Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:15 04.07.24 
Запознанства
   >> Адам и Адам
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема [18+]Безопасен ли е сексът...  
Автор platinum_boy (Защото мога!)
Публикувано17.02.06 02:11



Безопасен ли е аналният секс(за пасивния)? И колко пъти трябва да се прави на месец, че да нямаш физиологични промени/проблеми?
Малко срамно, ама все пак питам...Ако преди време си бил пасивен, колко време трябва да измине, че като отидеш на лекар хирург и се наложи да те гледа, да не разбира, че са те чукали?
Благодаря на всички разбиращи!

Мога да вдигна слон с една ръка,
но откъде да намеря слон с една ръка?!


Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: platinum_boy]  
Автор desired (послушко)
Публикувано17.02.06 03:46



Не мога да се изкажа компетентно като лекар, но:

1. Аз правя секс поне по 3 пъти на седмица и досега съм нямал някакви проблеми...
2. Мисля, че лекар не може да познае дали са те чукали, или не, освен ако нямаш някакви разкъсвания...

Съблечи моя страх и за грях дай ми таен знак...


Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: platinum_boy]  
Автор martyrМодератор (fallen)
Публикувано17.02.06 10:03



Можеш и всеки ден да правиш секс и да нямаш проблеми. Ако не си предразположен към хемороиди и спазвате добра хигиена с момчето ти, единственото което трябва да направите е прилична подготовка за "отпускане" (сещай се - гел и пръстче).

А съвета ми е: Тъкмо напротив - НЕ КРИЙ от доктора, че си правил секс.



Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: martyr]  
Автор platinum_boy (Защото мога!)
Публикувано17.02.06 20:10



"Здравейте, докторе! Нещо ме боли коремът. Аааа...каква е тази ръкавица...какъв е този вазелин, давайте без него - няма да е нужен...защо ли? Ами казаха ми да ви кажа, че ме чукат редовно"...дааа, как ли пък не!

Мога да вдигна слон с една ръка,
но откъде да намеря слон с една ръка?!


Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: platinum_boy]  
Автор Trifun (палав)
Публикувано18.02.06 15:17



platinum_boy, в профила си си написал че си студент ...
Хмм, студент, който си мисли, че като го боли корема, доктора му бърка в задника с ръкавица и вазелин ???
Честно казано, въпросите, които задаваш, повече подхождат на едно 10-12 годишно хлапе, отколкото на един студент !!!
"Безопасен ли е аналният секс" - баси ...
Не, никак не е безопасен!
Направо си е убийствено опасен, мене ако питаш!
И хилядите (да не кажа милионите) хора, които го практикуват редовно, изобщо не мислят за здравето си - те са си самоубийци...
Така че - недей да опитваш.
Ами я си представи следната ситуация : Влиза ти прашинка в окото. Отиваш ти на очен лекар, той (естествено) вади ръкавиците и вазелина (нали се сещаш, че прашинките в очите се вадят най-лесно през ануса ? Щото като ти бръкнат в гъза и очите ти се разширяват ...) и като разбере че си го слагаш отзад ? - малииии, срам, срам ...


Можеше да бъде и по-зле. Можеше да вали ...


Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: Trifun]  
Автор Kurvoazie (оставащ)
Публикувано18.02.06 15:49



Да ти кажа, поста ти към Платинум бой, го схващам като - "Ти ли ще говориш така на Мартър?" или (ама искренно не го вярвам) вид добронамереност...

Както на Кондор, така и на него не адвокатствам, а и на всеки бъдещ ник който ще подкрепя. Не, че те не могат сами да си се бранят, а просто лошите практики... не ми допадат. Не съм критерии... за тези неща... ама като ми доскучее и нямам бизнес задължения... ръцете ме засърбяват.

Ние гейовете си се знаем и разшифроваме бързо..., нали? Е, на тъмно по форумите... нали не е мястото да се напудрим с ниско качествене пудра или с бракувана. Май нищо не се постига ако размаваш пръст на друг... гей! В случая, идейката на Мартур си е доста плоска в дълбочина.... Искренно звучи, ама доволно е ...., според мен. Значи, отиваш при доктора и търсиш начин да му кажеш, че си гей и, че ползваш ануса си за.... секс и айде докторе помогни нещо... Е, много бравурно действие.
Ами я си прадстави, че лекаря е човек като Петербио... съзнаваш ли какво ще отношение ще му се случи...?

Много ми се иска, поста ти да е лош опит да си оригинален.




Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: Kurvoazie]  
Автор Trifun (палав)
Публикувано18.02.06 16:21



Kurvoazie, схващай поста ми както намериш за добре и си вярвай в каквото искаш. И на мен ми се искаше да вярвам, че знаеш кога да спреш и няма да бъдеш на всяко гърне - мерудия, но ... не би !
Написал съм го на български, постарал съм се да е що-годе грамотно - кой разбрал, разбрал.
Доста хора ти казваха че пишеш неразбрано и несвързано, а ти си продължаваш в същият дух...
Твоите постове съм се отказал отдавна да ги чета, така че, ако занапред смяташ нещо да ми отговаряш - не се хаби, спести си 800-1000 удара по клавиатурата - така ще има по-малко износване и ще "живее" по-дълго.

Можеше да бъде и по-зле. Можеше да вали ...


Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: Kurvoazie]  
Автор ..:: Oziris ::.. (Immortal)
Публикувано18.02.06 17:03



Какво според теб ще му се случи, ако лекаря е Петербио?
Би ли отговорил с нормални изречения, не с многоточия... С тях става трудно четенето...



127.0.0.1 - there is no place like home...

Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: Trifun]  
Автор Kurvoazie (оставащ)
Публикувано18.02.06 17:39



Доста хора ти казваха че пишеш неразбрано и несвързано, а ти си продължаваш в същият дух.

Не знаеш колко слабо ме вълнува какво мислиш. Не знаеш, колко пъти ти чета постовете и се поизчервявям от неудобство, че има гейове като теб... ама си мълча...
Ти си от по-старите гейове тук и написаното е в унисон със старите практики.
Давай смело.
Един от последните ти постове е като изповед.
Хубаво е човек да пише подробно и с мерак.
Давай смело.

пп
И трябваше да измислиш нещо по оригинално. Повтаряш изтъркани неща, клишета . Да реагираш в такава ситуация така е обикновенно от някакво неможене.

Редактирано от Kurvoazie на 18.02.06 18:01.



Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: Trifun]  
Автор [bbourgas] (restate)
Публикувано18.02.06 17:42



hahahahahaha




Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: Kurvoazie]  
Автор [bbourgas] (restate)
Публикувано18.02.06 17:48



в повечето случаи постовете ти ме учудват
и този път извади смислов шедьовър



Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: ..:: Oziris ::..]  
Автор Kurvoazie (оставащ)
Публикувано18.02.06 17:53



Явно, най-важните 2-3 поста не си ги прочел.
Иди и разрови архивите и обърни внимание какво му е мнението за гея.
Напъни се да рабереш посланията му и индиректните внушения.
За личните му проблеми какво мисля, можеш нашироко да се информираш.

Изкарай някой курс по Българска граматика. Там ще ти обяснят `що е многоточие и употребите. Ако не можеш, ще ти препоръчам точни книжки/учебници.

Редактирано от Kurvoazie на 18.02.06 19:04.



Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: Kurvoazie]  
Автор ..:: Oziris ::.. (Immortal)
Публикувано18.02.06 18:00



Благодаря за разясненията.
Познавам Петербио от около 7 години - затова исках да те питам теб какво мислиш по въпроса. Постовете съм ги прочел - бъди сигурен.

Курс по българска граматика няма смисъл да изкарвам. Мисля, че достатъчно добре знам нещата.
Според мен - писаното с толкова многоточия не е от най-препоръчителните в граматиката на която и да е писменост. Все едно говориш с недомлъвки.




127.0.0.1 - there is no place like home...

Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: ..:: Oziris ::..]  
Автор Kurvoazie (оставащ)
Публикувано18.02.06 18:10



бъди сигурен.

Сигурен съм и в това, че приемаш действията и мненията на П. като правилни. Е, много жалко.

Все едно говориш с недомлъвки.
Е такаво употреба не бях срещал из теориите на граматиците, ама може и да съм пропуснал това което ти си чел.

Та, едно многоточие е и начин да спестиш на някой точната дума. Например, (....)='тъпичко'.



Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: Kurvoazie]  
Автор ..:: Oziris ::.. (Immortal)
Публикувано18.02.06 18:18



Къде съм казал, че ги приемам като правилни?

Не си срещал определението, защото не си прочел началото на изречението - "Според мен".
Иначе благодаря за разясненията, никога не бих се досетил, че е нещо подобно. Btw, в такъв случай от това което пишеш - спестяваш прекалено много думи. Кажи си го направо - просто и ясно.



127.0.0.1 - there is no place like home...

Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: ..:: Oziris ::..]  
Автор Kurvoazie (оставащ)
Публикувано18.02.06 18:56



Къде съм казал, че ги приемам като правилни?

Опс, извинявай!
Видях, че липсва изрично уточнение и е трябвало да допусна още неща, като например, че можеш да комуникираш в Нета и нормално. В смисъл - не си като болшинството.

Какво направи той. Показа гей живота като клоака в която живее нащо като човек(разбирай гей). Всичките му действия произлизаха заради нещо непостигнато в миналото в този форум, виждах и лични проблеми. Но основно реакцията му я схващам като ответен удар по гейове (не всички) след мойте борби (заедно с други гей) да се покаже тактично, че би-тата които агресират тук си имат свой проблеми с които гей няма нищо общо.

Кажи си го направо - просто и ясно.
В началото, когато прописах нямаше неразбиране. То се появи, когато си станахме несимпатични с Приньо.
Вероятно пиша по различно, не директно. Е няма да си сменя стила, абсурд. Когато е нужно - казвам директно. А и не виждам смисъл да се нараняваме. Истината често ти идва като студен душ. Живота ни е достатъчно суров, та да бъден и ние, един спрямо друг, сурови, нападателни. Това го схващам като отпушване на негативна енергия образувана от хетеро действителност. С близък човек - нищо не спестявам. Но на никове из нета... много ми е просташко. А и си падам по изискания изказ, стилното, както писането отсърце - независимо от стила.



Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: Kurvoazie]  
Автор ..:: Oziris ::.. (Immortal)
Публикувано18.02.06 19:05



Благодаря за разясненията.

Ще преправя в такъв случай израза - "Кажи си го направо - просто и ясно" на "Кажи го просто и ясно."
Не че не ти се разбира, но го правиш, хм, прекалено често това с многоточията.

Стила ти е изискан, но едно мое мнение - "Тук не е нужно чак толкова изискано. Може и с прости думи да кажеш същото. По ще си разбран."





127.0.0.1 - there is no place like home...

Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: ..:: Oziris ::..]  
Автор Kurvoazie (оставащ)
Публикувано18.02.06 19:52



По ще си разбран.

