Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:53 09.06.24 
Запознанства
   >> Адам и Адам
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема НОВА ТЕМАнови  
Автор Cлaв (справедлив)
Публикувано18.08.05 09:34



Здравейте!

Имам един въпрос към Вас. Нали нищо не разбирам от тематиката на Вашия клуб. Та, реших да питам. Най-малкото, защото не ме е срам да го правя и не чувствам угризения, ако задаваният въпрос на някого се види тъп и безмислен, нали Martyr?

Та, преди няколко дена станах свидетел на нещо в Пловдив, което ме накара дълбоко да се замисля. Какво видях - пред Джумаята, в центъра на града, опънати палатки, гейове и лезбийки раздават листовки. Аджаба, не се срамувайте да си признаете какви сте.

Веднага питам и се надявам да получа отговори без ирония, подигравки и прочие отношение.

Защо някой изобщо трябва да "рекламира" своята ориентация? Защо трябва да се парадира с нея. Бъди си гей, бъди си лезбийка. Защо го показваш явно? Защото е модерно? Защото искаш да се откроиш? Или искаш да бъдеш известен?

Аз, например, не парадирам с моята сексуална ориентация. Да, харесвам жените. Слабост са ми. Но никога не можеш да ме видиш да се мляскам някъде с някоя по оживени места, паркове и др. Не защото ме е срам или имам комплекси. НЕ! Всичко е много просто - приемам, че това е нещо крайно лично, което не трябва да се вижда от другите. То си остава само за мен и нея.

Защо слагаш кожени дреги от глава до пети? За да покажеш съпричастност? И защо? Кому е нужно това?

Все въпроси, на които едва ли някой може святно да ми отговори. Е, можете да се опитате поне


Поздрави,
Станислав



Тема Re: НОВА ТЕМАнови [re: Cлaв]  
Автор martyr (fallen)
Публикувано18.08.05 10:40



Пак стигаме до обществените стереотипи Станислав. Не е модно да си обратен и да - лесно е просто да си бъдеш такъв. Онези симпатични момчета и момичета пред Джумаята се борят за приемане - не се "фукат" с ориентацията си.

Мене няма да ме различиш от "нормален" (а какво е нормален) човек на улицата. Аз съм от така наречените "прикрити" ... нерядко ще ме видиш и в женска компания. Няма да ме видиш да мляскам никого по обществени места - независимо мъж или жена.

Въпрос на нагласа е. Някой хора са екстровертни - показват се, общуват. Аз предпочитам домашния комфорт С партньора.

Ако не наглееш и не обиждаш - виждаш става и нормален разговор с "обратните".

Редактирано от martyr на 18.08.05 10:41.



Тема Re: НОВА ТЕМАнови [re: Cлaв]  
Автор pensif (замислен)
Публикувано18.08.05 10:57



Защо ли?

Ами ти си точен пример за отговора на тези "защо". Защото има много хора, които не са информирани и които като теб може би си задават въпроси. Едва ли момчетата и момичетата от палатката са насилили някого, но пък ако беше отишъл на тях да зададеш въпросите си, може би щяха да ти обяснят подробно и с усмивка. За това са там.

Ето сам забеляза досега, че има доста неща по темата, които не са ти ясни. А си интелигентен човек, който има претенция да е информиран и да има висока обща култура. Представи си колко още много такива хора има като теб, и с по-ниска култура, и съвсем незапознати, на които са насадени някакви стереотипи относно хомосексуалните хора и за които "педалите" са хора като Евгени Минчев и Азис. Е, понеже това касае нас, а ние най-добре знаем какви сме, мисля, че е нормално да има информационна кампания по темата, за да се направи опит да се обясни на по-голям кръг от хора, че хомосексуалността не е заболяване, че хомосексуалните хора са хора като всички останали и е нормално да имат правата на всеки гражданин в Република България.

Стига с това "модерно"... повтаряш го от няколко дни... Нима мислиш, че всички тук сме хомосексуални, щото е модерно? че думите на Gary, да речем, (които ти сам оцени) са просто литературно есе? хора, които спекулират и се възползват с комерсиални цели от всичко, дори и от страданията на пострадалите по наводненията наскоро, има всякакви... Би трябвало да си даваш сметка за това... А хомосексуални хора винаги е имало. Единственото модерно в случая е толерантността - това е, с което младите хора днес са/сме модерни.

Колкото до парадирането, което засягаш, ами тия момчета и момичета в палатката да не би да са правили секс на площада? или са се целували, та да ги видят всички, като маймунки на сергия? ние също не обичаме парадирането, никой не го обича, но тоя въпрос с парадирането е доста субективен. Ти може да не обичаш да целуваш жена си/приятелката си на обществено място, но аз всеки ден виждам хетеросексуални двойки, които го правят - ето и тази сутрин на спирката момче и момиче се целуваха. Усмихнах им се. Ти би ли им направил забележка, че парадират? А ако бяха момче и момче?

