Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:58 21.06.24 
Запознанства
   >> Адам и Адам
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Едно вътрешно "Голямо четене"нови [re: lmperator]  
Автор Kurvoazie ()
Публикувано21.11.08 21:21



това, че си гай, определя ли какви книги четеш?

Моя случай е следният.
Когато открих в себе си отношение към книгите, отключването дойде вследствие обстановката в нашия дом.
Майка ми бе създала библиотека с томчета. Четеше и от библиотеката на съседката, и от своя приятелка - женки кръг със сходни интереси.
Пред мен се нижеха автори, разговори, книги. Чувах подмятания, винаги от приятелките на майка, с укор, защо не проявявам отшение! Тя, майка ми, не засягаше тази тема. Караше ме да мисля, че или проявява тактичност, или има нещо друго. Искаше ми се да говорим за книги, но... разговор никога не се състоя. Никога не попита, защо чета, защо толкова, къкъв е този интерес!Никой не ми обръщаше внимание. Какво върша бе мое занимание. Колко до късно чета или осъмвам, все едно не се случваше. Сигурно скрито са ме коментирали и са мълчали... Жалко че не се разбра това, което ме се случваше. Може и тактика да е имало..., ако е - да, успешна е била.

Пробивът стана толкова непринудено и случайно, че и до днес си спомням, как със съседката се засякохме на стълбите - всеки отключвайки своята вратата. Беше превъзбудена от намирането на рядка книга - 'Триумфалната арка', копие от поредицата 'Златни зърна'. Факка намиране не ме впечатли, а възбудата, целта да притежава различни копия. В него момент от мен се отскубна въпроса 'Какво би ми предложила...?'. Така обелискът проби. Проби в автори светове; местене в образи и техните преживявания.
По-късно, след изчитането на Кронин, през Цвайк - разказ в романа, осъзнах, че вече стиловите похвати, езикът, погледът към живота е интересно да се следи. Осъзнах как Ремарк описва случки и преживявания, и в абсолютно неочаквам момен прави синтез. С няколко думи хваща преживяното, вкарва го в едно изречение, което става ключова фраза, осмисляйки по нов начин казаното. Забелязах, че от четене на един автор, книга след книга, навлизаш до толкова в стилът, в самия светоглед, че може и мисленето да се повлияе.
Не останах подвластен.., но се усещах в свои води, добрият пират из лавиците.


Нашите как се появиха!
Стана през Д. Клавел. В 'Шоугн', покрай преживелиците, имаше едни моменти, в които си четеш за смисълът на самурайските отношения. От тях, някак съм се замислил... автор в коментар на мъжки отношения. С 'Цар плъх' и това текстче:

На онези, които бяха там и сега ги няма.
На тези, които бяха там и са живи до днес.
На него. И най-вече на нея.


уж казва нещо! В края на книгата, след пасажа който по-долу ще пусна, останах в размисъл как автор, евентуално с моя сексуалност, може да пише така, че да не го хванеш по секс. Минах и през мисли за мъжете писатели, за способността им да описват женската психика. Непроумявах, къде е в глата на писател познаването на жената в детайл! След време разбрах как живота дава познания, поглед. След любови и раздели (с мъже и жени), след търсене как авторите пишат, се ориентирах. От кой как пише, как намира мъсъл да види и рисува с думи, до лични опити, наместих за себе си представа.

Хетеро, гей, лезбиен, важно е качеството на текста, способността да бъда хванат. Доста писател ме закова без да са нобелисти.
Кога и как почнах да разграничавам, не знам. Със сигурност на Пруст мислех... този ще го гледам... по така. ;)

Целенасочено съм търсил наши автори. Исках им мисленето, исках да ги видя, да хвана, какво е другото в тях и как то се отразява или - не, на творбата. Няма разлики, напротив... открих сила, която... ме възгордя. Това отдавна... преди да има Дир, преди метролайфа, Прайд, кралските особи да прокарат образа на реалност в гей-живота.

Пускам обещаният текст.
Това все едно се е случило... вчера.

