Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:31 20.09.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Тема Отиде си Стивън Хокингнови  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано14.03.18 13:05



Един светъл ум си отиде. Да почива в мир!





Тема Re: Отиде си Стивън Хокинг [re: Quai dOrsay]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано14.03.18 13:50







Тема Re: Отиде си Стивън Хокингнови [re: Quai dOrsay]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано14.03.18 14:20



Човек с огромен принос към фундаменталната наука, макар и недотам разбираем за мнозинството от хората, поради изключителната си сложност. Съчетан, обаче, с още по-огромен принос към популяризирането на науката и представянето на сложни научни хипотези на прост и достъпен за повечето грамотни хора език, което изисква вече освен талант и огромна отдаденост.

И целият този полезен труд, довел до значими постижения и направил мнозина поне малко по-ориентирани в природата на заобикалящата ни Вселена, дело на човек, прикован почти цял живот на инвалидна количка, но никога не предал се на апатията и отчаянието, а мислил и разкривал нови хоризонти пред познанието на цялото човечество почти до сетния си дъх.

Много малко подобни хора въобще са се раждали някога и вярвам, че мнозина днес оценяват изключително редкия шанс да са били съвременници на такъв интелектуален капацитет и несломим характер.

А книгите му ще останат завинаги символ на безграничната способност на човека да намира абстракции и разбираем език дори и за най-непонятните и невъобразими с мащабите си природни тайни, както и пример затова, че и най-сложното и задълбочено разбиране и познание може и трябва да бъде предадено разбираемо на хората, пък дори и да се налага това да бъде в един достъпен научно-популярен формат.

Мир на праха му.



Тема Re: Отиде си Стивън Хокингнови [re: Quai dOrsay]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано14.03.18 19:56





Everyone is talking
About Stephen Hawking.
My good friend
Explained how time can end.
And clued us in
On how time can begin.

Always droll,
He spoke about a hole:
“Now, wait a minute, Jack,
A black hole ain’t so black!”

Those immortal words he said,
Which millions now have duly read,
Hit physics like a ton of bricks.
Well, that’s how Stephen gets his kicks.

Always grinning through his glasses,
He’s brought science to the masses,
Displayed a rare capacity
For humor and audacity.

And that’s why, on this somber day,
With relish we can gladly say:
“Thanks, Stephen, for the things you’ve done.
And most of all, thanks for the fun!”

And though there’s more to say, my friend,
This poem, too, must, sadly, end.



Тема Re: Отиде си Стивън Хокингнови [re: Quai dOrsay]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано16.03.18 18:54



Много ми е тъжно. От него, от онова което нашата срамежлива телевизия преведе на български и нашата още по срамежлива преса издаде като книги аз се променях с часове. Бог си го прибра. Мир на праха му.


Ни съм книга ни съм лекар, обичам книгите и всеки ден нещо ме боли


Тема Re: Отиде си Стивън Хокингнови [re: stillpigi-166243]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано15.04.18 21:13



взето от Замундата на български е -

Известният британски учен Стивън Хокинг е починал на 76-годишна възраст. Новината са съобщили от неговото семейство в сряда, предава АФП.


„Дълбоко сме натъжени, тъй като нашият обичан баща почина днес“, съобщиха неговите деца Луси, Робърт и Тим в обръщение, прочетено от британска агенция.

Професор Стивън Уилям Хокинг е английски астрофизик, автор на книги и статии за новите открития и идеи за Вселената и нейното зараждане, включително и на популярната „Кратка история на времето“ (A Brief History of Time, 1988), която му спечелва международна известност.

До 2009 г. е Лукасов професор по математика на Кеймбриджкия университет (пост, заеман някога от Исак Нютон[1]). Занимава се основно с космология и квантова механика, известен е и като популяризатор на науката. Въпреки тежкото си заболяване – амиотрофична латерална склероза (АЛС) – Хокинг не престава да се труди в областта на науката, показвайки, че физическото увреждане не прави никого по-малко способен да твори.

Главните интереси на Хокинг са свързани в космологията, квантовата механика и теорията на струните. През 1971 заедно със сър Роджър Пенроуз дават математическо доказателство, подкрепящо теорията на Големия взрив: те показват, че ако теорията на относителността е вярна, то тогава трябва да съществува една сингулярна точка във Вселенското пространство-време. Хокинг също така предполага, че веднага след Големия взрив са се образували първични черни дупки, които са се изпарили почти моментално. По-късно той показва, че ако пренебрегнем ефектите на квантовата механика, то хоризонтът на събитията на черна дупка може само да се увеличава, но не и да намалява. Изчислява максималното количество енергия, което две черни дупки могат да отделят при сблъсъка си, както и че една черна дупка не може да се раздели на две по-малки.

През 1974, той доказва, че черните дупки всъщност не са абсолютно черни, а излъчват енергия под формата на елементарни частици, докато изчерпят енергията си и избухнат. Това явление е известно като лъчение на Хокинг, и е първото явление, за чието описание се комбинират законите на гравитацията (общата относителност), квантовата механика и термодинамиката.

През 1981 той изказва предположението, че въпреки че Вселената няма граница, тя има краен размер в пространство-времето, математическо доказателство, за което е дадено през 1983. С други думи, според него Вселената е „крайна“, но „неограничена“, така както е крайна и неограничена земната повърхност. За да си представим това във вселенски мащаб, освен познатите ни три пространствени измерения са нужни две допълнителни.

Въпреки тежкото си заболяване (амиотрофична латерална склероза), Хокинг не спира активната си научноизследователска дейност.

Като дете се занимава с конна езда, като ученик в Оксфорд е носови в отбора по академично гребане. Първите симптоми на болестта му се появяват след влизането му в Кеймбридж. Окончателната диагноза му е поставена на 21-годишна възраст, малко преди първата му женитба. Докторите му казват, че едва ли ще живее повече от 1 – 2 години. Въпреки това, той не се отказва да се бори с болестта.

Хокинг е сред най-дълго живелите с това заболяване, познати на медицината.

От 1985 г. използва специален апарат, за да говори. Компютърът, инсталиран в инвалидната му количка, му позволява освен да говори, да пише статии, други текстове, да ползва Интернет и електронна поща. Управлението се извършва чрез движение на единствения мускул, който Хокинг може да контролира – един от лицевите мускули на бузата, под окото.[6] Движенията се разчитат от специален инфрачервен сензор, вграден в очилата му. За въвеждане на текст се използва система за предсказване на думите, но въпреки това целият процес е изключително труден и бавен.

Награди:

1975 – Едингтонов медал;
1976 – Награда Хюгс на английското Кралско общество;
1985 – Златен медал на английското Кралско астрономическо общество;
1986 – Член на Ватиканската академия на науките;
1988 – Награда Волф за постижения в областта на физиката;
1999 – Награда Джулиъс Едгар Лилиънфилд на Американското физическо общество

Last edited by JaredNomak at 2018-03-14 06:57:25 GMT

Този човек е правил само хубави неща, наистина хубави. Изключителен характер!

Пак познаха прогнозата



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.