Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:17 29.09.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема ЛЕД лампа  
Автор selski_tarikat (пристрастен)
Публикувано25.06.18 09:58



Вкъщи имам една ЛЕД крушка, на обикновена фасунга. Когато работи по-дълго време крушката загрява там където е навита на фасунгата и където е електронната част. Загрява и то така че почти едвам мога да е хващам, което е доста повече според мен от обявените 6- 7 вата. Дали е поради лош контакт към фасунгата или нескопосано / евтино изпълнение на електронната част? В моите представи такива крушки трябва да са почти студени.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано25.06.18 16:25



вероятно второто, аз имам доста лед лампи и не греят. макар че не знам как си представяш 6 вата, но върху фасунка това е твърде много, ще пари наистина. все пак тия 6 вата трябва да са повечето светлина, а не топлина, кпд на светодиодите е добро




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор 741 ()
Публикувано25.06.18 16:49



Щом все пак я хващаш, значи не е кой знае колко топла. Усещането за парене нараства много бързо с увеличаване на температурата.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор hidrazin4o (рекордьор)
Публикувано25.06.18 20:48



Не си писал каква е лаБата - да не е Джик-Так???
Калпаво изпълнение. Няма да изкара много.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: 741]  
Автор selski_tarikat (пристрастен)
Публикувано25.06.18 21:04



Абе гореща е, и е от електрониката сигурно. За да я развия е спирам да се поохлади малко. Няма как да е от самите лед елементи. Трябва да се внимава с тия евтините лед крушки от по 3лв. Със сигурност няма да си избиете парите от икономията на ток.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: hidrazin4o]  
Автор selski_tarikat (пристрастен)
Публикувано25.06.18 21:06



V-TAC



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано25.06.18 21:33



Аз сменям крушките в едно огромно здание - чичко за всичко съм - най държат едни лампи "лайттек" ледчета обаче ги слага една фирма Електрин или не помня как ще питам.От техните 120 лампи 20 откраднаха даже 25 са точно и имам само 4 изгорели, светят вече трета година и не сменят цвета си, всичко друго поне от магазина от който ги вземам е боже опази, даже си направих щека за бързо сменяне да не ползвам стълба че са много на високо и ме е страх да не се пребия някой ден... имам в склада поне 100 изгорели включително и ви- текове, започнах на отговорните места да слагам пак газови ония навитите като свинска опашка те си сменят цвета ама преди да изгорят поне се размирисват и ме предупреждават че са на смъртно легло.Оф не знам какви са тея "меринджеи" ама все по калпава стока внасят даже някои жични лампи надживяват ледчетата...А като си спомня какво пишеше в списанията; лед ще светят по 1 милион часа - дрън дръннякои издържат само 3-4 седмици

Пак познаха прогнозата


Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор hidrazin4o (рекордьор)
Публикувано25.06.18 22:02



Е ами пак съм си пил хапчетата за познаване - лампата е Джик-Так.
Рядко срещани боклуци.
По едно време аха-аха да направят свестни лампи и даже пуснаха една що-годе серия....
После пак се осраха както винаги. Ще използвам снимка и описание от един свестен човек - демек не са мои.
Но пък отразяват реалната ситуация в тези ташаци:
VT-1828 7W , масивен алуминиев радиатор, захлюпен от тънка топло непроводяща пластмаса. Разтопили се гнездата на винтчетата, влошило се още повече охлаждането и гръмнал единия диод.





Тема Re: ЛЕД лампа въпроснови [re: hidrazin4o]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано26.06.18 17:16



Значи диода гръмнал и ако се смени ще свети ли? и още на някои от излъчващите диоди има миниатюрни черни точици и аз не знам това означава че и диода жълтия светещия е вече умрял ли... Идеята ми е ако е въэможно да въэстановя някоя и друга лампа то е ясно че няма да се слага старо но понякога човек изпада в нужда и де се вика и ракът е риба.
На коша за боклука дето ходят барабите да закусват намерих книга "Применение авиации в селском и лесном хозяйстве" тираж 10 000 издадена 1075 на някой дали би му свършила работа да речем
Пак познаха прогнозата

Редактирано от stillpigi-166243 на 26.06.18 17:22.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано06.07.18 12:11



6-7 вата при 30-40% КПД означава, че 4-5 вата се отделят в задната част на лампата - напълно достатъчно, за да се нагрее.

