Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:35 21.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Джендър наукинови  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано08.10.18 23:38



Ето

за един, който си е позволил да се покаже публично с слайдове, като дори най-нагло се надявал да не го уволнят.
Не иска да си признае, че физиката е расистка и сексистка наука, тъй като топ законите не са открити по равно от черни, жълти, бели, мъже и жени, тук-таме с някой джендър за цвят.
Предлагам да се отнемат 50% от нобеловите награди на мъже и да се раздадат на физички. Така женските ще са с три повече, което вече би било справедливо.



Тема Re: Джендър наукинови [re: klapaucius]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано09.10.18 12:09



Нобеловите награди са една глобална афера на ПЕТРОЛНАТА и ОРЪЖЕЙНАТА индустрия!

В Ютуб пък няма дами, които да мамят за свободната енергия.
Докато с ДЖЕНДЕРИ е пълно.



Тема Re: Джендър наукинови [re: Heoбoгoмил]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано09.10.18 17:53



"....Докато с ДЖЕНДЕРИ е пълно."

Чак пълно не е. Малко СТЕ, но ВИ има.



Тема Re: Джендър наукинови [re: klapaucius]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано09.10.18 17:58



Физикът е един черноработник, химикът също и биологът и метеорологът и геофизикът и археологът и така нататък. Ако в американските научни среди през 1942 имаше някой да знае японски или поне есперанто, пилотите на бомбардировачите през ВСВ нямаше да се чудят защо от преди 4 часа трябвало да са над Токио, а са още над океана... отдаването на наука е нещо като богослужение и светците са повечето мъже а в Африка са и чернокожи някои... Нобеловата награда е като шапка -тя поощрява а не дава ум или торби с пари. Има и някои учени не я приемат - просто не им се занимава например оня руснак, дето решил уравнението на Поанкаре ли беше там някаква сложна математична задача. Големите открития нерядко са свързани с разход на много по големи от Нобеловата награда финансови средства. Да вземем ЦЕРН за пример. Хората работят за да успеят най вече, например борбата с рака, Проблемът с Нобеловата награда според мен е че вече не е съвременно звучаща - не може да покрие всички заслужили я. Трябва изглежда да се създаде друга такава награда и то организирана от много нации. Така си мисля аз в момента утре може друго да мисля. В миналото учени са излизали от среди по скоро богати и среди в които образованието е значело нещо. Днес е времето на шумящите хартийки има сервитьори милионери. Не не казвам че кулинарията те е наука казвам че има сервитьори много по богати от Нобелов лауреат. Това да е акцентът, а не колко жени на колко мъже е съотношението на взелите Нобелова премия. Това просто не е важно чак толкова.

Пак познаха прогнозата


Тема Re: Джендър наукинови [re: stillpigi-166243]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано09.10.18 18:10



Повечето Нобелови лауреати не са случайни люде и знаят инфо, което събаря парите въобще, че и ПАРАЛИИТЕ. Не ги мисли за по-бедни от сервитьорите! Голямата част осъзнават, каква функция изпълняват за Световния ред, а сервитьорът не би могъл да върши работата им.



Тема Re: Джендър наукинови [re: klapaucius]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано09.10.18 18:25



Бая сте!

И не успявате да накарате момичетата да ментрят в тази област, ще ВИ издънят.
Контактьорството и врачуването са по-гъвкава материя, в която издънките не са така фатални - просто рутина.



Тема Re: Джендър наукинови [re: klapaucius]  
Автор naiv (тя)
Публикувано09.10.18 20:28



Какво е InSpire? Не ми е известно, а данните на автора са оттам.

Естествено, че има квоти и на 10 мъже трябва да наемат и някоя 1, а не 0 жена в Харвард или където с каквито и да са цитирания (естествено, че по-ниски, щото по веригата е едно и също).

Как стоят нещата с лекарите впрочем, гледам при юристите нещата са изравнени (професии с добри пари и обществено уважение). За съжаление физиците явно не са в тази категория, иначе жените щяха да се намесят сериозно.



Имаш ли някаква идея защо са малко жените във физиката, с едно изречение, но може и с две?

Редактирано от naiv на 09.10.18 20:42.



Тема Re: Джендър наукинови [re: Heoбoгoмил]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано09.10.18 20:42