Ей Богу, не ми е велико важно всеки да ме разбира. Често отправям послания чрез постове до някой друг, до по-широк кръг и ниво хора. И виждам, че успявам. Не от мегаломания или нещо подобно. Достатъчно съм поживал и хубаво, и лошо. Чел съм толкова много по гей въпросите, че изкристализират изводи, мнения. СТигнал съм до положение при което напипвам от къде се пукат нещата при нас гейовете в БГ. Опитвам се да помогна. На един да помогна все си е нещо, за мен. Подхода ми е от малкото към голямото.

Сигурно си чел репликата ми, че прав текст за прави гънки. Когато се понапъна, май се получава, ама не ми е точно после.
Благодаря ти за съвета, приемам го добронамерен и полезен.
Явно не ме схващаш като дървеняк.

пп
Хайде да си говориме за секс... (за мъже) Дал съм си почивка от сложните тематики.

Редактирано от Kurvoazie на 18.02.06 19:56.



Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: Kurvoazie]  
Автор ..:: Oziris ::.. (Immortal)
Публикувано18.02.06 20:11




Така да бъде!

Тук оставям темата на по-добрите от мен в това



127.0.0.1 - there is no place like home...

Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: ..:: Oziris ::..]  
Автор Kurvoazie (оставащ)
Публикувано18.02.06 20:21







Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: [bbourgas]]  
Автор Kurvoazie (оставащ)
Публикувано18.02.06 20:28



в повечето случаи постовете ти ме учудват
и този път извади смислов шедьовър


Това пък не го бях видял. Голям пропуск.

Вероятно си Бибо (ББургас).
Че не се класирам в твойте класации сигурно ми е минус...
Че не съм те питал какво да пиша и как, сигурно пак ми е минус.

А, че нямам причини да се напъвам да те удовлетворя, едва ли ми е минус.




Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: Kurvoazie]  
Автор [bbourgas] (restate)
Публикувано18.02.06 22:41



Вероятно си Бибо (ББургас)
невероятно но съм аз/то си пише/

тия +-ове и - нуси, не ги разбирам. обясни ми за какво си ги споменал, но ако може кратко.



Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: [bbourgas]]  
Автор Kurvoazie (оставащ)
Публикувано18.02.06 23:08



Ами темата е за '[18+]', та не ми е ясно какво молиш!



Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: Kurvoazie]  
Автор [bbourgas] (restate)
Публикувано19.02.06 00:01



говоря за тези плюсове и минуси дето си ги изредил ти.
моля защото съм учтив, но не се безпокой, това не е константно, мога и да псувам



Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: [bbourgas]]  
Автор Kurvoazie (оставащ)
Публикувано19.02.06 00:24



мога и да псувам

Много ме о'безпокои'!

Айде, давай, псувай!



Тема Re: Условнонови [re: platinum_boy]  
Автор peterbio (peter25reloaded)
Публикувано20.02.06 16:00



Здравей, опитах се да намеря по-обективна информация в интернет за отговор на въпроса ти, но това се оказа доста трудно !
Ако под "физиологични промени/проблеми" имаш предвид невъзможността за задържане на фекалиите, широко разпространеното мнение в медицинските сайтове е, че честия анален секс, когато се прави с достатъчно лубрикант и при бавно, постепенно проникване, не може да бъде причина за разхлабването на сфинктера. Има статистически значима причинно-следствена връзка между хората, страдали от запек и тези, които впоследствие имат разхлабен сфинктер и не могат да "задържат" - поради което повечето лекари правят извода, че не големият брой отделни актове, а голямата ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ на всеки един акт поотделно може да доведе до разхлабване на сфинктера на пасивния партньор с течение на времето. Като подкрепа те посочват факта, че както след дефекация при запек, така и след продължителен акт сфинктера на човек остава известно време без тонус, тоест не може да се съкрати волево, и ако тези събития се повтарят често, това може да доведе до постоянна липса на мускулен тонус на сфинктера.
Извод №1 - май "бързите" активни партньори са за предпочитане :)

Ако пък под "физиологични промени/проблеми" имаш предвид различни нацепвания, фисури и др. изменения на сфинктера (които е по-вероятно да бъдат забелязани от хирурга, отколкото горното) - тези микроразкъсвания се получават само при рязко проникване и недостатъчно смазка - те НЕ минават , когато се получат - остават за цял живот, подобно на белезите по кожата, и ако са доста, гледката не е приятна (няма да ти показвам сайтове, на които има такива гледки). Ако си се научил да се отпускаш и активния партньор поне "в началото" на акта не е много "напорист", е много малко вероятно такива изменения да се получат.
Ако все пак нещо те заболи, СПРИ ! Болката е много древна защита на тялото и коментари на активния ти партньор от типа "ако ме обичаш, ще изтърпиш" не би трябвало да са аргумент да не слушаш тялото си.
Извод №2 - използвай много, ама МНОГО смазка :) А "грубите игри" - понякога могат да бъдат нещо много хубаво, но пък много хубаво не е на хубаво.... :)

Надявам се, че все с нещо съм ти бил полезен :)



Тема Re: Ами я си прадстави, че лекаря е ...нови [re: Kurvoazie]  
Автор peterbio (peter25reloaded)
Публикувано20.02.06 16:30



Ако лекаря е човек като мен, ще постави диагноза съобразно наличната информация за проблемите и симптомите на съответната болежка и няма да го интересува пациента му хетеро ли е, гей ли е, бисексуален ли е,независимо от пола .

