Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:10 19.05.24 
Запознанства
   >> Адам и Адам
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема FOX News: Хомосексуалисти = Терористинови  
Автор La_Bete (новак)
Публикувано05.07.10 21:32



Новината не е точно нова -- от началото на юни е -- но такова нещо не бива да бъде подминавано, а не видях никъде на български да е споменато.

По-долу е видео от програма на Руперт Мърдоковата американска дясна неоконсервативна FOX NEWS с влиятелния водещ Бил О'Рийли. Чешейки си езиците по повод френска (и излъчвана само във Франция) реклама на МакДоналдс с гей персонаж -- съвсем невинна между другото -- О'Рийли "шеговито" слага знак за равенство между Хомосексуалисти и Терористи... Фактът че подобен паралел може да бъде така небрежно подхвърлен on air в предаване на една от най-влиятелните в САЩ ТВ компании говори сам по себе си....



Ето превод на видеото (точен, доколкото ми позволява знанието на английски и нетренираното ми за американски акцент ухо)

*********

Бил О'Рийли: Кара ли те да ти се прииска да си купиш БигМак? (...) Огладняваш ли след като я видиш?

Джейн Скинъ: Аз не съм гей мъж и не бих могла да отговоря.

БО'Р: Знаеш, хомосексуалистите възлизат на 10% от населението. Кара ли те да огладнееш като гледаш рекламата, понеже хетеросексуалните също ще я гледат? Кара ли те да ти се приискат пържени картофи?

ДжС: Намирам я малко объркваща. Какво общо има бъдейки гей с яденето на хамбъргър в
МакДоналдс? Може би са се сблъскали с дискриминация на гишето и по този начин се опитват да отреагират?

БО'Р: Така или иначе, не ти ли минава гладът след като видиш рекламата?

ДжС: В действителност, мен винаги ми се яде в МакДоналдс, но това е отделна история... Но човек се чуди има ли ефект и, за какво ли я правят?

БО'Р: Не знам защо я правят.

ДжС: Не мисля, че има някакъв конкретен отговор, само това знаем от директора на фирмата във Франция, доколкото тази рекламата се върти единствено във Франция за момента. Тя казва, "Искаме да покажем обществото такова, каквото е днес, без осъдителни преценки. Очевидно, проблем с хомосексуалността във Франция днес няма."

БО'Р: (...) Хубаво, иска им се да изведат политическo послание, продавайки бъргъри. Тяхно право си е. Но не трябва да го разпространяват в Съединените Щати. Никога не трябва да го правят.

ДжС: Това е част от кампания наречена "Елате, какъвто сте", където те показват хора с различен начин на живот. Просто това е гей-дружелюбна реклама.

БО'Р: Имат ли реклама и за Ал-Кайда? Сещаш се, "Елате, какъвто сте" и.... Бум!

ДжС: И от къде знаете, че тя [рекламата, б.м.] няма да стигне до тук?

БО'Р: Нямам идея.

ДжС: Никога не се заричай "никога".

БО'Р: Не, гарантирам ти, че няма да я въртят тук.




Тема Re: FOX News: Хомосексуалисти = Терористи [re: La_Bete]  
Автор LinjackМодератор (Ph.D.)
Публикувано06.07.10 05:17



На това му се вика "от мухата слон" или на езика на Шекспир: "издухан от пропорция"... Но доста либерални медии го издухаха бая силно, вкл. и редакторът на "Гей Новини" във Фейсбук...

Личното ми мнение следва:
Г-н О'Райли съвсем не ми от приятните водещи, но в случая не мисля, че е чак толкова виновен. Джейн Скинър* споменава "all walks of life", което аз бих превел с клишето** "хора от всички социални прослойки", Бил О. се опитва да я прекъсне... Когато тя си довършва мисълта, "Просто това е гей-дружелюбна реклама.", той по инерция от изтърсва мисълта си, свързана с "all walks of life": "А те имат ли реклама за Ал Кайда?"... и се усеща, че е сгафил та затова и продължава с останалите приказки...


