Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:08 11.06.24 
Запознанства
   >> Адам и Адам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Изyмeн]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано28.07.09 19:40



Преди около две години ти казах:
"...според мен не си достатъчно компетентен да се изкаваш по антропологични върпоси.
Не твърдя, че аз съм, но смея да твърдя, че подценяваш социалната (културна) роля. Като аргумент ще посоча, че ако има някакви разлики в интелигентността, те ще са минимални, но етнографските (културологични) различия могат да бъдат много по-широки...."

Цялата дискусия тук:



Оттогава насам завърших два курса по междукултурно общуване и специализация по университетско преподаване в diverse classroom. Т.е., придобих допълнително теоретически и практически опит в работата с хора, с различен произход, културна и умствена настройка, и възможности.

Просто представа си нямаш колко си неук в тези среди, но иначе имаш готово мнение.
Интелигентността, например, е много тясно дефинирано понятие, ако си говорим само за IQ.

Не на последно място, успешността (в работата и живота) на един индивид има слаба корелация с неговия интелект, при хора нормално и високо АйКю, а голяма роля в социалната адаптивност на индивида имат и емоционалната му интелигентност и други фактори, които не се оценяват директно от АйКю теста, например: любознателността. От друга страна, отрицателни фактори в ранното детство водят до стабилни последствия през целия живот.


За да илюстрирам пълното ти непознание на материала - нека те цитирам:

"Ако двама преподаватели в университет имат дете, което се отглежда от трети лица заедно с дете на двата средностатистически родители от гетото [...] разлика между двете деца ще има, въпреки еднаквите условия." Моля те, запознай се с тази формула:
Статистически, ако пренебрегнем всички фактори на средата*,

IQ(children)-->IQ(average) + h^2[(m+f)/2-IQ(average)]

h -коефициент на наследство на интелигеността (0<h<1)
m, f - IQ на родителите

Средният коефицент на интелигнетност в покеленото на двама родители (IQ(children)), клони към средния коецифиент на интелигентност в тяхната популация, IQ(average).
*Разбира се, факторите на средата - нутриция, умствено стимулиране, стрес и т.н. също оказват сериозно влияние.

Но ти, драги, си прекалено сляп за тези неща - от години едно си знаеш, едно си баеш и цитираш чужди думи. Вземи се пообразновай, а?!


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от linjack на 28.07.09 19:46.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Изyмeн]  
Автор Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaйcти (просветлен)
Публикувано28.07.09 19:58



Расист, при това горд

Знаеш ли, хубавото е, че ти и подобните на теб все повече ще бъдете едно заглъхващо ехо от миналото, последната крепост на белия патриархат и хетеро варварщината.
И най-интересното при теб е, че въобще не подлагаш под съмнения разбиранията си, въпреки че говориш като абсолютен лаик по въпроса. Типичен балканджия Пак те питам - някога помирисвал ли си наука, не ми излизай с кухарските научно-популярни филмчета, които гледаш и от тях си съставяш мирогледа. А Уотсън си е говедо и това, че е един от откривателите на ДНК не му гарантира блестящ интелект. И той е умствено запечен и си изповядва подобни идеологии за превъзходство. В това има нещо дълбоко изкривено - замисли се какво те кара да се чувстваш повече човек от един циганин и по-малко извратен от един гей.
Естествено, няма да се замислиш.

Полигамията е разрешена в Ирак и Египет - смятам, че там ще паснат идеално нравите, порядките и разбиранията на обществото.

Ако попаднеш на един остров с гей, има вероятност да откриеш в себе си неподозирани дълбочини. Ама трябва да говориш по-малко, даже по възможност въобще да не говориш. Не искам да те обиждам, защото си ми симпатичен, но имаш разсъжденията на един средно интелигентен осмокласник, който чете по изключение и обича да поема сдъвкана информация, на базата на която си съставя възгледи и ги ограничава отвсякъде.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaйcти (просветлен)
Публикувано28.07.09 21:09



ЕЕЕх Сапи, колко си извратен. Кулинарно

Преставям си само как самодоволно а ла "Ханибал Лектър" с религиозно благоговение си правиш фрикасе от мозък на дива гъска (за тази цел събираш поне 100 глави на диви гъски). Истински кулинарен гений, при това изкушен от тъмните сили.
Аз вече не смея да влизам в твоя клуб, защото след историята с охлювите попаднах и на една история с телешка глава, обвита в шкембето на телето. От чист мазохизъм го прочетох. Интересното при теб е, че напълно се дистанцираш от обекта (в случая главата, която е мислила, мучала) и успяваш да я възприемеш като глина или парче плат, с който майсториш. Ей това аз просто не мога да си обясня, но няма да влизам в подробности. Хората сме съвършено различни.

