Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:42 11.06.24 
Запознанства
   >> Адам и Адам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Everyone's a little bit... racist  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано25.07.09 03:53



"Всеки е малко по расист (понякога)" се пее в една весела песничка от Авеню Кю:

.

Например, днес американските медии се избиват да спорят за това дали Обама се изразил предразсъдачно по повод на случая с афроамеркинаския професор, който бил арестуван от бял полицай след като разбил собствената си входна врата за да влезе в дома си.

По този повод се сетих и за песничката, но реших, че си заслужава отделна тема - извън "Кефя се", защото мисля, че и тук доста често бързаме да съдим без да сме сигурни кой крив, кой прав; особено силно е проявяването на недоверие на хетероскуалните влизащи в този форум. Но редно ли е да престъпваме толкова преудбедено? Не е ли всеки с добри намерения, до доказване на противното?


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 25.07.09 03:57.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: linjack]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано25.07.09 09:36



А за следразсъдъците какво ще кажеш? Знаеш какво имам предвид.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: linjack]  
Автор TlALlA (Жена и то каква)
Публикувано25.07.09 10:09



От хетеротата към вас или от вас към тях.....не разбрах точно



Ако света е море, аз съм разузнавателна подводница!

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: linjack]  
Автор TlALlA (Жена и то каква)
Публикувано25.07.09 10:11



А иначе си прав, ама като приемеш някой като чиста монета отначало....после може да боли.
Затова хората са на обратния принцип.

Hope for the best, expect the worst!

Ако света е море, аз съм разузнавателна подводница!


Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: linjack]  
Автор Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaйcти (просветлен)
Публикувано25.07.09 10:45



Точно това ме изумява най-много - когато си към малцинствена група, се предполага да си развил много висока емоционалност и нетърпимост спрямо дискриминативното отношение, но уви, не е така. Всичко е строго индивидуално и гейовете са не по-малко расисти от хетерото. Аз лично съм напълно опериран от това чувство и възприемам всички хора като равни с мен, независимо от цвета на кожата, религията и ориентацията. Тук във форума са ме оибвинявали в хетерофобия, което донякъде е вярно, но е по-скоро хомофобофобия. Не ми се нравят хетерасти, които идват тук и почват да ни обясняват, че е извратено, ненормално, че трябва да си стоим кротко и пр. Към такива определено съм хетерофоб, но това са единици.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор TlALlA (новопросветлена)
Публикувано25.07.09 12:50



Съгласна съм


Е след като се уточни, че съм гей в женско тяло ми олекна.. и жегата не ми пречи, имам готин съсед и го зяпам през ключалката...как се размотава на площатката....хахахах

А по отношение на дискриминация.....оххх среща се ама кво да прайш, има различна форма. Например повечето ми познати момичета, правят тройки, четворки ама със жени, или с един двама мъже и жени, от ония дето жените се....нали..а мъжете ги тях...в смисъл не са гейове.
Ами аз немога кво да направя.....и все ми повтарят колко съм задръстена, старомодна, кво яко било, как ще ми изневерявал мъжа ми, като не съм искала да съм с друга и него и бла бла. Към жени не ме влече и немога, а да го гледам с друга си е унижение за мен.
На моменти това тяхното си е психически тормоз.

Те ако знаеха аз кви работи правя.....сигурно ще кажат, че съм извратена.

Аз бих разделила мъжът си с мъж, даже бих се кефила да гледам и учавствам.
Дам после може се погушкаме тримата...хахах
Така, че хора разни....ама как да се приемем...

Ако света е море, аз съм разузнавателна подводница!

Редактирано от TlALlA на 25.07.09 12:52.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: TlALlA]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано26.07.09 22:23



"като приемеш някой като чиста монета отначало....после може да боли. "

Чакай, моля те - говорим за ежедневно общуване - повечето ти познати не ти стават близки приятели - за да те боли, ако те предат. Не е ли по-добре да приемаш хората за чиста монета, с едно наум, че невсичко, което казват може да е точно така.

Но не говорих за това - писах за презумцията за виновност, само защо някой е някакъв.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано26.07.09 22:33



"Не ми се нравят хетерасти, които идват тук и почват да ни обясняват, че е извратено, ненормално, че трябва да си стоим кротко и пр. Към такива определено съм хетерофоб, но това са единици."

виждам инетерсна промяна от позицията ти от преди няколко месеца - изглежда невсички хетеро са хомофоби, а?


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Изyмeн]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано26.07.09 22:38



ще кажа, че проблемът на хората, за които намекваш, няма нищо общо с цвета на кожата им или генетичните им заложености, а е социо-комунален и културологичен по произход.
Интеграцията на тези хора съвсем не е прост процес; но слепият расизъм спрямо циганите, няма да доведе до никакви положителни последствия нито за тях, нито за българското общество като цяло.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: linjack]  
Автор Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaйcти (просветлен)
Публикувано26.07.09 23:05



Повечето са, говоря специално за тези, които се престрашават да пишат тук. Един хомофоб не би си направил труда да пише на разни педераси, той е над тези неща (и над педерасите).
Имаше някакво изследване - около 80% от булгаристанците не одобряват хомосексуализъма

. 20 го одобряват, но от тези 20 на половината не им е чиста работата (т.е. педерази). Излиза, че само един на десет хетераси одобрява, другите анатемосват. При това позитивно настроените са главно жени. Т.е. хетеро мъж ли е, пиши го хомофоб, с някакви много, ама наистина много малки изключения. Така си е, убедил съм се в това.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: linjack]  
Автор TlALlA (с много въпроси)
Публикувано26.07.09 23:38



Явно не сам разбрала темата ...



Нищо изразила съм някакво мнение....
Да така е, по - добре за чиста монета да приемаш хората......ама освирепял е народа....абе той кога ли не е бил.

Ако света е море, аз съм разузнавателна подводница!

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор loverrock ()
Публикувано27.07.09 20:31



Явно не познаваш много хора!

september sky


Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: linjack]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано27.07.09 21:45



Линджак, за мене най-малко може да се каже, че не съм толерантен или че съм расист. Просто съм израсъл в пловдивска махала, в центъра на Пловдив, в която живееха на едно място и учеха в едно училище евреи, арменци, цигани, турци и един особен вид - полубългари, полуцигани. Имаше и китайка, но тя беше по-възрастна от нас и кой знае как беше попаднала в този квартал. Така че и да искам, не бих могъл да бъда расист...
Но ще ти припомня една наша поговорка : "Да би мирно стояло, не би чудо видяло.".
Въпросните цигани, за които става въпрос, с цялото си поведение и манталитет саботират всеки опит на обществото и всяка отделна единица от него да бъдат толерантни към тях.
Лично аз имам двама приятели цигани в два различни града в България, и то, приятели, не по-лоши от всеки българин (забележи, и ни най-малко няма намек за някакви сексуални отношения!).
Ще ти припомня и нещо друго - в религията САМО на два народа е споменато изрично, че въпросните народи са "върхът", богоизбрани, а останалите за тях са животни в най-прекия смисъл на думата, следователно изобщо не е грях да ги лъжеш, крадеш, унижаваш и т.н.
Това са евреите и циганите. Едните в Тората си наричат всички, освен тях "гои", което означава животни, а другите през цялото си съществувание са считали за редно и правилно да "пържат" всички нецигани и да са единни при всеки един случай, когато нециганин докосне някой от тяхната общност.
Колкото до толерантността на съвременния млад човек - всичко е изключително относително и опира единствено до собствените ти понятия и мерки за толерантност и морал, а те са много разтегливо понятие.
Един прост въпрос: Защо това суперинтелигентно момче, Папата, изпадна в тотален потрес, след като разбра, че аз не съм вегетарианец, а в амплоато си на известен кулинар съм ял и готвил какви ли не животинки...
И още един простичък въпрос : Трябва ли да се считаме за толерантни единствено към хората, които се вписват само в рамките, които ние сме определили?
И от това следва още един, още по-простичък въпрос : "Какво е, за бога, ТОЛЕРАНТНОСТ?":
"Приемане с опит за разбиране на всичко, което не съвпада с нашите разбирания за правилно." или
"Одобряване на всичко, което съвпада единствено с нашите понятия за правилно.".

Много бих се радвал, ако някой иска да подискутираме по въпроса...
И по възможност интелигентно, разбира се...



