Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:49 11.05.24 
Запознанства
   >> Адам и Адам
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Подобното привлича подобнонови  
Автор specular (ентусиаст)
Публикувано24.04.12 01:49



Интересно ми е дали някой си е мислил относно това твърдение, което стана дори "модерно" напоследък, и въпреки това сякаш върви като дупе и гащи с точно обратното - "противоположностите се привличат". Мен лично много ме забавлява тази "шизофрения" на обществото, в чийто стадно мислене съжителстват подобни напълно противположни твърдения, без да са смлени и обмислени по абсолютно никакъв начин, и обикновено се използват в зависимост от това "кое изнася". Не отричам, че и двете твърдения съжителстват заедно, и са основани на "нещо". Смятам обаче, че това "нещо" е коренно различно за двете твърдения. Повечето хора според мен са зачекнали повърхността къде се крие разликата, но по-интересно е продължението. Връзката с хомосексуалността, поне за мен като страничен наблюдател, е интересен "туист" в цялата история, доколко двата принципа всъщност могат да се обединят. Тъй като съм от другия лагер обаче, мога само да гадая...
Предварително се извинявам, на хората които няма да разберат за какво говоря, темата нарочно не е написана за тях.



Тема Re: Подобното привлича подобнонови [re: specular]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано24.04.12 09:31



Хм... Прочетох два пъти постинга ти, прочетох отново и заглавието. Озадачих се, защото нещо не ми стана твърде ясно "за какво се бориш" точно. Стилът ти и правописът са изрядни, ясно казваш каквото искаш да кажеш, но въпреки това, на мене не ми стана докрай ясно смисълът на въпросът ти.
Разбира се, аз мога и сега, веднага, да ти отговоря, но не ми се иска да ти отговарям плоско и стандартно, затова, моля те, преформулирай си въпроса доста по-кратко и ясно, за да получиш от мене наистина отговора на това, което те интересува.
А въпросът ти е наистина много интересен...

Между другото, би ли отговорил на следния ми тестов въпрос - предложение, което по-миналата нощ публикувах във фейсбук, който ненавиждам и от когото се отвращавам, но там ми дойде музата... Всъщност, би ли ми отговорил какво ти е първото впечатление, след като прочетеш това писание-тест.
"ВНИМАНИЕ, ТОВА СЪОБЩЕНИЕ Е ТЕСТОВО, НО И РЕАЛНО!
Търся си приятел или човек, с когото да живея. Много добър приятел. Човек, който може да дефинира ясно думата "приятел", съдържанието й, и конотативния й спектър. Човек, на когото, ако му кажеш "Убих човек", няма да ти каже "Мале, сега какво ще правиш...", а ще каже "Какво направихме и как ще се оправяме...". Човек, с когото да мога да изживея остатъка от живота си, реално или не, виртуално или не. Социалният му статус не е най-важното или рещаващото. Полът, сексуалната му ориентация и възрастта му са без всякакво значение за мене. Изконните ценности, морал и лоялност са най-важните критерии. Предложението важи точно тридесет дни от този момент - 01h, 22 min на 23.04.2012 г., след което изчерпва смисъла, съдържанието и значението си. Но в рамките на тези точно 30 дни, то е напълно отговорно и ангажиращо. Предложителят си запазва правото на окончателно решение и след изтичането на тестовите 30 дни ще отказва всякакви оферти, освен, ако не са недвусмислено и неотразимо привлекателни. Успех на всички, и на мене, също. Апропо, понеже бях под въздействието на твърде марков алкохол, може би заради марката, пропуснах да напиша имейл-адреса си за евентуални отговори или обратна връзка. А той е l.dontchev@gmail.com.
Ха-ха, думата "обратна" няма нищо общо, с това, което си помисли..."




Тема Re: Подобното привлича подобнонови [re: Sapiens]  
Автор specular (ентусиаст)
Публикувано01.05.12 22:42



Първо, както неслучайно поясних в началото, нарочно е написано така :). Писал съм романи навремето с тонове обяснения които после никой не чете. Моята теория вече е, че ако не става с 2 приказки, няма да стане и с 200... Като разликата е, че във вторият случай хората се чувстват задушени, когато нещо е толкова ясно дефинирано и описано от друг, а те продължават дори да не разбират какъв е въпросът, или чуват за пръв път дадена идея и тя им звучи абсурдно. Затова сега с повече свобода. Има ли значение точно аз какво имам предвид с повдигането на този въпрос, след като самият проблем мисля е достатъчно есен? Мога да те уверя, че за абсолютно нищо не се боря и както всичко което пиша в тоя форум е просто хвърлено в "пространството", за да видя ефекта.

