Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:50 11.06.24 
Запознанства
   >> Адам и Адам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: правопис и латиницанови [re: monorex]  
Автор Boian (старо куче)
Публикувано13.01.04 03:18



Е и никоя от тези нации не се е разбързала да си промени азбуката. Българският език ползва кирилица от време оно. Да се прави сега реформа, за да се пише на латиница е най-малкото тъпо.



Тема Re: правопис и латиницанови [re: pensif]  
Автор monorex (непознат )
Публикувано13.01.04 14:00



pich, ti may ne me razbra. I povecheto tuk ne me razbrahte. Izrazih mnenie za navlizaneto na latinizata v bivsha Jugoslavia, v Rusia domain e .ru, a ne e .py . A i te, i nie VSE OSHTE izpolzvame smeshnite bukvi Ю и Я, vmesto Ju i Ja (na kiriliza: jy, ja). Neshto, koeto susedite ni na zapad (6 durjavi) polzvat. NIKOY NE E GOVORIL ZA NAVLIZANETO NA CHUJD EZIK< a za neobhodimostta ot tova da se pishe na BULGARSKI na latiniza. Nyakoy kaza DAYTE DA NAPRAVIM ANGL. EZIK OFICIALEN! Tova e super glupost! nikoy ne govori za tova! Nito nyakoy e kazal, che oficialen ezik na computrite e english. Stava vupros za polzvane na latinizata pri pisaneto na bulgarski. Dori i edin chujdenez kato doyde v Bulgaria i kato iska da kaje 1-2 dumi na bulgarski, nie mu gi pishem na LATINIZA< za da moje da gi prochete! Celia sviat moje da chete na latiniza! Napishete neshto na niakoy chujdenez na latiniza (osven rusnak ili zapaden sused) i gledayte seir. Kak ni se smee na bukvite.Turcite preminaha na latiniza! Po tozi nachin dori i nie mojem da prochetem dumi na turski! Inache probvayte s prednite im poluarabski bukvi!
Neveroyatno, no fact, dori v edna Makedonija kudeto se tvardi, che se pishe SAMO na kiriliza (s izklyuchenie na bukvata "j", koyato polzvat pri kirilizata), ima sluchai, kogato chisto makedonski izrazi i dumi sum vijdal napisani na latiniza po reklamite! Ne govorya za Coca Cola ili McDonalds! Ami primerno poslednia pat kato biah v Skopje, vidyah avtobus, na koyto imashe reklama na latiniza i pisheshe "MEBELI ZA VASIOT DOM" (s lyastovichka nad S, ne moga da ya izpisha tuk)! Ne pishe МЕБЕЛИ ЗА ВАШИОТ ДОМ! Popitah edin priatel makedonec, koyto beshe s men zashto taka...i toy kaza "Zbog albancite i zbog strancite", toest ZARADI CHUJDENCITE! Ne mislite li, che postupvat umno? Polzvat si i ednoto i drugoto, kato srbite i chernogorcite (dokato bosnenci, hrvati i slovenci sa samo na latiniza)?!!
Kato si pishem SMSi bulgarin s bulgarin...pak go pravim na latiniza. Imalo e sluchay vkushti da procheta belejka "izvedi kucheto" na latiniza! Tova predi godini e bilo napravo nemislimo za men.
PAK KAZVAM, ne sum poddrujnik na nikakav chujd ezik! A da pishem nashia si ezik i po dvata nachina. Za da ni chetat pone. Tehnologiata sushto go iziskva. Znam, che pak shte se nahvurlite varhu men.
PROTIV SUM NAVLIZANETO NA ANGLIZMI V BG EZIK I T.N.! govoria za suvsem drugo neshto. No vie samo napadate



Тема Re: правопис и латиницанови [re: monorex]  
Автор Jupiter (Lucetius)
Публикувано13.01.04 14:47



Никой не те напада. Вземи за пример Гърция. Посещават я милиони туристи и пак си пишат и четат на гръцки букви, които ги има единствено и само в Гърция и са много по-смешни от нашето "Я". Никъде няма да видиш нещо написано на гръцки с латински букви. Тази идея ми се струва абсурдна и за българския. Ако толкова държиш да покажеш на някой чужденец как се чете на български, вземи един учебник по български за чужденци. Там е обяснено всичко с транскрипция. Всички чужди студенти в България учат по такива.

Пример зa транскрипция:
ягода [ja'goda] - strawberry



Тема Re: правопис и латиницанови [re: monorex]  
Автор pensif (zamislen)
Публикувано13.01.04 16:30



Ехх, ние те разбрахме, ама ти направи ли опит нас, "нападателите", да разбереш?