"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 27.07.09 21:48.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор loverrock ()
Публикувано27.07.09 22:07



Коя е тази махала? И кое е това у-ще? Или се фантазираш или си бил ученик преди 30-40г., когато е било различно. Аз съм учила в две у-ща в центъра и трябва да ти кажа, че нямаше нито цигани нито турци!

september sky


Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: loverrock]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано27.07.09 22:38



Я не си показвай простотията, моля ти се! Ако не можеш да се държиш интелигентно, поне не демонстрирай простотия!
За точно тази махала беше направен прекрасен филм със сценарист един много известен пловдивски евреин, живял там и се казва Анжел Вагенщайн...
А основната мелодия и песен се изпълнява от Васил Найденов и е чудесна, направо е хит.
Ама къде ти, с твоята "интелектуалност" ще ти трябва много ровене, за да стигнеш до истината...


Хайде, един hint, макар че не заслужаваш - училището и тогава, и сега, се нарича "Христо Смирненски"...
И повече не се опитвай да демонстрираш простащината си в разговор с мене.
В случая разговарях с Линджак и в края на постинга предупредих, че ще дискутирам интелигентно с интелигентни хора, ти къде се завираш, м?

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 27.07.09 22:46.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaйcти (просветлен)
Публикувано27.07.09 22:48



За мен толерантност е способността на човек да може да поглежда отвъд разликите си с околните и да ги приема като равни. Толерантност е лисата на желание непрекъснато да се дистанцираш от дадена низвергната група, с цел да докажеш, че не си от тази група. Толерантност е желанието да се поставиш в позицията на по-слабия и да се опиташ да УСЕТИШ КАКВО ТОЙ или ТО(животното) изпитва и да се запиташ искаш ли да изпиташ същото на своя гръб. Макар това не е точно толерантност, а човечност - нещо много повече от толерантност.

Тези препратки за богоизбраност на двата народа са дълбоко в себе си расистки и дори изразяването им слага печат за нормалност на омразата срещу евреи и цигани. В днешния свят трябва да забравим за богоизбраността и други подобни аспирации на даден народ/група, защото именно те настройват ограничените към сегрегация и саморазправа с тази група.

Аз лично се чувствам виновен за това, че съм бял, горе-долу симпатичен и що-годе справящ се и всеки път, минавайки покрай хора, ровещи в кофите или просещи циганчета, се чувствам още по-виновен за това, че живея в свят, който толерира мен за сметка на тях. Аз нямам проблем да вляза където и да е или да заговоря който и да е, но това за тях е истински ад. И съм много, много бесен на системата, на ограничените глупендери, на расистите - на всички онези, които се гнусят от хората, само защото са черни, евреи, гей и пр.
Ако искаме дискриминацията да изчезне, всеки един от нас може да направи нещо - с жест, с усмивка, с дребни пари, с блага дума - да покаже на тези хора, че и те са хора, да им засвидетелства уважение, не просто милостиня! Защото ако дадеш 20 стотинки на едно циганче и му кажеш "айде изчезвай" , ти си направил повече зло. Покажи му уважение, накарай го да повярва, че е достоен! Там е целият смисъл, не в едната толерантност!




По въпроса с охлювите и изобщо, масовите убийства, които практикуваш ти и останалите - безмълвен съм, просто е извън разбиранията ми (наречи ме ограничен), но не мога да повярвам, че човек, смятащ себе си за добронамерен, ще изсипе във вряла вода стотина животинки или ще свари жив рак. И да не мислиш, че това е специално към теб - не, не е - виждал съм подобни гнусотиии извън Бг, виждал съм как в кипяща вода слагат ЖИВИ омари, как на раците им режат очите.... толкова гнусотия и отвращение изпитвам, че ми е трудно да го опиша. Тук свършва моята толерантност към различията на другите и започва моята предубеденост. Не възприемам мъченията и убийствата на животните и някак си хората които ги практикуват са ми доста неприятни. Съжалявам, но е така.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор loverrock ()
Публикувано27.07.09 22:51



Това е същото, което Райна Петрова искаше да закрива, но го отложи. Първо в основното после в гимназията, в която учих ти казвам, че нямаше нито цигани нито турци! Факт! Не знам защо беше така, но това е. И не ми говори за простащина, не показвай, че си завистлив и злобен, това са грозни черти в характера на човек!

september sky


Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор loverrock ()
Публикувано27.07.09 23:01



Личи ти, че искаш да си нещо, което не си! Не можеш да го изкрещиш навън, за това го превръщаш в писане в интернет клубове. Или си точно това, което трябва, но не ти стиска да го покажеш, лошото е, че си го превърнал в злоба и отрицание! Светът не ти е длъжен с нищо, никой не е длъжен да живее и мисли като теб, сигурна съм, че доста хора са ти го казвали! Успех!



september sky

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: loverrock]  
Автор Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaйcти (просветлен)
Публикувано27.07.09 23:03



може ли без да се карате? Ад хоминем нападките са най-ниската форма на диалог! Бори се с аргументи, не с обиди!



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано27.07.09 23:09



Приятелю, просто си твърде млад, твърде нежен и твърде малко са те "пържили" точно тези, към които изпитваш така нежни и човеколюбиви чувства.
Точно тези "нещастни" циганета, стига да им паднеш, "немедленно" ще те разфасоват морално, физически и интелектуално...


Но няма да те разубеждавам, с това е красива младостта, с всичките си заблуди и прекрасни мечти за красота във всяко отношение.
Въпросните циганета определено и още при раждането си не притежават и не изповядват такива...
Колкото до въпросните препратки, за съжаление, те са "едно към едно" от двама мои истински приятели - единият е един от двамата ми първи приятели - евреин, известен и влиятелен лекар и другия - също мой приятел - циганин от Ботевград, интелигентен пич, макар(или точно поради това...), че беше лежал 11 г. в затвора за опит за убийство на жена си, защото му изневерила.
С жена...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: loverrock]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано27.07.09 23:13



Ще ти отговоря с една моя максима - "Човек сам се обича и сам се мрази...".
Ако се отнасяш интелигентно с хората, гарантирам ти, че поне 9 от 10 ще ти върнат със същото.
Ти тръгваш с просташки нападки, а после се чудиш, че ти връщат двойно.
Ами, "Каквото почукало, такова му се обадило", нали, миличко?
А ти защо не се опиташ да се държиш малко по-интелигентно, ей така, да видиш какво ще стане, а?


И избягвай да правиш психологически разрези, не ти е силната страна...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 27.07.09 23:15.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор loverrock ()
Публикувано27.07.09 23:21



Съзнаваш ли, че употребяваш едни и същи думи във всеки пост? Ти за мен не си интелигентен, ти разбираш тази дума по един начин, аз по друг! Ако човек притежава някъкво качество, първо не го натрапва и второ не го търси на всяка цена у другите!

Ако му е на езика нон стоп, значи не му е достатъчно или му липсва!

september sky

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Oberonbg (член)
Публикувано27.07.09 23:23



Да попитаме и защо "пържат"? Да не би да искаш да кажеш, че това е заложено във генетиката и културата на ромите? Защо това е само в България, а по останалите държави не се наблюдава това. Не е ли вината за това И у нас "българите" (ето с това как моментално отделяме ромите като не-българи, не-граждани)? Може би постоянната дискриминация и обидно поведение към тях водят до съответното поведение.

Иначе и мен ме плашеха с черните в щатите, че само съм щял накриво да ги погледна и те щели да ме острелят. Ми аджеба не видях такова нещо. Също и лошо от цигани не съм видял. Единствените ми проблеми тук са били от "българи". Това го споменавам като лична история. Нашият собствен опит не е статистика или дори довод, а просто това, лични преживявания.

Ще те помоля да не използваш и довода "имам приятел такъв." Знаеш ли колко често го чувам от хомофоби... "Аз имам приятел гей. Не може да съм хомофоб."