Ако обаче лекаря е човек като Kurvoazie и види, че сфинктера на пациента е по-разхлабен, ако пациента е мъж, ще започне да пърха с крилца, да му поднесе шоколадови бонбони, ще му каже "Ооо, ти си от Нашите". След това ще ще му изнесе една дъъъълга и безсъдържателна беседа за Съзаклятието на Лошите бисексуални и Незнаещите мястото си лесбийки срещу Обикновения Многострадален Български Гей (ОМБГ) [Кurvoazie, думи като "Обикновен" и други, които в мъжки род, единствено число завършват на -ЕН , а не на -ЕНЕН (като например "Временен") се пишат с ЕДНО "Н", преди да съветваш някой да отваря граматиките, направи го първо ти, че ставаш тъжно-смешен!!!], след което вероятно ще предложи на ОМБГ свирка , ей-така, за по-точно поставяне на диагнозата, а после в рецептата ще предпише "Йод, йод му е майката !". Ама не бил наясно от какво е болен пациента, ама симптомите нищо не му говорят - няма значение, нали е ОМБГ, йод ще му помогне, НЕПРЕМЕННО ще му помогне - йод на всичко и за всички помага, та на ОМБГ ли няма да помогне, ама ха....

Ако пациента е жена, ще я постави в стъкленица с надпис "Неидентифицируем обект, нужна е консултация със специалисти по систематика" и ще я затвори в шкафа. Да стои там и да чака, кво да й обръща внимание - тя кур няма.

Тъй де.



Тема Re: Ами я си прадстави, че лекаря е ...нови [re: peterbio]  
Автор Kurvoazie (оставащ)
Публикувано21.02.06 04:03



Беше много глупаво да предположиш, че това не ми е ясно:
[Кurvoazie, думи като "Обикновен" и други, които в мъжки род, единствено число завършват на -ЕН , а не на -ЕНЕН (като например "Временен") се пишат с ЕДНО "Н", преди да съветваш някой да отваря граматиките, направи го първо ти, че ставаш тъжно-смешен!!!],

Когато изучавах английски, за да мога да си превеждам професионалната ми литература, учителката (частна), след разходка през няколко системи реши, че очакванията ми за този език са в учебника The Verb in the Structure of English (Димитър Спасов). Покрай него, като естествен продукт на образователната ни система, се наложи подробно да наблегна и на българскака граматиката което ми достави истиско удоволствие. Така стигнах до доста неадекватни и остарели граматични правила. В търсене на логиката защо е точно така в английския, намирах и причини, в българския да окривам неща, които не са ми точни. Едно от нащата с които не съм съгласен е споменатото от теб правило за двойното -нн-. Смятам, че 'фино', трябва да си изписва 'финно', също и 'обикновен' - 'обикновенно'. Заради благозвучието, а и защото така ги изговаряме. Това, естествено, важи и за много други правила. Ако друг път срещаш в мой текст нещо в разрез с правило, приеми, че съм против правилото.
Тъй като на друго място не мога да си позволявам тези волности, тук го правя. Зябелязал си отдавна, че Нета раздвижи българския, разчупи го, и процеса няма да спре.
Останалите ти писаници, не са ми интересни. Въпреки, че подхождам с внимание към всичко. Съжалявам!



Тема Re: Ами я си прадстави, че лекаря е ...нови [re: Kurvoazie]  
Автор peterbio (peter25reloaded)
Публикувано21.02.06 10:00



В такъв случай, Kurvoazie, когато занапред срещнеш нечие друго неграмотно писане или недотам "добро" като твоето разбиране на употребата на пунктуационните знаци, си представи, че съответния човек също споделя нагласата "Ако друг път срещаш в мой текст нещо в разрез с правило, приеми, че съм против правилото." и не го критикувай за правописа му. Че иначе създаваш двойни стандарти. Айде със здраве.



Тема Re: Ами я си прадстави, че лекаря е ...нови [re: peterbio]  
Автор Kurvoazie (оставащ)
Публикувано21.02.06 16:00



Пак без да помислиш за реалността си писал.

Никога не съм обръщал внимание на правописа с цел да уязвя. Тази практика я приемам като вид селски прогресирал манталитет, безплодна дребнавост. Напротив, писал съм друго, че е важно какво искаш да кажеш като останалото, лично за мен, не е велика грешка. За това и подкрепих Кондор (и други отдавна). Има жаргонен изказ, но по същество, за мен е точен (че той не ме разбра... не е фатално). Даже на няколко пъти казвах, че точно напипва ситуациите. Един път постъпи конюнктурно - негов проблем.
Забележи и друго, подкрепя някой, той после почне да се *сира. Е, никой не е съвършен, както и аз. Елементарно, проявявам търпимост, като изсквам от себе си повече.

Менторския Приньовизъм, Трифоноския си уличен капацитет си го запази за лична позиция, а не ги пльоскай като правило. Дойният стандарт го бъркаш с гъвкавост, маркиран на колянце, покрай кебапчета, вероятно

Айде холън!



Тема Re: Ами я си прадстави, че лекаря е ...нови [re: Kurvoazie]  
Автор Varna_boy (Защото мога!)
Публикувано21.02.06 17:48



peterbio,
страшно много ти благодаря за отговора ти. Ти даде единственият (заедно с първите някоко поста) отговор на въпроса ми - всичко друго бе стандартнате гледка - този казал нещо на другия и това отваря последователна реакция от типа "ама виж аз колко съм умен, а пък ти колко си посредствен...ти не можеш да пишеш двойно "н"...ама аз съм умен и знам английски...ама ти не си логичен...".
Благодаря ти за отговора, хубави неща пишеш, за които съм ти благодарен. Значи много смазка, дълга предигра и кратък акт (може би!) ще разрешат проблемите.
---
Това, че съм студент и се чудя за някои неща, не ме приравнява на някой 12-13 годишно дете. Все пак благодаря за мнението!


Мога да вдигна слон с една ръка,
но откъде да намеря слон с една ръка?!