---
*На български е по-обичайно да се преведе като "Скинър" или даже "Скинер", но не и "Скинъ"
**Клишета и идиомите са реалии без буквален превод - най-добре е да се ползва аналогично клише или идиом.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: FOX News: Хомосексуалисти = Терористинови [re: Linjack]  
Автор La_Bete (новак)
Публикувано06.07.10 23:34



Мерси за бележките. Категорично обаче не мога да се съглася, че в случая от мухата се прави слон. За да бъде разбрано правилно несъгласието ми, нека добавя малко контекст. Американското масмедийно представяне и масовите нагласи за света са инфантилно черно-бели, квази-религиозно противоборство между "Доброто" и "Злото", където нюансиране няма. "Терористите" -- разбира се -- са от черни по-черни. При такъв светоглед, поставянето на терористи и хомосексуалисти в един кюп, дори уж в небрежно изтърван майтап, е доста показателно за действителните нагласи. Да не говорим, че -- в това съм абсолютно положителен -- предаването е псевдо-импровизирано. В действителност всичко е оркестрирано до последния детайл, вкл. съшитата с бели конци "спонтанност" и прикритата реклама в "изтървани" реплики като тази, как тя [Скинъ] видите ли винаги била гладна за МакДонълдс, но това било отделна история...

А що се отнася до тушираното "r" в средата и/или края на думите. Ами след като българският ще се англифицира [правилно ли е това на български?] и ще изписваме и произнасяме фонетично думите поне да го правим, както трябва. Имената Skinner, Major, Baker и от сорта фонетично завършват респ. на -нъ/ -джъ/ -къ като "r" изобщо не се произнася/чува, а потъмнява в нещо, което е близко до нашето "ъ".

Редактирано от La_Bete на 06.07.10 23:37.



Тема Re: FOX News: Хомосексуалисти = Терористинови [re: La_Bete]  
Автор LinjackМодератор (Ph.D.)
Публикувано08.07.10 02:40



Има много истина в това, което казваш: съществува склонност в американските масмедии всичко да се представя в много опростени краски. От MSM*, много малко хора и програми успяват редовно да представят спектрите на разглежданите новини. Дори от СиЕнЕн твърдят, че те не са червени или сини, а дават всички гледни точки, под което подразбират: "двете гледни точки". Например, аз се радвам, че Кристиан Аманпур се махна - тази жена с огромно самочувствие представяше абсолютно същото полярно виждане и към международните новини. Докато, Fareed Zakaria успява да представя новините от света малко по-нюансирано.

Между другото - поне академията - успява засега да представя цветовете на дъгата в международното (и местното) политическо пространство. Виж например:



В случая, обаче - не знам, просто не желая да се политизира излишно тази случка - понякога совите може просто да са сови. Въпреки че точно Фокс Нюз са винаги под съмнение.

*MSM = mainstream media

ПП:Относно езиковия дебат: при предаването на чужди имена, те обикновено се побългаряват, поне частично. Това е нормална практика, характерна за всички езици. В клуб "езикознание" съм в дискусии по подобни въпроси неколкократно - ако искаш разгледай архива. Въпреки че не се отнася до личните имена, Наредба Но. 6 (12 юни 1995 г.) е много добра стартова точка. Текстът й може да се намери тук:



----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от Linjack на 08.07.10 02:42.



Тема Re: FOX News: Хомосексуалисти = Терористинови [re: Linjack]  
Автор La_Bete (новак)
Публикувано09.07.10 22:25



Ок Ок, дори и езиков "дебат" не бих го нарекъл, доколкото аз не съм квалифициран да участвам в подобен дебат. Споделих просто съвсем емпиричните ми наблюдения. Наредба №6 е много интересна, макар и на места причудлива...

.

Ох.... масмедиите (англо-саксонските, щатските, че и родните нашенски епигони) и тяхната "независимост", "неутралност", "обективност" и "плурализъм"... Чак ми е срам от мен самия като си помисля, колко наивен съм бил. Те не информират (да не говорим за Образоване на аудиторията), а развличат в смисъла на промиване на мозъци, а когато изразяват позиция това неизменно е официално (в смисъл на политическите елити) одобрената линия, без каквато и да е полемичност. В крайна сметка истинската им, макар и прикрита, мисия е "из-фабрикуването на съгласие/одобрение/ауторизация" (manufacture of consent) в обществото.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.