Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:46 02.07.24 
Взаимопомощ
   >> Счетоводство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема КРЕДИТНИ КАРТИ  
Авторчyдko (Нерегистриран)
Публикувано17.10.01 13:09



Здравейте счетоводители.
Бихте ли обяснили на един лаик по вашата работа следния казус.
Днес касиерката на учреждението ми донесе списък с всички хора и ми заяви ,че трябва да се подпиша за издаване на лична дебитна карта,защото заплатите вече щели вече да ги плащат така.Дотук нищо лошо.
Обаче:
-аз имам вече издадена дебитна карта от друга банка,с която работя повече от 1 година и съм доволен от тях(аз си вкарвам пари в дебитната карта-не е от заплатата)
-имат ли право да ме задължат да използвам картата на друга банка,която аз определено не уважавам....
-недоумявам какъв е критерия за избор на обслужваща банка(при нас мъжа на гл.счетоводителка и замесничката и работят по случайност точно в същата банка
-последно : банките дават ли някаква комисионна на привлечени нови клиенти за дебитни карти-имам тези подозрения,защото логиката сочи,че ако искат да направят дебитни карти на всички -организацията ще сключи договор с банката ,а не всеки да подписва за желанието си за издаване на карта.
Убеден съм,че има някаква далавера-помогнете ми да им натрия носовете на иначе ПРИНЦИПНИТЕ ми колежки.



Тема Re: КРЕДИТНИ КАРТИнови [re: чyдko]  
Автор бeзУмиcъл (отминаващ)
Публикувано17.10.01 15:37



- това че имаш пари(не от заплатата) да си захранваш дебитната карта е похвално :))
- нямат право да те задължават;
- критерия е ясен - няма такъв, по-точно - зависи от шефа на фирмата ви;
- официално не се дават комисионни, има преференциални условия напр. по-малки такси, по-високи лихви и т.н.
- не може без твое съгласие - един път се сключва договор между банката и фирмата, втори път с картодържателя, в случая ти.

....далавера винаги има, зависи за кого



Тема Re: КРЕДИТНИ КАРТИнови [re: чyдko]  
Автор P1OO ()
Публикувано17.10.01 15:52



Със сключването на договора с банката се създават облигационни отношения. Те са въз основа на диспозитивни правни норми. При тях е характерна равнопоставеността на субектите, участващи в правоотношението, т.е. няма власт и подчинение. Няма причина да считате, че сте длъжен да подпишете договор с една или друга банка, ако не сте мотивиран. Мотивацията би трябвало да се съдържа в условията, които една банка би предложила на клиентите си. Когато офертата се насочва към цяла организация (предприятие по смисъла на ЗСчетоводството), по принцип може да се очаква оферираните условия да са по- благоприятни от тези, които се предлагат на самостоятелно договарящите се клиенти. Не винаги, обаче това е така.
Проверете до каква степен съвпадат или се разминават условията на различните банки спрямо различните клиенти.
Проверете дали предлаганите "екстри" реално могат да се ползват.

