Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:08 01.05.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема OTO 2  
Автор Drug Vasko ()
Публикувано14.03.00 04:37



продължавам темата отделно, да не чакаме зареждане сто часа

Тема OTO 2нови [re: Drug Vasko]  
Автор Drug Vasko ()
Публикувано14.03.00 04:41



Tom, Зная за идеалното съвпадане между формулата и продължителността на живота при елементарните частици. Наистина изглежда че обяснението е само едно. Все пак ще се опитам да обясня какво ме смущава в това обяснение, като се върна на примера с двамата наблюдатели, движещи се с релативна скорост един спрямо друг. Ще се постарая да обясня какво имам предвид : Първо, да изясним, че няма неподвижна система. Има относително неподжижна спрямо наблюдателя система. Айнщайн не е казал, че по-голямата система е тази, която се определя като неподвижна, нали ? Значи според него и двете системи могат да се приемат като отправни - която и да изберем. Не би трябвало да има значение, коя система ще изберем - резултата както в Математиката ще бъде един и същ. Опитна постановка : Двама наблюдатели се движат един спрямо друг , приближавайки се с релативна скорост. Да разгледаме ефектите от релативна скорост на двата обекта : Първи обект : Той приема за отправна система своята. Според формулата времето на този обект е "непроменено", докато за другия обект е в сила забавяне на хода на времето, което за удобство ще приемем за "двойно по-бавно". Втори обект : Той приема за отправна система своята. Поради симетрията в разсъжденията е ясно - от формулата следва, че хода на времето при него е "непроменено", докато за другия то тече "двойно по-бавно". Логично е, че двата обекта могат да разменят съобщения за хода на времето, като изстрелват радиосигнали всяка секунда, за да покажат хода на собственото си време на другия. При това положение, двата обекта имат на разположение както теоретичния модел - релативистката формула за времевите интервали, така и експерименталния резултат от получените съобщения - "всяка секунда" , които двата обекта си разменят по време на експеримента. Сега е време за анализ на получените резултати и сравняване с теоретичния модел. Теоретичен модел : време на обект 1 : 1 1 1 1 1 формулата му за обект 2 : 2 2 2 време на обект 2 : 2 2 2 2 2 формулата му за обект 1 : 1 1 1 Резултатите се тълкуват като засичане по оста на времето всяка секунда. Разгледайте добре резултата. Тълкуване: всеки от двата обекта си мисли, че е напред във времето спрямо другия. А по-интересното е, че това няма как да стане, защото двата обекта са в една вселена, следователно потока на времето е непрекъснат, докато резултата говори за разминаване. Докато единия е излъчил двадесет импулса, а е получил десет, то другия е получил десет от него, а излъчил двадесет за целия период на експеримента ( Примерно, разбира се ). Представете си, ако между двата обекта се разменят съобщения, какво биха получили при това положение на нещата. Трудно е , нали ? Анализ на получените резултати : Такъв няма, защото няма и експериментални резултати. Проблема не е в тях, а в теоретичните - те са нелогични. Надявам се че стана ясно какво имам предвид. Форума не изписа интервалите, както очаквах, но надявам се ще разберете жалкия ми опит за рисуване на диаграма. Ако това ще помогне, може да сложим и трети наблюдател, който е неподвижно застанал в точката на среща между двамата наблюдатели. Тогава положението се изменя незначително - появява се още един такъв проблем . Koy, Извини ме, че обсебвам темата. По принцип съм внимателен слушател/четец/. От думите ти за парадокса с близнаците разбирам, че си наясно с темата, която току-що написах. Все пак , факта за продължителния живот на елементарните частици с големи скорости е особено интересен. Дали пък не става дума за скорости, по-големи от тази на светлината ? Нали физиците не приемат такива за възможни, значи може да си мислят че няма защо да я измерват и така да са пропуснали важна част от експеримента. Не съм толкова наясно с подробности по тези експерименти, за да разбера има ли нещо такова. Още нещо - освен времето, има проблем и с дължината и масата, които умишлено не засягам - и без тях е трудно, а проблема с тях е аналогичен, струва ми се. Ако по енергията на частицата съдят за скоростта й, то се получава затворен кръг заради релативисткото увеличаване на масата. То пък може да не е вярно, ако и времето не се забавя. Автор: koy Дата: 13.03.00 01:26 Drug Vasko, nyamam nishto protiv mnogoto postingi (ne znam kak se chuvstva Tom po tozi vypros). No imay pred vid, che kato klikvam vyrhu vseki posting tr. da chakam sto chasa, za da se zaredi.

Тема OTO 2нови [re: Drug Vasko]  
Автор Drug Vasko ()
Публикувано16.03.00 22:22



Извинете ме, темата остава в ОТО .


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.