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: loverrock]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано27.07.09 23:31



Хе-хе- хе, уви, не знам точно защо, но 99% от хората, с които се срещам ежедневно и ежечасно (такава е професията ми, едно от трите ми висши образования...) ме считат за изключително мил, приятен и интелигентен събеседник. Сигурно тотално грешат.
Явно много старателно крия истинския си лик на "озъбено свирепо куче", за да го показвам единствено в Интернет и то в контакти с такива нежни и аристократични интелектуални същества, като тебе...
Е, и с други, подобни на тебе, де...
Какво да се прави - мистър Джекил срещу мистър Хайд...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaйcти (просветлен)
Публикувано27.07.09 23:32



Не мога да се съглася - смятам, че по-голямо оръжие от истинската, чистата добронамереност и липса на каквито и да е задни мисли, няма. И съм се убедил в това - просто при мен винаги действа. И да ме смачкат, и да ме оберат, и да ме пребият - няма да си променя мнението за цялата група. Нима вярваш, че ако един циганин е природно зъл и би ти навредил, то всичките са такива? По тази логика по-добре се пази от българите, защото чисто статистически, жестоките и големи престъпления се извършват главно от българи.

По отношение на референциите за богоизбраност - питай приятеля си евреин истински, ама наистина ли истински и дълбоко в себе си вярва на тая глупост. Ако е така, добре е да преоцениш интелекта му. Това по-скоро са приказки на маса, отколкото реална житейска философия. Ако са философия, за мен тя няма разлика с лайнянокафявите мозъци на White Power-истите и цялата скинарска сган. Виж, тия сериозно ги презирам, защото идеологията им е най-гнусното проявление на мозъчната дейност.

".......Въпросните циганета определено и още при раждането си не притежават и не изповядват такива........ "

Сапи, надявам се осъзнаваш колко расистко звучи това.
Средата определя съзнанието! Съзнанието не е природено, не се впускай във фашизоидни вярвания.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Oberonbg]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано27.07.09 23:50



Определено си прав.
Вероятно от твърде много години отчужденото и рязко отрицателно отношение към циганите (поне) води до такава реакция и до такава конфронтация. Мисля, че си абсолютно прав.
Аз също лошо от цигани не съм видял, казах, че имам и приятели, с което се гордея. Дори и с това, че си ходихме на гости, а както е известно "бял" в циганско гето трудно би влязал, да не говорим за излязал...
И ще продължавам да използвам този довод.
Информацията за "пърженето" я имам точно от него. И му вярвам.
Другата информация, за евреите и "гоите"(животните) всеки, при добро желание, може да открие от най-различни източници.
Просто съм уточнил точността на информацията с най-добрия си приятел от детинство - евреин. И на него му вярвам 100%.
Така,че, информацията, която ти давам е напълно проверена и коректна.
За това, че не е лицеприятна за цигани и евреи, извинявай, не съм виновен аз.
Това са неща, които са част от тези етноси от стотици, дори хиляди години и са част от тяхната религия.
Важна част, явно...
Все пак, поне трябва да се опитаме да бъдем обективни, нали...

"Неназованите неща не променят смисъла си"


Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано28.07.09 00:05



Ни най-малко не искам да споря с тебе, твърде много те уважавам и ценя.
Освен това, вече казах, че имам двама приятели-цигани в два различни града на България. Под "приятел" разбирам наистина приятел, а не просто познат.
Явно не си разбрал и това, че ноторно известния факт за "богоизбраността" на евреите не е мит, а просто цитат от тяхната свещена книга - Тора.
Нито моите познати евреи, нито моя най-добър приятел - евреин споделат това, но то все пак съществува, уви.
А това, че го знам от доста години като факт, не ми е попречило да бъда приятел и с евреи, и с цигани, а и с много други етноси.
Това, че го зная и казвам като факт, изобщо не означава, че го изповядвам, а това, че се опитвам да бъда максимално обективен.
Когато човек ИСКА да бъде толерантен, то той го прави не ЗАРАДИ ТОВА, а ВЪПРЕКИ ТОВА.
И аз съм приятел с тях ВЪПРЕКИ, че знам тази информация.
И мисля, че това е качествено повече, отколкото чисто ефемерното и философско изповядване на толерантност, заради самата нея, по-скоро, за да се гордееш с нея и да се хвалиш, че си толерантен.
Мисля, че ще се опиташ да ме разбереш...

"Неназованите неща не променят смисъла си"


Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано28.07.09 00:14



Колкото до охлювите и другите ядивни животинки - не ти отговорих, защото ще бъде пълно лицемерие след толкова години да си посипвам главата с пепел и да се покайвам.
Уважавам разбиранията ти по въпроса и, ако сме се познавали преди петнадесетина години, най-вероятно би ми повлиял, но сега просто е лицемерия, ако започна да се покайвам за това, че ми е било приятно и че съм експериментирал с вкусови усещания без предразсъдъци.
Съжалявам, не бих могъл да върна времето...
Аз винаги съм бил без предразсъдъци и съм считал това за предимство, а не недостатък.
Всъщност, и досега съм на това мнение.
Опитай се да приемеш хората и с техните недостатъци, никой не е съвършен...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано28.07.09 00:52



Донякъде съм съгласен със Sapiens. Доста спокойна дискусия се оформя.
Разбирам, че има пълното право да готви охлювите или каквито там гаднини вари, макар това да не е приятно нито на мен, нито на животните. Смятам, че проблемът със циганите е не културен, а именно генетичен. Бил съм в 2 други държави, там циганите също не се славят с добро име. Уточнявам - Русия и Чехия. Същото важи и за доста държави, достатъчно е само в youtube.com да напишете циганин, цыган, cigan, cikan, rom - интересни клипчета ще се покажат.

Ето, аз съм пример за нехомофоб. С гейовете нямам нищо общо, тук влизам от време на време, понеже с Linjack влизаме в един друг клуб, та редовно се засичаме. С него имаме доста различни гледни точки както за гейовете, така и за циганите. Неведнъж съм казвал, че това за мен е ненормално, противно и извратено. От друга страна мен никак не ме засяга, дори напротив - повече гейове - повече свободни жени. И против гейовете нищо против нямам, единствения гей, когото познавах ми беше шеф през 2005, само хубави неща мога да кажа - единствено с него можеше да се работи нормално.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор uncool (еднорог)
Публикувано28.07.09 05:16



В отговор на:

По въпроса с охлювите и изобщо, масовите убийства, които практикуваш ти и останалите - безмълвен съм, просто е извън разбиранията ми (наречи ме ограничен), но не мога да повярвам, че човек, смятащ себе си за добронамерен, ще изсипе във вряла вода стотина животинки или ще свари жив рак. И да не мислиш, че това е специално към теб - не, не е - виждал съм подобни гнусотиии извън Бг, виждал съм как в кипяща вода слагат ЖИВИ омари, как на раците им режат очите.... толкова гнусотия и отвращение изпитвам, че ми е трудно да го опиша. Тук свършва моята толерантност към различията на другите и започва моята предубеденост. Не възприемам мъченията и убийствата на животните и някак си хората които ги практикуват са ми доста неприятни. Съжалявам, но е така.




набожен ли си, попе/папе?
по това как съдиш третирането на раците/охлювите, бих предположил че си - и чувстваш че безсмъртна душа имат и тези животни. или имаш морални спънки от рода на "златното правило" (Do unto others as you would have them do unto you).

преди не съм се интересувал, но сега прочетох, че омарите не изпитват болка, понеже нямат централизирана нервна система и мозък ( http://www.lobsterinstitute.org/index.php?page=22 ). къде точно може да теглим чертата кое е хуманно и кое не... дали растенията не изпитват болка когато ги изтръгват? а бактериите не страдат ли, когато си миеш и жабуриш зъбите, за да ги спреш? или когато си мием ръцете или пием антибиотици... избиваме въшки и краста с мазила...

топването на раците/охлювите във вряла вода бих предположил е бърз и хуманен метод за убиването им. бърз, защото ги умъртвява и хуманен доколкото хората няма да се притесняват, че ще ги ядат живи


на воинстващите вегетарианци/веганци им казвам - моите уважения към вашия избор на начин на живот и хранене, но не ми мрънкайте аз как трябва да се храня заради вашите морални догми.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор uncool (еднорог)
Публикувано28.07.09 05:26



В отговор на:

Но няма да те разубеждавам, с това е красива младостта, с всичките си заблуди и прекрасни мечти за красота във всяко отношение.
Въпросните циганета определено и още при раждането си не притежават и не изповядват такива...




