Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:46 19.05.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Редефиниране на килограма  
Автор LeonKowalski (engineer)
Публикувано17.11.18 15:31










The International Committee for Weights and Measures (CIPM) approved a proposed redefinition of SI base units in November 2018 that defines the kilogram by defining the Planck constant to be exactly 6.26 070 15 x 10^-34 kg*m^2*s^-1.
This approach effectively defines the kilogram in terms of the second and the metre, and will take effect in 2019.


За неразбиращите чужди езици, килограмът вече няма да бъде дефиниран с физичен еталон, който се съхранява в Париж, а ще бъде дефиниран чрез константата на Планк.
По този начин отпада и последната физична величина от SI, която зависеше от, и беше дефинирана чрез конкретен физически обект-еталон.

Това според мен е нещо, което си заслужава да се отбележи в клуб Физика.
Вчера, на 16 ноември 2018 година е взето официално решението, но ще влезе в сила през април 2019.

Let me tell you about my mother...

Редактирано от LeonKowalski на 17.11.18 15:35.



Тема Re: Редефиниране на килограманови [re: LeonKowalski]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано18.11.18 08:04



Ммм добре нека. Хубаво си направил че си ни обяснил то си е важна новина. Нека да те питам и за друга една сложнотия четох че нямало единна и унифицирана да го кажем единица за светнали работи там крушки,лампи, лазери, неони, ледове и т.н. едно се мерело в кандели друго в лумени, трето в келвини ли кво беше там има ги 4000, 5000, 6000, в топли светлини в студени светлини, и изобщо ала бала. Та като да кажа въпросът ми е какво става има ли развитие и как е ще се изнамери ли решение на този осветлителен проблем - как да се измери светването на нещо дето е светнало по някакъв си начин било църковна свещ било лампа за морски фар. Аз ще ти бъда благодарен ако знаеш нещо по въпроса да кажеш. или поне например как да сметнем една светеща работа дето е оценена в едни величини да я преобърнем в други щото примерно майка ми знае само свещи - таз лампа е 40 свещи и оназ лампа е 60 свещи и нещата са прости ама като кажат лумени, кандели, келвини и бог знае още какво и започва века на голямото пулене. Ако ти не знаеш друг да каже просто да позасветлее въпроса де .

Пак познаха прогнозата


Тема Re: Редефиниране на килограманови [re: stillpigi-166243]  
Автор LeonKowalski (engineer)
Публикувано18.11.18 12:30



Това не е точно по темата, но най-напред да кажа, че няма бъркотия по отношение на мерните единици свързани със светлината.

Със светлината има свързани различни физични величини, и за всяка от тях има съгласно системата SI, която отдавна е приета и у нас съответната мерна единица.

Канделата е мерна единица за интензитет (сила) на светлинен източник. Подробности

. В миналото се е наричала свещ, на английски candle означава свещ. Интензитета на една свещ е приблизително равен на една кандела, откъдето идва единицата. Канделата характеризира светлинния добив на източник на светлина при самият източник.
Мярката е ват върху стерадиан (w/sr)т.е. мощност за дадена мярка пространствен ъгъл.

Лумен е единица за светлинен поток. И двете единици кандела и лумен имат сходни определения, но разликата е в това, че канделата определя интензитета при светлинния източник, без да отчита отслабването с разстоянието. А луменът отчита колко светлина достига до обекта.

Лукс - единица за осветеност. Равна на един лумен, падащ върху площ 1 кв.м.
Т.е. това е характеристика, показващо колко добре е осветен даден обект.
Очевидно осветеността зависи не само от интензитета на светлинния източник, но и от разстоянието до осветявания обект, както и площта на обекта.

Колкото до Келвините, те са характеристика, свързана с това дали светлината е "по-топла" или "по-студена". По-точно това е т.нар. "Цветна температура". Представлява температурата, до която трябва да се нагрее абсолютно черно тяло за да излъчи светлина със същия спектрален състав.
Както е известно бялата светлина е смес грубо казано от светлина с различните цветове от дъгата, но може да се получи и само от смесването на трите основни цвята - червено, зелено и синьо. По такъв начин се получава бялото в мониторите и телевизорите.
Грубо казано, колкото повече преобладава синьото в сместа, толкова е по-студена светлината, а ако преобладава червеното, съответно се възприема като по-топла.
Ако източник е лампа с нажежаема жичка, колкото до по-висока температура е нагрята жичката, толкова по-висока ще е и цветната температура.
Но с нажежаема жичка не могат да се постигнат много високи цветни температури, те излъчват винаги сравнително топла светлина.

Сега, крушките които се продават, тези старите, с нажежаема жичка, при тях определящо е мощността. Т.е. това, което ти наричаш 40 свещи, всъщност не съвсем правилно е наричане на крушка с мощност от 40 вата.

В новите светодиодни крушки, мощността е вече много по-малка. Но често на опаковката се означава приблизителна оценка как свети като "крушка от еди колко си вата".
Примерно можеш да намериш светодиодна крушка с мощност 13 вата, на която пише, че свети като такава с нажежаема жичка от 100 вата.
А колкото са по-ниски Келвините, толкова по-топло и по-близко до старите крушки светлина ще дава.
Примерно ако пише 3500-4000 Келвина, значи свети студено бяло.
Ако е 2200 - 2800 ще е топло бяло.

