Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:37 29.05.24 
Запознанства
   >> Адам и Адам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Нарцисизъм  
Автор Guardian_Hearts (final fantasy)
Публикувано23.03.04 16:01



ВНИМАНИЕ! Текстът е дълъг(не, че не си личи). Нарочно имената на учените са си на английски, в случай, че някой прояви интерес и реши да се поразрови в нета. Пускам това, защото смятам, че е удачна изходна позиция за разсъждения по отношение на държанието на гейовете. Имам още какво да кажа и смятам да го кажа. Очаквайте постинг за поведението и типажите при 17 годишните до края на седмицата. Това е. Приятно четене.


“Аз съм прав-ти грешиш.”.

Ако всяка ера си има своите личностни разстройства – хистерията във Фройдова Виена, пристрастеността през осемдесетте, депресията през деветдесетте, то изглежда сега е ерата на нарцисизма.

Според DSM-IV, енциклопедията на душевните болести която терапевтите използват за да диагностицират пациентите, човек страдащ от нарцисизъм се чувства специален, високомерен, и винаги в правото си; липсва му съпричастност; зает с фантазии за собствения си успех; и експлоатира хората. Което всъщност описва всичките ми познати.

“Проблемът е, че това е значима част от личността на всеки един от нас,” казва John G. Gunderson, M.D., шеф на клиниката за личностни разстройства към McLean Hospital в Belmont, Massachusetts, и професор в Харвард. “Така че границите са прекалено мъгляви.”

Тъй като синдромът е наречен на името на Нарцис, младият грък, който гледал отражението си във водата влюбено толкова дълго, че накрая излинял и умрял, повечето хора приемат, че “нарцисизъм” означава прекомерна любов към самия себе си. А това не е така. Хората са нарцистични, защото не обичат себе си достатъчно.”В основата си това е въпрос на уязвимост,” казва Gunderson. “Самоуважението на нарцисиста е толкова крехко, и може лесно да бъде разклатено, ето защо те се разстройват толкова.”

Съществуват тежки случаи, в които гневът може да се превърне в насилие. Ето защо общността на психолозите обръща по-голямо внимание на нарцисизма в наши дни. В по-леките случаи, нарцисизмът може да създаде защитен сарказъм или цинизъм, който пасва на младостта, но който с годините лесно се превръща в хапливост и огорчение.

Един от симптомите на нарцисизма е “случайното” споменаване на трети лица, вмъкването на имена в изразяването(устно или писмено).

Според Sandy Hotchkiss, L.C.S.W., калифорнийски терапевтка и автор на наскоро публикуваната книга: Защо винаги става въпрос за вас? Как да спасите себе си от нарцисистите във вашия живот(Why Is It Always About You? Saving Yourself from the Narcissists in Your Life), нарцисистите развиват извънредно критични позиции, за да защитят себе си от неудобните чувства, като например несигурност. Звучи смислено, нали? Hotchkiss дава пример: две жени виждат модел – едната жена гледа с уважение, казвайки “Тя е красива. Аз съм различна. Но това не значи, че не изглеждам добре по мой си начин.” От друга страна ,жената страдаща от нарцисизъм се чувства застрашена и намира “кусури” които никой друг не би си направил труда да търси. “Виж колко е кльощава” би казала тя за Кейт Мос. Или “Виж какъв задник, като манастирска трапеза” по отношение на Дженифър Лопес.

“Истинското самоуважение идва от самия теб, от вярата в собствените способности,” обяснява Hotchkiss, “ но нарцисистите градят своето на гърба на другите. В случая, жената се чувства по-уверена и по-красива след като е намерила негативното, според нея, в модела.”

“Не се притеснявам за този който заявява: Аз съм нарцисист” споделя Hotchkiss. “Този човек знае слабостите си и не се колебае да назове проблема си. Притеснява ме онзи който казва: О, всичките ми приятели и познати са нарцисисти, но не и аз.” Всъщност нарцисистите рядко стигат до терапия поради тази причина(нарцисизма). В тяхното съзнание светът е объркан. Не те.

Колкото и да е странно има нещо магнетично в хората, които търсят и изваждат на показ всеки недостатък на другите. Както казала веднъж Алис Рузвелт(Alice Roosevelt): Ако не можеш да кажеш нищо хубаво за хората тук, седни до мен. Когато реалността е малко еднообразна и скучна, няма нищо по-приятно от компанията на нарцисиста.

Някои нарцисисти се оттеглят от света, за да се предпазят от емоционално нараняване и от превратностите на живота, но много други правят точно обратното. За да получат възхищението за което жадуват, те работят неуморно с всички сили, за да успеят. Те се нуждаят от “светлината на прожекторите”. Модели, политици, музиканти, актьори и др., примерите са навсякъде.