не съм съгласен - ние се раждаме равни, не сме генетично предопределени като манталитет, нагласа и висши мозъчни функции - всичко това се научава и зависи от околната среда. "Циганин" е етническа класификация, културна принадлежност. ако ти си израсъл в подобна среда, и ти ще си същия.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: uncool]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано28.07.09 08:10



"не съм съгласен - ние се раждаме равни, не сме генетично предопределени като манталитет, нагласа и висши мозъчни функции - всичко това се научава и зависи от околната среда. "Циганин" е етническа класификация, културна принадлежност. ако ти си израсъл в подобна среда, и ти ще си същия.
"

Не е така. За манталитета - ще дам пример, който никой не отрича. Всички знаят, че санбернарите не са зли кучета. От друга страна има и доста породи, които доста по-чество правят проблеми. Това е генетично, точно както е и при циганите. Практиката показва, че от циганин, дори да е израснал с нормални хора, пак могат да се оакват цигании.

има една интресна табличка, която сравнява средното IQ в различните държави.
Гледах преди по някой от научнопопулярните канали как се опитват да обяснят защо белите хора са завладели америка и африка - За америка им помогнали бактериите, за африка - оръжията. Филмът се казва "Оръжията, заразите и стоманата"


Като си говорим за толерантност - преди 2 седмици ме баннаха от дата.бг. Днес попитах защо слагат идиоти, които банват 7-8 човека писали в една тема заради "спам", поради което получих още седмица бан. Отново протестирах и ми го увеличиха на месец. Не ми пука особено, ама къде е толерантността?

Най-важното е невидимо за очите.

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaйcти (просветлен)
Публикувано28.07.09 14:54



Сапи, това че си масов убиец на охлюви и други земни твари, няма отношение към останалите ти качества

Просто е едно допълнение. Трудно ми е да те разбера защо си правил подобни хекатомби в името на едната кльопачка, но не те и съдя. Все пак има хора, от които наистина изпитвам погнуса - познавам един урод, убил през живота си десетки елени, сърни, диви кози, птици..... квото се сетиш, на всичко отгоре практикува касапство. От този човек тръпки ме побиват - наричам го ходещата смърт. Странното е, че и животът му е доста безрадостен, а и самият той е едно ограничено псе.
Иначе като ти зачетох съвсем случайно рецептите - ти си някакъв маниак, предполагам това ти е професия, иначе не прави смисъл. А аз в това отношение съм на принципа keep it simple - колкото по-проста и елементарна е една храна, толкова повече й се наслаждавам. Вегетарианско прасе един вид, смятащо динята, прасковите и картофите за haute cuisine. Тва да се тормозиш часове наред за едното ядене - не, мерси. Току-що за 35 секунди си спретнах превъзходен обяд с мляко и овесени ядки и омахах няколко праскови, а ти драги Сапи, вариш охлюви и гадинки с дни
Шегувам се, аз не разбирам от кулинарно изкуство, но в никакъв случай не го отричам. Но в някои случаи е ебаси извратеното. Я кажи - беше споменал нещо за Тайланд - там готвил ли си насекоми? За миди, стриди и всякакви морски сополи, не се и съмнявам



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Изyмeн]  
Автор Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaйcти (просветлен)
Публикувано28.07.09 15:22



Ти си ебати расиста. Просто неспасяем, но това си е за твоя сметка и говори що за човек си. Щом намеси и гените като аргумент, прогресивно се движиш към фаши идеите.
А задаваш ли си въпроса защо циганите са такива?
Имам ного причини, започващи още от най-ранна възраст:
1. Децата страдат от недохранване - известно е, че е жизнено важно в детска възраст да получават всичко необходимо, за да се развие напъно мозъчната им кора. Те ядат от кофите за смет, вечно гладни и с всякакви недостици. Това при всички случаи има отношение към по-ниския интелект и понижените умствени способности на циганчетата, в сравнение с българчетата.
2. Трябва да им се говори, да имат някакъв позитивен пример за отношение и постъпки - а те нямат
3. Трябва да им се засвидетелства уважение и обич - защо всички се умиляваме при вида на едно сладко бузесто българче, а малцина, да не кажа че липсват изобщо тези, които се радват на циганчетата? Е, как това циганче да уважава себе си и околните, като винаги е чувало "Марш бе мангал"
4. Те винаги са виновни, по презумпция. За да са невинни, трябва да го докажат, докато за българчетата това е обратно
5. Дори и да живеят и учат сред българчета, децата са жестоки и под влияние на родители с мозъци като твоя, третират циганчетата като трета категория. (Айде втора я оставяме за турци, арменци и евреи).

И най-тъпото е, че си се навил за гените им и не искаш да погледнеш реалността. Няма нито едно изследване, сочещо наличието гени за определени черти на характера, тенденции в поведението и наличие/липса на криминални потенции. Ти запознат ли си изобщо с някаква наука, освен с твоите собствени весникарски схващания? Знаеш ли какво е ген и имаш ли представа колко трудно би било, направо невъзможно, поведението на човек да се определя от гени? Но ти естествено всичко знаеш, защото си си самодостатъчен.

Колкото до това, че си нехомофоб - разправяй го на други. Намираш отношенията между мъже за "ненормални, противни и извратени"
А аналният секс между мъж и жена предполагам приемаш съвсем спокойно, също така и лесбийството, при все, че се сваляш непрекъснато на лесбийките и даже си предлагаш висококачествения генетичен матриал, а на всичко отгоре твърдиш, че си женен.



Ебаси картинката - изумяваш ме, сериозно.
Ся да не мислиш, че се заяждам с тебе - просто си чифут и половина.
BTW, гледай някое нормално гей порно, щото май нямаш никакви отправни точки по въпроса и пак на вестникарски принцип си съставяш умопомрачителни заключения.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: uncool]  
Автор Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaйcти (просветлен)
Публикувано28.07.09 15:37



набожен ли си, попе/папе?

Хахахахаха
хахаха

Много! Толкоз, че получих бан в Християнство, а в Православие мненията ми успяват да просъществуват точно пет минути. Аз съм обратната страна на религиозността и много обичам да си правя бъзици с тези хора



Иначе християнската демагогия хич не е против яденето на месо, даже напротив - смята го за съвсем в ред, а също и няма против клането на животни за жертвоприношения. За християнина животните са снесени от бог, за да може да ги коли и кльопа - толкова по въпроса - християните не се тормозят с размишления и излишен хуманизъм. Иначе максимата дето си я писал, я спазват само когато им е изгодно. Въобще, наречи го християнин и достатъчно си го обидил. Лицемери, фарисеи, с непоклатимо чувство за праведност... Бляк, отвращава ме. Ся да не си помислиш, че величая другия злодей - аллах Сичките са една марка в различни опаковки

"... дали растенията не изпитват болка когато ги изтръгват?"

По тези въпроси тук вече е водена дискусия, няма да я продължавам. Растенията имат толкова нервна система, колкото и ти имаш хлорофил. И ги боли толкова, колкото и ти можеш да фотосинтезираш.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано28.07.09 16:39



Я ми обясни тогава, как аремците, турците, евреите и всички останали са се интегрирали в нашето и другите общества, а само циганите не са?
Както казах - предразсъдъци нямам, имам следразсъдъци.

Интелектът се предава по наследство. Ако двама преподаватели в университет имат дете, което се отглежда от трети лица заедно с дете на двата средностатистически родители от гетото - убеден съм, че разлика между двете деца ще има, въпреки еднаквите условия. Цветът на кожата няма нищо общо, имам познат, дето е по-черен от циганин, но въпреки това си е напълно нормален човек с напълно нормални взаимоотношения с останалите.

2, 3, 4 и 5 точка ги пропускам, тъй като виновни за това са самите цигани.

Ако случайно не знаеш, подобни изследвания са забранени. Не защото няма смисъл от тях, а защото са забранени. Нали си спомняш, че наскоро уволниха човека открил структурата на ДНК, понеже си позволил да изрази мнение, че негрите в умствено отношение не могат да се третират като белите. Аз спокойно мога да твърдя това, без да се страхувам, че ще ме уволнят.

Всъщност смятам и аналния секс за извратен, както и всички останало, което не способства за размножаването. Лесбийките смятам за също толкова извратени, не се безпокой. Относно генетичния материал - не виждам нещо лошо в това, напълно нормално си е. И да, наистина съм женен.
За да допълня извратените си разбирания ще спомена, че смятам полигамията при мъжете за допустима, поради което трябва да се разреши човек да има толкова жени, колкото му позволяват финансовите възможности.