Последен опит, надявам се.
Пак повтарям, приемането на латиница заради чужденците е направо смешно и меко казано глупаво.
Радвам се на примера ти "MEBELI ZA VASIOT DOM". Само дето не виждам какво ще му стане по-ясно на един американец или французин от това изречение, отколкото ако е "МЕБЕЛИ ЗА ВАШИОТ ДОМ". Може да го прочете/произнесе?(представям си как звучи) И какво? Няма много смисъл.
Затова аз и някои други тук споменахме, че ако ще искаме да разбират езика ни другите, да вземем направо да го заменим с някой по-използван, че то иначе полза много се не види...
В тази връзка - което си е предназначено за чужденците, си го пише И на чужд език(най-често английски), поне да им е ясно на хората(а не да четат бг на латиница и пак нищо да не разбират) - менюта по кафета и ресторанти, етикети, указания, универсални думички като hotel, restaurant, change и т.н. да не изброявам.
И после, не знам дали си чувал за правилото "Рим" и по-точно за това, което то гласи : "когато си в Рим, прави като римляните". В случая би означавало "като отиваш в някоя страна, съобразявай се с особеностите й". Езикът и писмеността са сред нашите най-специфични особености, съответно ценности...
И аз мога да дам пример: бил съм в арабска страна, там дори цифрите са други!, както се сещаш. Е какво трябваше да сторя?Да им препоръчам да си ги сменят? Научих се да се оправям, не е толкова сложно. От уважение към културата им, каквото и да не ми харесва...

А ставаше дума за писането в клуба...

"To be natural is such a difficult pose to keep up"


Тема Re: правопис и латиницанови [re: pensif]  
Автор Пepин (овълчил се)
Публикувано13.01.04 20:28



> бил съм в арабска страна, там дори цифрите са други!

Ъх? Те не ползват ли хмм ... арабски цифри?

I think its kinda funny I think its kinda sad the dreams in which Im dying are the best Iv ever had


Тема Re: правопис и латиницанови [re: Пepин]  
Автор Jupiter (Lucetius)
Публикувано13.01.04 21:09



Не, различни са.





Тема Re: правопис и латиницанови [re: Jupiter]  
Автор Пepин (овълчил се)
Публикувано13.01.04 22:10



Мдам арабите не ползват арабски цифри. Mad world .....

I think its kinda funny I think its kinda sad the dreams in which Im dying are the best Iv ever had


Тема Re: правопис и латиницанови [re: pensif]  
Автор monorex (непознат )
Публикувано14.01.04 15:42



e da, estestveno, che niama pak da razberat nishto, no spomniam si skoro doyde edin latinoamerikanez u nas (Lino Martone), iskashe da kaje na bulgarski 2 dumi prosto, primerno "zdravey", "kak si"? (kato mu napisha здравей, как си, благодаря, she go prochete, ama drug pat). Jupiter e prav za gurcite. I zatova edin chujdenec tam se chuvstva po-izoliran ot vsiakoga. Mnogo hora, koito otivat v Gurcia i ne znayat bukvite, napravo se poburkvat, to si e istinska tragedia. No i te imat reklami i drugi neshta, kudeto pishe na grcki, no na latiniza. Dori po MAD TV sum vijdal zaglavia na pesnite ot roda na SAGAPO, GIA i ne znam kakvi oshte.DESPINA VANDI si go pishe na latiniza. Taka go pishe i na diskovete s grcka muzika, izdavani u nas. ("Mera Meti Mera" i ne znam kakvo oshte), no go praviat za nashe ulesnenie. Tehnite web-saitove sa nay-chesto s domain ".gr". Web-adresa gore se pishe na latiniza. www.notis-sfakianakis.com primerno. Ne go pishe na grcki, nito na kiriliza. Zatova govorihme. No yavno shte si sporim non stop. RAZBRAH VI. Ne sporia za tova, koeto kazvate. Prosto utochniavame niakoi neshta okolo zatrudneniata pri polzvaneto na drugi bukvi, osven latinskite. Ne samo v internet i tehnologiite



Тема Re: правопис и латиницанови [re: monorex]  
Автор pensif (zamislen)
Публикувано14.01.04 16:53



>No yavno shte si sporim non stop

Няма, бъди сигурен :)

>RAZBRAH VI

Надявам се. Благодаря :)

>Prosto utochniavame niakoi neshta okolo zatrudneniata pri polzvaneto na drugi bukvi, osven latinskite

Държа да подчертая, че никой не отрича, че ги има тези затруднения. Макар по-горе в нишката да се обяснява от технически по-компетентни хора от мен лично, че въпросните проблеми не са непременно универсални и подлежат на преодоляване при известни условия... Аз, ако забеляза, "спорих" най-вече относно следното: "protiv sum tova, da pisha na kiriliza", "Za da varvim kum Evropa i sveta prosto triabva da pishem na latiniza"...

Приятна вечер!

"To be natural is such a difficult pose to keep up"


Тема Re: правопис и латиница [re: monorex]  
Автор SamsonМодератор (като никой друг)
Публикувано14.01.04 17:07



Za da varvim kum Evropa i sveta prosto triabva da pishem na latiniza! Ne mojem da napishem na kiriliza web-adres, nali?

Според мен, това е несъстоятелен аргумент по една много проста причина: Повечето народи, които пишат на латиница, включително и изброените наши западни съседки използват за по-специфични звуци или поради граматични или не знам какви други правила букви от с "качулки", "опашчици", ударения наляво и на дясно, точици над буквите и какво ли още не. Никоя от тези държави, най-малко пък членките на Европейския съюз не се е отказала от използването им, заради това, че причинявали някакви неудобства в Интернет. И тяхните букви не стават за бев-адреси, нали?!

Така, че даже и латиницата не е еднаква и прилагана еднакво от всички. Та французите си пишат СМС-си и те, горките, и им се налага да ги пишат "неправилно". Хайде те като си оправят азбуката чак тогава да ги последваме, а!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.