'Все повече мъже се осмеляваха да отидат на плажа. Но външният свят продължаваше да ги плаши и те с радост се връщаха в лагера. Един ден Шон също тръгна към морето. Слезе до брега с другите, понесъл в ръце някакъв вързоп. На плажа той се дръпна настрана и мъжете - до един почти, започнаха да се хилят и да подмятат закачки на сбъркания тип, който не искаше да си свали дрехите като всички останали.
- Ей, маце!
- Педи!
- Мръснико!
- Хомо!
Шон се отдалечи по брега и си намери едно по-закътано място далеч от надвикванията им. Смъкна късите панталони и ризата, сложи сутиен с подплънки, корсет и чорапи, облече най-хубавия си саронг, разреса си косата и грижливо, безкрайно грижливо се гримира. И тогава на плажа се изправи една млада жена, уверена в себе си и много щастлива. Тя сложи обувки с високи токове и пое навътре в морето. То я посрещна с нежност и дари покой на измъчената й душа. После, малко по малко, погълна дрехите й, тялото й, спомена за нея.'


'На него. Най вече на нея.' не надхвърля образът на цар плъх, защо да не е мотив!

Редактирано от Kurvoazie на 21.11.08 23:32.



Тема Re: Едно вътрешно "Голямо четене"нови [re: ljove]  
Автор Фьoн (анТиква)
Публикувано22.11.08 12:26



Сега чак намирам време да седна и да прочета какво четете. :)
Айрис Мърдок ми беше много любима преди 15-на години. Гледал ли си филма с Джуди Денч? Изключителна актриса.
А Агата Кристи четях в студентските си години винаги след сесия. Всъщност след сесия първо се заклевах, че вече никога няма да погледна нищо, което съдържа букви и после нарушавах обета с Агата Кристи. Обичах я заради въображението й и интригите, които заплита, естествено, но още повече заради атмосферата в повечето й романи - отношенията и "аромата" на малкото провинциално градче в Англия. Аз си падам малко англофилка, така че именно това ме очароваше.
А автобиографията й чел ли си? Толкова смело и пълнокръвно е живяла тази жена! Много обичам такива четива, от които да ти се доживее. Толкова се бях впечатлила, че кръстих един от папагалите си Арчи - на името на първия й съпруг, за да ми остане спомен от тази книга.



Тема Re: Едно вътрешно "Голямо четене"нови [re: mizrahi]  
Автор Фьoн (анТиква)
Публикувано22.11.08 12:31



Прачет - серията за Диска, цялата !

Хе хе, още един диско-маниак. Направо съм влюбена в Пратчет. Плаках, когато научих за заболяването му. Книгите му добавиха усещане за магия, за безкрай и за взаимносвързаност в светоусещането ми.



Тема Re: Едно вътрешно "Голямо четене"нови [re: ros2r]  
Автор Фьoн (анТиква)
Публикувано22.11.08 12:35



Абсолютно съгласна за детските книги. В дъртежна възраст прочетох призазките на Туве Янсон и останах очарована. Като малка никога нямаше да ме впечатлят. "Мето Пух" също се чете по един начин на 10, по друг на 20 и по трети на 40.



Тема Re: Едно вътрешно "Голямо четене"нови [re: lmperator]  
Автор Фьoн (анТиква)
Публикувано22.11.08 12:43



това, че си гай, определя ли какви книги четеш?

Добър въпрос. Това и се опитвам да разбера. Във всеки случай това, което прочетох дотук потвърждава представата ми за гейовете като за хора с изострена чувствителност и голяма култура.



Тема Re: Едно вътрешно "Голямо четене"нови [re: Фьoн]  
Автор ljove (може би познат)
Публикувано22.11.08 18:10



Не съм чел автобиографията и, исках да си остане с ореола мистерия, с който са обвити и книгите и. Иначе съм гледал филма за живота и- загадъчното и изчезване за няколко дена...
Не съм гледал филм по Айрис Мърдок, по кой роман и е- "Дете на думите"?

Прави каквото трябва, да става каквото ще...

Редактирано от ljove на 22.11.08 19:17.



Тема Re: Едно вътрешно "Голямо четене"нови [re: ljove]  
Автор Фьoн (анТиква)
Публикувано22.11.08 19:24



Филмът е за самата нея - "Айрис". Много ти го препоръчвам. :)

Редактирано от Фьoн на 22.11.08 19:25.



Тема Re: Едно вътрешно "Голямо четене"нови [re: Фьoн]  
Автор ljove (може би познат)
Публикувано22.11.08 19:36



Гледал съм го, естествено! Грабващ!

Прави каквото трябва, да става каквото ще...


Тема Re: Едно вътрешно "Голямо четене"нови [re: ljove]  
Автор ros2r (1 филер)
Публикувано22.11.08 23:29



ОУ ,вече си грабнат, така ли?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.