Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:09 17.06.24 
Запознанства
   >> Адам и Адам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Да се обърнем официално до медиитенови  
Автор rushi.vidinliev (непознат )
Публикувано15.05.04 21:17



Има едно нещо което трябва да се изясни веднъж завинаги на българската общественост и най-вече на българските медии , и то не един път е било дискутирано тук.

ДУМАТА Е "ХОМОСЕКСУАЛЕН" А НЕ "ХОМОСЕКСУАЛИСТ". Може да се каже "багерист", "кранист", "тракторист" и т.н., но не и "хомосексуалист", защото сексуалността на човек не е негова професия, чисто грубо казано.

Поправката трябва да стане чрез официално писмо до медиите на представителна организация, но Gemini вече не съществува, а Queer Bulgaria, които са специалисти, не публикуват адрес за връзка на техния сайт.



Тема Re: Да се обърнем официално до медиитенови [re: rushi.vidinliev]  
Автор BBourgasМодератор (дзверо)
Публикувано15.05.04 21:24



аз бих добавил и хомосексуал



Тема Re: Да се обърнем официално до медиитенови [re: eлия]  
Автор jaytee (разсеян)
Публикувано16.05.04 12:45



Може би той има предвид, че в сайта на Queer Bulgaria няма е-мейл адрес за контакти, а формата за обратна връзка поне с моя браузър на работи. Т.е. няма човек как да им напише нещо, освен ако не се абонира за бюлетина им и се опита да отговори на него веднъж като го получи.



Тема Re: Да се обърнем официално до медиитенови [re: rushi.vidinliev]  
Автор prinyo ()
Публикувано17.05.04 16:50



Много си е правилна думата.
"хомосексуален" е прилагателно, което върви като определение към няккаво съществително. Така че има разлика между двете:
"Той е хомосексуалист."
и
"Той е хомосексуален мъж."

Това е от гледна точка на книжовния език. Това, че в разговорния е възможно съществителното да се изпусне не означава, че медиите грешат, ползвайки правилната дума.



Тема Re: Да се обърнем официално до медиитенови [re: prinyo]  
Автор jaytee (разсеян)
Публикувано17.05.04 19:37



Тя е правилна, но въпросът е "хомосексуалист" да се замени с "хомосексуален мъж", "гей" или "гей-мъж", с идея така част от негативните асоциации да отпаднат по-лесно. Освен това думата "хомосексуалист" е специално създадена през 19 век като медицински термин и след като да си падаш по мъже повече не е медицински проблем и думата би трябвало да не се използва.



Тема Re: Да се обърнем официално до медиитенови [re: jaytee]  
Автор prinyo ()
Публикувано18.05.04 00:15



Да заменим каквото и да е със звучната и изконно българска дума "гей" ми се вижда ужасна идея. А и доста безсмислена.
На теб кое ти звучи по-добре - онанист или ръкоблудстващ мъж?



Тема Re: Да се обърнем официално до медиитенови [re: prinyo]  
Автор jaytee (разсеян)
Публикувано18.05.04 01:26



Ами аз си падам по древните гърци, затова онанист ми звучи по-добре.

Т.е. какво искаш да кажеш, на теб "хомосексуалист" ти звучи по-добре от "гей" или не съм разбрал правилно? И двете са чуждици. Най-българската дума е "мъжеложец", но тя не се използва изобщо...



Тема Думи, думи, думи... (Хамлет) [re: jaytee]  
Автор SamoletМодератор (като никой друг)
Публикувано18.05.04 08:47



"онанист" доколкото знам идва от Библейския Онан, който преспал с едно булче (май беше жената на брат му, ама не съм сигурен), обаче вместо да свърши в нея "оставил семето си да изтече на земята". После името му кой знае защо се прехвърлило върху ръкоблудстващите .

"мъжеложец" пък винаги съм си мислил, че е този, дето "го слага" на мъж (предполагам не съм прав). поради което този, "на когото го слагат" си остава без определение. Между другото, май пак единствено в Библията съм срещал този термин.

аз лично гласувам за употребата на "хомосексуален" точно по същия начин, по който се използва и "хетеросексуален". тоест, "хомосексуалист" да се използва в тези случаи (не като смисъл, а като място в речта, естествено), в които би се използвало и "хетеросексуалист".



Тема Re: Да се обърнем официално до медиитенови [re: jaytee]  
Автор prinyo ()
Публикувано18.05.04 12:27



Термини много... Хомосексуалист и гей на мен ми звучат по един и същ начин. Ако има някакво езиково предизвикателство - то това е да избутаме някак от езика думата "педерас", която е наистина тази с як негативен оттенък.
Но и тук, както и в посочения от Самолет-а случай, за съжаление ние сме безсилни пред нормалното протичане на езиковите процеси и можем само да ги следим, но не и да се намесваме кой знае колко успешно....



Тема Ахъммм [re: prinyo]  
Автор SamoletМодератор (като никой друг)
Публикувано18.05.04 17:23



За радост или съжаление, езикът според мен си се развива по пътища, на които нито власти, нито закони влияят. Медиите имат някакво влияние наистина, но от друга страна е трудно да се прецени дали медиите влияят на езика или живият език прониква медиите. Нещо като спора за яйцето и кокошката.

Да си спомним по този случай прелестните предложения на прословутия професор Балан за прочистване на българския език от чуждици .

Които предложения обаче сега се четат със смях и са останали само като куриоз.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.