Обичаш да провокираш - къде умело, къде не... После не се сърди, когато не ти хареса някой отговор. Особено когато започваш да питаш с думите "Все въпроси, на които едва ли някой може святно да ми отговори". Докато подхождаш така, трудно ще стигне до теб някой отговор.

А, и още нещо, без заяждане: пише се леСбийка, това за общата ти култура. Не за друго, ами е обидно да претендираш да си запознат с материята и да си компетентен да даваш мнения по нея, а да не знаеш дори как се пише конкретно понятие.

Vivre mes differences ou sauver les apparences?


Тема Re: НОВА ТЕМАнови [re: martyr]  
Автор Cлaв (справедлив)
Публикувано18.08.05 11:47



Не съм наглеел, Martyr.

Дори първите две мнения не бяха наглеене, а просто пара или възмущение.

За какво приемане говорим?

Значи ли, че аз ако изневерявам на жена ми, а тази постъпка никак добре не се приема от обществото - да кажем от пуританите, трябва да опъна палатка в центъра на Пловдив и да убеждавам хората, че в изневярата няма нищо лошо.

Точно това визирах - сексът и ориентацията е нещо крайно лично. Простичко казано - не съсредоточавай вниманието върху себе си.

И за кой ли пореден път казвам - всякакъв може да ми стане приятел и събеседник, стига да не показва през цялото време превъзходство.

МИР?


Поздрави,
Станислав



Тема Re: НОВА ТЕМАнови [re: pensif]  
Автор Cлaв (справедлив)
Публикувано18.08.05 11:55





забележките си приемат.

1. Пишем си един друг и никой не желае явно да прочете мнението да другия. Говорих за парадирането по принцип. Когато видя двама млади - момче и момиче, на които езиците едва ли не изскачат извън устата.. извинявай, ама не ми става приятно. Пак казвам, това са лични неща. Какво показваш? На кого показваш нещо? Или вече толкова ти се иска, че не можеш да почакаш 3 минути.

2. Относно Евгени и Азис - точно за такива става дума. Пък и хетеро да си - като вземеш да прекаляваш с говореното за цени, гаджета и прочие благинки - не е приятно на фона на тая бедност в страната.

3. Зависи какво разбираш под провокация. Понякога именно заради провокацията се раждат добри отговори. Нали трябва да провокираш някого да мисли. Казвам го и на теб - дори и да съм правил нещо такова, не е било с лоши помисли.

4. Относно леСбийката - благодаря, че ме поправи. В тълковния речник, който имам, са записани поне 200.000 думи. Съгласи се че е нормално да не зная как се пише дума, която използвам веднъж на 3 години. Иначе имам спомени за някакъв остров ЛЕСБОС, така че наистина не ми е простено като се замисля



Тема Re: НОВА ТЕМАнови [re: Cлaв]  
Автор нopтвeн (зачеркнат)
Публикувано18.08.05 11:58



Предполагам, че става въпрос за "Пинк поинт"-а на "Джемини" (който всъщност е тъмносиня шатра. Мисля, че можеш спокойно да зададеш въпросите си там, наживо, и да получиш ясен отговор. Може също да разгледаш въпросните листовки по-подробно.

Аз ги посетих, когато бяха тук в София.

Не разбирам как си видял в материалите им това, за което пишеш тук. Във всеки случай ето какво видях аз.

Различните хора имат в различна степен нуждата и необходимостта техните близки и/или приятели и/или роднини да знаят за ориентацията им. Човек трябва да вземе мерки за тези нужда и необходимост, когато те тежат. Понеже тогава те са проблем. Понякога проблемът е вътре в човека, понякога -- в хората около него, но най-често е разпределен и вътре, и вън. Така че ако се налага, трябва да се вземат мерки, а част от тях често е да се каже на определени хора.

Не става дума за "реклама" или "парадиране".

Например, при мен се налагаше да споделя с майка си. Това бе необходимо най-вече, защото тя държеше да знае какво става с мен, защо страня от нея и не казвам с кого и къде излизам. И защото, както тя сама каза, "една майка трябва да знае това". Аз разбира се не разпростирам това твърдение върху всички майки и го схващам като "аз искам да знам, ако синът ми е гей". Е, тя вече го знае. С което се премахва напрежението и ние отново можем да общуваме усмихнати, спокойни, без да се притесняваме и без да се лъжем.

Хората обаче трудно преценяват (1) ДАЛИ именно казването ще помогне с нещо и (2) след като се преценили дали би помогнало, не знаят КАК да го направят. Е, аз някакси съм се справил, и други около мен са се справили, но във всеки случай нужда от помощ има и за двете неща. Как обаче ще постъпи реално човек, в крайна сметка опира до самия него. Листовките могат само да му помогнат да се разбере по-ясно в себе си, те не натякват окончателно решение.