И аз имам история с хайвер - бях хлапак във втори клас и имахме един съсед, който за мен винаги е бил олицетворение на ексцентризъм. Същият този е невероятно умен човек, но адски побъркан във всяко отношение. Той също събираше охлюви и си ги готвеше, освен това екстерминираше и костенурки, правеше всевъзможни гнусотии от мляна риба, рибни кожи, свински уши, крака и зурли (мда, носеха му ги като подарък). Раправял е истории колко вкусни са змиите и тем подобни.
Веднъж ме нави да ми намаже филийка с нещо "изумително вкусно". Отхапах несигурно и усетих странен вкус, нещо в стомаха ми трепна - не знаех какво ям, но ми се повръщаше. Като ми каза, че е хайвер - наистина повърнах. За мен хайверът е едно от десетте неща, които никога не бих ял. Тогава ми е първият и последният път. А който е луд да плаща по сто долара за лъжичка - да го прави

Иначе какви диети популяризираш - има ли нещо като за мен - елементарно, с малко труд и минимум продукти, по възможност да не изисква готвене Гледам да ям сурова храна, така, както е в природата. Keep it natural:)

Имайки предвид извращенията, които вършиш в кухнята и това, че правиш връзка между готвенето и секса, настръхвам като си помисля какви ужасии стават из твоите покои Не си прав за простата и елементарна храна - аз уважавам плодовете и зеленчуците, които ям и ги обичам - избирам ги с внимание и уважение , за мен те са символ на чистото и съвършеното - и знам, че с тях поемам част от божественото. Слънчевите лъчи, росата, минералните елементи - онова, което създава живот и вдъхва сила - го има във всяка зачервена и ароматна праскова. Това е храна, която те прави чист и щастлив. С вяка хапка поемаш първично асимилирани кванти от Слънцето, единственият Бог-първопричнител на живота. В храната ни има много красота! Сравни себе си, ядящ телешка глава и мен, ядящ приятно зачервена ароматна праскова-рожба на Слънцето и грижовните ръце на овощаря. Кой според теб се чувства по-щастлив - аз или ти?



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано28.07.09 21:49




Ха-ха-ха-ха, ставаш ми все по-симпатичен.
Само много интелигентен човек може да притежава подобен свръхприятен стил на писане.
Само не се възгордявай, мен.
Btw, току-що вечерях (настръхна ли ти косата?)...
С 3 с.л. обезмаслена извара, 1 ч.л. зехтин екстра върджин, 1 ч.л. сол от левурда и 3 големи домата. Всичко това миксирано с пасатор до гладка и безумно вкусна каша.
От детските ми години това е любимата ми храна през лятото.
но преди си позволявах да го правя в доста хард-вариант - с много овче сирене, плюс олио, плюс въпросните домати, настъргани на ренде. Доматите регулираха гъстотата на вълшебното ядене, затова понякога го правех гъсто, но много по-често почти с гъстотата на кремсупа или боза.
При това винаги придружено от пържени картофи, от които в последно време напълно съм се отказал заради пърженето.
Препоръчвам ти тази рецепта - с изварата, не вярвам да си толгова екстремно веге, че да не консумираш и извара...
Изпреварвам въпросът ти на кулинарно неграмотен младеж: "Какво пък е това "сол от левурда"? Споко, не е месен продукт, плод на извратения ми кулинарен мозък.
Това е една свръхприятна подправка, свръхнеизвестна при това.
Левурдата е вид див чесън с много фин и деликатен чеснов аромат и вкус, появява се рано напролет и си е сезонен зеленчук. Солта от левурда е смляна и объркана със сол левурда, изсушена на сланце и отново смляна до сол. Фантастичен аромат...
Ма-а-алко по известна е солта Самардала, която се прави от подобно растение по подобен начин.
Хайде, започнах да те зарибявам...
Препоръчвам ти усилено да се дърпаш, да твърдиш, че това никога няма да ти бъде интересно, за да имам поне малък стимул да продължавам със зарибяването...

"Неназованите неща не променят смисъла си"

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Sapiens]  
Автор Oberonbg (член)
Публикувано28.07.09 22:11



Добре де. Това за богоизбраността на евреите го пише и в християнските и в мюсюлманските свещени книги - в тези от стария завет.

То и за християните пишат да се убиват с камъни хора, които носят дрехи от смесени влакна.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Изyмeн]  
Автор Oberonbg (член)
Публикувано28.07.09 22:18



Сега нека не даваме пример с кучета, които специално са размножавани за агресивност, а и са възпитавани така. Дори питбули и булдози са доста мили при правилното възпитание.