Но като трябва, ще хвърля още малко мисли. Кога те привлича нещо подобното? Когато искаш споделяне, разбиране, доверие, съжителство, разговор, когато има обща кауза. Нужно ли е да се доказва, защо когато хората не са подобни (като емоционалност, интелигентност и опит) това не се получава? Имам предвид реално, не просто като престореност по една или друга причина. Кога те привлича нещо различно? Когато не го познаваш, когато изявява качества които ти нямаш, от една по-абстрактна гледна точка - когато ти липсва опит и съдържание, което на млади години е просто неизбежно. Но поради тази причина при опознаване, различното спира да те привлича, след като го опознаеш. Колкото и философски да звучи, това е свързано с ежедневният въпрос за разликата между реалното и идеалното (което може да съдържа стремеж както към различното, така и към подобното). Има една камара народ, за която няма нищо повече от пари, секс, връзки, услуги, кръчмарски забавления и т.н. Това не е въпрос пред тях, а пред тези при които идеалното е надхвърлило границите на реалното по една или друга причина и това се е превърнало в техен проблем. И като говоря за проблем, това не значи, че говоря или търся решение. Търсенето на решение е юношеско занимание.... Освен това нямам предвид чисто разговорният негативен смисъл на "проблем". А примерно математическият, където е нормално да се решават "проблеми" ако някой иска да се научи изобщо на нещо...

А за твоето писание... Има връзка наистина с темата и това което си написал е пример за търсене на идеалното и подобното. След това което написах, става ясно защо смятам, че е ужасяващо трудно и рядко това съчетание в хетеросексуална връзка. Туистът за който говоря е - толкова трудно ли е и в хомосексуалната? И това което си решил да напишеш достатъчно ясно покзва, че отговорът е пак... твърдо да... Знам, защото и аз съм правил подобни изпълнения. След като си изчерпал всички стандартни методи, да пробваш нещо по-различно, нещо ново, по-отворено, нестандартно за теб и т.н. Интелигентните хора го правят и в това което си написал няма принципно нищо лошо, дори напротив. Само че тук удряме на друго наблюдение от живота - което може да стане, обикновено става (сравнително) лесно. Което не може да стане, колкото и планини да преобърнеш - няма да стане. Другото го има само по филмите... Хората имат друга приказка - каквото ти е писано, защото са били много по-искрени в наблюдението си, че животът е един голям театър... Обикновено животът е много ясен от това какво иска от теб, но идеалното (когато го има), просто не може да се въздържи да не влезе в конфликт с реалното. Разбира се всички се питаме, защо по дяволите е нужна подобна борба (а в последствие и - защо е толкова обречена на неуспех). Обикновено тук е и мястото на мълчание и обръщане към мистичното... Което няма да направя, защото и то не е решение, но на практика повечето хора се обръщатмалко или много към него... поне след определена възраст. Загледай се... По-зрелите си изграждат някаква собствена вяра защо това което правя има смисъл, дори и да изглжда, че няма, останалите - в общоприети неща - религия, децата, внуците и т.н.

И тук ще оставя нещата отворени, като ще вметна един въпрос, който аз лично когато бях в подобно на твоето положение си зададох твърде късно. След като всички толкова много се различаваме, колко трудно е да намериш някой който ти е наистина достатъчно подобен и достатъчно се стреми към същото като теб? Изключително трудно. Правилно си се сетил - като сложиш полът, възрастта, сексуален вкус, както и неща като град в който живее, семейно положение, семейна обремененост някаква от родители... Съществуват освен идеалните фактори, и тонове реални фактори, които могат да не са "ядрото" на човека, но могат да обуславят неговият живот, граници и дори моментно самовъзприемане. Сега си задай още един въпрос, продължение на този - какво ако наистина успееш да го намериш? След това ще започнат да действат една камара други реални фактори - от стандарни битови глупости, до да кажем потенциална внезапна смърт на другия. Как това ще се върже с идеалната ти представа за нещата?