Let me tell you about my mother...

Редактирано от LeonKowalski на 18.11.18 12:42.



Тема Re: Редефиниране на килограманови [re: LeonKowalski]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано18.11.18 12:46



Това Редефиниране на килограма, сигурно го правят заради намаляването на еталона за килограм, незнайно защо.

Сяя, кво ша бистрим.


Тема Re: Редефиниране на килограманови [re: LeonKowalski]  
Автор LeonKowalski (engineer)
Публикувано18.11.18 19:31



За абсолютно черното тяло ще дам още пояснения, понеже не е нещо интуитивно разбираемо. На пръв поглед дори звучи странно, че е абсолютно черно, пък излъчва светлина.
Тук ще цитирам част от текста в уикипедия:

Абсолютно черното тяло (АЧТ) е идеализиран модел, абстракция, използвана в термодинамиката и представлява тяло в термодинамично равновесие (т.е. има изотропно излъчване), което поглъща електромагнитно излъчване в целия диапазон (всички дължини на вълната) и не отразява нищо. Това обаче не означава, че тялото не излъчва. То може да излъчва всяка дължина на вълната и визуално има цвят.Спектърът на излъчване зависи единствено от неговата температура. Слънцето, както и другите звезди, са най-добри приближения за абсолютно черни тела.

Терминът „абсолютно черно тяло“ (съкратено АЧТ) е въведен от Густав Кирхоф през 1862 година.




Let me tell you about my mother...

Тема Re: Редефиниране на килограманови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано18.11.18 21:14



По-добре късно, от колкото по-късно. Самото дефиниране с т.нар. "еталон" е лоша идея. Всъщност, при появата си е било добра идея, но в днешно време използването на такъв еталон е глупава и неподходяща детска игра.



Тема Re: Редефиниране на килограманови [re: LeonKowalski]  
Автор hidrazin4o (рекордьор)
Публикувано19.11.18 01:00



На пръв поглед дори звучи странно, че е абсолютно черно, пък излъчва светлина.
____________________________________________________________________________________
Ааааа.... прав си. С тва имаше проблем още 70-те години.
Учителите в основното училище се опитваха да ни го набият в главите.
Ама тъмнозелените и шопите не моеха да го проумеят.
P.S. Иначе Уикито е голяма работа, а ???





Тема Re: Редефиниране на килограманови [re: LeonKowalski]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано19.11.18 14:42







Тема Re: Редефиниране на килограманови [re: LeonKowalski]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано19.11.18 18:35



Леоне, отнасям се с крайно уважение към обстоятелственото ти обяснение и ти благодаря от сърце. Имам още един въпрос и една забележка. Въпросът е : Какво значи топла светлина всичко онова което по цвят се доближава до цвета на нажежаемата обикновена крушка нали, щото има едни фарове за коли светят направо синьо бяло. Вероятно има трикове за това та тази светлина примерно от такъв фар студена ли ще се явява? Извини ме че продължавам не по темата. А ето и забележката : виж Леоне, не го приемай лично но като видях колко си навътре с килограмите реших си че може би и с светлината ще си така навътре та ето и забележката: Има категорично становище че с измерването на светлината нещата не са докарани до искания предел. Знам го с сигурност. Има, съществува нагласа да се докарат нещата до край и именно аз това мислех че знаеш, а може би и да го знаеш но да си решил че като за лауреати като мене и толкова стига. Нищо лошо, не ме вълнува. Все пак поразрови се когато имаш време и ще се убедиш че говоря съвсем прецизно че да има проблем и той предстои да се решава.Проблем в Физиката не в Ветеринарната медицина така да се каже и той е свърэан с светлината и универсална система за измерването и. Аз знам за това и добих представа че е огромен проблем и дори да ти кажа честно за миг се замислих за какво се бутнявят с метъра когато имат по сериозна задача. Та това ми е забележката. Веж ако когато имаш време и ще се увериш в думите ми. Може би Гери да знае повечко но и той когато си реши тогава ще пише. все пак консултирай се с него. Говорим за проблем на физиката в края на краищата.Не се сърди за добро поставих въпроса просто ти отвори подобна тема да за килограм наистина но и за неговото измерване, а аз го разширявам с светлината. Ако позволиш Леоне . Ти си знаеш най добре какво ще се пише в темите ти.

Пак познаха прогнозата


Тема Re: Редефиниране на килограманови [re: stillpigi-166243]  
Автор LeonKowalski (engineer)
Публикувано19.11.18 19:31



Мисля, че обясних - когато преобладава червеното, светлината се определя като топла, а когато е синьо-бяло - съответно студена.
Т.е. по-висока цветна температура отговаря на по-студена светлина, и обратното.
Написал съм го. Прочети пак.

Колкото до другото, за което говориш, не знам, не си обяснил разбираемо. Твърде общи приказки са това.
Има категорично становище че с измерването на светлината нещата не са докарани до искания предел.
Поне на такова ниво, за което ти питаш няма неясноти. Виж ако говориш за квантова механика, там нещата са по-сложни.

Ти зададе въпрос за крушки и свещи, отговорих ти според това.

Let me tell you about my mother...



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.