И все пак хората сме различни именно защото преодоляваме инстинктите. Интересно, че първото изречение в статията, която даваш, е че е спорна. Много от колегите на Лин не приемат тази негова работа като меродавна. Не я цитирай като установена истина.

Практиката, практиката и какво доказвала тя май ми звучи като синоним на голи приказки.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Пaпa_Бeнeдиkт_шecнaй]  
Автор Oberonbg (член)
Публикувано28.07.09 22:35



Това за християните не е съвсем вярно. В Левит има доста и най-различни забрани на животинско месо или подобни комбинации. Като например миди, или не-нам си какви копитни. Имаше нещо за животни, които cheweth the cud (преживят). Или пък за готвенето на дете (козле?) в майчино мляко cooking a kid in its mother's milk.

Таквиз работи. И християните имат странни вярвания.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: linjack]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано28.07.09 22:53



Както казах възгледите ни по въпроса са напълно различни. Силно се съмнявам в обективността на съвременната наука по някои въпроси. Кажи ми сега честно, защо уволниха човека, имащ смелостта да изкаже открито възгледите си? Защото не е прав или защото истината е неудобна? Сам знаеш не по-зле от мен, че определени изследвания са табу. Също така ще те помоля да провериш колко негри са носители на нобелови награди за точни науки и да сравниш броя им с броя на белите. И последно, но не и по важност, ще те помоля да провериш и колко са жените носители на нобелови награди.

Това са фактите. Разумните хора градят теориите си върху тях.

"Аll our social policies are based on the fact that their intelligence is the same as ours — whereas all the testing [IQ and Standardized testing] says not really."



Ти може и да си завършил различни курсове, но и аз съм изучавал културна антропология. Смятам, че познанията ми в хуманитарните науки са на доста прилично ниво, а и няма как иначе, след като имам право да преподавам (след 2 месеца). Моята специалност е именно от хуманитарна, а като филолог съм длъжен да познавам в определена и останалите хуманитарни науки.
Не ми се е разминало без философия, религия, психология и история. За да разбереш едно произведение е задължително да навлезеш в духа на епохата, за да можеш правилно да го оцениш. Това значи да познаваш добре конкретното общество през конкретната епоха. От тази гледна точка имам по-добра професионална подготовка, по отношение културните особености на народите отколкото ти.
От друга страна познанията ми по химия са доста по-ограничени от твоите, поради което в областите, които не разбирам се въздържам от мнение.

И още веднъж ще повторя - аз нямам предразсъдъци.

Най-важното е невидимо за очите.

Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Изyмeн]  
Автор Oberonbg (член)
Публикувано28.07.09 23:17



Бе егати глупостите ръсиш. До коя година жените не са ги допускали в реномирани университети. Черните също. То нобелови награди не се взимат от въздуха. То и колко българи имат нобелови награди. Май един е. И той е евреин от български произход, напуснал страната на 7 години. То значи сме тъпи или по-малко умни от американците.

А Уотсън е направил расистко изказване, което няма научно покритие. Затова. К'во като е учен. Расист е. В думите му няма грам истина.

То и ти ако помислеше щеше да видиш колко са смехотворни твърденията ти за нобеловите награди.



Тема Re: Everyone's a little bit... racistнови [re: Изyмeн]  
Автор linjackМодератор ()
Публикувано28.07.09 23:21



Не отричам възможността да съществува връзка между генетичния фонд на дадена популация и средния коефициент на интелигентност...

Въпреки това, нека разгледаме твърдението:
Всички наши политчески действия се основавът на допускането, че тяхната интелигентност е същата като нашата -- докато всички тестове ( за коефициента на интелигентност и по Стандартизирания тест) показват, че това не е така.

Д-р Уотсън казва, че тестовете показват различна интелигентност сред африканските популации; в контекста на неговото изказване се има пред вид по-ниска интелигентност.
Нека приемем това твърдение за вярно; също така нека приемем, че интелигентността се обособява две групи групи фактори - генетични и на средата. Във втората категория включвам както пренаталните ефекти, така и факторите след раждането.

Д-р Уотсън не е направил контролирани изследвания за да докаже преимуществения характер на генетичните фактори. Нещо повече, добре известно е, че недохранването на майката и детето води до забавено и непълно развитие. За свединие, прочети за последствията от картофения глад в Ирландия; а в по-ново време - развитието на децата от Нидерландия и Дания, родени около времето на Втората световна война. В допълнение, паразитните, вирусни и бактериални заболявания могат допълнително да усложнят развитието на едно дете.
Къде влизат тези фактори в разсъжденията на д-р Уотсън.

А, и както казах вече - интелигентността не е най-важния определител за развитието на един индивид.


----
бял подпис на бяло поле



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.