Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:09 14.05.24 
Запознанства
   >> Адам и Адам
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Констандинос Кавафиснови  
Автор Фьoн (Fag Hag)
Публикувано20.12.11 12:54



Откритие: (и) Кавафис е бил гей. Пише го най-УфицЯлно в Уики.
По таз причина ви пускам едно стифутворение, което се опитах да изпопреведа тези дни. (В нета има далеч по-добър и професионален превод от моя, на Стефан Гечев, ама аз да се пуфаля с моя си. А неговия лесно ще го намерите).

ИТАКА



КОНСТАНТИНОС КАВАФИС



Когато се отправиш към Итака

си пожелай да ти е дълъг пътят,

изпълнен с приключения, със знания изпълнен.

От лестригоните и от циклопите,

от яростния Посейдон не бой се,

тях никога по пътя си не ще откриеш

ако остава мисълта ти нависоко, ако възвишено

вълнение духа и тялото докосва.

Лестригони и циклопи,

бесния Посейдон не ще да срещнеш

ако в душата своя не ги носиш,

ако душата ти пред теб не ги изправя.



Пожелай си пътят да е дълъг.

Да бъдат много утрините летни,

в които с наслада, с радост

ще влизаш в пристани за първи път съзрени.

Да спираш по пазари финикийски,

красиви стоки да купуваш,

седеф, корали, кехлибар и абанос,

какви ли не ухания най-сластни,

сластни ухания възможно най-богати.

Да идеш в многобройни градове в Египет,

от мъдрите да учиш и да учиш.



Итака винаги да носиш във ума си.

Дотам да стигнеш е предопределение.

Ала в пътуването си недей да бързаш.

По-добре много лета да трае

и стар на острова да хвърлиш котва,

богат от това, що по пътя си спечелил,

богатства да не чакаш от Итака.



Итака те дари с красивото пътуване.

На път не би поел без нея

Ала тя няма повече какво да ти даде.



И ако бедна ти се стори, не си измамен от Итака.

Какъвто мъдър станал си и опитен,

ще си разбрал Итаките що значат.



Тема Re: Констандинос Кавафиснови [re: Фьoн]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано20.12.11 23:51



А сега де... Освен лигавото предисловие, какво доказателствено гейско намираш във въпросното, оттебепреведено, стихотворение?
Аз, лично, не намирам нищо гейско, ама аз съм си тъповат, та...
...Нищо лично, де...



Тема Re: Констандинос Кавафиснови [re: Sapiens]  
Автор Фьoн (Fag Hag)
Публикувано21.12.11 13:50



Ъ? Ма то стихотворението си няма предисловие? А го пуснах не щото е гейско, а щото поетът е бил гей. Поне според уики.



Тема Re: Констандинос Кавафиснови [re: Фьoн]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано21.12.11 20:32



Ха-ха-ха, абе, Фьонче, мислех, че на всеки ще стане ясно, че става дума за твоето предисловие...





Тема Re: Констандинос Кавафиснови [re: Sapiens]  
Автор Фьoн (Fag Hag)
Публикувано22.12.11 00:25



Ммм... не че аз съм от сложните, ама ми се види, че "ясен" е към края на опашката от прилагателни, с които може да се определи въпросът ти. Щом търсиш доказателствен мат'рял за гейщината на стихотворението и го намираш във въведението, значи отнасяш въведението към стихотворението.





Тема Re: Констандинос Кавафис [re: Фьoн]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано22.12.11 23:58



Както на всяка друга уважаваща себе си жена, трябва да ти се обяснява вежливо поне десетина пъти, след което (все пак и въпреки всичко) да ти се каже в прав текст (това с повечето от мъжете не е възможно да стане, но нейсе, това е друга тема за разговор )...
Та, ТВОЕТО въведение (обяснителен текст) е отвратително лигаво с тези абсолютно безсмислени бебешки деформации на думите, от които нито стихотворението, нито обяснението, нещо печели. Ясно?
Силно се съмнявам, но може би...
За свое оправдание ще кажа, че съм филолог и никак не обичам някой да се лигави с думите, да ги деформира неадекватно и безсмислено и жена на възраст да се опитва да се прави на бебе...
Sorry!



Тема Re: Констандинос Кавафиснови [re: Sapiens]  
Автор Фьoн (Fag Hag)
Публикувано02.02.12 15:21



Искрено съм ти благодарна, че ме посвети във високо - професионалното си мнение за речника ми и в представите си за "отвратително", "смислено", "бесмислено", "лигаво" и пр. Чувствам се обогатена след като надникнах в твоя свят.

Да не говорим, че имам животрептяща нужда от одобрението ти и ще направя всичко по силите си да се коригирам и моделирам според споменатите твои представи.
P.S. Сексизмът като екстра към филологическото ти образование ли се явява или си ти е вроден?

Редактирано от Фьoн на 02.02.12 15:25.



Тема Re: Констандинос Кавафиснови [re: Фьoн]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано02.02.12 15:43



"Половата дискриминация (известна още и като сексизъм)"
Или не си наясно що е "сексизъм" или вродената ти (по-вероятно придобита...) лиготия те кара да мислиш, че всеки, който не е съгласен с лигавото ти поведение е "сексист". Съвсем ясно, Егото ти не носи на критика, което е естествено за такива (като тебе) личности.
В този клуб сексизмът е толкова рядко явление, че на практика не съществува.
Аз никога не съм бил и няма да бъда "комунист, опортюнист" или всяквист, органически не понасям да се поставят етикети на когото и да било и за каквото и да било. Водолей съм и за мене Свободата стои над абсолютно всичко останало, включително и свободата на мнението и изявите.
Ерго, не съм сексист и нямам намерение тепърва да ставам, за да ти угодя на Егото...


Апропо, освен филологическото, притежавам още три разнопосочни образования и достатъчно други умения, което не ме прави по-умен, но ми позволява реално да преценявам когато мъж или жена са глупави и/или лигави, при драматичното иманентно наличие на твърде уязвимо и комплексарско Свръхего, sorry...
Никът ти досега в повечето случаи е будил уважението ми, съжалявам, че положи твърде големи усилия да разбиеш детските ми мечти...



Тема Re: Констандинос Кавафиснови [re: Sapiens]  
Автор Фьoн (Fag Hag)
Публикувано02.02.12 16:33



Уау! Освен филолог и психолог. "Такива като теб"... и усещам оскъдния си женски ум проникнат в миг открай докрай от острия ти филолого-психоложки поглед и спретнато разтребен в съответната папка типажи (добре че не поставяш етикети).


Както и, разумеется, не си сексист. Както на всяка друга уважаваща себе си жена, трябва да ти се обяснява вежливо поне десетина пъти Само жена би разбрала от едно подобно изречение че: 1. Поставяш всички жени в един кюп и 2. Смяташ жените за интелектуално немощни. Ти, вероятно, си имал предвид нещо съвсем друго. Очаквам да ми го обясниш вежливо поне десетина пъти. Като на жена.;)



Тема Re: Констандинос Кавафиснови [re: Фьoн]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано03.02.12 14:59



Цунк, цунк, цунк - три пъти...
Уви, не страдай от излишни илюзии, защото след това пък ще страдаш повече от закономерна фрустрация.
И да ти обясня "десетина пъти", това ще бъде празна загуба на (ценното ми!) време.
Че на всичкото отгоре, аз също ще бъда фрустриран от това, че съм се подвел по изключително милата ти молба, все пак да опитам (ако реша твърде неразумно да опитам, де...)...
Миличко, тази попара съм я ручал твърде много пъти и твърде много години, за да се подведа за пореден път.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.