Преди няколко години, двама психолози шокираха своето обкръжение като публикуваха изследване показващо, че позитивните илюзии за собствената личност, всъщност са ползотворни. Заключение, до което повечето от нас стигат интуитивно: Ако мислиш/вярваш, че си добър в нещо, това ще ти помогне да бъдеш добър в същото това нещо. Всички ние познаваме обикновени хора, които убедени в собствените си качества, успяват да убедят и нас, но психолозите, чието съществуване, така да се каже, е изградено върху идеята, че самоосъзнаването е винаги по-добро от самозаблудата, бяха ужасени. Въпреки това, наскоро Richard W. Robins, Ph.D., доцент в University of California, Davis, публикува резултатите от две изследвания които поставят тези открития под въпрос.

В своето изследване Robins проследява “самопреценяващите” – хора които оценяват себе си по-високо отколкото другите оценяват тях, по време на следването им в колеж. Първоначално той открил, че “точните” – хора чиито самооценки са огледални на чуждите оценки по техен адрес, са привлечени от “самопреценяващите”, определяйки ги като “забавни, интересни, уверени”. На седмата среща обаче, на “точните” им е дошло до гуша от “самопреценяващите”, и ги определят като високомерни, дразнещи, враждебни и като цяло – нарцистични. С времето Robins установил, че “самопреценяващите” никога не променяли самооценката си, но пък вероятността да отпаднат при следването или да се откажат от него при тях е по-висока, което го навело на заключението, че може би има краткотрайни ползи от нарцисизма, но това не е опция за начин на живот. В крайна сметка, Нарцис бил осъден да се взира в себе си не като награда, а като наказание, че отхвърлил любовта на нимфата Ехо.

Повечето експерти смятат, че корените на нарцисизма се крият в ранното детство, когато ние почваме да осъзнаваме идеята, че сме едно отделно от родителя, който полага основните грижи за нас. Проявява се естествен и здравословен нарцисизъм. Ако родителят не намали тази грандиозност по отношение на самите нас, тя расте необуздано, но ако родителят стане прекалено неодобрителен, прекалено осъдителен, ние почваме да изпитваме неприятното унижение от срам, емоция която е много трудна за преодоляване в такава ранна възраст. В този момент, добрият родител утешава детето, научавайки го, че срамът, макар и болезнен, е нормална емоция, критичен урок в развитието на всяко човешко същество.

Фройд отписал нарцисизма като неподдаващ се на терапия, и до петдесетте години това било общоприето твърдение. Повечето терапевти днес са малко по-оптимистично настроени, но те все още са на мнение, че нарцисизмът е едно от най-трудните за лечение личностни разстройства. Миналата година екип от учени, с ръководител професор от University of Tennessee, проведе първото по рода си изследване, използвайки новоформирани психологически техники, за да измерят разликите между нарцисистите и цялостното население. Измервайки сърдечния ритъм и реакцията на кожата по време на експерименти, целящи да раздразнят участниците, се установили значими разлики в начина по който нарцисистите реагират на стрес. За повечето хора, очакването на неприятно явление, рефлектира в повишени сърдечен ритъм и електрикоимпулсни реакции на кожата, но нарцисистите показват по-ниски стойности при същите експерименти. Хипотезата на екипа е, че нарцисистите може би просто чувстват нещата в по-малка степен в сравнение с нас, което би обяснило защо са толкова трудно съпричастни с другите и се нуждаят от повече стимули за да почувстват каквото и да било, или защо изпитват такова силно желание да работят така усърдно.



Тема Re: Нарцисизъмнови [re: Guardian_Hearts]  
Автор SamМодератор (като никой друг)
Публикувано23.03.04 16:38



Браво за сериозния труд, който си положил !

ТНекстът може и да изглежда дългичък и прекалено научен или суховат, ама ми се струва, че има защо да бъде прочетен.

А по темата:
Личните ми наблюдения доста точно се вписват в изводите на тези учени. Само дето не бих могъл да се изразя толкова категорично и ясно като тях. Като се започне с това, че нарцисизмът е значима част от личността на всеки един от нас (обаче не бих го определил като точно като проблем), та до Хората са нарцистични, защото не обичат себе си достатъчно. Липсата на "самочувствие с покритие" е добра почва за развитие на нарцисизъм, смятам аз. Когато не усещаш увереност в себе си, най-лесният вариант е да се скриеш зад фалшиво самочувствие или да се опитваш да изпъкваш на фона на недостатъците на другите. Сред колеги и познати съм виждал достатъчно подобни случаи, да не говорим, че и тук сме се срещали с такива бисерчета.

Сега и за положителната черта на нарцисизма:
Ако мислиш/вярваш, че си добър в нещо, това ще ти помогне да бъдеш добър в същото това нещо. Това много ми напомня теорията на леля ми (галено вкъщи и викаме "щурата ми леля", а като ме изнерви - направо "лудата ми леля") за "позитивното мислене", с което ми беше проглушила ушите по едно време. Отивам аз в непознат град, нямам жилище, тепърва навлизам в нова и непозната за мен работа, напрежението е такова, че да ти се счупят амортисьорите, а тя ми вика "мисли позитивно и всичко ще се оправи". "Да бе!" - отговарям аз. "С позитивно мислене ще си купя апартамент и пари даже няма да ми поискат". Това в кръга на майтапа. А иначе, наистина помага. Ако захвана една работа с предварителната настройка, че няма да я свърша както трябва... я свършвам, но ми коства два пъти повече усилия, отколкото нещо не по-лесно, но правено с идеята "аз това си го знам по рождение"

А за държанието на гейовете (ами и на бисексуалните)....
Тук плоскостта е малко по-хлъзгава за мен, отколкото правенето на обобщения по принцип. Мисля си обаче, че сме малко по-уязвими или по-скоро по-раними от останалите, защото сме израснали и повечето от нас живеят с мисълта за това, че обществото не толерира сексуалната им ориентация, а това няма как да не създаде в нас тази чувствителност. При някои от нас тя се развива като стеснителност или затвореност, при други избива на агресия, нарцисизъм... Нормално е да е така, според мен.