Знам, на тези въпроси могат да се измислят много оправдания. И накрая животът неминуемо се оказва виновен, и често на Бог му се налага да спасява и раздава правосъдие. Това което намеквам е изконния конфликт в много неща, неидеалността на живота, и ако се замислиш еволюцията на физическият живот. Дори ако искаш иронията, че неговият финален продукт - идеалността на психиката, отстоява статута си като такъв, и реално не може да даде плод на нищо ново и по-голямо, в това число и като конгломерат на елементи. Всъщност един вид доказателство, за нещо което са казали доста мъдри хора - че най-красивото, важното и стойностното е вътре в човека. И най-голямото достижение на природата е именно в неговото израждане. Взаимоотношенията които тя ни предлага, са просто част от целият театър... Когато смелиш това, ще разбереш колко претенциозен е примерът ти за убийството. Ти искаш направо да се притопиш в даден човек и търсиш подобен. Колкото човек повече Е, толкова по-трудно става подобно нещо, тъй като по-малко подобни има. Не можеш да излъжеш или надхитриш подобна постановка. Колкото и да си умен. "Решението" на този проблем минава единствено през собствената ти промяна, след която този проблем всъщност спира да съществува. Това всъщност е отговорът на неразрешимите конфликти и противоречия, но само на теория човек не може да му се наслади подобаващо и да разбере, че всъщност животът хич не е толкова тъп колкото изглежда....



Тема Re: Подобното привлича подобнонови [re: specular]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано02.05.12 02:58



Първо - благодаря ти много за пространното и интелигентно обяснение. Второ - благодаря ти и за това, че изобщо ти се говори по тези неща.
Трето - всичко това, за което говориш отдавна е изживяно, минало е през мене. Имам предостатъчно голям и богат жизнен опит, за да мога спокойно да кажа, че вече почти няма нещо, което много радикално да ме учуди или потресе.
Всъщност, не бях достатъчно честен с тебе, поне в началото, когато ти написах отговора. Защо. Защото след като го написах, тепърва започнах да мисля по твоите въпроси, защото те всъщност са два отделни, макар и иманентно свързани. И колкото повече мислех, толкова повече се убеждавах, че на пръв поглед елементарните ти въпроси, са невероятно трудни за отговор.
Така че, постфактум разбрах защо поставяш тези въпроси и не е било нужно да искам от тебе да ги дообясняваш.