После, ти изтъкваш, че предпочиташ целувката или милувката с любимия човек да остава само между теб и него, да няма свидетели. В това разбира се няма нищо лошо, но ти не си единствен на света. Има много (хетеро)двойки, които се държат нежно (държат се за ръце, целуват се) един към друг дори когато са сред други. Много от тях не го правят за демонстрация, те просто се обичат и искат да се държат за ръце. Това няма нищо общо с публиката.

Хората понякога трудно схващат, че поведението на другите не се върти около тях. Една милувка на обществено място не е демо за околните; околните са случаен свидетел на проява на обич, която дори не им влиза в работата. Ако някой възприема подобни неща у околните като "демонстрация" и "навиране в очите", то вероятно има някакъв проблем със себе си, който е добре да разреши.

Един вид -- ти харесваш да не показваш, хубаво. Други харесват поне за държането за ръце и целувката за здравей, да не се сдържат дори сред хора. Никой от тях не пречи на другите, така че това са равноправни гледни точки.

И така, щом има хетеродвойки, които спокойно могат да се държат за ръце, защо да не могат да го правят и хомодвойките, ако това им харесва? Те на никому нищо не натрапват. Никому не пречат. Ако някой го смята за демонстрация, нека потърси решение на проблема си.

За кожените дрехи.

Първо, за малцина гейове кожените дрехи са начинът да покажат, че са гейове. Второ, кожени дрехи се носят от кого ли не (рокери например). Трето, какво те касае теб кой как е облечен? Светът не се върти около теб, никой не ти пречи да ходиш както си искаш, то си е за твоя сметка. Ако някой ходи иначе, то си е за негова сметка. Какво те бъркат другите сметки?

Ако някой тръгне гол по улиците, има си полицаи, които ще го приберат на топло за нарушение на обществения ред. Без изобщо да се интересуват мъж ли е, жена ли е, гей ли е или не. И това е прекрасно.



Тема Re: НОВА ТЕМАнови [re: нopтвeн]  
Автор Cлaв (справедлив)
Публикувано18.08.05 12:10





не съм чел какво пише в листовките, не съм го и твърдял

попрочетох във вестниците какво имало вътре, но честно казано не съм се задълбочавал...



Тема Re: НОВА ТЕМАнови [re: Cлaв]  
Автор нopтвeн (зачеркнат)
Публикувано18.08.05 12:14



> За какво приемане говорим?

> Значи ли, че аз ако изневерявам на жена ми, а тази
> постъпка никак добре не се приема от обществото
> - да кажем от пуританите, трябва да опъна палатка
> в центъра на Пловдив и да убеждавам хората, че
> в изневярата няма нищо лошо.

Ако искрено вярваш, че в изневярата няма нищо лошо и смяташ за важно другите да го проумеят, и можеш да намериш енергия -- защо не?

Работата е там, че точно за изневярата трудно се съчетават тези неща.

Проблемът не е че нещо си не се приема от обшеството. Обществото не приема убийството, но никой не се опитва да го популяризира, нали?

Проблемът е, че изневярата и убиството се смятат за "нещо лошо" с ясно измеримо основание (накърнява се човешки живот), докато държането за ръце не пречи никому.

Ако имаш нещо против държането за ръце, имай го против без значение на пола на държащите се за ръце. Но тогава въпросът ти изобщо не е гей-специфичен (не че няма място тук, просто обсъждането минава в друга плоскост)



Тема Re: НОВА ТЕМА [re: Cлaв]  
Автор нopтвeн (зачеркнат)
Публикувано18.08.05 12:20



> попрочетох във вестниците какво имало вътре,
> но честно казано не съм се задълбочавал...

Т.е. в момента обсъждаме нещо по-отвлечено от каквото и да е реалност :-)



Тема Re: НОВА ТЕМАнови [re: Cлaв]  
Автор нopтвeн (зачеркнат)
Публикувано18.08.05 12:32



> Защо някой изобщо трябва да "рекламира" своята ориентация?
> Защо трябва да се парадира с нея.

За парадирането и рекламирането вече отговорих.
В следващите въпроси обаче има една тънкост, която ми се иска да подчертая, понеже ми се струва съществена за рабирането

> Бъди си гей, бъди си лезбийка. Защо го показваш явно?
> Защото е модерно? Защото искаш да се откроиш?
> Или искаш да бъдеш известен?

Представи си, че виждаш момче и момиче се държат за ръце -- честа гледка по улиците.

Те дали правят това защото е модерно? Или защото искат да се откроят? Или защото искат да бъдат известни?

Смятам, че те го правят по същата причина, по която го правиш самият ти когато си насаме с момичето си. Само че ти имаш някаква задръжка да хванеш момичето си за ръка пред други. И си щастлив така. Тя нямат тази задръжка. И са щастливи така.

Те не ти налагат техния дух на поведение. Защо искаш ти да наложиш своя на тях? Разбирам, че го смяташ за "естествен", но те също смятат своя за "естествен".




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.