Качеството на изпълнение на LED лампа се познава предимно по дължината на живота.
Загубите в електрониката варират, но обикновено не са признак на лош дизайн, а се дължат на позлването на различни технологии.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: zaphod]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано06.07.18 12:12



КПД на самите диоди е под 40%, отделно има загуби в електрониката. Тия 6 вата определено повечето са топлина.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано06.07.18 12:20



Стига да работи достатъчно дълго - със сигурност ще се избият парите.

Не сравнявай греенето на лампа с нажежаема жичка с това на друга лампа.

При лампите с нажежаема жичка много голяма част от енергията се излъчва под формата на инфра червена светлина. Това означава, че ако сравним 100 вата лампа с 2% КПД и от друга страна 8 вата LED лампа с 40% КПД, първата няма да грее 20 пъти повече, както изглежда на пръв поглед, а "само" 10-на пъти повече.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: klapaucius]  
Автор selski_tarikat (пристрастен)
Публикувано06.07.18 12:51



Според мен 4-5 вата са само едно усещане за топло, докато при мен си е направо гореща, почти сравнимо с тази на обикновените крушки. От същата марка имах и "лед луничка" която изгоря за около година ползване, далеч по-малко от предвидените 20 000 часа....



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор Marechaux ()
Публикувано06.07.18 19:36



4-5 вата отделена топлина си е съвсем сериозно греене. В грешка си, че е само усещане за топло.
Сега, за конкретната марка не мога да коментирам нищо, най-малкото не знам коя е.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано07.07.18 17:49



Разходих се да пипна лампичките наоколо - E27 8.5W и 13W, както и една E14 3.5W. Всичките парят и е трудно да ги държиш.

Повечето светодиодни лампи са ментета и горят преждевременно. Сменяй марката, докато уцелиш.

Ако не се светва и изгася често - слагай луминесцентна (компакт флуоресцентна по ново му). Тук имам една, която свети вече над 5 години - по няколко часа почти всяка вечер. Вярно - "цели" 15 вата е, а бих могъл да я заменя с 13 ватова LED.

Редактирано от klapaucius на 07.07.18 17:52.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано08.07.18 07:47



Според мен 4-5 вата са само едно усещане за топло
защото не си правил крайни стъпала. без радиатор, дори най-тлъстите транзистори на 5 вата парят нетърпимо




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: ЛЕД лампанови [re: klapaucius]  
Автор 741 ()
Публикувано08.07.18 09:36



Писах горе, клед като можеш да я държиш с ръка, едва ли е нагрята над 60 градуса.

Ако не се светва и изгася често - слагай луминесцентна (компакт флуоресцентна по ново му). Тук имам една, която свети вече над 5 години - по няколко часа почти всяка вечер.

Те светят, обаче им пада светлинния добив с времето. Според ЕС директивата след няколко хиляси часа трябва да свети с поне 70% (по спомени) от началното ниво, обаче няма как да знаеш китаеца доколко го е спазил. Рядко ми се е случвало да изгори луминисцентна, повечето след няколко години съм ги сменил и остават резерва за подмяна на стълбището. Иначе я купуваш 14 ватова, а тя след време ти свети като 10 вата примерно, в добрия случай.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор 741 ()
Публикувано08.07.18 09:40



Според мен 4-5 вата са само едно усещане за топло, докато при мен си е направо гореща

Въпрос на съотношение мощност/охлаждаща повърхност.
Има малки поялници, с 10 вата си прави 300 градуса без проблем.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: 741]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано08.07.18 11:17



Луминисцентните лампи издържат малък брой студени включвания, така че са крайно неподходящи за стълбище и други места, където има чести включвания. Освен това първоначално светят слабо, което ги прави още по-непрактични за места, където влизайки натискаш копчето.

Изглежда съм уцелил добри преди време, тъй като тази над главата ми е светила над 5000 часа и още свети без забележки. Имам една резервна от същия модел, другото ми е LED, като тепърва предстои да разбера, колко издържат LED-овете.

Европейските директиви искат 6000 часа живот минимум за LED и са описали някави тъпи нормативи за тестване. Производителите с екстраполации дават 10, 15, 20, 25, 35 та дори 50 хиляди часа живот, но това си е чиста спекула.

Реално масово пукват доста по-рано, особено ментаци от сорта на W-TAK* и INFRALUKS*. Не съм си купувал от въпросните марки, наблюденията ми са край колеги.