И все пак не съм хомофоб. Я си представи следната ситуация: трима мъже и една жена на остров за една година. Ако аз съм там - за мен ще е най-добре двамата да са гейове, при което жената остава за мен. В противен случай е много вероятно след една година вместо четирима, обитателите на острова да са двама. Това е моята гледна точка - колкото повече гейове - толкова по-добре.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: uncool]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано28.07.09 17:49



Струва ми се, че само донякъде си прав.
Скоро по телевизията даваха филмче за три циганета, осиновени в много малка възраст от негърски пастор в щатите.
Резултатът - най-голямото - момче, навлизайки в пубертета, започва системно да изнасилва едната от сестрите си, а после и другата.
Без коментар.
Особено по отношение на влиянието на средата...
Понякога генът доминира при развитието на даден индивид или пък избуява като вирус в най-неопределен момент.
Но като цяло и принципно съм съгласен с тебе, че средата определя развитието ти като личност. На теория...
В живия живот често нещата не стоят както ни се иска, по канон...



"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано28.07.09 18:16



За мое съжаление, не съм готвил, но пък съм опитал от всички възможни гадинки, пържени, печени и панирани.
Честно казано най-вкусни (обективно) бяха един вид огромни скакалци и паяци-тарантула, пържени.
Имаше и огромни хлебарки, също пържени, набодени на шишчета, и от тях хапнах, от чисто любопитство, но май най-добре щеше да бъде да ги ям със затворени очи...
Но това, с вкусово-хранително-гурманските истории няма абсолютно никакъв смисъл да ти го обяснявам, защото е на светлинни години далеч от тебе, това е вид култура и вид изкуство, до което, за съжаление, ти никога няма да се докоснеш. Но не съжалявай.
При едно мое посещение в Удмуртската ССР, президентът на републиката ни покани на вечеря в неофициален вид и форма - т.е. яко плюскане и льокане на водка. Та тогава за пръв и вероятно за последен път в живота си ядох суперкачествен черен хайвер със супени лъжици...
Сега, да ти разправям, че 6 зрънца суперкачествен черен хайвер върху леко намазана с масло миниатюрна филийка черен хляб в известните парижки и ню-йоркски ресторанти струва над стотина долара, просто няма смисъл, нали?
Затова ти казах, че няма смисъл да те ограмотявам и обяснявам, за тебе това е и ще си остане табула раза.
Между другото, аз съм известен популяризатор и коментатор на най-правилният възможен начин на хранене - на д-р Бари Сиърс, както и двадесетина други специализирани диети за правилно хранене, ако имаш нужда, свиркай...
Освен това имам огромна колекция от елитни авторски постни рецепти, но най-определено нямам такива, които се правят за 3 мин....
Само да те светна - храненето и готвенето са като секса - трябва да се пристъпва към тях с уважение към това което правиш, да го правиш бавно, за да изпиташ максималната наслада и трябва да си добре подготвен и обучен, за да доставиш максималното удоволствие и на себе си, и на партньора си.
Обикновено тези, които си приготвят яденето за 35 сек. и "похапват" за 3 мин., така, толкова и с това качество правят и секс...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано28.07.09 18:19



Тука винаги сме били на едно мнение непоклатимо!

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Изyмeн]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано28.07.09 18:30



Не споря, защото не съм добре подготвен.
Но не може да не съществува някакъв вид родова памет, нека да не е генетична, въпреки, че не знам как по друг начин би се предавала...
Но циганите за цялото си съществуване са живяли или на табори, или на гета. Винаги са били свободни, включително и от всякакви загони и/или догми, освен от родовите или племенните им.
И винаги са се препитавали основно с кражби - преди на коне, по-късно на всичко около тях, което може да се докопа...
Имам една любима моя максима : "Човек може да бъде девствен само веднъж в живота си...", при това тази максима изобщо няма сексуален смисъл, а единствено философски.
Когато нормален цивилизован човек, в която и да е част от живота си, реши да открадне, той определено трябва да преодолее насаденото му чрез възпитанието табу, че това не е редно и правилно.
Ако го преодолее и открадне, значи вече не е девствен в това отношение.
И така, за всички видове грехове и табута.
Е, циганите не се раждат "недевствени", но на 5-6 годинки вече са "отпушени, отпечатани, пробити, недевствени" във всички възможни отношения...



"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Изyмeн]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано28.07.09 19:40



Преди около две години ти казах:
"...според мен не си достатъчно компетентен да се изкаваш по антропологични върпоси.
Не твърдя, че аз съм, но смея да твърдя, че подценяваш социалната (културна) роля. Като аргумент ще посоча, че ако има някакви разлики в интелигентността, те ще са минимални, но етнографските (културологични) различия могат да бъдат много по-широки...."

Цялата дискусия тук:



Оттогава насам завърших два курса по междукултурно общуване и специализация по университетско преподаване в diverse classroom. Т.е., придобих допълнително теоретически и практически опит в работата с хора, с различен произход, културна и умствена настройка, и възможности.

Просто представа си нямаш колко си неук в тези среди, но иначе имаш готово мнение.
Интелигентността, например, е много тясно дефинирано понятие, ако си говорим само за IQ.

Не на последно място, успешността (в работата и живота) на един индивид има слаба корелация с неговия интелект, при хора нормално и високо АйКю, а голяма роля в социалната адаптивност на индивида имат и емоционалната му интелигентност и други фактори, които не се оценяват директно от АйКю теста, например: любознателността. От друга страна, отрицателни фактори в ранното детство водят до стабилни последствия през целия живот.


За да илюстрирам пълното ти непознание на материала - нека те цитирам:

"Ако двама преподаватели в университет имат дете, което се отглежда от трети лица заедно с дете на двата средностатистически родители от гетото [...] разлика между двете деца ще има, въпреки еднаквите условия." Моля те, запознай се с тази формула:
Статистически, ако пренебрегнем всички фактори на средата*,

IQ(children)-->IQ(average) + h^2[(m+f)/2-IQ(average)]

h -коефициент на наследство на интелигеността (0<h<1)
m, f - IQ на родителите

Средният коефицент на интелигнетност в покеленото на двама родители (IQ(children)), клони към средния коецифиент на интелигентност в тяхната популация, IQ(average).
*Разбира се, факторите на средата - нутриция, умствено стимулиране, стрес и т.н. също оказват сериозно влияние.

Но ти, драги, си прекалено сляп за тези неща - от години едно си знаеш, едно си баеш и цитираш чужди думи. Вземи се пообразновай, а?!


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 28.07.09 19:46.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Изyмeн]  
Автор Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaйcти (просветлен)
Публикувано28.07.09 19:58



Расист, при това горд

Знаеш ли, хубавото е, че ти и подобните на теб все повече ще бъдете едно заглъхващо ехо от миналото, последната крепост на белия патриархат и хетеро варварщината.
И най-интересното при теб е, че въобще не подлагаш под съмнения разбиранията си, въпреки че говориш като абсолютен лаик по въпроса. Типичен балканджия Пак те питам - някога помирисвал ли си наука, не ми излизай с кухарските научно-популярни филмчета, които гледаш и от тях си съставяш мирогледа. А Уотсън си е говедо и това, че е един от откривателите на ДНК не му гарантира блестящ интелект. И той е умствено запечен и си изповядва подобни идеологии за превъзходство. В това има нещо дълбоко изкривено - замисли се какво те кара да се чувстваш повече човек от един циганин и по-малко извратен от един гей.
Естествено, няма да се замислиш.

Полигамията е разрешена в Ирак и Египет - смятам, че там ще паснат идеално нравите, порядките и разбиранията на обществото.

Ако попаднеш на един остров с гей, има вероятност да откриеш в себе си неподозирани дълбочини. Ама трябва да говориш по-малко, даже по възможност въобще да не говориш. Не искам да те обиждам, защото си ми симпатичен, но имаш разсъжденията на един средно интелигентен осмокласник, който чете по изключение и обича да поема сдъвкана информация, на базата на която си съставя възгледи и ги ограничава отвсякъде.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaйcти (просветлен)
Публикувано28.07.09 21:09



ЕЕЕх Сапи, колко си извратен. Кулинарно

Преставям си само как самодоволно а ла "Ханибал Лектър" с религиозно благоговение си правиш фрикасе от мозък на дива гъска (за тази цел събираш поне 100 глави на диви гъски). Истински кулинарен гений, при това изкушен от тъмните сили.
Аз вече не смея да влизам в твоя клуб, защото след историята с охлювите попаднах и на една история с телешка глава, обвита в шкембето на телето. От чист мазохизъм го прочетох. Интересното при теб е, че напълно се дистанцираш от обекта (в случая главата, която е мислила, мучала) и успяваш да я възприемеш като глина или парче плат, с който майсториш. Ей това аз просто не мога да си обясня, но няма да влизам в подробности. Хората сме съвършено различни.