Сега - по темата. Подобното с подобното и различното с различното.
Въпросите са невъобразимо многопластови, тук могат да се включат почти всички сфери на човешкото познание - от математиката и физиката, да социологията и сексологията. Но, след като тази тема е в гей-форум, това означава, че би трябвало да се акцентира преди всичко на подобни отношения. Така поне си мисля.
Традиционното и банално мислене обикновено казва, че всеки търси в отсрещния (без да третираме чисто сексуалната страна) нещо от себе си - често чисто външно, но също така и вътрешни черти от характера. Но пък от друга страна, непознатото и това, което ти лично не притежаваш, е особено привлекателно, именно, защото точно ти не го притежаваш. И оттук нататък нещата стават вече твърде сложни като ситуация.
Ако изходим от чистата диалектика, отдавна е известна борбата и единството на противоположностите.
И, все пак, за мене, от чисто личния ми опит и наблюдения - замисли се защо мургавите и тъмнооки хора са привлечени от русички и синеоки, както и обратното, защо обикновено пълните хора харесват слабички, защо, обаче ниските са привлечени от ниски, а високите от високи? Тук се намесват незрими неща от чисто видовия подбор и необходимостта да се осигури разнообразието на вида. например, аз съм русоляв, а и двете ми съпруги бяха силно мургави, аз съм пълноват, а съпругите ми бяха най-определено слабовати и елегантни. Т.е., това, което ти притежаваш, не е толкова интересно за тебе, колкото противоположното. Поне при мене е така. Или, по-скоро, това, което ти нямаш или не можеш да притежаваш, е по-интересно за тебе от това, което вече имаш. Или поне е по-привлекателно.
Всичко това би било вярно, ако не се намесваха и други фактори. В природата всичко е подчинено на един определен вид дуализъм - цялата хормонална система на всички живи същества е изградена от двойки хормони, които се наричат антагонистични, защото имат абсолютно противоположно действие и така единият хормон с противоположното си действие балансира работата на другия. Аз дълго съм изследвал идеята и понятието Ин/Ян, като съвсем нямам предвид каквато и да било религиозна страна на въпроса, защото съм убеден и напълно принципен атеист. Но точно пък затова, съм убеден, че взаимното дъпълване на две съвършено противоположни неща винаги води до хармония и баланс. Както се казва - дотук добре...
Но, пак повтарям, въпросите ти са зададени и се дискутират в гей-форум, следователно, би трябвало да погледнем на тези неща и в този аспект.
Сега ще споделя изцяло мои разсъждения, които са само мои виждания по въпроса и не искам да ангажират никого като мнение.
Въпреки привидната "еднаквост", т.е. хомоподобие, две хомосексуални личности винаги имат различия, т.е., една от страните поема мъжката роля, а другата женската, при все, че са от един и същи пол. Това се отнася и за привидните мъжки двойки, и за женските такива. Т.е., при хетеросексуалните индивиди и двойки, естественото си е плюсът да си е плюс, а минусът - минус. И привличането на противоположностите е най-естествено. При хомосексуалните двойки, обаче, въпреки привидността на единството на пола, има определено разделение - минус-гей и плюс-гей, така че отново си е в действие противоположното привличане. Разбира се - термини и определения има твърде много - активен/пасивен и т.н.
И отново - дотук добре... Но, съществуването на "хората с двойно чувство", т.е. бисексуалните, направо тотално разбива тази стройна наглед система. Защото един и същи индивид, да речем хетеросексуален по принцип, е привлече сексуално и от жени, и от мъже... Независимо от пропорцията в тези съотношения. Просто - фактът си е факт. Разбира се, тук вече се намесват обществено-социални фактори като коректив и обикновено такива хора пределно добре мимикрират.
Струва ми се, че достатъчно изчерпах двата въпроса, като най-успешно стигнах до задънена улица... Затова и, в началото ти казах, че нещата съвсем не са толкова прости и елементарни като въпроси.
Аз приключих с разсъжденията си по темата и мисля, че ти отговорих, поне ти изясних моята гледна точка.
Сега - за провокативното ми съобщение. Аз бързо-бързо се убедих, че не би могло да бъде провокирано нещо, което просто го няма - нетривиалното, нестандартното, освободеното от табута и догми мислене на хората, затова го изтрих.
С известно съжаление, защото бях заложил поне седем "интелектуални бомби със закъснител" в него, които биха били истинска наслада за човек, който иска и може да мисли освободено (или въобще да мисли...).
Най-малкото привидната широта на избора, както и плашещата вероятност и възможност някой "да заживее до края на живота си" с напълно непознат човек, при това, без да се третира ясно неговата сексуална определеност...
Съжалявам, че никой не се хвана на тези уловки, с изключение на един човек, но той просто не отговори конкретно на нито една от възможностите, а просто коментира екстравагантността на идеята, която, така или иначе, си беше очевидна. За съжаление, абсолютно никой не се замисли защо този тест беше определен от мене като провокативен и с кое точно. Уви...
Така или иначе, дори и от определено много умни мои приятели, мнението единствено беше, че съм "изтрещЕл", с варианта "изпляскал"... И абсолютно на никой не му дойде на ума, че това може да бъде гигантско предизвикателство за мисленето на всеки един човек, а не жалка демонстрация на толкова голяма самотност, че да се прежалиш и публично и жалко да си просиш каквото и да е приятелство...
Явно, тестът беше твърде непоносим за един тривиален ум, а не се оказа наличието на нетривиален такъв...
Ами, това е.
Надявам се, че успях да ти отговоря и на двете неща.



Тема Re: Подобното привлича подобнонови [re: Sapiens]  
Автор specular (ентусиаст)
Публикувано09.08.12 22:30



Вярно, че е гей форума, но аз не съм такъв, тъй че разглеждам въпросът по-общо. Гей в класическият смисъл е свързано с чиста сексуалност. Но има доста мъже които са с женска психика. Има доста жени които са с мъжка психика. Има такива които са с по-балансирана смесица от мъжка и женска психика. И тия всичките неща са си съвсем отделно от сексуалната ориентация. Аз силно предполагам, че различната сексуалната ориентация, както и полът, води до определена доза преиграване и влизане в роля, която не съотвества хич на реалната психика. Т.е. - едните ще влизат в "женски" роли, а другите в - "мъжи", нищо ново... Това не е психологически пример за "подобното привлича подобно", а чисто физическо стечение на обстоятелствата.

