Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:55 19.04.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема стара задача за свръхпроводникнови  
Автор Tamperelainen (минаващ)
Публикувано26.04.22 12:28



Здравейте,
тук преди има-няма 15-16 години, професионален физик беше задал задача, какво би станало ако окъсим трансформатор със свръхпроводник. Отрговора беше май - нищо няма да стане!, ама сега ми стана интересно защо.

Търсачката нещо не ми работи...може ли някой да пусне пак треда и да даде отговора?
Предполагам, че същият този е все още активен.
Благодаря!



Тема Re: стара задача за свръхпроводникнови [re: Tamperelainen]  
Автор Neobogomil (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано26.04.22 13:59



Да си чул за AC през свръхпроводници?





Тема Re: стара задача за свръхпроводникнови [re: Neobogomil]  
Автор Tamperelainen (минаващ)
Публикувано26.04.22 15:18



Не зная отговора, предполагам би трябвало загубите да зависят от честотата на АC и магнитното поле



Тема Re: стара задача за свръхпроводникнови [re: Tamperelainen]  
Автор Neobogomil (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано26.04.22 17:32



Ще взема да отворя един Гогел и аз:

.



Тема Re: стара задача за свръхпроводникнови [re: Tamperelainen]  
Автор rien ne va plus ()
Публикувано30.04.22 16:05



Спомням си темата. Знам и кой твърдеше това.
Търсачката на дира отдавна не работи. Тук всичко е оставено на доизживяване.

Всъщност темата не беше точно за свръхпроводник, а за идеален проводник с нулево съпротивление. Поне така си спомням. Свръхпроводника много се доближава до идеалния, но идеален няма, това е една абстракция, теоретична постановка.

Колкото до окъсения трансформатор, съществуват съвсем реални такива, които изобщо не са със свръхпроводник, и работят съвсем нормално и продължително време в режим на късо съединение. Просто така са изчислени.
Това са т.нар. измервателни трансформатори за ток, или още токови трансформатори.

Твърдеше се, че при електрически генератор с проводник с нулево съпротивление при окъсяване няма да има спирачен момент. Аз лично не съм съгласен с това.

Редактирано от rien ne va plus на 30.04.22 16:08.



Тема Re: стара задача за свръхпроводникнови [re: rien ne va plus]  
Автор Neobogomil (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано30.04.22 23:27



На присъединен и функциониращ ТТ, ако разединиш вторична верига, става екшън. Поне заплатата за месеца ще ти иде - за нов.

Комай теб те шамаросвахме по темата, преди време.
Запомнил си.





Тема Re: стара задача за свръхпроводникнови [re: Neobogomil]  
Автор rien ne va plus ()
Публикувано07.05.22 10:29



Комай теб те шамаросвахме по темата, преди време.
Запомнил си.


Само в мечтите и сънищата ти.



Тема Re: стара задача за свръхпроводник [re: rien ne va plus]  
Автор Tamperelainen (минаващ)
Публикувано08.05.22 21:31



Вярно, че е различно! Моята логика беше, че свръхпроводника при променлив ток, се държи, като електромагнит, а тогава няма със сигурност ефект! Но май не е вярно. А това за измервателните трансформатори е абсолютно вярно, програмите за симулация на преходни процеси използват такъв окъсявящ елемент, но аз не съм знаел, че това е причината



Тема Re: стара задача за свръхпроводникнови [re: Tamperelainen]  
Автор rien ne va plus ()
Публикувано08.05.22 22:33



Моята логика беше, че свръхпроводника при променлив ток, се държи, като електромагнит, а тогава няма със сигурност ефект!

Това малко не го разбрах. Всеки проводник, при протичане на ток през него се държи като електромагнит, без значение постоянен или променлив. Не е нужно да е свръхпроводник или идеален. За какъв ефект говориш?



Тема Re: стара задача за свръхпроводникнови [re: Tamperelainen]  
Автор Neobogomil (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано09.05.22 03:02



Програмите за симулация на ПрП не използват свръхпроводник.
Още повече, че трябва да взимат предвид и взаимодействието електромагнити-свръхпроводник.
...

Ако ти се забива по свръхпроводимост, копай за квантови компютри. Невристорът например е интересен елемент, използващ магнетизъм и свръхпроводимост.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.