* приликата с реални марки не е случайна



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: 741]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано08.07.18 11:20



И да не забравяме, че има 0.5W лампички, на които волфрамовата жичка се нагрябва до 2-3 хил. градуса





Тема Re: ЛЕД лампанови [re: 741]  
Автор Marechaux ()
Публикувано08.07.18 11:29



От едно време когато се занимавах с трансформатори помня, че правилото беше - щом можеш да си задържиш ръката, макар и да ти е горещо, но не гори, значи не е повече от 50 градуса. 60 градуса вече пари нетърпимо и не можеш да си задържиш ръката.

П.С. Като видях зейфод че е писал за крайни стъпала - точно за крайните стъпала ме накараха да се разправям с трансформатори, и наистина дори един резистор 1 ват може да изпуши и да те изгори яко, ако го пипнеш.

Редактирано от Marechaux на 08.07.18 11:41.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: klapaucius]  
Автор Marechaux ()
Публикувано08.07.18 11:32



Сменяй марката, докато уцелиш.
Аз съм с отлични впечатления от лампите, продавани в икеа - от няколко години ги ползвам непрекъснато, и нито една не е изгоряла, или да си намали видимо светенето.
Също така ползвам "лунички" светодиодни в банята от няколко години на Филипс - никакви грижи. Светят отлично и дават много приятен за окото спектър.
От китайските V-TAC в началото бях очарован, но не издържат дълго, почват да прегряват корпуса, пука се и потъмнява боята, всъщност продължаваше до последно да свети, но я хвърлих. В офиса, където работех преди няколко години бяхме сложили такива пури, заместващи луминисцентните - много добре светеха, но през седмица - две се налагаше да ги сменяме. Добре че имаха някаква гаранция.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: klapaucius]  
Автор 741 ()
Публикувано08.07.18 15:57



30% потъмняване се регистрира само ако сложиш две лампи една до друга и сравняваш. Иначе постепенното отслабване не се усеща, докато не сложиш нови на тяхно място. Само на око трудно се определя дали лампата е 14 или 11 вата, примерно.

За честото включване на стълбището - за мен е без значение, така или иначе тези работилите вече са отпадък и колкото изкарат, толкова. А и там, където отиват, стълбището свети по цяла нощ и не е проблем.
Всъщност, вкъщи май вече всички са лед, та тия трансфери остават в миналото.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: 741]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано08.07.18 22:35



Коя част от "още свети без забележки" не ти е ясна? Дори да има 10 или 30% разлика - не си личи, което напълно ме устройва.
В помещението са 4 лампи, от които две са луминисцентни и са еднакви, но се ползва основно едната. Другата е на практика нова, ползвана е под 1000 часа. Мързи ме да ги слагам една до друга, за да сравня, още по-малко пък ще хукна да търся гониометър да ги меря.



Тема абе има някви новинови [re: klapaucius]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано11.07.18 07:04



дето са директно на високо напрежение, палят веднага, не изгарят (за 5 години нула от 3 изгорели) и светенето им не се засилва постепенно, за разлика от енергоспестяващите, макар че ква пък разлика може да имат от тях
а ледовете които имам 12 волтовите горят, щото трафовете са ненадеждно звено, иначе на 220 ако изкарат месец, начи ще изкарат много.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: абе има някви новинови [re: zaphod]  
Автор 741 ()
Публикувано11.07.18 10:35



Бавните са с амалгама вместо чист живак, за по-добри характеристики, и им трябва време да вдигнат налягане на парите. Иначе, и едните и другите са все CFL.



Тема Re: абе има някви новинови [re: zaphod]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано12.07.18 11:05



няколко забележки имам.
Луминисцентните лампи СА енергоспестяващи - КПД-то им е същото или почти същото като на диодните. От бай тошово време се пести ток с такива. Светодиодните е много по-лесно да се насочат, така че може да минеш в повечето случаи с по-малка светлинна мощност, от където да спестиш повече. Инък КПД-то е сходно.
По-бързото светване не е въпрос на напрежение, както 741 е отбелязал. Някои "загряват" доста по-бързо - за 10-20 секунди стигат 90% да речем, но все още е видим ефекта.
А за трафовете - лесно е да намериш качествен и надежден траф. Просто вземаш оригинален траф, а не безименен ментак. Шансът да изгори става почти нулев.
За сега самите 12 волтови светодиодни лунички са по-скъпи и по-ненадеждни от 220 волтовите - подозирам, че по-слабото търсене и съответно по-малкото произведени бройки имат пръст в това, но може и да е друга причина.