Тема Re: Ами я си прадстави, че лекаря е ...нови [re: Kurvoazie]  
Автор prinyo ()
Публикувано21.02.06 18:08



Като дипломиран филолог мога да ти кажа, че проблемите ти с българския език не са само на пунктоационно, но и на семантично ниво.
Но говорейки за пунктоация - има хора, изучавали езика с десетилетия, които не си позволяват да откриват неща, "които не са им точни".
За да изчистим нещата започваме по ред. Правописът и правоговорът на съвременния български език могат да се разделят на книжовен и диалектен. В този смисъл- човек или пише и говори правилно (според книжовната норма) или не.
Законите в Книжовния български език се определят от Института по български език към БАН чрез издаваните от него академичен речник, академична граматика и т.н. Това, което пише там е закон за всички - то е норма с която всеки се съобразява и кото всеки изучава (например в училище). Дали нещо е остаряло, дали има място или не в книжовния език, се решава от Института по български език.

Да вземем например "учителствУВа" - глаголите,които се пишеха с "УВА " бяха част от книжовния съвременен български език въпреки, че наставката се беше изгубила в разговорния език и много хора роптаеха срещу нея. Но отпадането й стана факт едва след като Инстутът реши така.

Сега много хора роптаят срещу пълния член например. Сигурно и той рано или късно ще изпадне от правописната норма така, както е изпаднал вече при правоговорната (в говоримия книжовен съвременен български се използва само кратък член). От друга страна след изчезването на падежите членуването е единственият граматичен начин да се изразяват субектно-обектни отношения (пълният член означава субекта - сиреч инфинитив) и не вярвам, че ще се намери сериозен филолог, който да се застъпи за това.

Що се отнася до 'обикновен' - 'обикновено', тук езиковата логика е подобна на 'старЕц'-'старци' (отпада Е-то). Промяната се дължи на промените с еровете, случили си в "средно-българския"- силните ерове са се вокализирали (ь->е, ъ->[ звук ъ ]), а слабите са изчезнали. Ако на някого му е интересно мога точно да покажа какво и как е станало.
Тоест правилото за двойното НН има своята причина и обяснение в историята и естественото развитие на българския език. Тогава, когато хората, които се занимават и изучават езиковото развитие сметнат за необходимо правилото да изпадне от книжовния език, тогава всеки ще може да си го пише както му звучи.

Разбира се всеки българин е носител на езика и има право да го употребява по начина по който му харесва. Може да купува "хлеб и млеко", да казва "него го" и т.н. Тъй като всеки знае и използва някъква - позната нему разговорна форма - говор, диалект или наречие.
Но всеки трябва да има предвид, че другите хора го оценяват освен по всичко останало и по изказа, който използва. И употребата на некнижовни форми на обществени места най-често води до неодобрение. Това се отнася както до говоренето, така и до писането. Без значение какви опрвдания и тези е изградил за себе си някой, писането в публични места, несъобразено с нормите на съвременния български книжовен език означава само едно - неграмотност.



Тема Re: :)нови [re: Varna_boy]  
Автор peterbio (peter25reloaded)
Публикувано21.02.06 21:43



Споделям това, че всеки, независимо от възрастта си, не трябва да се срамува да попита, когато не знае нещо. Аз самия го правя редовно и макар, че понякога изглеждам "глупав" в очите на другите, съм се убедил, че е по-добре да съм "глупав" в момента, отколкото незнаещ завинаги :)



Тема Re: Ами я си прадстави, че лекаря е ...нови [re: prinyo]  
Автор Kurvoazie (оставащ)
Публикувано22.02.06 00:50



Тъй като 'не се страхувам да бъда себе си', което е и твое верую, не схванах какво се опитваш да ми кажеш!

Много ясно казах, че САМО тук си позвалявам да пиша както смятам, че ми е.... точно, означаващо, че съм предвидил и си поемам пасивите.. Как ще го приемеш ти или който и да било съм приел предварително, че е без значение. Твоята загриженост за моето реноме в АиА, се явява съмнителна. Но, все пак благадаря(!), без да те възприемам за Владко Мурдаров, защото не ме изненада с нещо.(забеляза ли след последната запетая чие правило използвах?)

Аз използвам Нета за да си развдижвам българския език, ти ме пращаш в БАН да питам дали мога да пиша по некнижовни правила, `щото авторитета ми ще страда. Ами, вземи и прати целия Нет в БАН, това е на ред да направиш. А, ако не те послушат, погрижи се и направи нетска сказка по правопис, а и по правоговор. Вкарай ги в нормата и после чакай развитие на българския език.

Аз казвам, че не приемам нещо от сега действащите правилата, ти ми разправяш какво било с пълния/краткия член, който 'Сигурно ... рано или късно ще изпадне от правописната норма така, както е изпаднал вече при правоговорната...'
Сам казваш, че наставката '-ува' с 'руптаене' е паднала, а не ме нареждаш в графата на руптаещите срещу нещо друго непрактично.
Чудя се, как не се обърка да ме сложиш в графата на българите, които допринасят за отпадането на нещо, което е отново непрактично! Ама аз не се чудя, пописвам си. Виждам, че си тъчеш 'червен килим', правиш си 'корони' с мерак да стигнеш до ореолче и крилца, стъкмяваш си нови 'кортежи' за... то ще се изясни. Е, нищо ново!

И още много малко.
СТранно, защо разговорния език, а вече и нетския, като двигател и определящ вдижението на мозъците в БАН, в мое лице е равен на 'неграмотност'! Няма да е лошо моя нетски вариант на писане, като мъничка част от двигателите, да го пратиш на академиците. Това ти усилие по-би имало полза отколко да ме "напътстваш" как тук, в АиА да пиша.
Изобщо, отново се правиш на полезен там където няма смисъл.

