Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:12 12.06.24 
Запознанства
   >> Адам и Адам
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: правопис и латиницанови [re: monorex]  
Автор pensif (zamislen)
Публикувано10.01.04 18:29



Лелее, ти направо ме метна в оркестъра!!!
Да живеят web-адресите! Долу кирилицата! Те това е разбиране за глобализация - всички на латиница!
Китайци, японци и др. азиатци, евреи, араби, славяни, латинизирайте се!
Интересна кампания ще да е...Ама нещо не мога да си я представя - все пак става дума за по-голямата част от света...Може би новата американска идея за благото на човечеството?

Споменаваш братята славяни на запад от нас, но нищо не казваш за руснаците? Може би и те ще минат на латиница?! Само защото изписването на web-aдресите в И.нет го изисква?
Все не ми се вярва, че за теб, мен или някое българче изобщо е по-голям проблем да изпишем да речем boza.com, отколкото за някое връстниче от Хърватска... В крайна сметка познаването и боравенето с латиницата, с която се "сблъскваме постоянно", е функция на ползването на чужди езици. В тази връзка, след като компютърният език все пак е английският, може би трябва направо да си го въведем като официален, вместо българския? Така съвсем лесно ще се интегрираме... Щото инак чужденците така или иначе нищо няма да разбират от нашия език - пък бил той и изписан с "техните" букви...

Това, което си написал накрая нещо не го разбрах съвсем - четеш по-бързо на кирилица? Ами логично е. Ето в това е цялата работа... Защо да се пънем да четем български на латински, ако имаме възможността да си пишем и четем (да кажем тук) свободно и бързо на кирилица? Лично за мен си е тормоз (разбира се не невъзможно) да чета български с латински букви (да не говорим за десетките варианти на изписване на някои бг звукове, за които няма точни еквиваленти в латиницата!), макар и да боравя с романски и др. езици на латиница почти толкова добре, колкото с българския... Ще кажеш "въпрос на навик", "свиква се", ама нещо не ми се вярва, че писането на имейли и СМС-и е по-важно от писането и четенето на собствената азбука, че да им позволим да вземат надмощие...
А иначе и аз не обичам нещо да се натрапва, по-скоро става дума за друго - за малко добра воля и уважение...
Но всеки си знае. Щом ти е по-лесно...

П.П: Упс, сори, че повтарям - май са ме изпреварили с подобни мисли

Редактирано от pensif на 10.01.04 18:31.



Тема Re: правопис и латиницанови [re: aпpил]  
Автор pensif (zamislen)
Публикувано10.01.04 18:38



И такава зависимост ли е изследвана?!?
А нещо за мишките с "клитор"?

"To be natural is such a difficult pose to keep up"


Тема Re: правопис и латиницанови [re: pensif]  
Автор scooter (непознат)
Публикувано10.01.04 22:18



ako ne se luja kitaicite, japoncite, thailand i t.n. imat domeini sus tiahnata azbuka
a thailand sa tolkova napred s internet-a che napravo e tragichno.

kolkoto do web adresite, ot ne mnogo otdavna ima vuzmojnost da se registrirat web adresi s azbuka razlichna ot latinicata



Тема Re: правопис и латиницанови [re: monorex]  
Автор aпpил (/home/april)
Публикувано10.01.04 22:31



Ne znam zashto triabva niakoy da ni nalaga tova?

За мен това е въпрос на себеуважение.

Za da varvim kum Evropa i sveta prosto triabva da pishem na latiniza!

monorex, знаеш ли, че "Престъпление и наказание" е едно от двете литературни произведения, които Айнщайн възвисява до звездите, когато обяснява представата си за вечността? Искам да кажа -- на кирилица са написани някои от върховете в световната литература.

Nito arabite mogat na arabski, nito kitaycite na kitayski. I nie, i te pishat URL-to na latiniza!

Което не пречи производството на компютри и на компоненти за тях в голяма степен да е съсредоточено в и около Китай, нали?

Tezi na kiriliza moje da se chetat samo ot abv.bg, mail.bg i t.n....BG saitove, ne i ot Yahoo i t.n.

Всъщност смяната на кодовите таблици, ако ще става ръчно, изисква минимални усилия...

Редактирано от aпpил на 10.01.04 23:18.



Тема Re: правопис и латиницанови [re: aпpил]  
Автор Hopтттчe (мъглявo)
Публикувано11.01.04 00:43



Ръчната смяна на кодови таблици се налага само при лошо публикувани страници. В много, много по-редки случаи -- заради зле настроени браузъри



Тема Re: правопис и латиницанови [re: aпpил]  
Автор Пepин (овълчил се)
Публикувано11.01.04 03:14



> treto, nai-izvestniat fakt za Mac e, che 80% ot GLBT polzvat Mac,
> a az ne sam v taia kategoria...

Ха, имам един хетеро познат който си купи наскоро. Ще трябва да се избъзикам с мене.
Иначе познавам един дизайнер който беше би (ама повече хетеро, само беше експериментирал) дето ползваше мак ... Познавам и двама хомосексуални които ползват PC.

Hidden Treasures


Тема Re: правопис и латиницанови [re: Hopтттчe]  
Автор Пepин (овълчил се)
Публикувано11.01.04 03:16



> Кирилицата отразява особеностите на езика ни и именно това я прави
> необходима. А това че създава технически трудности на някого, си
> е технически проблем на този някой.

От гледна точка на потребител съм 100% съгласен. Ама когато ми се е налагало да кирилизирам, да не казвам как съм псувал братята.

Hidden Treasures


Тема Re: правопис и латиницанови [re: pensif]  
Автор Пepин (овълчил се)
Публикувано11.01.04 03:18



Това е отговор на две мнения:

> Да живеят web-адресите! Долу кирилицата! Те това е
> разбиране за глобализация - всички на латиница!

> Nito arabite mogat na arabski, nito kitaycite na kitayski. I nie, i
> te pishat URL-to na latiniza!

Всъщност има стандарт за писане на URL-та на кирица, японица, китаица и т.н. Мисля че се поддържа от на практика всички съвременни браузъри. Вътрешно, за обратна съвместимост се кодира с латиница но потребителя това не го вижда.

Hidden Treasures


Тема Re: правопис и латиницанови [re: Hopтттчe]  
Автор Пepин (овълчил се)
Публикувано11.01.04 03:20



> Ръчната смяна на кодови таблици се налага само при лошо
> публикувани страници. В много, много по-редки случаи -- заради
> зле настроени браузъри

А така, кажи им да спрат да говорят глупости. Щото написал Пешо страница след минаване на курс "Да научим HTML за 21 минути" и после псува:

"Тъп броузър, не ми показва страницата правилно"

Hidden Treasures


Тема Re: правопис и латиница [re: pensif]  
Автор pensif (zamislen)
Публикувано12.01.04 12:20



струва ми се, че не е станало много ясно(за което се извинявам, бързах много тогава), че първата част от постинга ми е чиста ирония...точно защото знам, че латиницата не е единствената азбука, на която могат да се пишат URL-та, домейни и ала-бала...
мерси на тези, които са ме допълнили с точно инфо, лишено от емоционална окраска;)

"To be natural is such a difficult pose to keep up"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.