Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:49 22.06.24 
Запознанства
   >> Адам и Адам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Думи които...нови [re: Gnomeo]  
Автор SamМодератор (сини очи)
Публикувано01.03.05 22:47



Не можем да постигнем вътрешна свобода, ако не разберем, че се намираме в съвсем реален затвор. Нито да разберем, че сме в затвор, ако се отъждествяваме с него. А мнозина се превръщат в свой собствен затвор и в затворници на самите себе си...

Човек се ражда почти изцяло вътрешно свободен. Само около една четвърт от него е запълнена от атавизми, наследственост, расова памет и най-различни физически и психически характеристики. Ако се абстрахираме от тях, за интелекта и чувствата остават цели три четвърти. Това пространство им е предостатъчно, за да се разгърнат напълно, стига да им разрешим...

Обратното на свободата, разбира се, е затворът. Нещата много отрано се объркват. Възпитанието, което ни дават родителите, обществото, училището, различните философии, религията и моралът, замесва непорочните три четвърти по рецептите на действащите социални системи. Животът си тече, около вътрешната свобода се заплита мрежа от измислени норми, появяват се мними примери за подражание, Азът се раздробява на множество малки „Аз-ове", в повечето случаи подправени или бледи копия на истинския.
Именно тогава човек се превръща в свой собствен затвор. И най-вече в загадка за себе си. Азът става неоткри-ваем. Отклонява се от магистралата и поема по пътища, които не водят заникъде. Отговорът, който сме могли да дадем на живота, остава неизречен или се деформира под натиска на всевъзможни безпокойства, притеснения, неврози, на опасението, „че не сме като другите", на сковаващия респект към чуждото мнение, към това, което „е прието". А най-отдолу се спотайват две чувства - гневът, че сме принудени да живеем в афективен затвор, и желанието да се освободим на всяка цена. Но това желание е блокирано от страх - какво ще кажат хората, какво ще си помислят за нас, ще ни „признаят" ли за едни от тях.
Ролята на възпитанието е да „информира", да предава послания, за да спомогне за изграждането на личността. Доколко успешно ще стане това зависи от степента на близост или на „разминаване" между възпитатели и възпитаник в областта на афективността. Факт е, че твърде много възпитатели (в най-широкия смисъл на думата) дезинформират и оттам разграждат афективността и интелекта на възпитаника.

Често пъти съм чувал да казват: „Как съм могъл да ги слушам? Защо толкова дълго съм им вярвал?" Защо? Защото е било необходимо, защото си се боял да не те отхвърлят, да не се превърнеш в „черна овца". Именно по тази причина толкова хора се правят на „нещо друго" и живеят изкуствения си живот, докато не станат жертва на собствената си невроза.
През детството и юношеството човек изцяло зависи от възпитанието, от информацията, получена чрез него. Това е даденост, която не може да се промени. Но не по-малко важно е как дълбоко в себе си отговаряме на живота, какво искаме от него.

Пиер Дако

РS: Това може да се отнася за всичко и за всички или за нищо и за никого. Или за някого. Няма значение. Хубавото е, че извадено от контекста, всеки може да го изтълкува както му е удобно/приятно.



Тема Re: Думи които...нови [re: Gnomeo]  
Автор Guardian_Hearts (fel de fel)
Публикувано12.03.05 13:14



Двайсет и четири часа по-късно.

Алис К. (истинска личност, измислен инициал) лежи в леглото си и се мята като гигантска пърхутка, обзета от задушаваща тревога.

Защото, нали разбирате, Алис К. лежи в болницата, с гипсиран ляв крак.

"Не, не, просто не мога да го повярвам! - мисли си тя. - В един момент си пътувам най-спокойничко и щастливо към залеза, като по филмите, а в следващия - Бум! Тряс! - колата ми се удря в телефонен стълб и се озовавам в болницата."

...

И точно в този миг Алис К. вижда нещо толкова удивително - нещо толкова животопроменящо, толкова вълнуващо, - че сърцето и замира!

Ето, точно тук, пред очите и, в "Глемър"! Алис К. вижда отпечатана с огромни букви причината да продължава да живее. Текстът пред очите и гласи: "Най-после! Безплатни обувки!"

Алис К. се усмихва широко и почти изписква щастливо:

- Ще успея! Ще успея!

Каролин Нап, Маниашки наръчник на Алис К.

...за неочакваните обрати и причините да продължиш напред...



Тема Re: Думи които...нови [re: Guardian_Hearts]  
Автор SamМодератор (сини очи)
Публикувано12.03.05 14:50



Много свежо!!!