Тема Re: абе има някви новинови [re: klapaucius]  
Автор Marechaux ()
Публикувано12.07.18 17:27



Луминисцентните лампи СА енергоспестяващи - КПД-то им е същото или почти същото като на диодните.
Изобщо не мога да се съглася.
Да, енергоспестяващи са, но КПД-то им е далеч от това, на светодиодните.
Всъщност класическите луминисцентни пури, които работят с дросел и стартер са доста далеч от съвременните представи за енергоспестяване. Да не говорим за реактивния товар, създаван от дроселите, които освен това също имат загуби и често бръмчат, което пък създава допълнителен акустичен дискомфорт. Да не споменавам какво става като се поизтощи емисията на някоя пура или се прецака стартерът, и започне да мига.
Допълнителен минус на тези пури е трепкането на светлината. Имаше разни разработки за работа на няколко лампи с дефазиране на мигането между тях така че да се постигне по-равномерно общо светене, но за мен тези лампи са вече без бъдеще. Да, има такива с електронен баласт, при които се избягва мигането при стартиране, както и трепкането на светлината, също и мигането при изтощаване на електродите. Дори мисля не им пречи ако отоплението е прекъснало.
На практика това е нещо подобно на оформените в друга конструкция и предлагани като енергоспестяващи лампи.
Бавното достигане до номинална светимост както беше отбелязано при тях се дължи до голяма степен на живачната амалгама, която се ползва при тях, с цел стабилизиране на работата на лампата в по-широк температурен диапазон.

По отношение на марковите трафове подкрепям напълно.
Аз имам 12 волтови лунички на Филипс, май писах по-горе, които захранвам с хубави маркови трафове, и нямам никакви проблеми с тях.



Тема Re: абе има някви новинови [re: Marechaux]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано13.07.18 10:42



Пак повтарям:
Луминисцентните лампи СА енергоспестяващи - КПД-то им е същото или почти същото като на диодните.

Повечето от нещата, които си написал, са верни, но по никакъв начин не противоречат на написаното в червено по-горе.
Подсказвам защо - горе не пише, че луминисцентните лампи са по-хубави, по-тихи, че светят по-добре или нещо подобно. Не пише и обратното. Изобщо не коментирам ергономията, живота, вселената и всичко останало. Написал съм нещо съвсем конкретно и съвсем вярно.

Няма да коментирам едно по едно всичко, което си написал, само следното ще спомена някои неща:
- КПД-то е на самия светлинен елемент, но дори да не е - и при луменсцентните и при диодните има загуби както в източника, така и в драйвера
- Допотопните дросели недей да ги гледаш, макар че дори с тях може да се постигне добро КПД, ако се ползва по-скъп дросел с по-малко загуби.
- Реактивната енергия няма отношение към КПД-то има как да се компенсира. Загубите от реактивна енергия са извън консуматора. Не казвам, че няма такава или не е от значение - написаното в червено горе просто не коментира практически аспекти от сорта не реактивна енергия.



Тема Re: абе има някви новинови [re: klapaucius]  
Автор Marechaux ()
Публикувано13.07.18 10:44



Добре, напиши конкретни числа - на КПД на луминисцентна лампа и на ЛЕД, да видим колко са близки. Най-добре дай някакви каталожни данни, за да не е изсмукана информацията от пръстите. Хубаво е информацията да е за близки по светене лампи от двата вида, за да е коректно сравнението.

Иначе и с още по-големи и червени букви да го напишеш, това не значи непременно, че е вярно и не е доказателство. Нека бъдем коректни и обективни.

Не съм казал, че луминисцентните не са енергоспестяващи. Написах, че КПД-то им е по-лошо от това на ЛЕД.

Редактирано от Marechaux на 13.07.18 10:47.



Тема Re: абе има някви новинови [re: Marechaux]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано13.07.18 10:55



Тук има табличка:



От табличката се вижда, че за 800 лумена мощността на ламите е:
60W - обикновена с нажежаема жичка
13-15W - луминисцентна
9-12W - диодна

Т.е., според тези конкретни стойности:
- луминисцентната харчи 4-4.6 пъти по-малко от обикновената.
- Светодиодната харчи 5-6.7 пъти по-малко от обикновената.
- Луминисцентната харчи 1.08-1.67 пъти повече от светодиодната.

Естествено, уикипедия не е най-достоверният възможен източник, но трябва да е ОК за нашия случай.



