Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:30 08.06.24 
Запознанства
   >> Адам и Адам
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Анкетатанови  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано22.06.09 16:56



предната с много правописни грешки..., за това пускам пак, извинявам, се за което



та...

като дойде време за паради и в медиите започва много да се говори за проблемите на гейовете и лесбийките. На мен ми прави впечатление, че особено в медиите се използват думи като хомосексуалист и хомосексуализъм, вместо хомосексуален и хомосексуалност. Какво е вашето отношение:


Обиждат ли ви думите на -ист и -изъм? Използвате ли тези думи?
Обиждат ме само, когато ги чуя в медиите, но не и от приятел
Винаги ме обиждат
Не ме обиждат, но ми звучат нелепо и неадекватно, тъй като знам, че правилните думи са хомосексуалност и хомосексуален
Толерантен съм и тези думи ми звучат неадекватно и за това не ги използвам
Звучат ми добре и дори с тях наричам приятелите си
Нямам такива приятели, но с тях наричам гейовете и лесбийките
Не съм толерантен/толерантна, педалите са си педали и точка
Толерантен/толерантна съм, но не желая да използвам политически коректен език, за това ги употребявам
Нямам мнение/безразлично ми e



Ако искате коментирайте своите гласове, за да знам, защо мислите точно така...въпросът ме интересува лингвистично.

Благодаря.







Тема Re: Анкетатанови [re: Vanilllaa]  
Автор ljove (може би познат)
Публикувано22.06.09 17:40



Честно казано, безразлично ми е.
В клуба сме обсъждали подобни теми, всяко едно понятие само по себе си може да бъде натоварено с някаква енергия- положителна или отрицателна, затова предпочитам да разбера отношението на използващия я, а не чисто семантично да гледам на "проблема".
Давах вече пример с "копеле"- широко ползвано обръщение към приятели преди време.
Аз свободно си ползвам думата "педал" към близки приятели, влагам в нея по- скоро закачката, както разбираш...



Прави каквото трябва, да става каквото ще...

Редактирано от ljove на 22.06.09 18:32.



Тема Re: Анкетатанови [re: Vanilllaa]  
Автор jaytee (познат)
Публикувано22.06.09 18:05



Аз съм между

3. Не ме обиждат, но ми звучат нелепо и неадекватно, тъй като знам, че правилните думи са хомосексуалност и хомосексуален

и

4. Толерантен съм и тези думи ми звучат неадекватно и за това не ги използвам

и гласувах за 3 макар че вече почва да ми писва и да ми става безразлично! :)



Тема Re: Анкетатанови [re: jaytee]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано22.06.09 18:08



хм, да, но...винаги промяна може да има в положителна насока



Тема Re: Анкетата [re: Vanilllaa]  
Автор Oberonbg (член)
Публикувано22.06.09 19:01



Гласувах за 3. Наистина смятам, че хомосексуалЕН е далеч по-приемливо от хомосексуалист от лингвистична гледна точка и се обиждам, когато хетерото отказват да спрат да използват хомосексуалист. Смятам го за голяма липса на уважение да настояваш да използваш думи, които другата страна не приема.

Та значи при първо използване иди доди, ама да настояваш да ги ползваш думите след като ти е направена забележка си е нагло.



Тема Re: Анкетатанови [re: Oberonbg]  
Автор Vanilllaa (L)
Публикувано22.06.09 19:47



yep, и аз имам същия опит, при това неприятен, за да не кажа болезнен

Редактирано от Vanilllaa на 22.06.09 19:47.



Тема Re: Анкетатанови [re: Oberonbg]  
Автор shallowgrave (lazygravedigger)
Публикувано26.06.09 22:15



оберон, искам да те питам дали разсъждавам правилно -
щом хомосексуалист не е коректно обръщение, то от това не следва ли, че и хомосексуализъм не е коректен термин? Т.е. щом правилното е хомосексуален, то не следва ли, че вместо хомосексуализъм би следвало да се използва хомосексуалност?
Какво мислиш?

Редактирано от shallowgrave на 26.06.09 22:16.



Тема Re: Анкетатанови [re: shallowgrave]  
Автор Oberonbg (член)
Публикувано26.06.09 22:25



точно така.



Тема Re: Анкетатанови [re: shallowgrave]  
Автор jaytee (познат)
Публикувано26.06.09 22:29



Извинявай, че отговарям преди него. Да, точно така е на български, хомосексуалност. Защото суфиксът -изъм се асоциира с идеология. А ние всъщност не сме партия и нямаме някаква обединяваща иделогия. Също думата хомосексуализъм дълго се е използвала като название на болестно състояние.



Тема Re: Анкетатанови [re: shallowgrave]  
Автор Sheharazade (1001 nights)
Публикувано26.06.09 22:35



значи има някои и то доста сериозни разлики в английски и български

за да не се връщаме в пред-историята и пан-ти-века ще започна някъде от 30те на миналия век

тогава започват сериозните дискурси върху хомосексуалността - както в чужбина, така и у нас, по-точно в русия, откъдето ще дойде терминологията, книгите и прочее неща

значи ние още преди комунизма имаме много силна руска интелектуална традиция у нас, заради славянския език...

това което се случва в английски с хомосексуаност - тази натовареност с медицински, сексоложки и всякакви други научни дискурси на отхвърлянето у нас, някак си, се случва по отношение на хомосексулист и хомосексуализъм

след 90-те на миналия век, при падането на комунизма идват новите дискурси на феминизма, изследванията върху пола и т.н., които директно изоставят горните и ползват преимуществено хомосексуален и хомосексуалност

това е добре, защото имаме два формални термина, които са необременени

в същото време гей у нас, особено в младото поколение почва д а придобива добър смисъл, положителен и позитивен, вероятно заради Азис, колкото и да не съм му свръх фенка.

не се случва същото с лесбийка. лесбийка все още звучи доста плашещо

на български и не е лесно произносим дори за някои

това е....тези неща могат много да се изучават и наблюдават. но езикът дава и отражение на това как мислим нещата, как мислим себе си и другите.

честно след като се разровичках повече има и доста по-гадни имена, които комунизмът ги е заличил (няма да повярвате, но все пак е така), така че плавно вървим към либерализация, но много бавно наистина...

естествено всеки иска да мисли себе си в хубавите названия и да не чува лошите...

наистина дори за мен това са много досадни и и аз не знам какви неща за изучаване , но докато чувстваш натиск и дискриминация дори в езика е някак ...

особено като съм свикнала на нормално говорене и четене по темата като чуя по тиви хомосексуалист и ми иде да хвърля телевизора през прозореца


Съжалявам, че си меня ника...толкова често, надявам с да успявате да ме разпознавате... :))))

Редактирано от Sheharazade на 26.06.09 22:44.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.