от около 800 лв. и предложи начин да я намалиме - назначавам на граждански договор мой близък, пенсионер и му плащаме 1800 лв. Той от своя страна имал право да си приспадне 35% разходи без документи, и така аз му плащам осигуровките върху 1170 лв. и моя данък от около 800 лв. се намалява на около 450 лв. Минах през банката и платих 70 лв ЗО, обаче в НОИ нещо не стана. Не разбрах с какво точно не се съгласиха, но звучеше като "...годишната пенсия на пенсионера плюс другите му доходи не трябва да надвишава 1000 лв. ....."

Какво означава това и какво да правя?



Тема Re: Пенсионер по граждански договорнови [re: $burov]  
Автор dropul (lazy)
Публикувано13.10.03 17:43



Няма такова изискване - "да не надвишава" каквато и да било сума дохода на пенсионер.
Но освен здравна вноска трябва да удържите и внесете и авансов ДОД - 15% в/у сумата (1800 - 1320) - 35% = 312 лв - 17.55 лв = 294.45 х 15% = 44.17 лв
Какво точно не стана в НОИ? Подавате декларация образец 1 че лицето е осигурено само здравно в/у 1170 лв...



Тема Re: Пенсионер по граждански договорнови [re: $burov]  
Автор Edin drug (непознат )
Публикувано13.10.03 17:50



Изглежда са ти отговорили, че получателят на суми по граждански договор, не може да се осигурява за един месец върху повече от 1000лв., или да ги получава от няколко места. Но това не важи изглежда за твоя пенсионер.

И гледай все пак реално да можеш да си докажеш услугата от пенсионера, особено за такива суми, че напоследък "консултантските услуги" или "компютърната обработка" от 90-годишни баби имам впечатления, че дават фира

.А си е важно и какво, как и кои си питал.

Е ако попаднеш на същия неграмотник, нямаш ядове... или може би обратното...


<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Edin drug на 13.10.03 17:54.</EM></FONT></P>

Редактирано от Edin drug на 13.10.03 17:55.



Тема Re: Пенсионер по граждански договор [re: dropul]  
Автор $burov (начинаещ)
Публикувано13.10.03 17:50



Точно така - Декларация обр 1

28 работни дни (от 2 до 29 септември) като парите се изплащат днес.
Бяхме попълнили:
т.27 Доход, върху който се дължат вноски само за здравно осигуряване 1170 и процентите в т. 28 - 4,5 и 1,5

Поправиха ме, че трябва да се потълнят
т. 21 Осигурителен доход, върху който се дължат осиг. вноски с изключение на сумите по . 17 и т. 19, а процентите - в т. 22.1

За авансовия ДОД нищо не знаех.



Тема Re: Пенсионер по граждански договорнови [re: $burov]  
Автор dropul (lazy)
Публикувано13.10.03 17:54



Да, т. 21 се попълва, 27 е за други случаи
освен това, забравих да напиша, че вноската за здраве се ограничава до 1000 лв за месеца (т.е. трябва да се внесе в/у 1000 минус р-ра на пенсията (защото и в/у нея му правят здр.вноски)
предположих, че не си знаел, че при надхвърляне на 1320 лв се дължи авансов данък.



Тема Re: Пенсионер по граждански договорнови [re: $burov]  
Автор Edin drug (непознат )
Публикувано13.10.03 17:56



От 2 до 28.09 са 29 календарни, а не работни дни.



Тема Re: Пенсионер по граждански договорнови [re: $burov]  
Автор ttania (лунна светлина)
Публикувано13.10.03 18:03



Та за какъв период беше тази сума- само не ми казвай че е за 1 месец, защото никой няма да ти повярва нито ще ти го признае. Пък ако не си съгласен влизаш в съда и там започваш от 1000лв.такса и т.н.
Твоя си работа-.
А тази сума ако е за 1 месец както разбрах не може ли да се разхвърли на няколко месеца.

Ама само пенсионерите работят в тази държава. А останалите гледат.


Няма невъзможни неща. Има неразбрани хора.

Редактирано от ttania на 13.10.03 18:04.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.