Тема Re: абе има някви новинови [re: klapaucius]  
Автор Marechaux ()
Публикувано13.07.18 11:34



Дори и така да е, каква полза, като крайното изделие с тези лампи харчи повече при еднакво светене.


Редактирано от Marechaux на 13.07.18 12:47.



Тема Re: абе има някви новинови [re: klapaucius]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано14.07.18 14:26



А за трафовете - лесно е да намериш качествен и надежден траф. Просто вземаш оригинален траф, а не безименен ментак. Шансът да изгори става почти нулев.
не гори трафа, луничките горят, щото е импулсен, а не просто желязо увито с жица




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: абе има някви новинови [re: zaphod]  
Автор Marechaux ()
Публикувано14.07.18 14:31



Моите защо не горят, като са с импулсни трафове, ама качествени?
При съвременните захранвания всичко може да се направи при добро желание, включително плавна характеристика на включване. Едва ли има нужда на теб точно да обяснявам, сигурен съм, че тези неща ги знаеш.



Тема Re: абе има някви новинови [re: zaphod]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано14.07.18 17:58



Най-вероятно са ти калпави луничките и ако сложиш желязо с жица ще горят още повече. Или ползваш траф за халогенки, който дава смотано като форма променливо напрежение и/или не е оразмерен за такъв малък товар.
Добро импулсно, даващо 12 волта прав ток, няма как да направи проблем дори на кофти луничка. ЕМС-тата с нищожни, а напрежението в изхода им е идеално право.



Тема Re: абе има някви новинови [re: klapaucius]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано15.07.18 07:44



импулсните са такива, с каквито съм купил апартамента, а решение което изисква "добро нещо си" е лошо решение, за халогенки трафа може и да е имал смисъл (горят по-малко ли?) но за ледове твърдо е чист пасив. постепенно изкормвам всички трафове от мишите им дупки и заменям луничките с 220 волтови.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: абе има някви новинови [re: Marechaux]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано15.07.18 07:45



защото трафа ти е качествен, а не луничките. същата марка лунички, но 220 волта не горят.
п.с. ако това е нова система, а не вече съществуваща с халогенки, 12 волта лунички е пълно малоумие




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM

Редактирано от zaphod на 15.07.18 07:46.



Тема Re: абе има някви новинови [re: zaphod]  
Автор Marechaux ()
Публикувано15.07.18 13:00



ако това е нова система, а не вече съществуваща с халогенки, 12 волта лунички е пълно малоумие

Защо мислиш така? 12 волта се ползва за мокри помещения, бани и т.н. и според мен не е лишено от смисъл.



Тема Re: абе има някви новинови [re: zaphod]  
Автор Marechaux ()
Публикувано15.07.18 13:03



а решение което изисква "добро нещо си" е лошо решение,

Слагай боклуци тогава, и се радвай на добри решения.



Тема Re: абе има някви новинови [re: zaphod]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано15.07.18 22:50



Ако ползваш траф за халогенки е нормално да гърмят - все едно да сипеш бензин на дизела. Там по спецификация не става работата - пише го в упътването и на трафа и на лампичките. И не е въпроса до лошо или добро - халогенките с такъв траф ще изкарат, колкото им е предвидено - от 1000 до 4000 часа да речем, както с който да било друг траф.
Не става дума за "добро нещо", а за нещото, което трябва. Т.е. под "марково" имам предвид единствено "не менте". Най-обикновено захранване за 12 волта постоянен ток, което да работи за използвания товар.
За ледове е чист пасив само в сънищата ти. С пасив горят повече, от колкото с прав ток, особено старата генерация с грец и резистори, които трафа с желязо и жица ги претоварва.

Редактирано от klapaucius на 15.07.18 22:54.



Тема Re: абе има някви новинови [re: zaphod]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано15.07.18 22:53



И какво пречи една и съща марка да направи нещо качествено и нещо лошо?
Случва се менташка марка да направи добър продукт, както и маркова да направи лош. В редица случаи може да е без значение марково ли е нещо или не.



Тема Re: абе има някви новинови [re: zaphod]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано15.07.18 23:02



Да обобщя - за 12V LED луничка 12V 50Hz може да е добро само при много "маркови", т.е., добре проектирани и качествени LED лунички, които работят добре с променливо напрежение. За "обикновени", разбирай кви да е лед лунички, най-добро е мега необикновеното захранване, което дава постоянен ток 12V.
Втора точка - трафовете, проектирани за халогенки, не са подходящи за светодиодни лампи, тъй като имат параметър мин/макс на тока и светодиодните често са под минумума. Бай дизайн не гарантира и затова ти горят. Дерзай с "добри" лампички, като не щеш обикновено импулсно захранване - като на всеки един лаптоп.