пп
Та си пописах пак с цел да си видя мислите подредени в текст. Сега да не вземеш да ми отговаряш.
Ако съм атакувал чуството ти за охрана на българската книжнина с моите лични правила, ако семантичното ми ниво те наскърбява и 'разгневява', дано се размина с последно четене на мой пост. Не желая да 'омесвам' изисканите ти мисли, макар, че познавам добре "изискания" ти стил.



Тема любопитно ми енови [re: Kurvoazie]  
Автор WebMister (event handler)
Публикувано22.02.06 11:09



Какво е несъгласието ти с думата 'роптая' и каква естетика те накара да я пишеш с 'у'?
Просто любопитство...


[edit] Sorry за офтопика, но темата и без това отиде на кино, а ми стана интересно [/edit]

Carry your past in the rooms of your heart
And you'll never he empty of love when you part

Редактирано от WebMister на 22.02.06 11:10.



Тема Re: любопитно ми енови [re: WebMister]  
Автор php* (ангелче)
Публикувано22.02.06 12:05



имам идея - може да е заемка от народното творчество - "ти му говориш, оно рУпа ли рУпа"



Тема Re: любопитно ми енови [re: WebMister]  
Автор Trifun (палав)
Публикувано22.02.06 18:15



Несъгласието му с думата "рУптаене" е същото, каквото е несъгласието му с думата "Оплашил" в административната тема на 10-та страница !
Kurvoazie, брато, заедно с учителката по английски (и то, забележете, ЧАСТНА ! - тук "лирическият герой" се мъчи да внуши на читалеля че не е кой да е, разполага със достатъчно средства и може да си позволи дори частна учителка) е трябвало да си вземеш и една по български - изобщо нямаше да ти е излишна !!!
Когато имаш високо самочувствие е редно то да има поне мъничко покрие ...

Можеше да бъде и по-зле. Можеше да вали ...


Тема Re: любопитно ми енови [re: WebMister]  
Автор Kurvoazie (оставащ)
Публикувано22.02.06 18:29



Простото любопитство, защо ли..., го асоциирам с нещо 'просто' и нисссшо, като нямам нужда да се задълбочавам! 'рУпането' не ми е приятно да ме препраща към селссското, респективно - манДалитетно.

Неприятно ми е, че ще маркирам това от Приньо*:

'..след като радуваш токова..'

'..функциониране на Джемини засегат периода..'


`Що такива орнаментики на дипломиран фололог и приятелчета да забелязвам, като УуууслУжливо ги подминавам!

Безсилието често го свързвам със септична интелектУална импУтентност.
Какъв ли е сега случая! В същност, част от тъмния спектър на човешката просЛОЙка ме омазва. х-), ама ще се оправя.
Нищо лично!

От кого да се 'засЕгам'? Чии 'раДуваници' да приема за капацитетни?





Тема Re: Една мощна филологическа...нови [re: Kurvoazie]  
Автор peterbio (peter25reloaded)
Публикувано22.02.06 19:44



Абе спри се бе, човек ! Във всеки следващ твой постинг правиш нови и нови правописни грешки - направо се смайвам колко много претенциозност и "гейщина" лъха от написаните ти локумено-вафлени безсмислици, и как в същото влагаш толкова съдържание, колкото има в един захарен памук - изглежда ВАЖЕН, ГОЛЯМ, РОЗОВ, НАДУТ, но тежи толкова, толкова малко.... Септичната интелектУална импУтентност, за която говориш ти, точно в теб е толкова силна в нито един от всички форумци, които досега съм чел в АиА

И да, има дума "радувам" и тя се пише точно с У, но не - "в същност" не се пише така, а слято.
Ай със здраве!



Тема Еднанови [re: peterbio]  
Автор Sam (сини очи)
Публикувано23.02.06 00:56



Сещаш ли се за детската игра-песничка: "Балонът се надува, надува, надува... Надувайте момчета, да стане на парчета... Бууууум!"
~2354e74e8458564854845



Тема Re: Еднанови [re: Sam]  
Автор Varna_boy (Защото мога!)
Публикувано24.02.06 01:30



Вие се побъркахте напълно...

Мога да вдигна слон с една ръка,
но откъде да намеря слон с една ръка?!


Тема Re: любопитно ми енови [re: Kurvoazie]  
Автор WebMister (event handler)
Публикувано24.02.06 09:51



Въпросът ми беше искрен - тъй като някъде беше написал че когато се разминаваш с правилата имаш специални причини. Плявата, която изсипа в "отговор" ми отговори - явно не е имало такава. Не ми се занимава повече.
Бон Курвоаяж

Carry your past in the rooms of your heart
And you'll never he empty of love when you part


Тема Ти си бил наистина зле!нови [re: Kurvoazie]  
Автор jism (39/би)
Публикувано24.02.06 15:03



Понякога не се замислям над правописните грешки.
Сега се посмях, после ми стана тъжно.
Ти си бил наистина зле, Kurvoazie!



Тема Re: [18+]Безопасен ли е сексът...нови [re: platinum_boy]  
Автор jism (39/би)
Публикувано24.02.06 15:16



Спокойно!
Отговарям ти съвсем професионално. Българският лекар в нито един учебник не е информиран "как ЗЕЕ дупето на един пасивен хомосексуалист". Това си е чиста проба махаленски хумор. Анусът на всеки човек наистина изглежда съвсем индивидуално, така както всеки идивид е различен от останалите.
На второ място - нито един студент по време на упражнения,когато е учен да гледа анус и разните ФИСУРИ / нацепвания /, същите никога не се са свързвали с анален секс . Пак от махаленския хумор битува фразата "на тоя му е скъсана ХАЛКАТА". Наистина няма такова нещо, ама никъде!
Наистина, може да има някакво разкъсване в хода на полов анален акт, но това са МИКРОразкъсвания. Те едва ли биха впечатлили някой лекар, освен ако той не е ПРОКТОЛОГ.
За твое успокоение, те в България като призната специалност са на брой точно фаталното 13.
И понеже ми хареса това което писа Петербио и знам колко харесва Чудомир, ще приключа с едно : "-Аз не съм от тях, како Сийче!"



