Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:23 30.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Тема Оптиканови  
Автор Nick ()
Публикувано17.05.00 23:04



Много съм на Вие с тази наука, но ми е необходима информация как се измерва фокусното разстояние на събирателните лещи.

Тема Оптиканови [re: Nick]  
Автор Drug Vasko ()
Публикувано18.05.00 21:51



Как се измерва ? С успореден сноп лъчи. Такива са слънчевите. Да преминат през лещата и там, където най-добре се фокусират в точка е фокуса. А разтоянието от него до центъра на лещата( вътре в нея ) е фокусно разтояние. Вземи си отвори учебника, не се сърди, но тук не е начално училище все пак.

Тема Оптиканови [re: Nick]  
Автор Nick ()
Публикувано18.05.00 22:05



Аз отдааааавна съм завършил и не разполагам с учебници. Видях в "Астрономията", че има тема за оптичните телескопи и затова питам за фокусното разстоятие защото мисля да опитам да си направя един телескоп. четох в една книга за фокусното разстояние и там има една формула D=1/F Искам да разбера тази единица какво точно изразява и дали се влияе от нещо. Когато учих още не си спомням да съм учил "Оптика" по физика.

Тема Оптиканови [re: Nick]  
Автор Трабанта ()
Публикувано25.05.00 16:03



D=1/F -В тази формула D се нарича диоптър. Ако имаш една леща и незнаеш фокусното и разстояние можеш да го определиш най елементарно по следния начин: Ако лещата е изпъкнала(няма значение дали е плоско изпъкнала или двойно) то тя е събирателна и дава действителен образ във F и обърнат във 2F.Вземаш един лист хартия.Вземаш лещата и я приближаваш или отдалечаваш от листа.В положението в което светлинното петно стане най-малко (като светлинна точица върху листа) измерваш разстоянието от лещата до листа. Това е фокусното р-ие на събирателната леща. F на вдлъбната леща се определя по същия начин но следиш положението при което светлинното петно върху листа е най-голямо. Май тъй беше! Обаче за да си направи човек телескоп трябва да попрочете нещичко поне.

Тема Оптиканови [re: Nick]  
Автор Маркишки ()
Публикувано02.06.00 16:53



При вдлъбнатите /разсейващи/ лещи не е така! Те нямат действителен фокус. Там нещата са малко по-сложни: Ако имаш разсейваща леща -5 dpt /диоптъра/ и поставиш пред нея събирателна леща от + 5dpt, то общия пречупващ ефект ще е нула /0 dpt/. Ако общия ефект е примерно +2 dpt , то разсейващата леща е - 3dpt. Тези показания може обаче да са неточни, тъй като фокусното разстояние се измерва от главната фокусна точка, до задната главна оптична равнина на лещата/обектива, която за различните по форма лещи е на различно място. Грубо приемай, че тя е в средата на дебелината на лещата, но само ако последната може да мине за "тънка". Леща с +1 dpt има фокусно разст. 1м, а ако фокусното е 200мм, то пречупващата й мощност ще бъде +5dpt. Един бърз начин за пресмятане е, като разделиш 1000 на фокусното разстояние /указано в милиметри/, получаваш диоптрите, а ако разделиш 250 на фокуса в милиметри, получаваш собственото увеличение на лещата в пъти /x/, но това е само относно разстоянието за най-ясно виждане от близо, прието за 250мм. Увеличението на телескоп /в пъти - x/ се смята, като разделиш фокусното разст. на обектива на това на окуляра. При обектив от 1 dpt, т.е. 1000мм фокусно, и окуляр 20мм, ще имаш увеличение 50x. Ти по-скоро ще имаш проблеми с качеството на образа в твоя телескоп, ако го направиш от случайни лещи, със всичките им присъщи дефекти /аберации/! За подробности виж темата "Хоби оптични телескопи" в клуб "Астрономия". Извинявам се на клуба за тези пре-подробни обяснения.

Тема Оптиканови [re: Маркишки]  
Автор Тони ()
Публикувано03.06.00 22:04



В обесненията няма нищо лошо и няма защо да се извиняваш, койкто иска ги чете който иска да не ги чете. Ама ако четеш тва няма да е лошо да идеш в клуб Астрономия, че там съм ти задал две въпросчета.М-у другото имам някаква оптика от хелиограф, не знам дали може да свърши някаква работа, но на мене за сега никаква та затова ако някой се интересува нека пише. Системата е с две лещи една двойно вдлъбната и една вдлъбнато-изпъкнала. Лещите са стъклени и то от качествено стъкло, поне до колкото имам опит.

Тема Оптиканови [re: Nick]  
Автор Вайс Адмирал Алексей СТУКОВ ()
Публикувано05.06.00 22:49



ХА ХА ХА ХА ХАХ А ХА ЧЕ ПЪК ТИ СИ И УЧИЛ?

Тема Re: Оптика тва и ут 2005 гудина ва [re: Nick]  
Автор stillpigi-166243 (пенсионерин)
Публикувано01.01.21 08:53



Виж в библиотеката дето Гери е сложил да си гледаме най горе там има всииичко!!!

Аку ощи ни си си купил тилископ, ето как са прави: купуваш най слабата леща от оптиката за учила на дядовци и баби демек търсиш положителна, ама нека е да речем +0.5 диоптъра още по добре +0.1 диоптъра, но може и +1.0 диоптъра и купуваш най силната леща за очила на ранобудни студенти и ученици да речем - 8.0 диоптъра още по добре- -10.0 диоптъра, па най добре - 12.0 диоптъра!
Зимваш идна картонена търба дълга 0.5м, тургаш положителната лупа примерно +1.0 диоптър са ти дали с изпъкналото на вън в идиния край , на половин метър дълга друга по тясничка картонена търба в единия край тургаш отрицателната лупа примерно - 7.0 вмъкваш една у друга двети търби и тва е . Такъва кунструкция ще приближева 7 пъти. Но ако ползваш -12 диоптъра за окуляр и + 0.1 диоптъра за обектив, търбата ши ий бая по длъжка ама ши приближава 120 пъти което си е кеф. И най важното ши мяза на истински телископ и ши си е телископ! Гледа се през отрицателната леща. Тя да ти и пред окото! Нарочно всяка лупа си е свързана с своя отделна търба и нарочно двете търби са направени да влизат една в друга за да може да намиргаш вмъквайки ги повече или по малко една в друга по качествено изображение . Нивгаш ни гледай към слънцето с такова чудо - мигом ще ослепееш!!!

Нивгаш ни гледай към слънцето с такова чудо - мигом ще ослепееш!!!

Редактирано от stillpigi-166243 на 01.01.21 09:09.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.