И аз имам история с хайвер - бях хлапак във втори клас и имахме един съсед, който за мен винаги е бил олицетворение на ексцентризъм. Същият този е невероятно умен човек, но адски побъркан във всяко отношение. Той също събираше охлюви и си ги готвеше, освен това екстерминираше и костенурки, правеше всевъзможни гнусотии от мляна риба, рибни кожи, свински уши, крака и зурли (мда, носеха му ги като подарък). Раправял е истории колко вкусни са змиите и тем подобни.
Веднъж ме нави да ми намаже филийка с нещо "изумително вкусно". Отхапах несигурно и усетих странен вкус, нещо в стомаха ми трепна - не знаех какво ям, но ми се повръщаше. Като ми каза, че е хайвер - наистина повърнах. За мен хайверът е едно от десетте неща, които никога не бих ял. Тогава ми е първият и последният път. А който е луд да плаща по сто долара за лъжичка - да го прави

Иначе какви диети популяризираш - има ли нещо като за мен - елементарно, с малко труд и минимум продукти, по възможност да не изисква готвене Гледам да ям сурова храна, така, както е в природата. Keep it natural:)

Имайки предвид извращенията, които вършиш в кухнята и това, че правиш връзка между готвенето и секса, настръхвам като си помисля какви ужасии стават из твоите покои Не си прав за простата и елементарна храна - аз уважавам плодовете и зеленчуците, които ям и ги обичам - избирам ги с внимание и уважение , за мен те са символ на чистото и съвършеното - и знам, че с тях поемам част от божественото. Слънчевите лъчи, росата, минералните елементи - онова, което създава живот и вдъхва сила - го има във всяка зачервена и ароматна праскова. Това е храна, която те прави чист и щастлив. С вяка хапка поемаш първично асимилирани кванти от Слънцето, единственият Бог-първопричнител на живота. В храната ни има много красота! Сравни себе си, ядящ телешка глава и мен, ядящ приятно зачервена ароматна праскова-рожба на Слънцето и грижовните ръце на овощаря. Кой според теб се чувства по-щастлив - аз или ти?



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано28.07.09 21:49




Ха-ха-ха-ха, ставаш ми все по-симпатичен.
Само много интелигентен човек може да притежава подобен свръхприятен стил на писане.
Само не се възгордявай, мен.
Btw, току-що вечерях (настръхна ли ти косата?)...
С 3 с.л. обезмаслена извара, 1 ч.л. зехтин екстра върджин, 1 ч.л. сол от левурда и 3 големи домата. Всичко това миксирано с пасатор до гладка и безумно вкусна каша.
От детските ми години това е любимата ми храна през лятото.
но преди си позволявах да го правя в доста хард-вариант - с много овче сирене, плюс олио, плюс въпросните домати, настъргани на ренде. Доматите регулираха гъстотата на вълшебното ядене, затова понякога го правех гъсто, но много по-често почти с гъстотата на кремсупа или боза.
При това винаги придружено от пържени картофи, от които в последно време напълно съм се отказал заради пърженето.
Препоръчвам ти тази рецепта - с изварата, не вярвам да си толгова екстремно веге, че да не консумираш и извара...
Изпреварвам въпросът ти на кулинарно неграмотен младеж: "Какво пък е това "сол от левурда"? Споко, не е месен продукт, плод на извратения ми кулинарен мозък.
Това е една свръхприятна подправка, свръхнеизвестна при това.
Левурдата е вид див чесън с много фин и деликатен чеснов аромат и вкус, появява се рано напролет и си е сезонен зеленчук. Солта от левурда е смляна и объркана със сол левурда, изсушена на сланце и отново смляна до сол. Фантастичен аромат...
Ма-а-алко по известна е солта Самардала, която се прави от подобно растение по подобен начин.
Хайде, започнах да те зарибявам...
Препоръчвам ти усилено да се дърпаш, да твърдиш, че това никога няма да ти бъде интересно, за да имам поне малък стимул да продължавам със зарибяването...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Oberonbg (член)
Публикувано28.07.09 22:11



Добре де. Това за богоизбраността на евреите го пише и в християнските и в мюсюлманските свещени книги - в тези от стария завет.

То и за християните пишат да се убиват с камъни хора, които носят дрехи от смесени влакна.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Изyмeн]  
Автор Oberonbg (член)
Публикувано28.07.09 22:18



Сега нека не даваме пример с кучета, които специално са размножавани за агресивност, а и са възпитавани така. Дори питбули и булдози са доста мили при правилното възпитание.

И все пак хората сме различни именно защото преодоляваме инстинктите. Интересно, че първото изречение в статията, която даваш, е че е спорна. Много от колегите на Лин не приемат тази негова работа като меродавна. Не я цитирай като установена истина.

Практиката, практиката и какво доказвала тя май ми звучи като синоним на голи приказки.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор Oberonbg (член)
Публикувано28.07.09 22:35



Това за християните не е съвсем вярно. В Левит има доста и най-различни забрани на животинско месо или подобни комбинации. Като например миди, или не-нам си какви копитни. Имаше нещо за животни, които cheweth the cud (преживят). Или пък за готвенето на дете (козле?) в майчино мляко cooking a kid in its mother's milk.

Таквиз работи. И християните имат странни вярвания.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: linjack]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано28.07.09 22:53



Както казах възгледите ни по въпроса са напълно различни. Силно се съмнявам в обективността на съвременната наука по някои въпроси. Кажи ми сега честно, защо уволниха човека, имащ смелостта да изкаже открито възгледите си? Защото не е прав или защото истината е неудобна? Сам знаеш не по-зле от мен, че определени изследвания са табу. Също така ще те помоля да провериш колко негри са носители на нобелови награди за точни науки и да сравниш броя им с броя на белите. И последно, но не и по важност, ще те помоля да провериш и колко са жените носители на нобелови награди.

Това са фактите. Разумните хора градят теориите си върху тях.

"Аll our social policies are based on the fact that their intelligence is the same as ours — whereas all the testing [IQ and Standardized testing] says not really."



Ти може и да си завършил различни курсове, но и аз съм изучавал културна антропология. Смятам, че познанията ми в хуманитарните науки са на доста прилично ниво, а и няма как иначе, след като имам право да преподавам (след 2 месеца). Моята специалност е именно от хуманитарна, а като филолог съм длъжен да познавам в определена и останалите хуманитарни науки.
Не ми се е разминало без философия, религия, психология и история. За да разбереш едно произведение е задължително да навлезеш в духа на епохата, за да можеш правилно да го оцениш. Това значи да познаваш добре конкретното общество през конкретната епоха. От тази гледна точка имам по-добра професионална подготовка, по отношение културните особености на народите отколкото ти.
От друга страна познанията ми по химия са доста по-ограничени от твоите, поради което в областите, които не разбирам се въздържам от мнение.

И още веднъж ще повторя - аз нямам предразсъдъци.

Най-важното е невидимо за очите.

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Изyмeн]  
Автор Oberonbg (член)
Публикувано28.07.09 23:17



Бе егати глупостите ръсиш. До коя година жените не са ги допускали в реномирани университети. Черните също. То нобелови награди не се взимат от въздуха. То и колко българи имат нобелови награди. Май един е. И той е евреин от български произход, напуснал страната на 7 години. То значи сме тъпи или по-малко умни от американците.

А Уотсън е направил расистко изказване, което няма научно покритие. Затова. К'во като е учен. Расист е. В думите му няма грам истина.

То и ти ако помислеше щеше да видиш колко са смехотворни твърденията ти за нобеловите награди.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Изyмeн]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано28.07.09 23:21



Не отричам възможността да съществува връзка между генетичния фонд на дадена популация и средния коефициент на интелигентност...

Въпреки това, нека разгледаме твърдението:
Всички наши политчески действия се основавът на допускането, че тяхната интелигентност е същата като нашата -- докато всички тестове ( за коефициента на интелигентност и по Стандартизирания тест) показват, че това не е така.