Но ей ти пример от теб - интелектуалното предизвикателство. Т.е. ти търсиш нещо подобно, дори и само от гледна точка на интелектуално съдържание. Това примерно на женски тип психика нема ефект... Женският тип психика, дори и да има интелектуален капацитет някакъв, рядко го използва житейски, защото избира емоцията и преживяването пред логиката и реалността. Баланс в тоя случай няма. Обратното, мъжката психика може да се ограничи в праволинейна логика, тъй че твоята "интелектуална бомба" да мине много бързо с констатацията - "гей". И точка... И тук бланс няма...

Тъй че забелязваш ли какъв е проблемът? Едната полярност просто изисква другата полярност. От привличане, се оказва, че става дума за изискване. Ти може да си нещо повече, да искаш да изразиш нещо повече - няма никакво значение. Затова ти казват, че си "изтрещял". Защото не действаш като типична полярност, и поведението ти не може да бъде разбрано от такава.

Пак да ти напомня какво имах предвид - хубаво, ти си по-русоляв, харесал си си по-мургава жена... И колко време тази полярност създаде за теб тая "любов"? Колко психически съвместим те направи с нея :)? Разбира се това няма връзка нали :). Физическото привличане което се базира на дуалност, няма абсолютно никаква връзка с психическата съвместимост. Дори полът няма, а реално ако не си бисексуален, той има централно значение. В същото време, едно приятелство, не значи че може да се превърне в любов. Каква е хватката в цялата история?

Всъщност това е доста елементарно ниво на този целият проблем за който говорим, и е дори понякога обсъждан от "широката аудитория". Голяма част от хората се опитват да обединят две коренно различни неща и да го нарекат любов. Една огромна илюзия с огромни претенции разбила живота на мнозина.

Моето мнение е, че огромната част от хората, нарочно влизат в тоя калъп на полярностите, и се отричат от собствената си завършеност, за да участват в целият маскарад. Вярно, други наистина са си полярни, и просто си могат толкова... Парадоксът е, че точно в своята ограниченост и едностранност, те се превръщат в кумирите на обществото и образци за подражание. Сякаш пък баш те разбират нещо от любов...

Тъй че моят интерес точно в тоя форум беше, дали еднаквостта на полът, реално изкристализира в нещо което води до някакъв по-различен тип любов, базиран на някаква подобност. Но ако имаме реално двама мъже, единият от които се прави на мъж, а другия на жена, работата не е много по-различна...

Иначе в играта на полярностите, централна роля наистина има баланса. И всичко което става принципно в живота, и материалното, и психическото се върти около балансът. Физически ни е заложен дисбаланс, и опитът за постигане на психически баланс, очевидно води до конфликт с физичкото. В тоя ред на мисли, едното винаги е обречено. Това си е страшничко, и хората предпочитат да не се замислят... Дори твоето "съобщение" да се опитва точно да притъпи физическите различия, то пак не успява. Защото това нещо не може да се притъпи, човек трябва да избере просто едно от двете - среден път за съжаление НЯМА... Това беше написал и в книгата си тоя гей който ме провокира да пиша тук. Само дето с една уловка - за него този проблем е само при хетеросексуалните, за хомо - изчезва :). Е, не успя да ме убеди в последното. Просто всеки си таи илюзииките, че точно неговият случай и неговото положение е изключение. Това което не приемаш лично, може и да го възприемеш обективно, но иначе... ЗОР... Предварително искам да уточня, че споменатата книга не е на гейска, а на... окултна да го кажем тематика, но се разправя за много неща от живота, и тая част със сексуалните връзки няма да се пропусне естествено...



Тема А нещо за Дончев? [re: specular]  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано10.09.12 06:25



Аз само не разбрах - какво е станало с Дончев? Датата на цитата е 23 Април 2012, +30 дни пристигаме на края на Май 2012. Към момента сме с 3 месеца и кусур след крайния срок.

Че человекът молодьожен се прави на интересен е ясно, но поне да се забавляваме и ние щом ни го предлага.

Та как продължава историята или се е скатал?



Тема Re: А нещо за Дончев?нови [re: OgnenDemon]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано30.09.12 20:10



На "човекът" му се разговаря с интелигентни (поне колкото него) хора и не му се влиза в места, където ще си омърси интелекта с конформизъм, задръстеност и тъпотия... И когато случайно открие интересен за разговор човек, разговаря само и единствено с него, докато го направи свой приятел или се разочарова и от него.
Пък и въпросният "човек" е дал толкова свои координати, че и сляп да си, ще намериш начин да се свържеш с него, стига да пъкне подобно желание в душата ти изтерзана за контактуване с интелигентен човек...




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.