Един пример в това отношение: ТБ "Хеброс" предлагат колективна оферта на институцията ни, в която пише, че със сключването на договора за откриване на банкова сметка всеки клиент получава правото на ... и овърдрафт в следните размери..., зависещи от това дали клиента ще внесе депозит или ще му се превежда ежемесечно трудовото възнаграждение.
Какво беше учудването ми когато внесох депозит и си превеждах редовно работната заплата, но при опит да изтегля по-голяма сума от авоара ми - автомата "ме отряза". Какво се оказва? Сумата от депозита я прехвърлили в авоарите на картовата сметка, защото лихвата на депозитна сметка е с по-висок процент, а за тях било по-изгодно (и такава им била практиката!?) да я включат към авоарите и да плащат лихва за разплащателна сметка (по-нисък %). Дори не се замисляха, че предназначението на депозита е едно, а на авоара в текущата картова сметка - друго. За рисковете никой не говори?! Когато се опитах да им го посоча ми отговориха, че няма сега да си променят системата. Не били длъжни да слушат лекциии (никой не ме пита какво ме принуждава аз да им ги изнасям и то без хонорар :)))
По отношение на овърдрафта трябвало да се сключи още един договор и тогава можел да се ползва. На въпроса ми: "А защо в офертата Ви пише, че при сключване на договор за откриване на сметка ЕДК (електронна дебитна карта) всеки ще може да ползва овърдрафт? Никъде не сте посочили, че тази услуга я предлагате при условие, че се сключи изричен допълнителен договор?" Отговорът им беше, че те искали да информират потенциалните си клиенти, че по принцип предлагат овърдрафт!!! Дали някой се е заблуждавал, че когато посети офиса, на която и да е банка ще му предложат вместо търговия с пари, например търговия със зеленчуци?! Естествено, че трябва да предлагат овърдрафт, както трябва да предлагат и кредити, а не да си дискутираме със студентите как преди е имало Закон за банките и кредитното дело, а сега е само Закон за банките, познайте защо???
По тези въпроси има още много какво да се дискутира, но ... вече достатъчно отнех от времето на всички четящи, за което им спестявам по-нататъшните анализи на тези и други факти.
P.S. Проверете още:
1. Каква е таксата, която се плаща за обслужване на сметките и кога се плаща - за какви услуги, предоставени от банката, например трансфер на суми, проверка на наличностите и др.п.
2. Колко е неснижаемия остатък.
Целта е да не се окажете длъжник, в случай че оставите малка сума в сметката си и само ви начисляват разходи за това, че Ви прехвърлят салдото за следващ период (въпреки, че Вашите пари са при тях, те работят с тях и е нормално всеки следващ период сумата да расте, а не да намалява...)

Е, хайде да спирам с писането, че стана по-дълго от Руската енциклопедия (не защото се изчерпаха опаснотите при извършване на финансови операции с банкови инструменти.)



Тема Re: КРЕДИТНИ КАРТИнови [re: чyдko]  
Авторmi-mi (Нерегистриран)
Публикувано17.10.01 15:57



Не мога да разбера щом фирмата има желание да плаща заплати ,чрез дебитни карти,всеки служещ има право да си даде сметка на дебитна карта където той иска ,разликата е в това ,че парите няма да получава същия ден ,а на следващия защото сметката му , не е в обслужващата банка на фирмата.
Никой не може да те задължи от коя банка ще си извадиш дебитна карта !



Тема Re: КРЕДИТНИ КАРТИнови [re: mi-mi]  
Авторlansky (Нерегистриран)
Публикувано18.10.01 09:38



Колеги,
все пак мислете и за счетоводителя, който трябва да пише платежни за Пешо в ОББ, Гошо в БПБ, Мишо в ПИМБ и т.н. защото горепосочените господа се правят на важни.
Аз лично ползвам няколко карти и като застана пред банкомата не ми пука какъв цвят карта и на коя банка ще пъхна вътре - банкомата си остава същия.
Не знам какви са им заплатите на господата, но надали някой държи по картите суми над 1000 лв. Плюс или минус левче на месец, надали ще се отрази на семейния бюджет\това за %\.
Тук въпроса може би е друг - Да не спечели Вуте \по на български казано\



Тема Re: КРЕДИТНИ КАРТИнови [re: lansky]  
Автор burgas (непознат )
Публикувано18.10.01 10:17