Д-р Уотсън казва, че тестовете показват различна интелигентност сред африканските популации; в контекста на неговото изказване се има пред вид по-ниска интелигентност.
Нека приемем това твърдение за вярно; също така нека приемем, че интелигентността се обособява две групи групи фактори - генетични и на средата. Във втората категория включвам както пренаталните ефекти, така и факторите след раждането.

Д-р Уотсън не е направил контролирани изследвания за да докаже преимуществения характер на генетичните фактори. Нещо повече, добре известно е, че недохранването на майката и детето води до забавено и непълно развитие. За свединие, прочети за последствията от картофения глад в Ирландия; а в по-ново време - развитието на децата от Нидерландия и Дания, родени около времето на Втората световна война. В допълнение, паразитните, вирусни и бактериални заболявания могат допълнително да усложнят развитието на едно дете.
Къде влизат тези фактори в разсъжденията на д-р Уотсън.

А, и както казах вече - интелигентността не е най-важния определител за развитието на един индивид.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Oberonbg]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано28.07.09 23:23



Моля те, поне ти не чети "както дяволът чете евангелие"...
Изобщо не става въпрос, т.е., ударението съвсем не е там, че евреите се считат за богоизбрани.
Дреме ми на...това, де...за какво се мислят.
То няма етнос, който да не се счита за "богоизбран".
Става въпрос за това, че считат всички останали, освен тях за "гои" (животни).
А това вече е съвсем, съвсем друго.
Както вече казах, освен тях, единствено циганите приемат абсолютно безапелационно, че всички, освен тях са нищожества по дефиниция, а те, видите ли, са "Пъпа на света".

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Oberonbg (член)
Публикувано29.07.09 00:07



Да и всеки евреин приема останалите за животни. Така ли? Това виждаш ли го в поведението им? Не съм забелязал евреите като етнос да се отнасят по-зле с другите хора от другите етноси. Покажи статистика. Останалото е празни приказки.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: linjack]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано29.07.09 00:22



Донякъде съм съгласен за индивида, тъй като имат влияние и доста други фактори, поради което по един индивид статистика не се прави. Факт е обаче, че при равни други условия, по-интелигентните индивиди имат по-голям шанс за оцеляване и развитие. Разбира се, че не е правил изследвания, тъй като подобен род изследвания са табу.

Освен това не твърдя, че точно интелигентността е факторът, поради който циганите са си цигани. Познавам доста интелигентни хора, които са ми противни, както и доста глупави, но за сметка на това много симпатични. Тъй като не са правени изследвания кое точно прави циганите такива, мога да дам само предположения, но не и да ги подкрепя с факти.
За сметка на това никой не се съмнява, че циганите не се интегрират, като това едва ли може да се отдаде само на "културни" фактори.
Лично аз нямам нищо против циганите, просто ненавиждам циганията. Ако циганите се държаха като нормални хора - нямаше да има "предразсъдъци" спрямо тях. Спомням си какво разказваше една руска туристка - пристигнала преди началото на сезона в България и още първия ден се запътила да обмени малко пари. Срещнала един "загорял българин", който й предложил по-изгоден курс. Едва ли е необходимо да уточнавам какво е станало след това.

Ето ти пример за човек без "предразсъдъци".

От друга страна аз излизам от банката в Бургас и ме заговаря един циганин (аз загорял българин от циганин различавам), при което си мисли, че съм чужденец. След като разбра, че съм българин (да се чете гаден, долен расист пълен с предразсъдъци), реши че няма смисъл да се занимава с мен.

Това се нарича следразсъдък. Според теб трябва ли да приема всеки циганин за невинен по подразбиране, както е направила рускинята?
За съжаление циганите не са като нас и колкото и да ни се иска да е така, понякога е по-добре да погледнем реалното състояние на нещата.

Смяташ ли, че е нормално да се страхувам да ходя в някои квартали на града дори през деня?
Знаеш ли какво вършат тук циганите, най-често напълно безнаказано?
Ако все още не си погледнал клуба в червено - никога не е късно да го направиш.

Всъщност пак се увлякох, темата определено не ми е безразлична. Малко остана да пропусна основното, което исках да кажа:
Не ми пука за проблемите на циганите, интересуват ме проблемите с тях. Единственото, което искам е еднакво отношение. В момента в България съществува постоянна дискриминация спрямо българите. Аз лично не подкрепям положителната дискриминация, според мен тя също е дискриминация. Не виждам защо в университета трябва да учат цигани, при положение, че същите едва умеят да пишат. Всичко, което аз, а и другите участници в клуба искаме е РАВЕНСТВО. Ако отношението към българи и цигани беше еднакво - нямаше и дума да пиша по въпроса.

Ако някой ден идваш насам - каня те на среднощна разходка в гетото. Мнозина съм канил, но за съжаление никой не е дошъл. Смятам, че така рискувам собствената си безопасност, но съм убеден, че рискът си заслужава.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Oberonbg]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано29.07.09 21:03



Явно, специално за тебе ще трябва да пиша постинги с не повече от две изречения.
Също толкова явно, ти не четеш повече от две изречения от постинг или помниш и отговаряш само на тази част, която ти е изгодна или е в синхрон единствено с твоите разбирания по въпроса...
По тази причина се повтарям, като заявявам отново, че един от двамата ми най-добри приятели от детинство е ЕВРЕИН.
Това отговаря на въпроса ти.
Познавам твърде много евреи и нито един от тях НЕ ДЕМОНСТРИРА, ЧЕ ПРИЕМА ОСТАНАЛИТЕ ЗА ЖИВОТНИ.
Но това не отменя написаното в свещената им книга, още повече, че у нас изобщо няма евреи, които да са свръхрелигиозни.
Силно подозирам, че тази правоверна фракция от евреите, които са основно в Израел и САЩ (тези, с пейсите и бомбетата...Надявам се, че знаеш какво са "пейси"...) по дефиниция спазва и този "божествен" закон или указание.
Btw, това: "Покажи статистика. Останалото е празни приказки." никак не ми се нрави като тон.
В един спор или дискусия, аргументи, като твоите: "Това е така, защото АЗ смятам, че е така!" нямат абсолютно никаква стойност, още повече безсмислените призиви да ти се дава статистика и "черно на бяло" за елементарни неща.
Това не са интелигентни аргументи в един спор.
Никой и ни най-малко не е тръгнал насила да променя мнението ти по даден въпрос, затова, моля те, бъди малко по-лежерен в отношението си към хората, които имат мнение, различно от твоето.
По същата глупава логика, аз също бих могъл да ти отговоря с : "Дай ти статистика за обратното, иначе и твоите приказки са изпразнени от съдържание, нали...", но няма да ти отговоря така, защото достатъчно уважавам и тебе и себе си.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Oberonbg (ентусиаст)
Публикувано29.07.09 21:30



Става въпрос за това, че считат всички останали, освен тях за "гои" (животни). Не съм убеден във верността на това твое твърдение. Можеш ли да го докажеш. Доводът, че това пишело в свещените им книги е несъстоятелен. Дали повечето евреи вярват в подобни глупости. Твоят приятел май не вярва. Евреите, които аз познавам, също не вярват. Те противоречат на изречението в червено.

Да има и свръх ортодоксални евреи, но те са малцинство.

А що се отнася до какво пише в свещени книги, отвори и християнските (има голямо припокритие с еврейските) и виж за какви глупости се бесят, колят или убиват с камъни хората. Е и? Според твойте доводи за свещени книги, това какво говори за християните?

Та затова е нужна статистическа обосновка. Докажете, ти и Изумен, твърденията си. Ама не с единични примери. Вярвам разбираш защо те не могат да бъдат сериозни доказателства. Всеки може да дава най-различни примери.