Тема Re: Думи които...нови [re: Guardian_Hearts]  
Автор Gnomeo (mellon to all:))
Публикувано12.03.05 16:27



Супер е ))))))))))))))



Тема Re: Думи които...нови [re: Gnomeo]  
Автор Gnomeo (mellon to all:))
Публикувано12.03.05 20:46



Из Дневниците на Бриджит Джоунс...

(мис Джоунс)
- Виж, да не би с Козмо да сте се наговорили? Имам предвид, започваш да прекаляваш в усилията си да ме изкараш пълен идиот всеки път, когато те видя, а няма нужда да си правиш труда. Аз вече се чуствам като идиот през повечето време - със или без пожарникарски прът. Това трябва да е таксито ми. Лека нощ.
- Виж, ъъ... Съжалявам, че бях...
- Какво?
- Не мисля изобщо, че си идиот. Вярно, че има елементи на абсурдност в теб. Майка ти е доста интересна. И наистина си отчайващ говорител пред публика. И каквото ти е главата ти е и в устата без да се замисляш за последствията. Разбирам, че когато те срещнах на пуйката с къри бях непростимо груб и носeх еленовия пуловер, който майка ми ми подари предния ден. Но все пак, ъм... Това, което се опитвам да кажа много заобиколно е че, ъъ...всъщност... може би, въпреки външния вид... Аз много те харесвам.
- Въпреки пушенето и пиенето и вулгарната майка и вербалната диария?
- Да. Харесвам те точно каквато си.

(на следващия ден с приятелите...)
-Точно каквато си?! Не по-слаба? Не по-умна? Не с малко по-големи гърди и малко по-малък нос?
- Ъхъ.
- Да си го начукам!


Обичам го тоя филм! Особено култовата сцена "Аll By Myself" ))))



Тема Re: Думи които...нови [re: Gnomeo]  
Автор Gnomeo (mellon to all:))
Публикувано15.03.05 12:27



Това са обобщаващите мисли на Мери Алис от снощния епизод на "Отчаяни съпруги"...


Хората по своята природа са винаги нащрек за натрапници. Опитват се да спрат тези отвън да влязат вътре. Винаги има такива, които със сила си проправят път в живота ни, както и такива, които сами каним. Но най-страшно е за онези, които седят отвън и гледат навътре... онези, които така и не успяваме да опознаем.



Тема Re: Думи които...нови [re: Gnomeo]  
Автор Gnomeo (mellon to all:))
Публикувано24.03.05 16:15



Това е от Малката русалка - филмът носи идеята, която един американски социолог изказва така:

"Повечето от нас вярваме в стремежа да направим хората, които обичаме щастливи само ако могат да бъдат щастливи по начин, който ние одобряваме."


(Себастиан...)
Нервите ми не издържат! Това е катастрофа! Какво ще каже баща й?! Аз знам какво ще каже баща й. Ще каже, че ще убие някой рак, това ще каже! Връщам се в двореца веднагически и ще му разкажа всичко както трябваше да направя много отдавна. И не ми клати глава, млада госпожице. Може би все още имаме време. Ако успеем да накараме вещицата да ти върне гласа ще можеш да се прибереш у дома при всички нормални риби и да си бъдеш...

Да си бъдеш...

Да си бъдеш нещастна през остатъка от живота си.



Тема собствени думи...нови [re: Gnomeo]  
Автор Gnomeo (mellon to all:))
Публикувано28.03.05 14:37



Помислих си, че би било хубаво да си взема кученце. Тогава в главата ми изникна бъдещия спомен за загубата му и болката, която ще изпитам... Отказах се.



Тема Re: собствени думи...нови [re: Gnomeo]  
Автор Hopтттчe (Unhandled event)
Публикувано28.03.05 14:57



В неделя случайно попаднах по телевизията на някакво предаване, в един отрязък но което говореше една възрастна жена. Говореше някак много прямо, истински... Ще цитирам грубо по памет (макар да не разбрах точния повод за думите, понеже се озовах насред тях):

Да, знам че си има цена. И сигурно тя няма как да не се плати. Но как можеш да постъпиш иначе -- в момента, в който започнеш (да се поддаваш) на цената, вече не си свободен. Сърцето ти е в капан.



Тема Re: собствени думи... [re: Hopтттчe]  
Автор Gnomeo (mellon to all:))
Публикувано29.03.05 01:21



на мен тези думи ми се виждат много истински...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.