Какво да ти кажа Нео , има много богати сервитьори наистина много.Не казвам че не се трудят но и ти се трудиш и аз се трудя но ние с теб кога ще станем така богати като човек който върти на пръста си и салонния управител и собственика на кръчмата и само на лявата му ръка пръстените му тежат половин кило. бакшиша му е три мои заплати за една вечер . Не ми трябват парите му но че е по богат от кмета е ясно. Някои кметове са бедни други не. Все ми е тая кой колко е богат само това ми е дерта . Пука ми ! Просто знай че Нобела е признание за огромен труд, нещо като бели пари за черни дни. Нобел е бил тъжен човек и постъпил така от благородство. Благородството е рядко качество при милионерите и милиардерите почти отсъства.Бил Гейтс също е благороден човек- никой не го е заставял да хвърли милиард и половина за образователни начинания. Първанов колко даде? Сидеров каза за него по телевизията че дал 60 милиона на КТБ да не говорим как и от къде ги е взел на кое училище помогна Първанов с компютърни кабинети или с спортна зала, на коя детска градина направи диетична кухня. Да може и да е направил но с моите и твоите пари от данъците ни. Дори и парите на Нобел да притежаваше Първанко нямаше да даде и цент за теб мен или чуждите деца. такъв му е соя - дребнав и тарикатски. Казвам ти за Алфред Нобел грешиш.- бил е изключителен характер като Скот като Амундсен, като Суворов, като нашият Георги Иванов космонавта,Това е божи дар да си такъв или ако се култивира става много трудно вземи например Райнхолд Меснер - първия покорител на осемхилядниците без кислородна маска.вярвам ти че се съмняваш но не осквернявай паметта на всеки по известен човек имал пари.
До НАив : Аз мисля че жени в Физика има малко защото те не обичат тази наука тя не е в амплоато им те харесват по прагматичните ресори: филологии- преводачество, математика-учителство, химия - аптекарство, В медицина рядко има хирурзи жени казват че е прекалено хамалско за тях. Чисто по женски те искат тясно специализиране т.е не много доходното но сигурното. Докато в физиката трябва да си много разтропан там се иска и математика , а в същото време в математиката не се иска в такъв обем физика. После жената си има и други природни мисли и ангажименти. Не казвам че те ще и пречат но така или иначе тя трябва да се съобразява и с такива неща. През 1982 пътувах до Москва с една физичка българка в Ломоносовия университет мисля че правеше аспирантура -Това момиче беше кълбо от нерви казвам ви.
Изобщо Физиката иска прекалено много да рискуваш за разлика от всяка друга наука казано с една дума ето защо не са много физиците жени сред Нобеловите лауреати. Физиката иска да си първопроходец а това не е присъщо на жената - тя обича утъпканата партина. разбира се не бива да упрекваме жените още повече че те самите са достатъчно с акъл да си правят каквото си им хареса без да се интересуват от мнението на когото и да било. Ииии... най често си плащат солено данъка обществено мнение.Обаче тук в ДИР-а има една особа - жена която не се плаши от физиката може и да греша не знам но така ми се струва достатъчно смела е както ми се вижда.

Пак познаха прогнозата

Редактирано от stillpigi-166243 на 09.10.18 21:14.



Тема Re: Джендър наукинови [re: naiv]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано09.10.18 22:41



По мое лично време, за да се занимава човек дългосрочно с физика, трябва да разполага с определени качества и да направи определени жертви. Трябва да инвестира много време. Трябва да има силно желание да се занимава с работа, която в огромната си част е доста рутинна. И трябва да е изключително упорит, за да поддържа това желание във времето, въпреки ударите на живота.

По мои лични наблюдения жените са по-прагматични от мъжете в това отношение. По-лесно променят нагласите си, което от еволюционна гледна точка дава по-голяма адаптивност, но не спомага за поддържане на качествата които изброих. Не че няма изключения, нобеловите награди сигнализират че има.

Мога да споделя няколко мои наблюдения. В моят випуск имаше около 150 човека в началото, и 1/3 бяха жени. Става дума за наше съвремие, когато дискриминация за образованието на практика няма. От тези жени, на сегашният момент статистиката е следната. Една се издигна до директор на институт. Още 3-5 са в институтите на БАН, и по съвсем груба оценка още максимум 8 са пръснати в страната и чужбина на постове свързани по някакъв начин с научни институти или частни фирми с близка дейост. От мъжете повече от една трета имаха силен старт в БАН, университета, обсерваторията в Рожен, писаха дисертации, поне един (може и двама, не съм съвсем сигурен) от доста време е член кореспондент, ръководители на институти в чужбина имаме. Просто в определен възрастов период мъжете имат повече времеви възможности да се занимават. А в тази област, ако се направи пауза (майчинство например) после догонване на практика няма. Тук преминават само изключенията.

И сред математиците е така. Срещал съм само една жена математик, която ми събра очите и ме впечатли с ентусиазма и упоритостта си (а аз от упоритост трудно се впечатлявам). Но това беше в Съветския съюз преди много време. Докато мъже математици с лопата да ги ринеш. Но не издържат на пиене, въпреи вицовете :)

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Джендър наукинови [re: naiv]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано09.10.18 22:48



Ха-ха, ще опитам



С едно изречение: Защото самите те не искат.
Това с уловката, че защо не искат е отделен въпрос.

С повече изречения:
Основно - защото те не искат, което се дължи на начин на възпитание и историчиски причини, а в по-малка степен - и на биологични такива.
Второстепенно - поради дискриминиране, като това е от голямо значение в страни като Саудитска Арабия и от много по-малко - в страни като Франция, България и САЩ.

Та за толкова се досещам в момента, вероятно има и други причини.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.