Тема Re: абе има някви новинови [re: klapaucius]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.07.18 09:16



за кво ми е изобщо 12волта система, като има 220 волта лунички? само за да се радвам на по-голям ток през кабелите?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: абе има някви новинови [re: Marechaux]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.07.18 09:16



така и правя




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема точно за тях е най-лишенонови [re: Marechaux]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.07.18 09:21



аз точно от банята разбрах че системата ми е 12 волтова, трафа изгоря. и не ми разправяй "щото е бил менте", купих апартамента от една кифла манячка, дето не жали парите. влагата нищо не може да направи на 220 кабели, имам контакт 220 волта навън под дъжда, нищо му няма. електрониката обаче скоропостижно пуква във влажна среда, особено тая с мос елементи.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: абе има някви новинови [re: zaphod]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано16.07.18 10:07



За безопасност при направа на декоративни осветления, при осветяване на влажни помещения и при достъпно поставен на ниско захранващ проводник.
Има халогенки директно на 220 волта, но въпреки това в баните и кухните от години обичат да слагат трафове.



Тема Re: абе има някви новинови [re: klapaucius]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.07.18 10:20



мен точно в банята ми изгоря траф, иначе дори не знаех че са на 12 волта
това за "безопасност" е съвременен джендъризъм, аз мислех че е за да горят по-малко




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: абе има някви новинови [re: zaphod]  
Автор Marechaux ()
Публикувано16.07.18 12:34



Не е джендъризъм безопасността.

Ето ти една стара новина



Ако са на 230 волта задължително трябва да имаш дефектнотокова защита съответно с отделен заземителен проводник до всеки консуматор.
Но ако строителството е старо, инсталацията няма отделен PE проводник.

Редактирано от Marechaux на 16.07.18 13:03.



Тема Re: абе има някви новинови [re: Marechaux]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано20.07.18 17:10



дай новина за умрял от лампата в банята си, или изобщо от ква да е лампа. на фонтана лампите са под вода все пак, а и кой знае дали е точно така както го пишат




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: абе има някви новинови [re: zaphod]  
Автор Marechaux ()
Публикувано20.07.18 21:01



Че защо да ти давам каквото и да е? Оправяй се.



Тема Re: абе има някви новинови [re: zaphod]  
Автор hidrazin4o (рекордьор)
Публикувано21.07.18 00:33



дай новина за умрял от лампата в банята си, или изобщо от ква да е лампа
____________________________________________________________________
От

върши ли работа?
А от лампа в ?
Виж ся, той процента не е голям...
Ама за тези двамата поне е 100% !!!
И 1 000 000 "икономисани' ДТЗ-та не моат да заместят един човешки живот.
Кво не е ясно?
Днешно време е направо крещящо необходимо използването на ДТЗ.
особено пък в блокове и други многоетажни сгради.
Не знаеш кой и къде е сменил поцинкованите тръби с ПЛАСТАМАСТА.
Същите тези тръби благодарение на които много хора са оцелели даже и без да знаят...



Тема много ми е чудно как стават тия нещанови [re: hidrazin4o]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано21.07.18 07:53



мен ме е бил ток хиляди пъти, наистина хиляди. от ток наистина се умира, ама ич не е лесно, трябва да действа минута две, обикновено става като се стегнат мускулите на ръката около предмет под напрежение и не можеш да го пуснеш. от лампа обаче направо не го виждам, дори да ти се стегне ръката, от самото падане ще се откачиш. е, щом става начи става. така или иначе, шанса да умреш докато отиваш с колата до бриколажа за траф най-вероятно надвишава многократно шанса да умреш от токов удар, просто защото от катастрофи се умира много повече отколкото от ток. така че пак не ми го хвали.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: много ми е чудно как стават тия неща *DELETED*нови [re: zaphod]  
Автор Marechaux ()
Публикувано21.07.18 10:10



Мнението е изтрито от hphphphphphphph

Тема Re: много ми е чудно как стават тия нещанови [re: Marechaux]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано21.07.18 10:20



Кеч!

Пуснете си и малко кръв, да е по-реалистично!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.