Редактирано от Oberonbg на 29.07.09 21:38.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaйcти (просветлен)
Публикувано29.07.09 23:05



Ще го пробвам това с доматите


И левурда ще потърся, но силно се съмнявам, че ми казваш цялата истина. Въобще няма да се изненадам, ако в тая левурда има стрита човка на яребица или лиофилизирани неврони от калмари.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Oberonbg]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано29.07.09 23:22



Е, вече наистина ме ядоса!
Добре, намери ми ти статистика, намери и прочети свещената им книга Тора, виж къде пише, че са богоизбрани и че всички, освен тях са "гои", убеди се и тогава вече ще говорим нормално.
След като не вярваш, докажи, че не съм прав или, че лъжа.
Явно, не разбираш от дума...
Колкото до другите религиозни писания, доста съм поизчел, за да стигна до състоянието на тотален и убеден атеист.
В другите религиозни писания пишат всевъзможни идиотизми, от всякакъв вид и род, но единствено циганите и евреите го имат черно на бяло в религиите си. За циганите е трудно да се докаже, защото те и досега нямат писменост, поне официална.
Но за евреите е напълно доказуемо.
Като не ти се вярва, направи си труда, иди в някоя авторитетна библиотека и потърси Тората, дълбоко се съмнявам, че ще я откриеш, защото твърде отдавна е известно, че е почти апокрифна, но ти си направи труда.
Ако аз ти кажа, че в Библията пише "По делата им ще ги познаете" и ти цитирам точно мястото, където го пише, ти винаги можеш да заявиш "дай статистика, за да ме убедиш", при условието, че аз нямам абсолютно никакво намерение да те убеждавам. Така че, ако ти имаш нужда да провериш верността на нещо, бъди така любезен и си направи труда да провериш и докажеш, че аз или някой друг не говори верни неща.
Случайно да си чувал за "Презумпцията за невиновност", която е в основата на древното и съвременно право?
Аз не желая да ти наливам акъл в главата (за втори път ти го казвам, дано вденеш вече!), не желая да променям начина ти на мислене или информацията ти по някои въпроси.
Но, ако ти твърдиш, че не е вярно това, което говорим аз или Изумен, направи си труда да да ни обориш със "статистически обосновки,ама не с единични примери, защото те не могат да бъдат сериозни доказателства." (това са твои думи, нали...)
С твоите камъни, по твоята глава...
Хайде, докажи "статистически", че не сме прави.

Не чувстваш ли, че се излагаш?

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано29.07.09 23:30



"Честна скаутска!"
А левурда няма да намериш преди следващата пролет, не се мъчи...
Обаче... това, с лиофилизираните неврони... Абе, много ми хареса като идея...
Държиш ли много на авторското си право?
А към "това с доматите" можеш да добавиш и мъничко настърган лук, разбира се, ако няма да се целуваш непосредствено след похапването..

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Simplicissimus (homo simplex)
Публикувано29.07.09 23:53



Интересни неща научавам от теб, Сапиенс.
"Богоизбраността" на Евреите е общоизвестна, но това което каза за не-евреите, които според Тората били животни ме накара малко да се поразровя в книгите и интернета. Доколкото аз разбрах, за това не става дума в самата Тора, а в Талмуда и се отнася до фарисеите. Конкретната дума, с която те наричали "чужденците" (не-фарисеи) била "гер тошав", но не знам тя сама по себе си да е имала някакво друго значение.
Друг въпрос е, че дори ортодоксалните еврейски общности в днешно време отхвърлят подобни твърдения, което е съвсем номрално.
Относно циганите - признавам - съм абсолютен невежа и за пръв път чувам, че и при тях съществува митът за богоизбрания народ.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Oberonbg (ентусиаст)
Публикувано30.07.09 00:19



Абе аз ли не се изразявам, ти ли не четеш.

За последен път ти казвам. Не споря какво пише в Тора или Талмуд. Въпросът е колко тези хора вярват на тези неща. За това е нужна статистика, а не просто цитат. Т.е. не питам какво пише в книгите, а дали му се вярва на това. И какъв процент хора вярват на такива глупости.

А това за "гой", поне английската уикипедия не те подкрепя


Значението се е променило от "нация" до "не-евреин", gentile. Нищо чак толкова странно.

Останалото няма какво да го коментирам, особено предположението за невинност. Тук не става въпрос за това.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Oberonbg]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано30.07.09 02:27



Вече няколко пъти ти казах, че модерните евреи, особено в България, вече не са нито толкова, нито въобще религиозни, следователно ТЕ не вярват в това, ТЕ не се отличават по нищо от един нормален българин, освен по това, че принадлежат към друг, малцинствен етнос.
Но нито те, нито ние, се отнасяме лошо едни към други, ако изключим видиотени фашизирани елементи, които ги има във всяка страна.
(За съжаление, все още съществува огромна група видиотени комуни(сти)зирани елементи, заради която ще станем нормална страна най-вероятно след 200-300 години... Това просто между другото.)
Между другото, виж този линк
който ни най-малко не съвпада с някакво мое мнение или виждане по въпроса, но отразява различна на твоята гледна точка.
Ето ти и малко по-точен и интересен цитат , вече по-тясно по темата "гои-животни".
Ето ти и още малко .
Ето ти и още информация по въпроса, свързан с Талмуда като изява на високомерна и ненавистна към всички неевреи религия.

Със съответните източници, цитати и препратки.
Но да спрем дотук, защото трудно се разграничават пронацистки настроения от обективност, а аз не съм привърженик на фашизма точно толкова, колкото и на комунизма.
Тези неща, за които ти пиша ги знам от поне 15 години, а те датират от поне 5000 години...
Има едно сериозно преплитане между термините "гои-невреи-животни" и "гои-мъдри и озарени от езотерични знания хора".
Само да те помоля да не се опитваш да ме убеждаваш с данни от интернет енциклопедии, защото това е равностойно на това, аз да се опитвам да те убеждавам в нещо със статии от произволни жълти, червени или зелени вестници...
Както се казва "нищо лично" по отношение на енциклопедиите...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Редактирано от Sapiens на 30.07.09 02:33.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Oberonbg (ентусиаст)
Публикувано30.07.09 18:40



Погледнах ги тези страници, без тази от УНСС (иска регистрация). Ами как да ги приема за някаква чиста монета, като от писанията на Гр. Симов и тези в xnet.bg лъха такъв антисемитизъм. Особено тези в xnet.bg са така параноични, дори смешно параноични, явно породени от нацист.

Гр. Симов може да пише цитати, но без контекст нали разбираш е трудно да се говори. Дори и от 5-минутното разглеждане на един текст от Санхедрин 59а ми стана ясно как той не представя всичко, което го пише вътре. Представя неща от преди хиляди години като вековна непроменена истина. А и да не говорим как се упововава на примерно книги като Elders of Zion Protocols или каквото там и е заглавието, за които отдавна е доказано, че са фабрикации.

Радвам се, че не приемаш нещата от тези сайтове. Доста са крайни.

И последно. Тора изобщо не апокрифна. Това са първите пет книги от библията. Талмуд го има в интернет (намерих го и на иврит и на английски).



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Oberonbg]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано30.07.09 21:17



Да, бе, хайде да затворим този разговор, защото аз ни най-малко не съм нито антисемит, нито расист, нито фашист и никак не ми се водят разговори, които намесват по принуждение, дори и частично, такива елементи.
Както е известно твърде отдавна, истината е някъде по средата...
Особено, когато става въпрос за неща, за които двете противоположни страни (образно казано) дърпат чергата на темата така яко, че ще я скъсат.
Истината е, че съществуват т.н. Антиционистки протоколи и писаното в тях е факт. Истина е и че във всякакъв вид религия има екстремисти, има и овце, които вярват на всичко, има и съмняващи се и проверяващи всичко.
Аз отдавна имам изградено мнение и позиция по отношение на религиите като цяло и в частност, така че изобщо не ми се коментира или спори.
В позицията на Френската академия на науките съм...
В която преди твърде много години академиците са установили, че противоречи на здравия разум идеята за вечен двигател и са забранили на Патентното ведомство да приема и разглежда изобщо всякакъв вид патентни заявки за вечен двигател.
Та така и аз - всякакъв вид разговори за господ, бог, религия, църква, попщина и тем подобни мошеничества за мене са празна загуба на време.
Благодаря ти, че си поговорихме.

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaйcти (просветлен)
Публикувано30.07.09 22:25



мне, твое е:) Сега си представям как с пинсетки и скалпели отпрепарираш невроните на усмъртените молуски и ги занасяш за лиофилизация, за да може после да ги използваш в извратените си рецепти





Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано31.07.09 01:09



Най-напред ще пробвам само с поток от нервни импулси в маслена баня, поръсени само с малко черен пипер, пък после, ако ми се усладят, ще продължа...
Ми, какво да се прави, извратен съм си...

"Неназованите неща не променят смисъла си"


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.