Тема Re: Ами я си прадстави, че лекаря е ...нови [re: prinyo]  
Автор Гpифoн_Kpивoycт (Rex Coeli)
Публикувано24.02.06 17:19



Браво, просто върховно!:)) Моите поздрави за това мнение:))
Ако ми разрешиш само малка забележка, която в никакъв случай не искам да изглежда по някакъв грозен начин - субект=подлог, не инфинитив.
А дали не е хубаво, за по-силно подчертаване, да се споменат и остатъчните падежи в Новобългарския книжовен език? Като кого и някого (винителен) и кому и някому (дателен), които хората като че ли никога през живота си не са срещали...




Тема Re: Ами я си прадстави, че лекаря е ...нови [re: Гpифoн_Kpивoycт]  
Автор prinyo ()
Публикувано24.02.06 23:15



субект=подлог, не инфинитив.

Всъщност субект=подлог=инфинитив
Субект (в този случай) е термин на семантично ниво.
Подлог е термин на синтактично ниво.
Инфинити (в този случай ) е термин на граматическо ниво.
Общо взето подлогът е субектът в изречението и винаги е в инфинитив.
За остатъците - нормално е да не изчезнат падежните отношения напълно. Така както не може да изчезне напълно (все още) бившето двойнствено число и сега се е "маскирало"като бройна форма (за която също доста хора май не са чували) - домат, два доматА, кило доматИ



Тема Re: Ами я си прадстави, че лекаря е ...нови [re: prinyo]  
Автор Гpифoн_Kpивoycт (Rex Coeli)
Публикувано25.02.06 14:46



Ееее, недей така, деее... Тамън яко бях започнал да ти се кефя. И ти сега ще ми обясняваш, че съществителните (подлозите в случая, субектите) имат инфинитив! Срам!!! Инфинитив имат само глаголите. В български това се изразява с "да правя", "да ходя", "да давам" и т.н.




Тема Re: Ами я си прадстави, че лекаря е ...нови [re: Гpифoн_Kpивoycт]  
Автор prinyo ()
Публикувано25.02.06 16:30



Мдам, малко съм се поздухал от бачкане напоследък. Да се чете "именителна форма" навсякъде във постовете ми вместо "инфинитивна".
Идеята беше, че субектът - подлогът, е винаги с пълен член, което е един вид заместител на именителната форма, а другите падежни форми са "наследени" от краткия член.
Извинявам се за ужасно грубата и ужасно тъпа грешка!

В момента съм склонен да се съмнявам в себе си, но все пак си мисля, че в българския език инфинитивната форма на глагола е равна на тази за 1 лице ед. число - "правя", "ходя", "давам" и т.н.



Тема Офтопик - граматически справкинови [re: prinyo]  
Автор Гpифoн_Kpивoycт (Rex Coeli)
Публикувано25.02.06 18:10



Да, това вече е друго! Естествено, че подлогът е винаги в номинатив (именителен падеж), а прякото допълнение (обектът) е в акузатив (винителен падеж), непрякото в датив и т.н.
Колкото за другото - не си прав. В българския просто няма как да изкажеш инфинитив без представка "да". Малък пример. Да вземем глагола "искам" (СТБГ хотяти, със сег. осн. "хощ-" ). Този глагол във всеки един език (мисля си, поне за индоевропейските със сигурност) изисква сказуемо в инфинитив. Нали така? Е, ами ти как казваш "Искам правя нещо-си" или "Искам да правя нещо-си"?
И ще ти кажа защо е с "да". Защото в НБГЕ няма отделна форма за инфинитив, както е имало в СТБГ (въпросната наставка '-ти', която руснаците нагло-нагло употребяват и до ден днешен.) И не можеш да изкажеш инфинитивен модус на глагола без нея, защото съвременния ни инфинитив е просто "да" + съответното спрежение на съответния глагол във съответното време, лице и число.
Не се притеснявай, случват се какви ли не грешки. В час по латински съм виждал как някой спряга думичката "роза", вместо да я скланя. А в гръцки съм виждал едно лице да степенува ойкос, ойкотерос и ойкотатос. С други думи "къща", "по-къща" и, естествено, "най-къща".



Редактирано от Гpифoн_Kpивoycт на 25.02.06 18:12.



Тема Re: Офтопик - граматически справкинови [re: Гpифoн_Kpивoycт]  
Автор prinyo ()
Публикувано25.02.06 19:56



Хм, нямам никаква граматика под ръка, а и в Интернет никъде не намирам изяснен въпроса с инфинитива. Но намерих следното, което изяснява дадените от теб примери за да-конструкции:

1.2. “Да” като елемент на съставно глаголно сказуемо.
В този случай “да” заема позиция след глаголи като мога, трябва, бива,започвам, продължавам, спирам и др. подобни, традиционно определяни като модални или фазови (въпреки че съществува и мнение те да бъдат смятани за самостойни глаголи.
Напр:
Не мога да дойда на кино.
Трябва да дойдеш утре.
Утре ще продължа да чета.
Кога ще спрете да говорите?
Не бива да говориш така.