Много интересно каква ги е загърнала счетоводителките в една доколкото разбирам бюджетна или друга(но не и часна) фирма.
Откакто въведоха двойния подпис,определено мога да ви кажа ,че при нас е УЖАС(бюджетни сме).Главната си е въобразила,че едва ли не е по-голям шеф от директора и ако искайте вярвайте-тя казва кое е необходимо и кое не да се купува.Отделно тя решава какви договори и с кого ще се сключват.Каква е гаранцията ,че тя е компетентна по всичко и не си гони личен интерес (всички договори с външни изпълнители се сключват само с нейно съгласие,но подписа под договорите е на директора.....
Не мога да се съглася,че една счетоводителка е компетентна по всичко(да не обяснявам,какви глупости ми ръси относно Интернет и компютри-1 месец ми трябваше да я убедя ,че Интернет по кабел е по изгодно от Dial-up(20$ срещу 25 лв/месец +цифров телефон).И цялата дандания беше,че тя не прави разлика м/у двете ,а само гледа цифрите.Sorry,начална грамотност нямам намерение да и правя.Отделно счетоводните програми под DOS били по добри и надеждни-пълни глупости.Проблема и е,че това е научила и нищо ново не възприема.
Имах неблагоразумието да работя 2 месеца в банк(супервайзор). Вярвайте,не можах да издържа по-дълго на тесногръдието и простотията на работещите счетоводителки,независимо че заплата беше доста добра.Стигнах до извод за мен си,който бих желал да споделя:
Има две категории счетоводители-смотани и оправни.Определено смотаните не работят в часни фирми,за тях са само държавни фирми и ако може да са на бюджет.
Не искам никого да обиждам,винаги има изключения.
P.S.
Малко да ви поразсмея....
Знаете ли за какво и е на нашата главна интернет(определено не може да работи в момента с него)
Да си вадела закони и правилници от Интернет (някоя нейна колежка го правила)
Това при положение ,че сме абонирани за ДВ, за “Сиела” и за “Норма”
Извинявайте дами и господа счетоводители,но това за мен е ТЪПО.....



Тема za burgasнови [re: burgas]  
Авторmaja (Нерегистриран)
Публикувано18.10.01 10:43



Не се ядосвай на счетоводителите те са като куче, което седи под една джанка - то не яде от нея, но и на другите не дава.



Тема Re: КРЕДИТНИ КАРТИнови [re: lansky]  
Авторmi-mi (Нерегистриран)
Публикувано18.10.01 10:46



Колига, май не си напълно на ясно как се превеждат заплати по дебитни карти та правиш това изказване ", който трябва да пише платежни за Пешо в ОББ, Гошо в БПБ, Мишо в ПИМБ и т.н. защото горепосочените господа се правят на важни". Пише се едно единствено платежно за масово плащане и след това банката си прави преводите чрез системата "Борика " по дебитните карти на другите банки.Така ,че ти не пишеш никакви платежни на Гошо,Тошо и т. н.



Тема Re: КРЕДИТНИ КАРТИнови [re: mi-mi]  
Авторirinka (Нерегистриран)
Публикувано18.10.01 16:47



Ще си позволя само едно малко уточнение. Обикновено банката, която ще изпълнява масовото плащане, изисква от фирмата всичките й служители да си открият картови сметки при нея. Поне така беше при нас.
Ако случаят е такъв, то причината да ви карат да си откриете сметка е точно такава - да ви превеждат заплатите накуп.



Тема Re: mi-miнови [re: mi-mi]  
Авторlansky (Нерегистриран)
Публикувано18.10.01 17:48



Наистина не съм наясно.
В нашата фирма заплатите се превеждат от компютъра, с един файл по модем, по програма от обслужващата банка \всички сме в нея\. Затова си мисля, че ако аз имам карта от друга банка - другата банка едва ли ще дойде за един човек да си инсталира нейна програма и затова колежката от личен състав ще трябва на мен да ми пише специално платежно.
Ако е така, наистина бих се съгласил да съм в банката с всички останали за да не тормозя колежката, а не да се правя на "важен".

Не съм плащал заплати по ДК, затова не съм наясно. Просто така мисля. Ако може обяснете ми как става при служители които са в 5-6 банки.
Благодаря предварително




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.