Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:27 29.09.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: ЛЕД лампанови [re: zaphod]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано06.07.18 12:12



КПД на самите диоди е под 40%, отделно има загуби в електрониката. Тия 6 вата определено повечето са топлина.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано06.07.18 12:20



Стига да работи достатъчно дълго - със сигурност ще се избият парите.

Не сравнявай греенето на лампа с нажежаема жичка с това на друга лампа.

При лампите с нажежаема жичка много голяма част от енергията се излъчва под формата на инфра червена светлина. Това означава, че ако сравним 100 вата лампа с 2% КПД и от друга страна 8 вата LED лампа с 40% КПД, първата няма да грее 20 пъти повече, както изглежда на пръв поглед, а "само" 10-на пъти повече.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: klapaucius]  
Автор selski_tarikat (пристрастен)
Публикувано06.07.18 12:51



Според мен 4-5 вата са само едно усещане за топло, докато при мен си е направо гореща, почти сравнимо с тази на обикновените крушки. От същата марка имах и "лед луничка" която изгоря за около година ползване, далеч по-малко от предвидените 20 000 часа....



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор Marechaux ()
Публикувано06.07.18 19:36



4-5 вата отделена топлина си е съвсем сериозно греене. В грешка си, че е само усещане за топло.
Сега, за конкретната марка не мога да коментирам нищо, най-малкото не знам коя е.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано07.07.18 17:49



Разходих се да пипна лампичките наоколо - E27 8.5W и 13W, както и една E14 3.5W. Всичките парят и е трудно да ги държиш.

Повечето светодиодни лампи са ментета и горят преждевременно. Сменяй марката, докато уцелиш.

Ако не се светва и изгася често - слагай луминесцентна (компакт флуоресцентна по ново му). Тук имам една, която свети вече над 5 години - по няколко часа почти всяка вечер. Вярно - "цели" 15 вата е, а бих могъл да я заменя с 13 ватова LED.

Редактирано от klapaucius на 07.07.18 17:52.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано08.07.18 07:47



Според мен 4-5 вата са само едно усещане за топло
защото не си правил крайни стъпала. без радиатор, дори най-тлъстите транзистори на 5 вата парят нетърпимо




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: ЛЕД лампанови [re: klapaucius]  
Автор 741 ()
Публикувано08.07.18 09:36



Писах горе, клед като можеш да я държиш с ръка, едва ли е нагрята над 60 градуса.

Ако не се светва и изгася често - слагай луминесцентна (компакт флуоресцентна по ново му). Тук имам една, която свети вече над 5 години - по няколко часа почти всяка вечер.

Те светят, обаче им пада светлинния добив с времето. Според ЕС директивата след няколко хиляси часа трябва да свети с поне 70% (по спомени) от началното ниво, обаче няма как да знаеш китаеца доколко го е спазил. Рядко ми се е случвало да изгори луминисцентна, повечето след няколко години съм ги сменил и остават резерва за подмяна на стълбището. Иначе я купуваш 14 ватова, а тя след време ти свети като 10 вата примерно, в добрия случай.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: selski_tarikat]  
Автор 741 ()
Публикувано08.07.18 09:40



Според мен 4-5 вата са само едно усещане за топло, докато при мен си е направо гореща

Въпрос на съотношение мощност/охлаждаща повърхност.
Има малки поялници, с 10 вата си прави 300 градуса без проблем.



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: 741]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано08.07.18 11:17



Луминисцентните лампи издържат малък брой студени включвания, така че са крайно неподходящи за стълбище и други места, където има чести включвания. Освен това първоначално светят слабо, което ги прави още по-непрактични за места, където влизайки натискаш копчето.

Изглежда съм уцелил добри преди време, тъй като тази над главата ми е светила над 5000 часа и още свети без забележки. Имам една резервна от същия модел, другото ми е LED, като тепърва предстои да разбера, колко издържат LED-овете.

Европейските директиви искат 6000 часа живот минимум за LED и са описали някави тъпи нормативи за тестване. Производителите с екстраполации дават 10, 15, 20, 25, 35 та дори 50 хиляди часа живот, но това си е чиста спекула.

Реално масово пукват доста по-рано, особено ментаци от сорта на W-TAK* и INFRALUKS*. Не съм си купувал от въпросните марки, наблюденията ми са край колеги.

* приликата с реални марки не е случайна



Тема Re: ЛЕД лампанови [re: 741]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано08.07.18 11:20



И да не забравяме, че има 0.5W лампички, на които волфрамовата жичка се нагрябва до 2-3 хил. градуса






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.