Интерпретация на да-конструкциите в Опорната фразоваграматика
Кирил Симов и Сия Колковска
Проект Бултрибанк
Лаборатория за лингвистично моделиране, ЦЛПОИ,
Българска академия на науките


Има посочени и няколко други случаи на използване на да-конструкции. Когато мога тези дни ще проверя в някоя граматика или ще се обадя на ИБЕ да ги питам - и без това от известно време имам за тях и друг въпрос - "20 цифрови фотоапаратА/И?"

<edit>И като сме се заприказвали за тези неща, не мога да се стърпя да не ти задам любимата си синтактична гатанка - в "Яде ми се пица"- "пица" каква част на изречението е?</edit>

Редактирано от prinyo на 25.02.06 20:08.



Тема Re: Офтопик - граматически справкинови [re: prinyo]  
Автор Гpифoн_Kpивoycт (Rex Coeli)
Публикувано25.02.06 20:19



Да, точно така е! Модалните глаголи в индоевропейските езици изискват инфинитив! А той при нас е да-конструкция. Или иначе казано - в българския език няма истински инфинитив, има заместителна да-конструкция.

А иначе няма нужда да се обаждаш. Правилният отговор трябва да бъде 20 фотоапарати. Макар че нито един българин не би го казал така.
Ще ти кажа защо.
Като изключим случаите за среден род, когато -а е окончание за множествено число, при мъжкия род нещата стоят така:
"-а" е наставка за множествено число идваща от бившия дуалис, т.т. двойнствено число. Тоест - казва се един фотоапарат, но два фотоапарата;

"-и" си е наставка за множествено число, за всякакви неща, които са повече от две на брой, т.т. три и повече.

По същата причина поради която думата уста всъщност не е е женски род, ами си е чиста плуралиа тантум - едни уста. Защото имаме по две устни. И от там нататъка три, четри, пет, ..., хиляда усти.
Или врата, макар че сега вече е правилно една врата, преди не е било. Било е също плуралия тантум, защото вратите са имали две крила. И за това - едни врата.
Предполагам, че логиката ти е ясна. Тоест - ти всъщност си учил старобългарски, нали? Доколкото знам всички в Българска Филология го учат. Няма кЪ.

Но пак да отбележа. За думата фотоапарат, поне разговорно, отдавна наставката за дуалис е станала наставка и за плуралис. Така че като нищо може да се окаже, че е правилно да се казва "20 фотоапарата". Въппреки че това е в разрез със законите на българската граматика.




Тема Re: Офтопик - граматически справкинови [re: Гpифoн_Kpивoycт]  
Автор prinyo ()
Публикувано25.02.06 20:40



Мне, тук имаме различия във възгледите

в българския език няма истински инфинитив, има заместителна да-конструкция.
Продължавам да смятам, че инфинитивната формана глагола = 1л. ед.ч., но все пак ще го проверя тези дни.

"-а" е наставка за множествено число идваща от бившия дуалис, т.т. двойнствено число.
"-а" е окончание за бройна форма [

]
И ако е "20 фотоапарата" е ясно, че е "а". Съществителното след числителни и наречия за количество винаги е в бройна форма - без значение дали става дума за две, три, пет, сто, няколко и т.н.

По времето, когато бачках в PC World имахме спор с коректорката за промяната, която става, когато между числителното и съществителното влезе прилагателно - "20 цифрови фотоапарата/и". Според мен това не трябва да се отрази на бройната форма и тя трябва да се запази (сиреч "а").



Тема Re: Офтопик - граматически справкинови [re: prinyo]  
Автор Гpифoн_Kpивoycт (Rex Coeli)
Публикувано26.02.06 17:03



Виж, това може и да е така. Но произхода на множествено число с окончание -а за м.р пак е ясен - от дуалис.

Колкото до инфинитива - 1л.ед.ч., сег.вр. (разбира се) е основна форма на глагола, не инфинитив, не бъркай понятията. ние превеждаме инфинитивните форми на чуждоезичните глаголи с основните форми на нашите такива. Инфинитива обаче в езика (реч и писменост) се употребява с да-конструкция (макар че не съм сигурен дали мога да го нарека и конструкция, знаеш какво имам предвид).


- Моят блог

Тема Re: Офтопик - граматически справкинови [re: Гpифoн_Kpивoycт]  
Автор prinyo ()
Публикувано27.02.06 13:14



Основната форма на глагола е инфинитивната - 1 л. ед. ч.
Макар и произлязла от старото двойнствено число в съвременния български бройната форма вече се е разпространила при всички случаи на отбелязване на количество.



Тема Re: Офтопик - граматически справкинови [re: prinyo]  
Автор Гpифoн_Kpивoycт (Rex Coeli)
Публикувано27.02.06 15:50



Извинявай, но грешиш. Инфинитив и основна форма на глагола са две различни неща.

Пример с глагола "имам":

Основна форма на глагола: "(аз) имам"
Сегашен (деятелен) инфинитив: "(да) имам"

Колкото за бройната форма - прав си, съгласявам се немедлено.


- Моят блог

Редактирано от Гpифoн_Kpивoycт на 27.02.06 15:52.



Тема Re: Офтопик - граматически справкинови [re: Гpифoн_Kpивoycт]  
Автор prinyo ()
Публикувано27.02.06 16:06



Какво значи "(деятелен) инфинитив"



Тема Re: Офтопик - граматически справкинови [re: prinyo]  
Автор Гpифoн_Kpивoycт (Rex Coeli)
Публикувано27.02.06 16:24



Това е т.нар. infinitivus praesentis activi
Глаголите имат инфинитив не само в сегашно време:)


- Моят блог


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.