Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:04 11.05.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема OTO  
Автор Tom ()
Публикувано10.03.00 08:25



Koy,kade si?Taka i ne razbrah kakvo neredno sa otkrili v eksperimenta na Michaelson.

Тема RE: OTOнови [re: Tom]  
Автор Huck ()
Публикувано10.03.00 08:55



Nema takova jivotno. Imashe samo "OMO" i te go zabrania oti e protivokonstitucionno.

Тема RE: OTOнови [re: Huck]  
Автор koy ()
Публикувано10.03.00 13:19



Tom, izvinyavay za otsystvieto. Chak sega sluchayno vidyah, che ima klub fizika. Ne sym komentiral eksperimenta na Michelson. Zashto si ostanal s takova vpechatlenie ? No ponezhe pitash bih ti kazal, che naistina ima statii v koito rezultatite ot tozi eksperiment se osporvat (ne sa mi pod ryka v momenta). Shto se otnasya do vyzrazheniyata mi kym STO, byah publikuval predi vreme, v otgovor na Momchil, nyakoi beleszhki (tuk ne e vyzmozhno da se vodi podrobna diskusiya -- trudno se pishat formuli). Ako si propusnal da prochetesh vyzrazheniyata mi otnosno STO i vse oshte te interesuvat kazhi mi, shte se opitam pak da gi formuliram specialno za teb. Zabelezhi, che az priemam i dvata postulata i vypreki tova se okazva, che ima greshka. Prochete li tekstovete mi otnosno APR vyv 'Filosofiya'?

Тема OTOнови [re: Tom]  
Автор Drug Vasko ()
Публикувано10.03.00 22:46



Проблема с опита на Майкелсън - Морли. Ами няма проблем. Опита е перфектен. Резултата - точен и ясен. Обаче тълкуването не вървяло дълго време, доката Айнщайн го прекъснал, " поглъщайки " проблема с помоща на ТО. Какво имам предвид : Опита показва, че скоростта на светлината е еднаква във всички посоки, въпреки че ние се движим във вселената. Дотук добре, ама гледай какво става. Предисловие : Галилеевите трансформации, показващи относителността на движението на телата. Това е първия в историята принцип на относителността - механичната относителност на движението. Някой е решил, че " В електродинамиката не би трябвало да има относителност" с което слага началото на проблема. Иначе казано, според този човек скоростта на светлината не зависи от скоростта на излъчващия я обект спрямо приемника. По онова време това е изглеждало логично, щото не са били запознати с днешната представа за двойнствения характер на ел. магн. лъчение. Ама днес нещата не изглеждат така. Нека си спомним опите на ММ : източника на светлина е на земята - в неподвижност спрямо приемника. Значи, ясно е, че ако вместо светлина да бяха използвали куршуми, ефекта щеше да е същия - скоростта на куршума във всички посоки щеше да е еднаква. Само дето не са гледали на светлината като на вещество, затова са решили, че тя не може да има отношение към скоростта на излъчвателя. Груба грешка. С тежки последици. Все още никой не се преборва с това гледище, защото е в основата на най-невероятната и неразбираема теория в историята. А най-лошото е, че за нея са " намрерни " дкоазателства, които може да се " намерят " и срещу нея, при повече желание. Догми, догми ...

Тема OTOнови [re: Drug Vasko]  
Автор Tom ()
Публикувано11.03.00 11:20



Napisanoto po-gore mai pak se otnasia za STO.Za neino potvarjdenie sashtestvuvat hiliadi dokazatelsta i dokolkoto mi e izvestno-nito edno sreshtu neia.

Тема OTOнови [re: Tom]  
Автор koy ()
Публикувано11.03.00 11:43



Tom, ti zadade vypros vyv vryzka s Michelson. Drug Vasko ti otgovori (az ne zhelaya da vlizam v diskusiya svyrzana s Michelson). Vyprosyt ti e svyrzan sys STO, a ne s OTO. Kakyv e problema ? Dali syshtestvuvat hilyadi dokazatelstva v podkrepa na STO e vypros na diskusiya. Az otnovo tvyrdya, che ima problem v STO oshte v samata pyrva publikaciya ot 1905 i povtaryam, che veche pisah po tozi vypros vyv foruma v otgovor na Momchil. Mislya shte se syglasish, che ako naistina ima problem v STO, to e bezpredmetno da diskutirame OTO.

Тема OTOнови [re: Tom]  
Автор Drug Vasko ()
Публикувано11.03.00 16:45



Лесно може да се докаже относителността за светлинната скорост. Достатъчно е да се измери скоростта на светлината от космични обекти с голяма маса или скорост спрямо нас. Даже и на Земята не е трудно да се засече - при скорост повече от 1 метър в сек. може да се регистрира. Елементарно е. Има и други начини. Това е доказателство, а не мъглявите потвърждения на СТО, за които споменах, че могат да се тълкуват много широко. Тук въпроса с тъулкуването е субективен и нещата не стоят по-различно отколкото в една съдебна зала. Но насила хубост не става. Като си уверен в СТО, твой си проблем.

Тема OTOнови [re: Tom]  
Автор Drug Vasko ()
Публикувано11.03.00 16:47



Koy, Би ли ми казал какво имаш предвид относно проблема в СТО ? Имам предвид 1905 г.

Тема OTOнови [re: Drug Vasko]  
Автор Tom ()
Публикувано11.03.00 20:49



Vasko,po-gore beshe dal primer za skorostta na svetlinata,izlachvana ot dvijesht se iztochnik.Izvodite ti ne sa verni,zashtoto ti direktno sabirash skorostite .Ako izpolzvash relativistkata formula za sabirane na skorosti,problem niama.Osven tova ne moga da razbera kakvo razbirash pod "magliavi" potvarjdenia.Az ne mislia,che te sa magliavi-naprotiv-nablidava se otlichno saglasuvane mejdu teoretichni i eksperimentalni rezultati!

Тема OTOнови [re: koy]  
Автор Tom ()
Публикувано11.03.00 21:06



Koy,ne mojah da nameria komantara ti za STO. Ne mislia,che eksperimenta na M. e svarzan samo sas STO,v kraina smetka izotropnostta na fizicheskoto prostranstvo ima priaka vrazka s OTO. Az zapochnah diskusiata za OTO,poneje ako ima niakakvi problemi,to te nai-veroiatno sa tam.Obache,kakto vijdash,seriozna diskusia ne se poluchava-tuk se diskutira na nivo spisanie"Kosmos" i nai-vajnite argumenti sa "haresva mi,ne mi haresva" Zatova otsega natatak smiatam da otgovariam samo na seriozni stanovishta,bazirani na analiz,a ne na filosofski saobrajenia. Tova,poslednoto,ne e otpraveno kam teb,a kam hora,na koito ne im e iasno kakvo diskutirame. Pozdravi:T


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.