Спирам да философствам, за да не надмина по дължина първия постинг



Тема Re: Нарцисизъмнови [re: Sam]  
Автор Guardian_Hearts (final fantasy)
Публикувано23.03.04 17:12



При някои от нас тя се развива като стеснителност или затвореност, при други избива на агресия, нарцисизъм...

Не, че се заяждам, но не смяташ ли, че сред стеснителните и затворените се срещат нарцисисити? Само думичката "нарцисизъм" нещо не ми се вързва в тези ти думи по-горе.

Иначе за хомосексуалните и бисексуалните, мисля, че при нас има повече "осъзнаване", повече мислене и самоизрастване. При хетеросексуалните, как да го кажа-всичко си е наготово. На тях може би не им се налага да мислят толкова много докато растат. Няма вина, терзания, съмнения и т.н. или поне не в големи количества. Поне така си мисля. И още нещо. Поне аз не съм чувал(може и да има) за книга за самопомощ написана точно за нашите ситуации и проблеми. Винаги се налага да "пренаписваме" в ума си казаното. Поне аз така правя. Дори и да е точно както написаното, в смисъл да става въпрос за същия проблем с адекватно решение, все се улавям, че замествам разни думички за да ми звучи смислено и убедително.



Тема Re: Нарцисизъмнови [re: Guardian_Hearts]  
Автор SamМодератор (като никой друг)
Публикувано23.03.04 18:47



Ами да, сигурно се среща, поне не се набива на очи. Агресивният нарцисизъм ми е най-дразнещ. А на теб?



Тема Re: Нарцисизъмнови [re: Guardian_Hearts]  
Автор redsuzi ( новак)
Публикувано23.03.04 19:43



Нарцизма не е ли,поне така го знам,
човек,който се харесва,който се възхищава на себе си,
който се гледа по витрини и огледала постоянно,
и малко по далеко ще отида,
гледайки се на огледало,масторбира,самозадоволява се сам.
Правилно ли се изразих,и дали сте ме разбрали?



Тема Re: Нарцисизъмнови [re: redsuzi]  
Автор Guardian_Hearts (final fantasy)
Публикувано23.03.04 20:08



Правилно си се изразил. Но според психолозите не е така. Това всъшност е най-разпространеното смятане, че нарцисизъм=вечно гледащ се в огледала, витрини и т.н., мислещ само за това как изглежда. Всъщност това си е чиста самовлюбеност. И аз си мислех, преди да се запозная с въпроса подробно, че нарцисизма е точно това-легндата за Нарцис и всичко онова с огледалата. И когато разбрах, че греша, интересът ми към нарцисизма се удвои, ако не и утрои. Намирам за много любопитно, че повечето хора смятат, че знаят какво е нарцисизъм, а всъшност грешат. Интересно е и, че синдромът носи име, легендата за което не му отговаря смислово.
Колкото до маструбирането пред огледалото, бих отнесъл това към проучаването на самия себе си, ако искате кажете-експериментиране, или пък различен начин да си доставиш удоволствие, чрез едно ново усещане. И естествено ако си самовлюбен, това е просто поредния начин да се самовъзхитиш на себе си.



Тема Re: Нарцисизъмнови [re: Sam]  
Автор Guardian_Hearts (final fantasy)
Публикувано23.03.04 20:19



Зависи от ситуацията предполагам. В един момент прекомерното самочувствие и откритата и крайна критичност на някой ти се струват забавни, но в следващия момент ти се струва несправедливо, долно, дразнещо и т.н., как същият този някой се самоизтъква за сметка на друг, че му се подиграва, присмива, че го унижава. Предполагам и, че зависи от това дали гледаш на нещата от позицията на нарцисист или на "здрав". Така, че според мен нещата са твърде относителни. Всеки приема нещата различно. Но иначе, да. Не бих казал, че съм "фен" на агресивните нарцисисти, поне не на тези които са постоянно такива.



Тема Re: Нарцисизъм [re: Guardian_Hearts]  
Автор redsuzi ( новак)
Публикувано23.03.04 20:23



Благодаря,
приятно е да се разговаря с теб!



Тема Лелееенови [re: redsuzi]  
Автор SamМодератор (като никой друг)
Публикувано23.03.04 20:33



Пък как се зачерви темата - как се събрахме и тримата с червени ник-ове !!!



Тема Re: Нарцисизъм [re: redsuzi]  
Автор Guardian_Hearts (final fantasy)
Публикувано23.03.04 20:38








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.